Neler Yeni

MSI THIN GF63 12VE - RTX4050 Laptop İncelemesi

Dahası  
Reaksiyon skoru
204
İsim
s.s
Ürünü @Abdullah Hacıgül hocamın paylaşımı üzerine 21900 TL fiyatla satın aldım.

İnsanlar watt değerlerine fazlaca takılmışlar ancak ben olaya ekonomik yönden baktım. Şuan piyasadaki en ucuz rtx 4050 laptop 28.000 TL... Bizim aldığımız laptop ise 21900 TL. Bu laptop Almanya'da bile 1200 Euro'ya satılıyor. ( 24. 900 TL ) Normalde Almanya +%30 civarı bir fiyatlandırma olması gerekirken bu laptop çok daha ucuz.

İlan 1.jpg

Hepimiz biliyoruz ki; MSI firması ürettikleri laptoplarını diğer firmalardan 3-5k daha pahalıya satıyor. Rtx 4050 piyasası henüz yeni açıldı. Piyasa oturduğunda diğer firmaların rtx 4050 laptoplarının 22-23k civarına fiyatlanacağına, bu laptopun ise 25-26k fiyatla satılacağına inanıyorum. Ürünü bu sebeple satın aldım.

Ürün gelir gelmez kurulumunu yaptım. Msi sitesinden bütün güncelleştirmelerini yaptım. Ekranın tn panel olduğuna dair fazlaca spekülasyon var. Ekran IPS panel arkadaşlar. Zaten her yerde IPS yazıyorken TN panel diyenleri cidden anlamıyorum. Msı laptoplarında IPS Level ibaresini kullanıyor çünkü IPS Panel aslında başka firmaya ait bir söylem. Bu ifadenin başka firma tarafından patenti alındığı için msi problem yaşamamak adına IPS Level ibaresini kullanıyor. Alıntıyı görüntüle
Fotoğrafı iphone 14 pro max ile çektim. 70 mb görüntüyü forum sıkıştıra sıkıştıra yoketti o yüzden fotoğrafa çok aldanmayın. Ekran çok hoş görünüyor. Ekranın renk doğruluğu beni mutlu etti. Yeni nesil bütün laptoplarda satürasyonu bastıkları için renkler doğruluğunu kaybediyor ve tasarım, video edit gibi işlemler yaptığımızda renk yapılandırması yapamıyoruz. Bu laptop öyle değil. Asus proart monitörüm ile yanyana koyduğumda renk doğruluğu beni mutlu etti doğruluğu %95 gibi bir seviyede diyebilirim. Bu laptopta renk yapılabilir. Tasarım için alacaklar bunu düşünebilirler..

Laptopu kurduktan sonra ilk işim cinebench r23 testi yapmak oldu. İnternette yaptığım incelemelerde 10400 puan aldığını gözlemlemiştim. Ben testi ilk yaptığımda 9600 puan aldı. :( Moralim çok bozuldu. 8 gb ram olduğu için düşük aldığını düşündüm ve internette araştırma yaptım. Yaptığım araştırmalarda ram'in cinebench puanını etkilemediğini okudum ve moralim daha çok bozuldu. :( Meğersem msi'in sitesinde yapılması gereken güncelleştirmeler varmış. Hemen onları indirdim ve kurulumunu yaptım. Sonuç ne mi ? :)
İlan 2.jpg

11.000 puan aldım. Bu internette izlediğim incelemelerden bile yüksek puandı. Hiçbir işlem yapmadım. Custom şekilde kurduğum laptopum 11k puan aldı :) Masaüstünde r5 5600'e yakın bir puan ediyor bu. Çok çok iyi. Daha sonra furmark testi yaptım ama standart 10 dakikalık bir test yapmak istemedim. Uzun sürelerde performans kaybı oluyor mu onu gözlemlemek istemiştim ve gördüklerim beni çok mutlu etti... 1 Saatlik test sonucunu paylaşıyorum ;

İlan 3.jpg

Testi başlattığımda avg 105 fps'de sabitlenmişti ve 1 saat boyunca hiç değişmedi. Dalgalanma yaşanmıyor olması beni çok mutlu etti çünkü bazı laptoplarda bu değer sürekli 10 inip 10 çıkabiliyor. Sabit kalması stabil bir laptop olduğunu kanıtlıyor..

Laptop'un sevdiğim yönleri;

Monitörünü çok sevdim. Renk doğruluğu çok güzel. ( Photo edit ve tasarım yapabileceğim )
Yaptığım testlerde 144 Hz 1 ms olarak çalışıyor. Ghosting sorunu yoktu bu beni çok mutlu etti. Lolde oyun hissiyatı çok güzeldi. Resmen görüntü aktı çok beğendim. Güzel dodgelar attım.
Klavye hissiyatı çok güzel. Mekanik klavye gibi hissiyat veriyor. Lol oynarken ilk oyunumda bile yabancı hissettirmedi. Çok rahat ederek oyunu oynadım.

Laptop'un sevmediğim yönleri;

8GB ram olması kabul edilebilir değil.. Ne kadar ekmek o kadar köfte fiyatı ucuz olduğu için kabul ederek aldım. 16 yapmak istiyorum hangi ram'i almalıyım bilen link atarsa çok sevinirim :)

Acer swift 3 laptopu olan biri olarak msi laptopun tasarım hissiyatını beğenmedim. Daha premium bir hissiyata sahip olabilirdi. Bu özelliğine 10 üzerinden 8 veriyorum..

Laptop'un fanı bazen sesli çalışıyor. Tek fan olduğu için mi böyle yoksa 2 fan olan msi laptoplarda mı böyle bilmediğim için buradan gömmeyi doğru bulmuyorum. Çünkü belki de hepsi böyledir. Sonuçta koca kasayı soğuturken canımız çıkıyor. Bu kadar güçlü laptopu soğutan ufacık fanın sesli çalışması şaşırtıcı olmasa gerek.

Ben laptop'u genel olarak çok beğendim. En çok da çok yönlü olmasını beğendim. Bu laptop ile her işin yapılabileceğine inanıyorum. Parasını fazlasıyla hak ediyor. 25k'ya almazdım ancak 21900 büyük fırsat olarak düşünüyorum.

Alıntıyı görüntüle

Golf 4 R32

80+ Silver
Thin serisi aslında normale göre ısınan kasalardır. Sizinki kaç derecede çalışıyor?

ZaneYugi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
565
İsim
Uğur Ak
İlgilendiği Kategoriler
Ekran kartı, Sıcak fırsatlar, Oyunlar, Monitör
Ürünü @Abdullah Hacıgül hocamın paylaşımı üzerine 21900 TL fiyatla satın aldım.

İnsanlar watt değerlerine fazlaca takılmışlar ancak ben olaya ekonomik yönden baktım. Şuan piyasadaki en ucuz rtx 4050 laptop 28.000 TL... Bizim aldığımız laptop ise 21900 TL. Bu laptop Almanya'da bile 1200 Euro'ya satılıyor. ( 24. 900 TL ) Normalde Almanya +%30 civarı bir fiyatlandırma olması gerekirken bu laptop çok daha ucuz.

Alıntıyı görüntüle

Hepimiz biliyoruz ki; MSI firması ürettikleri laptoplarını diğer firmalardan 3-5k daha pahalıya satıyor. Rtx 4050 piyasası henüz yeni açıldı. Piyasa oturduğunda diğer firmaların rtx 4050 laptoplarının 22-23k civarına fiyatlanacağına, bu laptopun ise 25-26k fiyatla satılacağına inanıyorum. Ürünü bu sebeple satın aldım.

Ürün gelir gelmez kurulumunu yaptım. Msi sitesinden bütün güncelleştirmelerini yaptım. Ekranın tn panel olduğuna dair fazlaca spekülasyon var. Ekran IPS panel arkadaşlar. Zaten her yerde IPS yazıyorken TN panel diyenleri cidden anlamıyorum. Msı laptoplarında IPS Level ibaresini kullanıyor çünkü IPS Panel aslında başka firmaya ait bir söylem. Bu ifadenin başka firma tarafından patenti alındığı için msi problem yaşamamak adına IPS Level ibaresini kullanıyor. Alıntıyı görüntüle
Fotoğrafı iphone 14 pro max ile çektim. 70 mb görüntüyü forum sıkıştıra sıkıştıra yoketti o yüzden fotoğrafa çok aldanmayın. Ekran çok hoş görünüyor. Ekranın renk doğruluğu beni mutlu etti. Yeni nesil bütün laptoplarda satürasyonu bastıkları için renkler doğruluğunu kaybediyor ve tasarım, video edit gibi işlemler yaptığımızda renk yapılandırması yapamıyoruz. Bu laptop öyle değil. Asus proart monitörüm ile yanyana koyduğumda renk doğruluğu beni mutlu etti doğruluğu %95 gibi bir seviyede diyebilirim. Bu laptopta renk yapılabilir. Tasarım için alacaklar bunu düşünebilirler..

Laptopu kurduktan sonra ilk işim cinebench r23 testi yapmak oldu. İnternette yaptığım incelemelerde 10400 puan aldığını gözlemlemiştim. Ben testi ilk yaptığımda 9600 puan aldı. :( Moralim çok bozuldu. 8 gb ram olduğu için düşük aldığını düşündüm ve internette araştırma yaptım. Yaptığım araştırmalarda ram'in cinebench puanını etkilemediğini okudum ve moralim daha çok bozuldu. :( Meğersem msi'in sitesinde yapılması gereken güncelleştirmeler varmış. Hemen onları indirdim ve kurulumunu yaptım. Sonuç ne mi ? :) Alıntıyı görüntüle

11.000 puan aldım. Bu internette izlediğim incelemelerden bile yüksek puandı. Hiçbir işlem yapmadım. Custom şekilde kurduğum laptopum 11k puan aldı :) Masaüstünde r5 5600'e yakın bir puan ediyor bu. Çok çok iyi. Daha sonra furmark testi yaptım ama standart 10 dakikalık bir test yapmak istemedim. Uzun sürelerde performans kaybı oluyor mu onu gözlemlemek istemiştim ve gördüklerim beni çok mutlu etti... 1 Saatlik test sonucunu paylaşıyorum ;

Alıntıyı görüntüle
Testi başlattığımda avg 105 fps'de sabitlenmişti ve 1 saat boyunca hiç değişmedi. Dalgalanma yaşanmıyor olması beni çok mutlu etti çünkü bazı laptoplarda bu değer sürekli 10 inip 10 çıkabiliyor. Sabit kalması stabil bir laptop olduğunu kanıtlıyor..

Laptop'un sevdiğim yönleri;

Monitörünü çok sevdim. Renk doğruluğu çok güzel. ( Photo edit ve tasarım yapabileceğim )
Yaptığım testlerde 144 Hz 1 ms olarak çalışıyor. Ghosting sorunu yoktu bu beni çok mutlu etti. Lolde oyun hissiyatı çok güzeldi. Resmen görüntü aktı çok beğendim. Güzel dodgelar attım.
Klavye hissiyatı çok güzel. Mekanik klavye gibi hissiyat veriyor. Lol oynarken ilk oyunumda bile yabancı hissettirmedi. Çok rahat ederek oyunu oynadım.

Laptop'un sevmediğim yönleri;

8GB ram olması kabul edilebilir değil.. Ne kadar ekmek o kadar köfte fiyatı ucuz olduğu için kabul ederek aldım. 16 yapmak istiyorum hangi ram'i almalıyım bilen link atarsa çok sevinirim :)

Acer swift 3 laptopu olan biri olarak msi laptopun tasarım hissiyatını beğenmedim. Daha premium bir hissiyata sahip olabilirdi. Bu özelliğine 10 üzerinden 8 veriyorum..

Laptop'un fanı bazen sesli çalışıyor. Tek fan olduğu için mi böyle yoksa 2 fan olan msi laptoplarda mı böyle bilmediğim için buradan gömmeyi doğru bulmuyorum. Çünkü belki de hepsi böyledir. Sonuçta koca kasayı soğuturken canımız çıkıyor. Bu kadar güçlü laptopu soğutan ufacık fanın sesli çalışması şaşırtıcı olmasa gerek.

Ben laptop'u genel olarak çok beğendim. En çok da çok yönlü olmasını beğendim. Bu laptop ile her işin yapılabileceğine inanıyorum. Parasını fazlasıyla hak ediyor. 25k'ya almazdım ancak 21900 büyük fırsat olarak düşünüyorum.

Alıntıyı görüntüle
Dostum hayırlı olsun güle güle kullan ama senin yazdığın yoruma aldanıp alanlar olabilir. Şu noktayı vurgulamak lazım. istersen 3 saat furmark yap zaten 45watt değil mi o ekran kartı? Isınmaz ki zaten. Bu kaliteli bir soğutucu olduğundan değil kırpıldığı için. Ayrıca 4050 değil bu kart 4050 45Watt. nasıl 3060 var 12gb VRAM ama 3060 var 8gb VRAM masaüstü pclerde. Diyoruz ki 8GB VRAM daha kötü bunda da öyle.

Ultrabook gibi hafif taşınabilir bir şey yapsalardı ben de almayı düşünüyordum bu bilgisayarı 3.laptop olarak elimdeki vivobook satardım taşımalık kullanırdım ama öyle bir durumu da yok ağır yani 1.89 mu neydi. Adaptörünü de bilmiyorum ama ikisi beraber ultrabook konforu vermez gibi. Oyun pc si desen zaten değil. Arada kalmış bir ürün bilemedim iş görmez mi görür tabi ama 130watt 3060 bundan çok çok daha performanlı olur (bence) .

Ekranı giriş seviye IPS bu arada sanırım. TN olmadığını zaten az araştıran bulur neden TN diyorlar anlamış değilim.
Cinebench puanına bir şey diyecek yok zaten CPU olarak iyi ama CPU sıcaklık değerleri nasıl peki?

İnceleme isteyenler bu videoya bakabilir. Adamın en sondaki dediğine birebir katılıyorum özetle. Çok arada kalan bir laptop.
Son bir not daha batarya performansı da çok iyi değil. Artıları ve eksileri var yani ondan dolayı bu fiyatta bu ürün. Yoksa 1200 dolar zaten gerçekçi fiyat değil 1300 1400 dolarlık laptop değil bu yani.

Son not olarak ekleyeyim. 3050ti li saçma laptoplara 20 bin vereceğime (95Watt bile olsa 4GB VRAM kesinlikle sorun yaşatıyor bende kullanıyorum) kesinlikle 6gb VRAM li bu laptobu alırdım. İkisi arasında bunu seçerdim. Ama 3060 140watt vs alma durumu var ise onu değerlendirirdim.

Son düzenleme:

HDogus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
382
İsim
Doğuş Akyürek
Öncelikle hayırlı olsun hocam. Cpu ve gpu sıcaklıkları yük altında nasıl ? Ekran kartı kaç Watt ? Ekran panelinin kodumu paylaşırmısın orda sRGB ve ms değeri belli olur.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,035
Üyeler
140,750
Son üye
alpermenekse
Top Bottom