Neler Yeni

Nisa suresi 89. Ayet

DeH$et

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,173
İsim
Kaan Katırcı
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı.
Discord
KaanKa#3296
Geçenlerde ingilizce hocam bı arkadaşa, dinini 10/10luk yaşayan bi anneannem var diyosun anneannen yahudi öldürüyor mü? Kitapta geçiyor madem 10/10 yaşıyor yahudi de öldürmesi lazım, dedi. Ve ben baya şaşırdım ondan sonra biraz araştırayım dedim ve Nisa suresinin 89. ayetini buldum. İlk başta daha anlamlı olsun diye 88. ayeti vereceğim.

Nisa suresi 88. ayetin mealinde şöyle yazıyor:

Size ne oluyor da münafıklar hakkında ikiye bölünüyorsunuz? Hâlbuki kendileri hak ettikleri için Allah onları küfre geri çevirmiştir. Allah’ın saptırdıklarını doğru yola getirmek mi istiyorsunuz? Allah’ın saptırdıkları için asla doğruya yol bulamazsın.

Nisa suresi 89. ayetin mealinde işe şöyle:

Kendileri nasıl inkâr etmişlerse sizin de öyle inkâr etmenizi, böylece onlara eşit ve benzer hale gelmenizi isterler. (İman edip) Allah yolunda hicret edinceye kadar onlardan dostlar edinmeyin. Eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın, bulduğunuz yerde öldürün; hiçbirini dost ve yardımcı edinmeyin.

Benim anladığım burada Allah'ı, dini inkâr edenlerle dostluk edilmeyeceği ve onları bulduğunuz yerde öldürün yazıyor. Ve yardımlaşma dininin kitabında hiçbirini dost ve yardımcı edinmeyin yazıyor. Burada tam olarak verilmek istenen mesaj nedir? Konuyu kavga amaçlı açmadım bilgi edinmek için açtım. İyi forumlar.

Dahası  
Reaksiyon skoru
108
İsim
özgür kaplan
Süper Novanın demir kaynaklı olduğunu fiyonun son bulduğunu kara deliği evrimin yaşamın suda başladığını bildiren Rabbinin demek istediği bir şey vardır orada. İslamı sevmek istiyorsan müslümanlardan uzak duracaksın bu coğrafyadaki ateistlerde müslümanlarda bir miktarı aptaldır. Dışardaki bi ateist etmez çünkü dışardaki ateist kurandaki gerçeği görebilir. bu paylaşımında kavga etmek isteyen zaten cahildir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Süper Novanın demir kaynaklı olduğunu fiyonun son bulduğunu kara deliği evrimin yaşamın suda başladığını bildiren Rabbinin demek istediği bir şey vardır orada. İslamı sevmek istiyorsan müslümanlardan uzak duracaksın bu coğrafyadaki ateistlerde müslümanlarda bir miktarı aptaldır. Dışardaki bi ateist etmez çünkü dışardaki ateist kurandaki gerçeği görebilir. bu paylaşımında kavga etmek isteyen zaten cahildir.
''fisyon''

N-sar

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
672
İsim
Ensar Demirkaya
Instagram
ensar_demirkaya
Steam
N-sar
Geçenlerde ingilizce hocam bı arkadaşa, dinini 10/10luk yaşayan bi anneannem var diyosun anneannen yahudi öldürüyor mü? Kitapta geçiyor madem 10/10 yaşıyor yahudi de öldürmesi lazım, dedi. Ve ben baya şaşırdım ondan sonra biraz araştırayım dedim ve Nisa suresinin 89. ayetini buldum. İlk başta daha anlamlı olsun diye 88. ayeti vereceğim.

Nisa suresi 88. ayetin mealinde şöyle yazıyor:

Size ne oluyor da münafıklar hakkında ikiye bölünüyorsunuz? Hâlbuki kendileri hak ettikleri için Allah onları küfre geri çevirmiştir. Allah’ın saptırdıklarını doğru yola getirmek mi istiyorsunuz? Allah’ın saptırdıkları için asla doğruya yol bulamazsın.

Nisa suresi 89. ayetin mealinde işe şöyle:

Kendileri nasıl inkâr etmişlerse sizin de öyle inkâr etmenizi, böylece onlara eşit ve benzer hale gelmenizi isterler. (İman edip) Allah yolunda hicret edinceye kadar onlardan dostlar edinmeyin. Eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın, bulduğunuz yerde öldürün; hiçbirini dost ve yardımcı edinmeyin.

Benim anladığım burada Allah'ı, dini inkâr edenlerle dostluk edilmeyeceği ve onları bulduğunuz yerde öldürün yazıyor. Ve yardımlaşma dininin kitabında hiçbirini dost ve yardımcı edinmeyin yazıyor. Burada tam olarak verilmek istenen mesaj nedir? Konuyu kavga amaçlı açmadım bilgi edinmek için açtım. İyi forumlar.
Benim anladığım bu:eğer sizi yoldan çıkarmaya çalışırlarsa onlarla dostluk kurmayın ve allah yolunda hicret etmeye yuz çevirirlerse onları oldurun

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ
Hocam nisa süresi 90. ayetide atarmısınız lütfen genel olarak anlama açısından ?

DeH$et

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,173
İsim
Kaan Katırcı
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı.
Discord
KaanKa#3296
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
bu paylaşımında kavga etmek isteyen zaten cahildir.
Genelde din konularında kavga gördüğüm için yazdım katılıyorum size.
İslamı sevmek istiyorsan müslümanlardan uzak duracaksın
Burada %100 haklısınız sabahtan akşama kadar aynı düşüncedeyim. Maalesef günümüzde bence müslümanların %80'inden daha fazlası islama göre yaşamıyor, daha çok dini gelenek/görenek olarak yaşıyor.

123kral14

80+ Silver
Benim anladığım bu:eğer sizi yoldan çıkarmaya çalışırlarsa onlarla dostluk kurmayın ve allah yolunda hicret etmeye yuz çevirirlerse onları oldurun
Dinden dönmenin de cezası ölümdür. Kıssasa kıssas vardır. Zamana göre 10/10 yaşamak imkaznsız.

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ

''fisyon''

Ayette eksiklik var anlam bütünlüğünde sıkıntı var 90. ayette bu durumu açıklıyordu benim bildiğim

DeH$et

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,173
İsim
Kaan Katırcı
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı.
Discord
KaanKa#3296
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam nisa süresi 90. ayetide atarmısınız lütfen genel olarak anlama açısından ?
Ancak kendileriyle aranızda antlaşma bulunan bir toplumla ilişki içinde olanlar yahut sizinle de kendi kavimleri ile de savaşmayı içlerine sindiremeyip size sığınanlar müstesna. Allah dileseydi onları başınıza belâ ederdi de sizinle mutlaka savaşırlardı. Artık onlar sizi bırakıp bir tarafa çekilirler de sizinle savaşmazlar ve size barış teklif ederlerse Allah size, onların aleyhine bir yola girme hakkı vermemiştir.

N-sar

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
672
İsim
Ensar Demirkaya
Instagram
ensar_demirkaya
Steam
N-sar
Dinden dönmenin de cezası ölümdür. Kıssasa kıssas vardır. Zamana göre 10/10 yaşamak imkaznsız.
yani doğru diyorsun

Ancak kendileriyle aranızda antlaşma bulunan bir toplumla ilişki içinde olanlar yahut sizinle de kendi kavimleri ile de savaşmayı içlerine sindiremeyip size sığınanlar müstesna. Allah dileseydi onları başınıza belâ ederdi de sizinle mutlaka savaşırlardı. Artık onlar sizi bırakıp bir tarafa çekilirler de sizinle savaşmazlar ve size barış teklif ederlerse Allah size, onların aleyhine bir yola girme hakkı vermemiştir.
Burda konu açığa kavuşuyor sanırım.

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ

Hocam gördüğünüz gibi direkt onları katledin diye bir şey demiyor bunun dahi bazı şartlarını sonradan açıklıyor lütfen akıl karmaşası olmaması açısından dikkatli paylaşınız .

DeH$et

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,173
İsim
Kaan Katırcı
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı.
Discord
KaanKa#3296
Hocam gördüğünüz gibi direkt onları katledin diye bir şey demiyor bunun dahi bazı şartlarını sonradan açıklıyor lütfen akıl karmaşası olmaması açısından dikkatli paylaşınız .
Hocam ztn kendim akıl karmaşası yaşadığım için paylaşım yaptım. Yukarıda da belirttiğim gibi merak ettiğim için açtım konuyu. Yardımınız için teşekkürler

Fabrizio Romano

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
20,413
İsim
Finito el çakare
Çoğu şey zaten millet keyfine göre yorumluyor. Biri gelir sigara haram der. Biri der Ramazan ayı fakirleri anlamak için. Biri gelir dini internetten öğrendiği(boş kanalların saçma bilgileri) anlatır.
Kısaca dine inanıyorsanız en doğru kaynak Kur'an-ı Kerim dir. Başkasına ne uyun ne de uygulatın.
Böyle insanlar kitapta yazmayanı kitapta yazıyor gibi anlatıyorlar. Beyin yoksunlarılar.

Gordiac

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
885
İsim
Ramazan KOLDAŞ
Hocam ztn kendim akıl karmaşası yaşadığım için paylaşım yaptım. Yukarıda da belirttiğim gibi merak ettiğim için açtım konuyu. Yardımınız için teşekkürler

Hocam bazen okurken ayetleri tek bir parça olarak görmeyin verilen bilgiler genelde bir sonraki ayette veya iki - üç ayet sonrasında neden böyle olduğu belirtiliyor insanların yaptığı en büyük hatalardan biride bu işte genelde kuran okurken her ayeti tek bir parça olarak görürler eğer bütün olarak görürseniz okurken daha rahat edersiniz . Saygılar ..

Top Bottom