Neler Yeni

Nisa suresi 89. Ayet

DeH$et

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,173
İsim
Kaan Katırcı
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı.
Discord
KaanKa#3296
Çoğu şey zaten millet keyfine göre yorumluyor. Biri gelir sigara haram der. Biri der Ramazan ayı fakirleri anlamak için. Biri gelir dini internetten öğrendiği(boş kanalların saçma bilgileri) anlatır.
Kısaca dine inanıyorsanız en doğru kaynak Kur'an-ı Kerim dir. Başkasına ne uyun ne de uygulatın.
Böyle insanlar kitapta yazmayanı kitapta yazıyor gibi anlatıyorlar. Beyin yoksunlarılar.
Hoca aslında dışarıdan kültürlü okumuş bi insan gibi görünüyor ki öyle ztn. Konuşunca anlıyorsunuz bilgili bi insan olduğunu. Fakat din konusu açıldığında sureleri, ayetleri istediği yere çekiyor ve çıkarmak istediği anlamı çıkarıyor nedenini anlamış değilim. Nisa 34'de de aynısını yapmıştı.

DeH$et

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,173
İsim
Kaan Katırcı
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı.
Discord
KaanKa#3296
Hocam bazen okurken ayetleri tek bir parça olarak görmeyin verilen bilgiler genelde bir sonraki ayette veya iki - üç ayet sonrasında neden böyle olduğu belirtiliyor insanların yaptığı en büyük hatalardan biride bu işte genelde kuran okurken her ayeti tek bir parça olarak görürler eğer bütün olarak görürseniz okurken daha rahat edersiniz . Saygılar ..
Bundan sonra meali yerine tesfirini dikkate almak daha hayırlı diye düşünüyorum. Çünkü tesfirinde ayetin uhud savaşında indirildiği ve nedeni vs. yazıyor.

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,784
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322
Şuan dünya da olan çoğu olumsuzluğun sorumluları yahudilerdir.
Bende asla bir yahudi ile arkadaşlık etmem mahallesine bile yaklaşmam.
Derin konular, kimse hümanistlik yapmasın.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam bazen okurken ayetleri tek bir parça olarak görmeyin verilen bilgiler genelde bir sonraki ayette veya iki - üç ayet sonrasında neden böyle olduğu belirtiliyor insanların yaptığı en büyük hatalardan biride bu işte genelde kuran okurken her ayeti tek bir parça olarak görürler eğer bütün olarak görürseniz okurken daha rahat edersiniz . Saygılar ..
Çok doğru.
Çok algı yapılıyor böyle.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Çoğu şey zaten millet keyfine göre yorumluyor. Biri gelir sigara haram der. Biri der Ramazan ayı fakirleri anlamak için. Biri gelir dini internetten öğrendiği(boş kanalların saçma bilgileri) anlatır.
Kısaca dine inanıyorsanız en doğru kaynak Kur'an-ı Kerim dir. Başkasına ne uyun ne de uygulatın.
Böyle insanlar kitapta yazmayanı kitapta yazıyor gibi anlatıyorlar. Beyin yoksunlarılar.
İnsanlar başkalarının ağzından konuşacaklarına azcık kur'anı önlerine alıp kendi fikirlerini oluştursalar felsefe yapsalar en azından o kafanın içinde onlara verilmiş olan organı kullansalar belki de insanlarımız taklid-i değil tahkik-i imana sahip olurlardı.
Her gördüklerine inanıyor büyüklerimiz çoğu zaman sosyal medya da.

Borsa Kaplanı

80+ Gold
En İyi Cevap
2
1647972302468.png

Alfha13

80+ Silver
Hoca aslında dışarıdan kültürlü okumuş bi insan gibi görünüyor ki öyle ztn. Konuşunca anlıyorsunuz bilgili bi insan olduğunu. Fakat din konusu açıldığında sureleri, ayetleri istediği yere çekiyor ve çıkarmak istediği anlamı çıkarıyor nedenini anlamış değilim. Nisa 34'de de aynısını yapmıştı.
İslamofobiklerin ortak özelliklerinden biri kültürlü gözükmeleri zaten. Din dışındaki konularda iyi insanlar oluyorlar ama.

Abdurrahman Avf

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Böyle bir konu açmak çok yanlış. Sen bunu doğru yorumlayacak ilimde değilsin. Bende değilim. Burada ki kimse böyle bir ilime sahip değil. Anlamayı çok istersen bir sürü Tefsir kitabı yazmış oldukça ilimli alimler. Bu konu senin benim yorumum ile olacak bir iş değil. Konuşulacak yer burasıda değil çünkü takdir edersin ki burada bir sürü neredeyse İslam düşmanı denilebilecek İslam dan haberi olmayan bir sürü insan var. Burada bilim ile Kur'an'ı yalanlamayı başaran bir kaç kişi kafanı karıştıracağına Tefsir oku anlarsın. Bu ayetleri yorumlamak haddimize değil.

The Batman

80+ Silver
Sadece ayetin bir tarafini degil nisa 80 90 arasini tam okursan anlarsin ben sana anlatayim bedir savasinda bazi müslümanlar düsmanla 1-1 savasi birakip insanlari esir alma fidye toplamaya baslayinca bu ve benzeri ayetler indi yani savasta asker savasmayi birakirsa bozgun olur bu catısma esnasinda olan savas icin yoksa savas boyunca dusman sana tas atarsa sende ona tas atmaktan fazla yapamazsin yani 1-1 misilleme öldürmeyi geçtim adama dil uzatmaya bile hakkın yok kurani tam okuyun meal ve genis anlatimina bakın yoksa yanliş anlasilmalar olabilir ögretmene gelince o akilsizin tekiymiş konuşmaya bile degmez

İbrahim_Talha

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,942
İsim
İbrahim Talha DEMİR
Geçenlerde ingilizce hocam bı arkadaşa, dinini 10/10luk yaşayan bi anneannem var diyosun anneannen yahudi öldürüyor mü? Kitapta geçiyor madem 10/10 yaşıyor yahudi de öldürmesi lazım, dedi. Ve ben baya şaşırdım ondan sonra biraz araştırayım dedim ve Nisa suresinin 89. ayetini buldum. İlk başta daha anlamlı olsun diye 88. ayeti vereceğim.

Nisa suresi 88. ayetin mealinde şöyle yazıyor:

Size ne oluyor da münafıklar hakkında ikiye bölünüyorsunuz? Hâlbuki kendileri hak ettikleri için Allah onları küfre geri çevirmiştir. Allah’ın saptırdıklarını doğru yola getirmek mi istiyorsunuz? Allah’ın saptırdıkları için asla doğruya yol bulamazsın.

Nisa suresi 89. ayetin mealinde işe şöyle:

Kendileri nasıl inkâr etmişlerse sizin de öyle inkâr etmenizi, böylece onlara eşit ve benzer hale gelmenizi isterler. (İman edip) Allah yolunda hicret edinceye kadar onlardan dostlar edinmeyin. Eğer yüz çevirirlerse onları yakalayın, bulduğunuz yerde öldürün; hiçbirini dost ve yardımcı edinmeyin.

Benim anladığım burada Allah'ı, dini inkâr edenlerle dostluk edilmeyeceği ve onları bulduğunuz yerde öldürün yazıyor. Ve yardımlaşma dininin kitabında hiçbirini dost ve yardımcı edinmeyin yazıyor. Burada tam olarak verilmek istenen mesaj nedir? Konuyu kavga amaçlı açmadım bilgi edinmek için açtım. İyi forumlar.
Bence burada denmek istenen hainleri yakaladığınız zaman doğru yola gelmezler ise öldürün. Haini nereden çıkardığımı soracak olursanız bir önceki ayette münafıklardan bahsediyor.

DeH$et

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,173
İsim
Kaan Katırcı
İlgilendiği Kategoriler
Konu dışı.
Discord
KaanKa#3296
Böyle bir konu açmak çok yanlış. Sen bunu doğru yorumlayacak ilimde değilsin. Bende değilim. Burada ki kimse böyle bir ilime sahip değil. Anlamayı çok istersen bir sürü Tefsir kitabı yazmış oldukça ilimli alimler. Bu konu senin benim yorumum ile olacak bir iş değil. Konuşulacak yer burasıda değil çünkü takdir edersin ki burada bir sürü neredeyse İslam düşmanı denilebilecek İslam dan haberi olmayan bir sürü insan var. Burada bilim ile Kur'an'ı yalanlamayı başaran bir kaç kişi kafanı karıştıracağına Tefsir oku anlarsın. Bu ayetleri yorumlamak haddimize değil.
Hocam burada kimin ne olduğunu az çok biliyorum hem ztn burada yapılan yorumların inancımı değiştirecek şekilde olacağını sanmıyorum.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
905,903
Üyeler
140,574
Son üye
krynn
Top Bottom