Neler Yeni

Osmanlı'nın Karanlık Yüzü..

snowfoxstache

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,034
İsim
mert
Tufan Gündüz ve Ahmet Şimşirgil'i okuyun lütfen

Özellikle Ahmet Şimşirgil , şu an TRT'ye bile yanlış yapıyorsunuz diyip kafa tutan tek kişi
Sosyal medya da ki bilgilerin yarısından çoğu yanlış
İlber Ortaylı esrar-içki konularına yaygın olarak, oğlancılık konusuna ise 'her yerde olduğu kadar' diye cevap veriyor.

rapstarjustercik

80+ Bronze
Yavuz döneminde alınan kızıl deniz'in etrafı İspanyolların ve Portekizlerin başlattıgı cografi keşiflerde Kanuni döneminde portekizliler her tarafı osmanlının olan kızıl deniz'i yagmalıyorlar..Belkide gücü oraya kadar gidememiştir..
Mesaj otomatik birleştirildi:
Dediğin doğrudur, biraz araştırdım da. Osmanlı en güçlü zamanlarında da savaş kaybetmiştir. Şimdi diyemeyiz oho Osmanlı hiç savaş kaybetmedi diye. Portekizliler denizden çok güçlü bir donanmayla saldırdılar, o zaman Osmanlının deniz kuvveti çok güçlü değildi, hatta güçlü değildi, asıl güçlenmesi Sokullu Mehmet Paşa'dan sonra olmuştur. Çakma padişah denebilir. Bir muharebe vardı, adını bilmiyorum Fatih Sultan Mehmet, 100,000 kişilik orduyla kendinden kat kat daha güçsüz olan haçlılara kaybetmişti. Haçlılar Osmanlıların geldiği yerlerde ki tüm duvarları yıkmış, yollara zehirler dökmüş, içilecek su yiyecek yemek bırakmamışlardı. Fakat sonra da Osmanlılar içlerinden geçmişlerdi 🤭

RefX

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,932
İsim
Orhun Refik Kocabaş
İlber Ortaylı esrar-içki konularına yaygın olarak, oğlancılık konusuna ise 'her yerde olduğu kadar' diye cevap veriyor.
Yav dostum tamam olabilir doğrudur ( o konu hakkında bilgim yok)

Sen Ahmet Şimşirgil'i takip et ve oku
Sosyal medya da gördüğünüz herşeye inanmayın (inanmıyorsunuzdur diye düşünüyorum )

rapstarjustercik

80+ Bronze
Kısacası tarihimizi gömmek yerine, doğrularıyla övünüp, yanlışlarıyla kendimize çeki düzen verip o yanlışları tekrar yapmamalıyız. Anlı şanlı Tarihimiz var ; Göktürkler, Hunlar, Selçuklular... Tarihini bizim kadar gömen hiç bir devlet yoktur. Kıçıkırık Fransızlar sadece Napolyon zamanında tek başına güçlü olabilmiş ( diğer zamanlar tamamen İngiliz destekli ordulardır kendi başarıları değil), o napolyonda 92 yaşındaki Cezzar Ahmet Paşaya yenilmiştir. Bu adamlar tarihleriyle övünüyorlar. Bu arada parfümün Avrupadaki pis kokuyu engellemek için yaptığını da unutmayalım.

Yusuf Yıldırım

80+ Silver

Sosyal medya da gördüğünüz herşeye inanmayın (inanmıyorsunuzdur diye düşünüyorum )
Ahmet Şimşirgil Tarihçi bile degil ?? Kadir Mısıorglu'dan aktarıyor.

• Hahaha
Reaksiyonlar: RefX

RefX

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,932
İsim
Orhun Refik Kocabaş

Yusuf Yıldırım

80+ Silver
Kısacası tarihimizi gömmek yerine, doğrularıyla övünüp, yanlışlarıyla kendimize çeki düzen verip o yanlışları tekrar yapmamalıyız. Anlı şanlı Tarihimiz var ; Göktürkler, Hunlar, Selçuklular... Tarihini bizim kadar gömen hiç bir devlet yoktur. Kıçıkırık Fransızlar sadece Napolyon zamanında tek başına güçlü olabilmiş ( diğer zamanlar tamamen İngiliz destekli ordulardır kendi başarıları değil), o napolyonda 92 yaşındaki Cezzar Ahmet Paşaya yenilmiştir. Bu adamlar tarihleriyle övünüyorlar. Bu arada parfümün Avrupadaki pis kokuyu engeŞllemek için yaptığını da unutmayalım.
Fransa'da sadece Napolyon mu var ? 14.Luis,Şarlman,Fransuva bu liste uzar..

snowfoxstache

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,034
İsim
mert

ben sosyal mrdyada tarih sayfası takip etmiyorum istisna olarak sadece milli mücadele dönemini çok detaylı anlatan bir sayfa takip ediyorum. dediğin kişiye de bakacağım ben okudum kitaplara ve dinlediğim objektif kişilere göre yorum yaparım.

Yusuf Yıldırım

80+ Silver
ben sosyal mrdyada tarih sayfası takip etmiyorum istisna olarak sadece milli mücadele dönemini çok detaylı anlatan bir sayfa takip ediyorum. dediğin kişiye de bakacağım ben okudum kitaplara ve dinlediğim objektif kişilere göre yorum yaparım.
Ahmet Şimşirgil çok taraflı anlatıyor tavsiye etmem

kaplanharun

80+ Platinum
En İyi Cevap
4

İlber ortaylıya neden inanmıyayım?

RefX

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,932
İsim
Orhun Refik Kocabaş

Rennes

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
12,140
İsim
Umut Dağ
İslamiye'te göre vatan hainlerinin idam edilmesi, kafasının vurulması emredilmektedir. Onun dışında cellatların böyle seçilmesi de gayet normal çünkü emirleri sorgulamazlar, karşı çıkamazlar ve astıkları kişinin feryatlarına kapılıp aldığı emri tamamlamaktan vazgeçmez. Harem ağalarına gelecek olursak hadım edilmeleri çok acımasız bir şekilde yapılıyordu ve bu cidden çok kötüydü. Ben bu davranışı da hatalı bulurum zaten, onun yerine kadın olan harem ağaları olsaydı daha iyi olurdu.

Top Bottom