Neler Yeni

Çözüldü✓ Pc de zamanla performans düşmesi neden olur?

ÖM3ER

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Ömer Faruk Zeybek
İlgilendiği Kategoriler
Oyun donanım
Arkadaşlar merhaba,
Ekran kartı: Asus dual 3060 ti
İşlemci: i5 11600k
Anakart: Msi z590 pro wifi
Depolama: 1tb Msi m2 ssd
+ 2tb Corsair m2 ssd
Soğutma: Msi 240r
Psu: Msi 750 +80 gold
Performans düşüklüğü yaşıyorum, pc son zamanlarda gözle görülür bir şekilde kasmaya, donmaya, performans düşüklüğü yaşamaya başladı. Pcyi açarken, kaparken bile geç açılıp, geç kapanıyor. Oyun oynarken de bu yavaşlamaları görüyorum. hatta (opera gx) Tarayıcıda bile donuyor kasıyor. Ve bu tarz durum başıma 3 defa gelmişti, bende format atmıştım sonra 4/5 ay çok süper performans alıyordum, hiç sıkıntı yoktu sonra 4/5 ay sonra yine böyle çok kötü hale gelince, yine format, yine yeniden format attım. Acaba sıkıntı ne, nerde bir hata var, nerde bir sıkıntı var. Sürekli 4/5 ayda bir format atmak istemiyorum, çözümü vardır illaki. Bilen varsa, yazarsa yardımcı olursa, çok memnun olurum. NOT WİN10 UN KURULU OLDUĞU M2 SSD SAĞLI %97 BUNUNLA ALAKALI OLABİLİR Mİ?
Teşekkürler.

proxcis

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
510
İsim
Semih Aydın
Bende de aynı sorun vardı.
Win 11' geçtim düzeldi.
Ya da CS2'ye glene güncelleme ile ilgili tam kestiremiyorum

ÖM3ER

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Ömer Faruk Zeybek
İlgilendiği Kategoriler
Oyun donanım
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bende de aynı sorun vardı.
Win 11' geçtim düzeldi.
Ya da CS2'ye glene güncelleme ile ilgili tam kestiremiyorum
Ama sürekli 4/5 ayda bir, bu sıkıntılar kasmalar oluyor. format atınca düzelip 4/5 ay sonra tekrar, tekrar oluyor.
Windowsun, kurulu olduğu m2 ssd sağlığı %98 olduğu için olabilir mi?

Yakard11

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
26
İsim
Deniz Yakar
kardeş bende bu sorunlar yüzünden win10 performance lite kullanıyorum ve güncelleme yapmıyorum sistem baya hızlı öneririm,sisteminde gereksiz dosya kuruluyor mu TreeSize Free ile bakabilirisn.

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,225
İsim
C Ş
Arada bir yazılımsal bakımları yapıyor musun? Disk temizliği, SSD Trim, Disk Kontrolü (chkdsk) gibi? Ayrıca önemli güncellemeleri de alman lazım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Format attığında belki gereksizler gittiğinden hızlanıyordur.

10 yıldan eski bir notebook'um var hep aynı performansta. Gerekli bakımlarını yapıyorum. Açılma süresi 20 saniye (SATA SSDli)

Masaüstünde mümkün olduğunca az şey olsun. Eğer çok şey koyman gerekiyorsa bunları yeni bir klasör açıp hepsini topluca o klasöre at.

Ekran Görüntüsü (111).png

Son düzenleme:

ÖM3ER

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Ömer Faruk Zeybek
İlgilendiği Kategoriler
Oyun donanım
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Arada bir yazılımsal bakımları yapıyor musun? Disk temizliği, SSD Trim, Disk Kontrolü (chkdsk) gibi? Ayrıca önemli güncellemeleri de alman lazım.

10 yıldan eski bir notebook'um var hep aynı performansta. Gerekli bakımlarını yapıyorum. Açılma süresi 20 saniye (SATA SSDli)
Ben Windows güncellemelerini, ekran kartı güncellemelerini ve kullandığım uygulamaların güncellemelerini düzenli olarak yapmaktayım. Onun dışında kaspersky kullanıyorum orada gereksiz dosyaları kaldırma hızlandırma işlemi var onu yapıyorum arada. Onun dışında bütün kullandığım uygulamalar ve oyunlar programlar orjinal ve son sürüm. Pc de oyun dışında da hiç fotoğraf video belge falan da yok. Sadece oyun için kullanmaktayım.

kardeş bende bu sorunlar yüzünden win10 performance lite kullanıyorum ve güncelleme yapmıyorum sistem baya hızlı öneririm,sisteminde gereksiz dosya kuruluyor mu TreeSize Free ile bakabilirisn.
Ben Windows 10 pro orijinal sürümünü kullanmaktayım orjinal derken yani pc ye Windowsu resmi sitesinden indirip kurudum ve o zamanlar 30/50 TL olan keyler den alıp girip kurmuştum.

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,225
İsim
C Ş
Arka planda çalışan uygulama çok mu?

Ani donmalar genelde RAM yetmezse olur. Sürekli donmalar disk kaynaklı oluyor. SSD diski bir trim yap.

ÖM3ER

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Ömer Faruk Zeybek
İlgilendiği Kategoriler
Oyun donanım

Masaüstünde mümkün olduğunca az şey olsun. Eğer çok şey koyman gerekiyorsa bunları yeni bir klasör açıp hepsini topluca o klasöre at.

Alıntıyı görüntüle
Masaüstüm aynı senin gibi boş ve pcim kötü değil ama unlost fps artırma gibi herşeyi o şekilde kullanıyorum. Sadece nvidia ayarlarını normal hiç değiştirmedim.

Ani donmalar genelde RAM yetmezse olur. Sürekli donmalar disk kaynaklı oluyor. SSD diski bir trim yap.
Gskill 16 x 2 Ram kulanmaktayım 4000mhz

Ani donma çok olmuyor ramim iyi gibi durumda ve yeterli geliyor bana.
Sadece 2 m2 ssd kulanıyorum windowsun kurulu m2 ssd %97 sağlığa düşmüş. Sorunun alakası olmadığını söylediler ama bilmiyorum. 1 tb m2 ssd içinde sadece win10 ve steam epicgames gibi launcherlar mevcut diğeri 2tb olan m2 ssd ise sadece oyun dolu ama full dolu değil.
trim in ne olduğunu bilmiyorum açıkcası.?

Son düzenleme:

ca.s

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,225
İsim
C Ş
SSD diskini bir kontrol et öncelikle. HD Tune gibi bir yazılım ile bozuk bölüm var mı bunu tarat. Bozuk bölüm yoksa cmd'yi yönetici olarak aç ve önce chkdsk /f /r /x komutunu çalıştır. Sonrasında sfc /scannow çalıştır.

Sağlık olarak benimki de %97'de. Öyle olsa benimki de yavaş olurdu.
1707990254810.png

Sen disk trim yap önce. Sonra üstteki kodları çalıştır.

ÖM3ER

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Ömer Faruk Zeybek
İlgilendiği Kategoriler
Oyun donanım
SSD diskini bir kontrol et öncelikle. HD Tune gibi bir yazılım ile bozuk bölüm var mı bunu tarat. Bozuk bölüm yoksa cmd'yi yönetici olarak aç ve önce chkdsk /f /r /x komutunu çalıştır. Sonrasında sfc /scannow çalıştır.

Sağlık olarak benimki de %97'de. Öyle olsa benimki de yavaş olurdu.
Alıntıyı görüntüle

Sen disk trim yap önce. Sonra üstteki kodları çalıştır.
Tamamdır işteyim, akşam eve gidince yapacağım, o zaman bilgi vereceğim size.

• Beğen
Reaksiyonlar: ca.s

cengizovic

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Cengiz Han
Temp dosyalarını yani geçici dosyaları silmeyi dene bir. Çalıştır yaz oraya %temp% yazıp ordaki bütün dosyaları silmeyi dene. Orada uzun süre kullanımda 6-10 GB dosya birikiyor. Belki faydası olur.

Top Bottom