Neler Yeni

PC mi satıp ne yapmalıyım?

kylenix

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Mert Efe
Daha geçen arkadaşa ikinci elden 7.250tl'ye 6700xt aldık sen de öyle bir değişim yapabilirsin. Anladığım kadarıyla AM5 geçmek istiyorsun yeni neslini bekleyip 7500f ucuzlayınca geçebilirsin.
evet aslında ekran kartı ile bir alıp veremediğim yok ama upgrade edemem ben bu sistemi 11.nesil inteller çok sınırlı ve aşırı pahalılar
Mesaj otomatik birleştirildi:

o da iyi. rx6900xt'de iyi. Hangisini uyguna denk getirirsen.
şimdi bir rx 6800xt buldum 13k 2022 faturalı 4k furmark 70 derece %55 fan hızı mesala bunlar olur

Zamazingoo

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
318
İsim
İbrahim Toglu
evet aslında ekran kartı ile bir alıp veremediğim yok ama upgrade edemem ben bu sistemi 11.nesil inteller çok sınırlı ve aşırı pahalılar

şimdi bir rx 6800xt buldum 13k 2022 faturalı 4k furmark 70 derece %55 fan hızı mesala bunlar olur
evet ama 13k'ya 6900xt'ler de bulunabiliyor.(garantisiz) 6800 düz 8-9k ,xt olanına da 10-11k civarı değer biçilebilir şu an.
Birde sana tavsiyem. Amd'nin msi modellerinı almaman olur. Dandik ve basit soğutma tasarımı ile piyasaya çıkarıyorlar sonra modlamak zorunda kalıyorsun.

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
333
İsim
Murat Cemal
2k monitör ile devam edilebilir, yanınada güzel bir ekran kartı gider. çözünürlük arttıkça darboğaz azalır. ben 3060ti i7 8700 kullanıyorum 1080p için net 4-5 sene hiçbirşey almam. bence sizinkisi bi tık açgözlülük daha ne istiyon sistemden

quistin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
213
İsim
Fırat divitci
Valla agam 6900xt 1440p için harika bir ekran kartı ama bütçeni zorlayıp işlemci parandan çekecekse boşver, kendine 7500f-6700xt kombosu yapabilmen yeterli olacaktır. Yetmez diyorsan hadi gene rx6800 al ama işlemcini 7500f yapamayacaksan üst kademe gpu'lara çok yanaşma. Ben 6900xt'yi 4K için kullanıyodum. Gpu güzel ama sana güzel de bir işlemci lazım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
6
İsim
Said yavuz
Arkadaşlar merhaba şuanda rx 6600 i5 11400f li bir sistemim var ve yeni nesil oyunlar gözümü korkutuyor artık önerilenlerde görmeye başladım ekran kartını şuan için iyi olsada 1 2 sene sonra artık yetmeycek bu açık yazın çalışmayı düşünüyorum sizce pc yi satıp daha iyi bir pc mi alayım yoksa pcyi satıp ps 5 mi alayım
motor al

kylenix

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Mert Efe
2k monitör ile devam edilebilir, yaninada güzel bir ekran kartı gider. çözünürlük arttıkça darboğaz azalır. ben 3060ti i7 8700 kullanıyorum 1080p için net 4-5 sene hiçbirşey almam. bence sizinkisi bi tık açgözlülük daha ne istiyon sistemde
haklısın ama ben önü açık bir sistem istiyorum iyi diyosun güzel diyosunda bu işlemci 2k da bile çoğu ekran kartına darboğaz yapar r5 5500 tarzı bir işlemci bu açgözlülük olduğunu da düşünmüyorum bu arada ben bu sistemi 1 2 sene kullanırım maks ben alayım 5 6 sene rahat rahat götürsün istiyorum o

Valla agam 6900xt 1440p için harika bir ekran kartı ama bütçeni zorlayıp işlemci parandan çekecekse boşver, kendine 7500f-6700xt kombosu yapabilmen yeterli olacaktır. Yetmez diyorsan hadi gene rx6800 al ama işlemcini 7500f yapamayacaksan üst kademe gpu'lara çok yanaşma. Ben 6900xt'yi 4K için kullanıyodum. Gpu güzel ama sana güzel de bir işlemci lazım.
7500f yaparım kesin am5 geçicem en mantıklısı o gibi geliyor

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
333
İsim
Murat Cemal
haklısın ama ben önü açık bir sistem istiyorum iyi diyosun güzel diyosunda bu işlemci 2k da bile çoğu ekran kartına darboğaz yapar r5 5500 tarzı bir işlemci bu açgözlülük olduğunu da düşünmüyorum bu arada ben bu sistemi 1 2 sene kullanırım maks ben alayım 5 6 sene rahat rahat götürsün istiyorum o
darboğaz yapsa kaç yazıcak, 30 fps'nin altına inmeyecek. 40-45 fps'nin altına düşmeye başlayınca gider alırsın kardeşim hani yazık günah o parayada ya hem elinde böyle bir sistem varken teklonojinin gelişmesini bir tık daha bekleyebilirsin. birçok firma 2nm üretim sürecine yoğunlaştı onun meyveleri yakında gelir.

7500f yaparım kesin am5 geçicem en mantıklısı o gibi geliyor
her oyunu ultra +rt oynayacaksan 2 sene bile gitmez o planladığın sistem

kylenix

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Mert Efe
darboğaz yapsa kaç yazıcak, 30 fps'nin altına inmeyecek. 40-45 fps'nin altına düşmeye başlayınca gider alırsın kardeşim hani yazık günah o parayada ya hem elinde böyle bir sistem varken teklonojinin gelişmesini bir tık daha bekleyebilirsin. birçok firma 2nm üretim sürecine yoğunlaştı onun meyveleri yakında gelir.
zaten şimdi almıycam hocam yazın çalışcam diyorum yazın bitişine kadar böyle bişey düşünmüyorum yazında ne yapılcaksa duyrulur zaten :)

rt bağımlısı değilim öyle bişey istiyosan en az 4070 ti zaten gereksiz rt olmadan götürür

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
333
İsim
Murat Cemal
11400f ile aşağı yukarı ryzen 5 5600 ile kafa kafaya sayılır.
totalde 10-15 bilemedin 20 fps fark olucak ve bu farkta 75'in üstünde olur.(1080p dışında) yeni ekran kartları zaten piyasadaki hertürlü oyununda işlemcininde içinden geçiyorlar ve aşırı güçlüler. darboğaz deyince insanlar ne anlıyor anlamıyorum ama ben x3440 ile rtx 2060 kullandım, darboğaz vardı ama hiçte rahatsız edici bişey yaşamadım. o zamanlar oynadığım hikaye tabanlı ve rekabetçi oyunlarada x3440 yettiği için güzelce kullandım.

ilk videoda da görebileceğin gibi 4k'da forza horizonda 4k çözünürlükte 7500f ile 5600 arasında sadece 2 fps fark var. senin 11400f ile 4 fps olsun diyeyim. çözünürlük arttıkça kayda değer bir fps farkı gözlemleyemedim şahsen. 1080p için bişey diyemem. 2k monitör alıp darboğaz yapıp yapmayacağı önemsemediğimiz bir kart ile gene rahatça götürürüz.

yani seninkisi açık söyleyeyim rahatsızlık, huzursuzluk. o bilgisayarada kavuşsan tatmin olamayacaksın açık konuşayım hiçbir donanım zaten totalde 5 sene seni aynı segmentte götürmez. 2017'de gtx 1080ti alanlar bile o kartları 5 sene her şey ultra şekilde kullanamamıştır. bir yerden sonra ayar kısmaya ya da donanım güncellemeye gitmiştir. bu işin bir sonu yok, rx 6600 benimde yakın zaman önce kullanma fırsatı bulduğum fiyat/performans açısından efsane bir ekran kartı.
Arkadaşlar merhaba şuanda rx 6600 i5 11400f li bir sistemim var ve yeni nesil oyunlar gözümü korkutuyor artık önerilenlerde görmeye başladım ekran kartını şuan için iyi olsada 1 2 sene sonra artık yetmeycek bu açık yazın çalışmayı düşünüyorum sizce pc yi satıp daha iyi bir pc mi alayım yoksa pcyi satıp ps 5 mi alayım
açıkcası ps5 senin sisteminden daha kötüdür bence performans olarak. illede yükseltecem diyorsan tavsiyem kasa psu depolamaya ellememendir boşu boşuna hiç edersin. anakart işlemci ram ekran kartı 4'lüsünü içine sinmiyorsa ekran kartından başlayarak ufak ufakta yükseltebilirsin

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
90
İsim
Hüseyin Mert Görgel
ya şöyle diyim yazın çalışıcam üstüne pcyi satıcam öğrenciyim 8k verirlerse aylık 24k yapar üstüne pcyi 17 satarım yani bütçe sıkıntısı yaşamam gibi babamda yardım eder biraz
8k baya az kendini bu kadar düşürme bence ben 17 yaşındayım asgari ücretten fazla alıyorum.

kylenix

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
11
İsim
Mert Efe
11400f ile aşağı yukarı ryzen 5 5600 ile kafa kafaya sayılır.
totalde 10-15 bilemedin 20 fps fark olucak ve bu farkta 75'in üstünde olur.(1080p dışında) yeni ekran kartları zaten piyasadaki hertürlü oyununda işlemcininde içinden geçiyorlar ve aşırı güçlüler. darboğaz deyince insanlar ne anlıyor anlamıyorum ama ben x3440 ile rtx 2060 kullandım, darboğaz vardı ama hiçte rahatsız edici bişey yaşamadım. o zamanlar oynadığım hikaye tabanlı ve rekabetçi oyunlarada x3440 yettiği için güzelce kullandım.

ilk videoda da görebileceğin gibi 4k'da forza horizonda 4k çözünürlükte 7500f ile 5600 arasında sadece 2 fps fark var. senin 11400f ile 4 fps olsun diyeyim. çözünürlük arttıkça kayda değer bir fps farkı gözlemleyemedim şahsen. 1080p için bişey diyemem. 2k monitör alıp darboğaz yapıp yapmayacağı önemsemediğimiz bir kart ile gene rahatça götürürüz.

yani seninkisi açık söyleyeyim rahatsızlık, huzursuzluk. o bilgisayarada kavuşsan tatmin olamayacaksın açık konuşayım hiçbir donanım zaten totalde 5 sene sana aynı segmentte götürmez. 2017'de gtx 1080ti alanlar bile o kartları 5 sene her şey ultra şekilde kullanamamıştır. bir yerden sonra ayar kısmaya ya da donanım güncellemeye gitmiştir. bu işin bir sonu yok, rx 6600 benimde yakın zaman önce kullanma fırsatı bulduğum fiyat/performans açısından efsane bir ekran kartı.

açıkcası ps5 senin sisteminden daha kötüdür bence performans olarak. illede yükseltecem diyorsan tavsiyem kasa psu depolamaya ellememendir boşu boşuna hiç edersin. anakart işlemci ram ekran kartı 4'lüsünü içine sinmiyorsa ekran kartından başlayarak ufak ufakta yükseltebilirsin
Yükseltiyim eyvallah sıkıntı yok ama anakrtim 11.nesil destejliyor yeni bir anakart almam gerek işlemci degismeli 500w psu var yetmez degismeli 500gb ssd var degismeli m2 degil bu arada ekran kartına lafım yok suan hala iyi ama su saydiklarım bile bana ne kadar patlıyor sence bu sistem gercekten yüksektmeye uygun mu? Am4 olsaydı platformum aldığım zaman hiç bir derdim olmazdı r5 5600 rx 6700xt çakar keyfime bakardım ama öyle degil suan ben artik anakart degisirsem ddr5 geçerim devir degisiyor ddr5 suan gene ucuzladı eskisi gibi pahalı değil hala pahalı aslinda ekonomik olarak bakmayacgim suan zaten ben simdi almiycam yazın sonunda burayı altını çizerek söyluyorum yani daha nerden baksan 3 ay var 3 aya kim öle kim kala bunlar ucuzlayabilir yeni şeyler duyurulabilir ben zaten hemen satmayacagim ev tasinma islemi var zaten daha calisacagim bu söylediklerimi hemen yapmiycam

Yükseltiyim eyvallah sıkıntı yok ama anakrtim 11.nesil destejliyor yeni bir anakart almam gerek işlemci degismeli 500w psu var yetmez degismeli 500gb ssd var degismeli m2 degil bu arada ekran kartına lafım yok suan hala iyi ama su saydiklarım bile bana ne kadar patlıyor sence bu sistem gercekten yüksektmeye uygun mu? Am4 olsaydı platformum aldığım zaman hiç bir derdim olmazdı r5 5600 rx 6700xt çakar keyfime bakardım ama öyle degil suan ben artik anakart degisirsem ddr5 geçerim devir degisiyor ddr5 suan gene ucuzladı eskisi gibi pahalı değil hala pahalı aslinda ekonomik olarak bakmayacgim suan zaten ben simdi almiycam yazın sonunda burayı altını çizerek söyluyorum yani daha nerden baksan 3 ay var 3 aya kim öle kim kala bunlar ucuzlayabilir yeni şeyler duyurulabilir ben zaten hemen satmayacagim ev tasinma islemi var zaten daha calisacagim bu söylediklerimi hemen yapmiycam
Söylemeden gecmeyeyim eğer bir islemci testi bakiyorsaniz 4k değil 1080p olmalıdir 4k alindiginda darbogaz düser biliyorsunuz zaten buyuzden fpsler yakın gözükuyor boyle bakmak yanlis 5 7500f r5 5600den tartışmasız daha üstündür

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
333
İsim
Murat Cemal
Söylemeden gecmeyeyim eğer bir islemci testi bakiyorsaniz 4k değil 1080p olmalıdir 4k alindiginda darbogaz düser biliyorsunuz zaten buyuzden fpsler yakın gözükuyor boyle bakmak yanlis 5 7500f r5 5600den tartışmasız daha üstündür
nereye kadar 1080p kullanmayı düşünüyorsun? bu gelen ekran kartları 1080p'de kullan diye yapılmadı ki. elindeki işlemcinin 5600'den aşağı kalır yanı da yok zaten.
bende söylemeden geçmeyeyim, şu anda piyasadaki çoğu ekran kartının üstünde 1440p gaming ready gibi ibareler var, sen onu 1080 de kullan diye yok o kartlar.

Top Bottom