Neler Yeni

Pcde yaşadığım sebebi belirsiz ani donma problemi

nocap

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ceyhun
Herkese merhabalar, yaklaşık 3-4 gündür yaşadığım bu problemi açılmış olam konulardaki çözümleri deneyerek çözemeyince bu konuyu açmak zorumda kaldım. 1 hafta önce Ryzen 5 2600X işlemciden Ryzen 5 5600 işlemciye geçiş yaptım. Yaklaşık bir kaç gün kullandım ve hiçbir problem yaşamadım öncelikle size sistem donanımlarımdan bahsedeyim. Ekran Kartı: Zotac GTX 1660 Super 6GB - CPU: Ryzen 5 5600 3.7Ghz - Anakart: Asus B450M Dragon Bulk DDR4 - SSD: JamesDonkey 512GB M.2 SSD - PSU: GamePower GP-650 650w 80+ Bronze

İşlemciyi birkaç gün kullandıktan sonra her açılışımda (yeni işlemci alanlar bilir Windows'un New Proccessor detected başlangıçlı bi bitlocker ve tpm uyarısı vardır) bu uyarıyı her açtığımda "N" seçeneğini seçtiğim için karşıma çıkartıyordu. (N seçeneğini seçme sebebim sistemde BitLocker açık olup olmadığını hatırlamıyor olmam ve bunun sistemi kitlemesine sebep olabileceği ihtimali olmasıydı) bu uyarıyı almamak için BitLocker ı aktifleştirmek için TPM' i aktifleştirdim ve sonrasında tahmin edeceğiniz üzere BitLocker'ı. Bu olaylardan sonra bilgisayarımda eylem fark etmeksizin tamamen random bir şekilde donma(kilitlenme şeklinde) yaşanmaya başladı ve düzeltmek içim bilgisayarı güç tuşundan basılı tutarak kapatıp yeniden açmam gerekiyor. Bu olay hala devam etmekte donanımlarda herhangi bir anormallik olup olmadığını anlamak için parçaları tek tek OCCT yazılımı aracılığıyla stres testine soktum fakat hiçbir parçada error veya bir sorunla karşılaşmadım(1 saatlik stability testte dahil) ve bu esnada herhangi bir donma veya çökmede yaşanmadı. Bu durum tam olarak neyden kaynaklanıyor olabilir PSU ve anakart dışında diğer parçaları yük altında ve normal derecede belirli süreler çalıştırdım fakat sorunun bununla bir alakası yok sanırsam yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Biraz karışık anlatmış olabilirim kusuruma bakmayın şu an biraz kafam karışık şimdiden teşekkürler.

nocap

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ceyhun
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Sorunu bios'u default ayarlarına döndürmeyi deneyerek çözdüm dün akşam 4-5 saatlik kullanımda hiçbir donma veya kilitlenme yaşamadım.

nocap

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ceyhun
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Problem hala devam etmekteydi eski işlemcimi geri taktığımda sorun çözüldü.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,879
Üyeler
156,537
Son üye
volkswagenjetta
Top Bottom