Neler Yeni

PCH 25.08.2022 Sistemi Konusu Hakkında Açıklama

Dahası  
Reaksiyon skoru
17
İsim
Tuğberk Özkan
Bilgilendirme amaçlı yazıyorum, bahsi geçen forumda 6K Görüntülenme - 406 kullanıcı mesajı içeren eleştirel konuyu ben açtım.
Burada konuya açıklık getirmek istememin sebebi ise, bahsi geçen forumda konunun kullanıcı cevaplarına kapatılmasıdır.

Aynı kullanıcı adı ile söz konusu forumda attığım bütün mesajlara bakarak, kullandığım dilin ve eleştirme şeklimin gayet usluplu ve belirli kanıtlara dayanarak olduğunu göreceksinizdir.
Mağduriyete sebep olduğunu düşündüğüm en büyük etken ise İçerik üretici ile tedarikçi firmanın koordine bir şekilde çalışmamalarıdır. Zaman ayırıp aşağıdaki doneleri okuyacak olursanız, mantık çerçevesinde hak vereceğinizi düşünüyorum.

Bu tarz çalışmalar ile insanlara güzel fırsatlar sunan insanların emeğini gerçekten takdir ediyorum, kendi zamanlarından feragat edip insanlar için çaba sartfettiklerin bilincinde olarak şahısların verdiği emeğin hakkının ödenmeyecek olduğunu düşünüyorum.
Kim bilir kaç insan böyle içerik üreticisi insanlar sayesinde hayallerine kavuştu.

Konunun eleştirdiğim kısmına gelecek olur isek;
Söz konusu videoyu 01:01 zamanında açarsanız, kampanyayı tanıtan kişinin "Ama acele etmeyin, daha yarım saatimiz var tam. Yani bu video yayınlandıktan yarım saat sonra videonun açıklama kısmında Vatan Bilgisayar' ın satış linki olacak arkadaşlar" cümlesi ile ürünün 25.08.2022 - 20:10 satışa sunulacağı söyleniyor.
Buna rağmen videonun açıklama kısmına linkin daha erken eklendiğini araştırıp, kaynak kodlarına ve düzenlemelere baktığınızda göreceksinizdir.

25.08.2022 - 20:10' dan daha erken yayınlanan satış linkine girdiğimde stokların tükendiği ibaresiyle karşılaştım. (Kampanya stok bilgisi v.b. bilgiler açık bir şekilde asla yayınlanmadı, daha önce aynı içerik üreticisinin herhangi bir sistem tanıtım videosunda stok belirtmemişliği yok?) Bunun sebebi satış linkinin erken yayınlanması ve videonun 01:47 zamanında görüntülenen görüntüde gözüken ürün kodunun " VTNMSI 12400F-RTX3060-VTN-PCH F6 / 134813 " ifşa edilmesidir. Satışın 25.08.2022 - 20:10 'da başlanacağı söylenmesine rağmen ifşa edilen bu kodla Vatan Bilgisayar üstünden insanlar satışı reklamı - tanıtımı yapılan saatten daha önce temin etmeye başlamıştır.

Şimdi size içerik üreticisine ait mesajlardan alıntılar yaparak, merak ettiğim noktaları dile getireceğim.
"Vatan çalışanları alamaz. Çünkü link gizli. Ve ben dakika verdim şu dakikada linki açın diye. Gizli olan bir linki sadece ben ve linki hazırlayan arkadaş görüp, erişip, düzenlemelere OK verebiliyordu. Lütfen insanların hakkına geçmeyin.
Bu sistemde ne stok konusunda, ne de beyan konusunda bir eksiklik verdim."
Sistem satın alınırken dahi stok bilgisi yoktu ki tanıtım videosunda da stoktan bahsedilmediğini göreceksiniz.

"Ben ne beyanda bulunduysam video içeriğinde ve dakikasında o gerçekleşti. Fakat videoda sistemin ismi göründüğü için erişebildiklerini söyleyenler olmuş. Bu şekilde katekulliyi ben o an hesaplayamam ki."
Satışa 25.08.2022 - 20:10 ' da sunulacağı söylenen sistem daha erken erişime açılmış ve daha erken linklenmiştir. İçericik üreticisinin mesajından yaptığım alıntıdan da göreceğiniz üzere yani bir -katekulli- dönmüş olabilir(?)

"Çünkü vatan bilgisayar sistem satarken stok belirtmiyor sistemlerinde. Yarın kaç adet satıldığı ile ilgili bilgi alacağım. 100 adet civarı olarak bilgi aldım mağazalarında kaç ürün var detayını bilmiyorum. 100 altı değil çünkü onu biliyoruz."
Cümlesini kuran içerik üreticisinin daha erken bir vakitte aynı konuda attığı bir diğer mesajından tekrar alıntı yapıyorum; "Bu sistemde ne stok konusunda, ne de beyan konusunda bir eksiklik verdim." Yukarıda yaptığım alıntısında ise kaç ürün var detayını bilmiyorum diyerek çelişkili ifadeler kullanıldığını düşünüyorum. Ayrıca tüketici için bir kampanya yapılırken tedarikçi firmalar stok sayısı, kampanya başlangıç süresi gibi bilgiler için net ve açık bildirimler yapılması hukuken zorunlu diye biliyorum.
(TİCARİ REKLAM VE HAKSIZ TİCARİ UYGULAMALAR YÖNETMELİĞİ
İkinci Kısım
Birinci Bölüm
7-4. Madde
...ve bilgi eksikliklerini istismar edemez.)
Burada tedarikçi firmanın da eksiklikleri olduğunu düşünüyorum.

Bahsi geçen forumdaki bazı üyelerin yaklaşım ve eleştiri şekillerinin hoşuma gitmemesi, içerik üreticisinin böyle bir tablo varken dahi sonuçta hepimiz insanız bazı hatalar, ihmaller yapmış olabiliriz bile diyememesi üstüne...

Konuyla ilgili rahatsız olduğum noktalar olduğu için bir tüketici olarak tabii olarak hakkımı aramaya karar verip, konunu araştırılması adına şahsi TC Kimlik Numaram ile e-devlet platformu üzerinden konuyla ilgili kurumlara gerekli ve resmi incelemeler yapılması adına, yukarıda da bazılarından bahsettiğim donelerlerle şikayette bulundum.

Bunu dile getirip şikayet görselimi koymamdan sonra konu kullanıcı yorumlarına kapatılmıştır.

İnsanların hayallerine kavuşmasını sağlayan bahsi geçen içerik üreticisi ve diğer tüm içerik üreticilerine tüm içtenliğimle başarılar diliyorum, bir çok insanı hayaline kavuşturmak büyük bir başarı.
Ama başarının şeffaf ve kuşku düşürmeyen cinste olması gerektiğini düşünenlerdenim.

Herkese iyi forumlar.

Dahası  
Reaksiyon skoru
136
İsim
Hakan
Sistemi normal alanlardanım ki facebook pc formunda bile 3 kişi aldığına şahit oldum, bizler aldık alamayanlar mağduriyet edebiyatı yapması çok saçma bimde indirimli ürün için kavga eden teyzeler gibi gözüküyorsunuz dışarıdan.

DocToR2

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,940
İsim
Furkan Aytan
İlgilendiği Kategoriler
Sıcak Fırsatlar , Ekran Kartı
Discord
DocToR#3732
adam şikayet etmiş la

ASWIHUJGSAHIUDHGSAIUFDGSAIY0GDUYIOAHDPKASJHFHOASDIHGDASOUYIDGHASHP

Rosita

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,327
İsim
Musa
İlgilendiği Kategoriler
Elektronik
Hocam değer mi bu kadar vaktinizi harcamaya ben anlayamıyorum 3000 kişinin aynı anda almaya çalıştığı üründe böyle sorunların olması normal değil mi sizce? Yani ülkede o kadar anormal şey varken neden buna bu kadar takıldınız. Yarın bir gün DA daha iyisini yapacaktır

DocToR2

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,940
İsim
Furkan Aytan
İlgilendiği Kategoriler
Discord
DocToR#3732
Sistemi normal alanlardanım ki facebook pc formunda bile 3 kişi aldığına şahit oldum, bizler aldık alamayanlar mağduriyet edebiyatı yapması çok saçma bimde indirimli ürün için kavga eden teyzeler gibi gözüküyorsunuz dışarıdan.
+1 BENİ EKLE

Lisser

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,507
İsim
Lisser
Instagram
ege.rdn
Steam
https://steamcommunity.com/id/Lisser1/
Discord
lisser#0001
İnsanları bu isten bezdirmekten başka bir şey yapmıyorsunuz kusura bakmayın. Yarın öbür gün bu bahsi geçen kanallar sistem çıkarmayı bıraksın da görün bakalım. Yıllardır kaç gencin hayaline kavuşmasını sağlayan adamlara bı hatadan dolayı dava açıp tehditler edecek dereceye geldiniz. Bir şey demiyorum

DocToR2

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,940
İsim
Furkan Aytan
İlgilendiği Kategoriler
Discord
DocToR#3732
Polat Alemdarın bir sözü vardır ;
Her hakkını böyle savun olur mu

Rosita

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,327
İsim
Musa
İlgilendiği Kategoriler
Elektronik
İnsanları bu isten bezdirmekten başka bir şey yapmıyorsunuz kusura bakmayın. Yarın öbür gün bu bahsi geçen kanallar sistem çıkarmayı bıraksın da görün bakalım. Yıllardır kaç gencin hayaline kavuşmasını sağlayan adamlara bı hatadan dolayı dava açıp tehditler edecek dereceye geldiniz. Bir şey demiyorum
👍👏👏👏
Aynen bu adamların bezdiğini yakın zamanda da bu sistem işlerini bırakacağını düşünüyorum. Ben 2019da Donanım arşivinin G2 sistemiyle başladım bu serüvene benim gibi binlerce kişi var bu adamlara hayır duası eden. Adamlar ekran kartı fiyatına sistemler çıkarttılar aylarca. Alsam da almasam da sadece tebrik ederim

Lisser

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,507
İsim
Lisser
Instagram
ege.rdn
Steam
https://steamcommunity.com/id/Lisser1/
Discord
lisser#0001
👍👏👏👏
Aynen bu adamların bezdiğini yakın zamanda da bu sistem işlerini bırakacağını düşünüyorum. Ben 2019da Donanım arşivinin G2 sistemiyle başladım bu serüvene benim gibi binlerce kişi var bu adamlara hayır duası eden. Adamlar ekran kartı fiyatına sistemler çıkarttılar aylarca. Alsam da almasam da sadece tebrik ederim
Bırak dostum bırak 12kya 3060li sistem çıkaran adamları tehdit edip ordan burdan 15kya 1650li sistem alsınlar hak ettikleri bu kimse kusura bakmasın. Az saygı ya

overkill

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
132
İsim
Axl Rose
Bugüne kadar gördüğüm tüm bu tarz düşük stoklu satışlarda aynı sorunlar yaşadı. Burada yukarıdaki arkadaşımızın anlattığı (link erken açıldı) problem yaşanmadığı halde yine satıcılar benzer şeylerle (çalışanlar alıyor, aslında duyurdukları kadar stok satmadılar gibi) itham edildiler.

Ben dün başka bir konu altında da yazdım ki ben 20.10'dan sonra siteye girdiğim halde, defalarca deneyerek 1 tane satın aldım (20.17'de siparişi verdim), bugün de siparişim onaylandı.

Daha önce de özellikle İtopya satışlarında da benzer sorunlar yaşandı, sepete ekliyorsunuz stok bitti diyor, tekrar tekrar deniyorsunuz sepete ekleniyor, ödeme sayfasına gidiyorsunuz yine hata veriyor başa dönüyor vs. Ama hepsinde de asıl sorun, yaşanan yoğunluktu.

Hatta şimdi övgüler dizilen Abdullah kardeşimizin son tanıttığı sistemlerde de nelerle suçlandığını hepimiz hatırlıyoruz. 900 stoklu sistemleri satın alanlar ayrı sorun yaşadı, alamayanlar ayrı sorunlar yaşadılar (bir de alıp sorun yaşayıp, yazıklar olsun diye başlıklar atan arkadaşlar, 200 liralık kulaklık hediye edilince "helal olsun" yaptıklarını da biliyoruz).

Kısacası linklerin erken açılmış olması gerçekten büyük problem. Ancak psu için aldığımız -stok hatasının linklerin erken açılması ile hiç bir alakası yok tamamen sistemin yoğunluktan dolayı çökmesi ile alakalı. Linklere erkenden tıklayıp satın alamayanlar kadar linklere daha geç tıklayıp satın alanlar da var.

Son olarak konuyu açan arkadaşımızın da mağdur olduğunu düşündüğü için hakkını yasal yollarla aramasında da bir yanlış görmüyorum, pekala yapabilir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Çevrim içi yöneticiler

• B1L0
    Hayırlı forumlar

Forum istatistikleri

Konular
907,265
Üyeler
140,798
Son üye
Mert2445