Neler Yeni

Yardım Phenom II X6 1090T %100 yükte voltaj ve hız düşürüyor?

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
Merhaba,

AMD Phenom II X6 1090 BE kullanıyorum. Stok soğutucu kullanırken boşta 50 dereceydi ve %100 yük testine sokunca 70 dereceyi görünce hızını yarıya düşürüyor ve voltajı da 0.1v azaltıyordu. Sıcaklık kaynaklı olabileceğini düşündüm. Kule tipi soğutucusunu satın aldım. Bugün elime ulaştı. Termal macununu güzelce sürdüm soğutucuyu taktım ve sistemi çalıştırdım. Sıcaklık değerlerim boşta 45-50 derecelerden 35 dereceye düştü. Soğutucu gayet başarılıydı. Sonrasında %100 yükte teste soktum ve bu kez 54 dereceyi gördüğü anda yine voltajı 0.1 azaltıp hızını yarıya indirdi. Normalde eski işlemcim olan AMD Athlon II X2 260 %100 yükte 65 derecelere kadar çıkıyor ve o değerlerde kalıyordu. Şuan ki bu işlemci neden böyle oldu hiçbir fikrim yok. Birde bu olay olurken ciddi anlamda performans kaybı ve fps düşüşü yaşıyorum. Yeni işlemciyi kullanamıyorum maalesef. Bunu nasıl düzeltebilirim? Şimdiden herkese teşekkürler.

Sistemim;

AMD Phenom II X6 1090T BE
ASUS M4N68T-M V2
Kingston 4 GB 1333 MHZ
ASUS GT 730 2GB
FSP 60AHBC 500W
Dark Freezer X90 Kule tipi soğutucusu
NOT: Sıcaklık konusunda kasamda bir egzoz fan, bir kasa önünde fan ve kasa yanında fan bulunuyor. Boşta 35 derece iyi bir değer diye düşünüyorum.

Güncelleme: İşlemci 3.6 hızına çıkabiliyor voltaj vermeden ve bende 3.6 Ghz hızına çıkarttım açtım bilgisayarı. Sonrasında yine %100 yük testine tabi tuttum ve yine 54.1 dereceye gelince 1.6 Ghz hızına düşürüyor kendini. Yani bu ayarlı bir şey. Ben 3.2 Ghz hızında iken acaba direkt olarak yarısına mı düşürüyor diye düşünüyordum. Ancak 3.6 Ghz hızında iken de 1.6 Ghz hızına düşürüyor. Yani sanki birisi bu işlemciye -sen 54.1 derece olunca 1.6 Ghz hızına düş- demiş gibi hissediyorum. :D Çok ilginç.

1.jpg
2.jpg

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
119
İsim
By Mehmet
Quick Cpu ile işlemci hızını ayarlıyabilirsin. 3.60 Ghz işlemcimi 3.90 lara çıkartıp Bus u fulle Tavsiyem

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Quick Cpu ile işlemci hızını ayarlıyabilirsin. 3.60 Ghz işlemcimi 3.90 lara çıkartıp Bus u fulle Tavsiyem
BIOS üzerinden herhangi bir ayar var mı? Ve bu uygulama işlemci Mhz artışı için mi yoksa bu düşüşleri azaltmak için midir?

Dahası  
Reaksiyon skoru
119
İsim
By Mehmet
Yok o bir uygulama cpu bus hızını ayarlamak içindir yani cpu nu en yğksek performansa hibir overclock yapmadan yğkseltebilirsin sağlıklı çalışması en güel özelliği
Mesaj otomatik birleştirildi:

BIOS üzerinden herhangi bir ayar var mı? Ve bu uygulama işlemci Mhz artışı için mi yoksa bu düşüşleri azaltmak için midir?
BIOS Üzerindende sabitleyebilirsin diye biliyorum ama pek uzmanı değilim onun çin youtubeden videolara bakabilirsin.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
Yok o bir uygulama cpu bus hızını ayarlamak içindir yani cpu nu en yğksek performansa hibir overclock yapmadan yğkseltebilirsin sağlıklı çalışması en güel özelliği
Mesaj otomatik birleştirildi:

BIOS Üzerindende sabitleyebilirsin diye biliyorum ama pek uzmanı değilim onun çin youtubeden videolara bakabilirsin.
Teşekkürler.

Grant Imahara

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Kubilay Aktemur
MOSFET lerin çok ısınıyor ve kendilerini sınırlıyorlar.
Anakartında MOSFET soğutucusu yok.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ

Grant Imahara

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Kubilay Aktemur
Ne yapmam gerekiyor bu sorunu nasıl çözebilirim peki?
vrm soğutmalı bir anakarta geçebilirsin ama değmez para harcamana.
overclock işinden vazgeçebilirsin.

bu videodakileri yapabilirsin. biraz tehlikeli ama kesin çözüm.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
vrm soğutmalı bir anakarta geçebilirsin ama değmez para harcamana.
overclock işinden vazgeçebilirsin.

bu videodakileri yapabilirsin. biraz tehlikeli ama kesin çözüm.

Overclok yapmak değil niyetim. Stok hızı 3.2 Ghz hızında kullanırken de %100 yükte iken sıcaklığı 54.1 dereceye gelince hızını otomatik olarak 1.6 Ghz hızına çekiyor ve bu da performans düşüşlerine yol açıyor. Benim amacım bunu ortadan kaldırmak. 54 dereceye gelince hızını 1.6 Ghz hızına düşürmemesini sağlamak. Ama nasıl yapılacak bilmiyorum.

Grant Imahara

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Kubilay Aktemur
Overclok yapmak değil niyetim. Stok hızı 3.2 Ghz hızında kullanırken de %100 yükte iken sıcaklığı 54.1 dereceye gelince hızını otomatik olarak 1.6 Ghz hızına çekiyor ve bu da performans düşüşlerine yol açıyor. Benim amacım bunu ortadan kaldırmak. 54 dereceye gelince hızını 1.6 Ghz hızına düşürmemesini sağlamak. Ama nasıl yapılacak bilmiyorum.
Sorun işte büyük olasılıkla işlemciye güç sağlayan vrm'lerin çok ısınması.
yoksa 54 derece çok iyi.

VRM ler eskidiği için belki yeterli güç veremiyordur tamirciye verebilirsin anakartı.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
Sorun işte büyük olasılıkla işlemciye güç sağlayan vrm'lerin çok ısınması.
yoksa 54 derece çok iyi.
Peki şunu da sorayım. Soğutucu değiştirmeden önce 70 derece de hızını düşürüp voltaj azaltıyordu, şuan sıcaklık değerlerim düştü ve 54 derece de aynı işlemleri uyguluyor. Vrm'ler 70 dereceye kadar çıkıyordu soğutucu değiştirmeden o zaman. Şuan neden 54 dereceye çekti sınırını?

Grant Imahara

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Kubilay Aktemur
Peki şunu da sorayım. Soğutucu değiştirmeden önce 70 derece de hızını düşürüp voltaj azaltıyordu, şuan sıcaklık değerlerim düştü ve 54 derece de aynı işlemleri uyguluyor. Vrm'ler 70 dereceye kadar çıkıyordu soğutucu değiştirmeden o zaman. Şuan neden 54 dereceye çekti sınırını?
Hocam ben undervolting uzmanı değilim ama şöyle olmuş olabilir.
Siz voltajı düşürünce işlemci daha verimli çalıştığından daha az ısınıyordur ama
vrm ler eski ve soğutmasız olduğundan yine ısınıyor ve yine güç azaltıyor olabilir.

Aklıma bir fikir daha geldi soğutma için.
O işlemcinin vrm lerinin olduğu yere bir fan bağlarsan fan oraya üflerse belki biraz işe yarayabilir.
Fakat Soğutucu plaka olmadığından çok fark etmeyebilir .

İşlemci çok güç çekiyor sizin.

bruuak

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
198
İsim
Burak YILDIZ
Hocam ben undervolting uzmanı değilim ama şöyle olmuş olabilir.
Siz voltajı düşürünce işlemci daha verimli çalıştığından daha az ısınıyordur ama
vrm ler eski ve soğutmasız olduğundan yine ısınıyor ve yine güç azaltıyor olabilir.

Aklıma bir fikir daha geldi soğutma için.
O işlemcinin vrm lerinin olduğu yere bir fan bağlarsan fan oraya üflerse belki biraz işe yarayabilir.
Fakat Soğutucu plaka olmadığından çok fark etmeyebilir .

İşlemci çok güç çekiyor sizin.
Yok bir türlü çözüm bulamadım. Dediğiniz mantıklı geliyor ancak şuan oraya denk gelecek fan takamıyorum maalesef. Birde hala şunu kavrayamıyorum. Boşta 55 derece iken 70 derecede hız ve voltaj düşürdü ama şuan boşta 35 dereceye kadar düşmüşken 53-54 derece de aynı işlemi yapıyor. Aynı hatalara bakıyorum ancak hiçbiri tam bir cevap almamış maalesef.

Top Bottom