Neler Yeni

QCY G1 Tam kablosuz kulakiçi oyuncu kulaklığı incelemesi

Farway

80+ Silver
QCY firmasının "Oyuncu kulaklığı" Adı altında piyasaya sürdüğü kulaklığını sizler için inceledim.
Tasarım
QCY bu modelinde çubuk tasarımda, üzerinde led bulunan ve sapları köşeli bir yapı izlemiş.
Tasarım hakkında ilk söyleyebileceğim şey bu güne kadar kullandığım en rahat çubuk tasarım,yan köşeleri kulak boşluğuna göre çok iyi ayarlandığından dolayı kayma düşme gibi şeyler yapmıyor ve kulağa çok iyi oturuyor. Dışarıdan ses alma ve ya dışarıya ses verme konusunda çok başarılı değil, müzik dinlerken dışarıdan ses duymuyorsunuz ama yüksek seste dinlerken dışarıya ses veriyor.
Kutu tasarımıda biraz büyük,taşıması muadillerine göre bir tık daha zahmetli ama oyuncu tasarımı dedirtiyor. Aynı zamanda kutudada çok şık bir mavi led var bu led aynı zamanda kırmızı ve yeşil yanarak şarj seviyesi gösteriyor.
Screenshot_20220423-044040_Gallery.jpg

Şarj Kutusu

Kutu tasarım olarak biraz büyük olsada özellik olarakta baya bir dolgun.
Type-C giriş günümüzde olmazsa olmazlardan, yanında gelen ufak kısa bir kabloda var. Kutunun aynı zamanda kablosuz şarj ve hızlı şarj desteğide bulunmakta. Kutuda bulunan led kutunun şarj durumunu gösteriyor, Kırmızı şarj olurken, yeşil şarj dolduğunda mavi ise şarj durumunun tam ya da iyi seviyede olduğunu gösteriyor, ben burada daha iyi bir gösterge beklerdim.

Kutu kulaklıkları 3 defa şarj edebiliyor. Kulaklıkların kutudan bağımsız kullanımları 8 saat olarak belirtilmiş, bu süre oyun moduyla 6 saate düşüyor.

Ses kalitesi ve karşılaştırma
Ses kalitesi olarak oyuncu kulaklığı adı altında satıldığı için çevresel ses faktörü ön planda denilebilir. Müzik seslerinide daha çevresel vermeye çalıştığından dolayı benim kulağıma ilk başlarda çok hoş gelmesede sonradan tatlı gelmeye başladı. Dinlediğim bazı şarkılarda arka plandaki ufak efektleri daha net duydum.
Ses seviyesi olarak gayet yüksek ve tatmin edici bir ses seviyesi var.
Sesleri fiyatına göre temiz ve kaliteli veriyor. AAC kodek ile bu kalite çok hafif artıyor,kulaklıkta Aptx desteği ise bulunmuyor.
Ses karakteri olarak QCY T13'te bas sesleri diğer seslerin önündeydi ve derin baslara sahipti.QCY T17'de ise tizleri ve vokalleri daha çok yaşayabiliyorduk ama G1 kısmında her iki seste daha dengeli verilmeye çalışılmış,birbirlerinin önüne geçmiyor denilebilir ama sadece müzik dinleyeceksem ve pek özellik aramıyorsam QCY T17, biraz daha iyisi olsun diyorsamda müzik için T16 alırdım. Oyundaki ses kasma olayındaysa G1 tercih edilebilir.

Mikrofon kalitesi
Sağ ve sol kulaklıklarda toplamda 4 ayrı mikrofon bulunmakta. ANC özelliği olmasada QCY markasının ENC olarak adlandırdığı pasif bir gürültü engelleme özelliği bulunuyor. Yaptığım görüşmelerde sesim karşı tarafa net şekilde gidiyordu ama bir tık daha artabilirmiş mikrofon kalitesi. Fiyat bandında yeterli bir mikrofon olduğunu söyleyebiliriz.

Oyun Modu
Bluetooth kulaklıkların en büyük sıkıntısı sesteki gecikmedir. QCY markası neredeyse tüm kulaklıklarında bulunan "Oyun modu" ile bir nebze olsun bu gecikmeleri 300 MS lerden 180 MS lere kadar indirerek daha güzel bir deneyim sağlıyordu. Fakat G1 modelinde bu iddayı çok üst seviyeye taşıyarak 45MS gibi çok iddali bir rakamı öne sürdü.
Yaptığım testlerde AAC kodekte bu rakama yaklaşamamış, hatta 220 MS ile diğer oyun modu olan kulaklıkların arkasında kalmıştır. SBC kodekte ise bu rakamların 150 ye kadar düşsede idda ettikleri rakama yaklaşamadılar. tabii ki bu konuda test ettiğim telefonun Bluetooth 5.1 sürümü olduğunu ve kulaklığın 5.2 Desteklediğini unutmamak lazım. Bluetooth 5.2'de belki daha düşük rakamlar elde edilebilir.
Oyun içi testlerde ise oyun modu açıkken en az gecikme hissettiğim kulaklık olduğunu söylemem lazım.

Mikrofon testinin olduğu inceleme videosu.

Ekler

• 20220423_175914.jpg
    20220423_175914.jpg
    1.7 MB · Hit: 32
  • 20220423_175749.jpg
    20220423_175749.jpg
    1.2 MB · Hit: 35
Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular