Neler Yeni

r5 3600 ü satıp intel 11400f e geçilmeli mi

babapro21

80+ Bronze
Her işlemcinin iyi performans verdiği ve kötü performans verdiği oyun vardır. Aynı şey ekran kartı için geçerli. Mesela RTX3070 Tİ her oyunda yüksek performans vermez (ekran kartını salladım). Ancak atıyorum RTX2060 bazı oyunlarda ondan daha iyi performans verebilir. Oyun hangi işlemciye göre optimize edildiyse veya ekran kartına göre ona göre iyi performans verir.

8,000 TL'lik işlemci ile 11,000 TL'lik işlemciyi karşılaştırmak mı? Mükemmelsiniz :D Ayrıca İntel i9 11900K, R9 5900X ile muadil bir işlemcidir.

AMD Intel'e göre bir tık daha F/P bir işlemci ancak bunu Render tarafında gösteriyor. Oyun için hazırlanan İşlemcileri zaten uçuk bir fiyat. Intel'de ise tam tersi. İkisi tamamen zıt işlemciler.

Buraya sadece güldüm. İşlemci modeline göre bu dedikleriniz tamamen değişkendir.
İntelin en iyi işlemcisi ile AMD nin en iyi işlemcisini karşılaştırdım.
Ve 10k ile 8k diyorsunuz da aradaki farklı zaten anakart çıkarıyor.
Ve bu işlemcinin önceki hali çok ucuzdu
Bu saticalarin hiyarligi.

Son düzenleme:

Bura.K

80+ Silver
Bu saticalarin kurnazlığı.
Önceki piyasaya değil şu anki piyasaya bakılır. Şu anda öncesinden söz etmek mantıksız. Mesajınızdaki hakaretini silerseniz iyi olur. Ceza alabilirsiniz.
Ve 10k ile 8k diyorsunuz da aradaki farklı zaten anakart çıkarıyor.
Anakart hakkında konuşmuyorum ben. İşlemcinin tam fiyatı hakkında konuşuyorum. Anakartı niye konuya karıştırıyorsunuz ki? Asıl önemli olan işlemcinin fiyatı. Ha, anakarta göre fiyat biçiyor olabilirsiniz ama mantıksız. İşlemci fiyatı biçilirken anakart piyasasına bakıldığını hiç duymadım.
İntelin en iyi işlemcisi ile AMD nin en iyi işlemcisini karşılaştırdım.
Intel'in en iyi işlemcisi i9 12900K olması gerekmiyor mu?

babapro21

80+ Bronze
Önceki piyasaya değil şu anki piyasaya bakılır. Şu anda öncesinden söz etmek mantıksız. Mesajınızdaki hakaretini silerseniz iyi olur. Ceza alabilirsiniz.

Anakart hakkında konuşmuyorum ben. İşlemcinin tam fiyatı hakkında konuşuyorum. Anakartı niye konuya karıştırıyorsunuz ki? Asıl önemli olan işlemcinin fiyatı. Ha, anakarta göre fiyat biçiyor olabilirsiniz ama mantıksız. İşlemci fiyatı biçilirken anakart piyasasına bakıldığını hiç duymadım.

Intel'in en iyi işlemcisi i9 12900K olması gerekmiyor mu?
Hocam AMD nin ddr5 destekli işlemcileri çıkmadı.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam işlemciyi nereye takicaz?
Anakart çok önemli...

Bura.K

80+ Silver
Hocam işlemciyi nereye takicaz?
Anakart çok önemli...
Benim demek istediğimi anlamadınız galiba hocam. Ben işlemcinin asıl fiyatına bakıyorum. Sizin dediğiniz türle bakarsak anakart piyasasını işin içine karıştırmış oluruz. Şey gibi; armuttan bahsederken araya elma sokmak gibi oluyor.
Hocam AMD nin ddr5 destekli işlemcileri çıkmadı.
Evet, fark ettim. Ancak 11,000 TL'lik işlemci ile 8,000 TL'lik işlemciyi karşılaştırmaktansa 11,000 TL'lik işlemciyi karşılaştırmak daha mantıklı. Dizüstü karşılaştırması yaparken nasıl aynı fiyat muadili ile karşılaştırıyorsak işlemcide de aynısını yapmamız lazım. Böyle daha iyi bir karşılaştırma olur.

krammer

80+ Bronze
elimde r5 3600 ve msi b450 Tomahawk MAX anakart var hiç kullanılmadı
bunalrı kaç TL ye satabilirim ve hangi işlemciye ve anakarta geçebilirm sizce yada bu mantıklı mıdır?
aklımda 11400f var
rtx 3050 ile kullanacağım büyük ihtimalle
Sorunuza cevap vermeyeceğim ama işlemciyi satmayı düşünürseniz talibim. Özelden yazabilirsiniz.

eraychu

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
958
İsim
Eray
İlgilendiği Kategoriler
Pokémon
Benim demek istediğimi anlamadınız galiba hocam. Ben işlemcinin asıl fiyatına bakıyorum. Sizin dediğiniz türle bakarsak anakart piyasasını işin içine karıştırmış oluruz. Şey gibi; armuttan bahsederken araya elma sokmak gibi oluyor.

Evet, fark ettim. Ancak 11,000 TL'lik işlemci ile 8,000 TL'lik işlemciyi karşılaştırmaktansa 11,000 TL'lik işlemciyi karşılaştırmak daha mantıklı. Dizüstü karşılaştırması yaparken nasıl aynı fiyat muadili ile karşılaştırıyorsak işlemcide de aynısını yapmamız lazım. Böyle daha iyi bir karşılaştırma olur.
kapışmaya anakartı da dahil etmek daha mantıklı bence, çünkü elma alırken sepet süt alırken şişe almak gibi elmayı şişeye sütü sepete koyamazsın oyüzden anakartlarla beraber karşılaştırmak gerekir, süt alırken mecburen şişede almak lazım

Bura.K

80+ Silver
kapışmaya anakartı da dahil etmek daha mantıklı bence, çünkü elma alırken sepet süt alırken şişe almak gibi elmayı şişeye sütü sepete koyamazsın oyüzden anakartlarla beraber karşılaştırmak gerekir, süt alırken mecburen şişede almak lazım
Hocam İ9 i12900K'ya göre en ucuz anakartı koyarım konuya, AMD'nin de en ucuz anakartını koyarım. İkisi arasında neredeyse fiyat farkı yok. Karşı kişinin ihtiyacına göre anakart belirlenir. Anakart piyasası tamamen farklıdır. İşlemciler ile anakart piyasasını karşılaştırmak mantıksız. İşlemci fiyatını Intel belirler, anakart fiyatlarını başka bir firma. İşlemci karşılaştırırken işlemcinin sorumlu olmadığı bir olayı işlemciye yüklendirmek de mantıksız olur.

Ha, soket farklılığı fiyatı etkiler mi? Evet, etkiler. Ancak ahım şahım bir fiyat farkı beklememek gerek.

Çok karışık yazdım, yazarken kafam karıştı :D

eraychu

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
958
İsim
Eray
İlgilendiği Kategoriler
Pokémon
Hocam İ9 i12900K'ya göre en ucuz anakartı koyarım konuya, AMD'nin de en ucuz anakartını koyarım. İkisi arasında neredeyse fiyat farkı yok. Karşı kişinin ihtiyacına göre anakart belirlenir. Anakart piyasası tamamen farklıdır. İşlemciler ile anakart piyasasını karşılaştırmak mantıksız. İşlemci fiyatını Intel belirler, anakart fiyatlarını başka bir firma. İşlemci karşılaştırırken işlemcinin sorumlu olmadığı bir olayı işlemciye yüklendirmek de mantıksız olur.

Ha, soket farklılığı fiyatı etkiler mi? Evet, etkiler. Ancak ahım şahım bir fiyat farkı beklememek gerek.

Çok karışık yazdım, yazarken kafam karıştı :D
biz bu konuyu konuşurken 11400f in fiyatı 2400 e çıktı :/
anakartsız karşılaştırınca her türlü intel daha iyi oluyor ozaman 12400f in fiyatı bile 3100 TL
bu arada söylediklerinizede katılıyorum
anakart kişinin ihtiyacına göre kesinlikle değişiklik gösterebilir ama neredeyse aynı özelliklere sahip sadece soketi değişik anakarlarda lga1200 soketli anakartın fiyatı yüksek olacaktır
Mesaj otomatik birleştirildi:

sonda soket farkı fiyatı etkiler yazmışsınız farkedemedim kusıra bakmayın @Bura.K

babapro21

80+ Bronze

Hocam intel zaten o kârı anakarttan çıkarıyor.
Her 2-3 nesilde bir soket değiştiriyor ve dolayısıyla anakart da değiştittiriyor ee bu bir.
Sonra anakrlari pahalı eeee ne anladim bu işten AMD bi soket tipini 4-5 sen kullanirken intel 2 nesil🤣🤣
Ha bide R9 5950X 10k
İ9 11900K 8.3k

Aradaki 1.5k zaten anakarta ve her 2 senede soket olayı yüzünden değişen anakarta gidiyor.🤣🤣
İntel bu isten ekstra para alıyor tabi yoksa şeyine takmaz.

Bura.K

80+ Silver
Hocam intel zaten o kârı anakarttan çıkarıyor.
Her 2-3 nesilde bir soket değiştiriyor ve dolayısıyla anakart da değiştittiriyor ee bu bir.
Sonra anakrlari pahalı eeee ne anladim bu işten AMD bi soket tipini 4-5 sen kullanirken intel 2 nesil🤣🤣
Ha bide R9 5950X 10k
İ9 11900K 8.3k

Aradaki 1.5k zaten anakarta ve her 2 senede soket olayı yüzünden değişen anakarta gidiyor.🤣🤣
İntel bu isten ekstra para alıyor tabi yoksa şeyine takmaz.
Ya hocam cevapların aynısını yukarıda yazıda zaten belirttim. Boşa uzamasın tartışma, hadi iyi geceler.

Jeeareen

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
66
İsim
Mustafa Yeşil
(oyun testlerini görümce acaba intele mi geçmeliyim diye bir kurt düştü içime de)
unreal engine
unity
game maker
blender gibi programlar kullanacağım blender da render alıyoruz ama oyun motorlarında render alınıyor mu bilmiyorum
hocam amd renderda daha iyi diyenler bunu neye dayanarak söylüyor acaba. şu videoyu izlerseniz intelin geçtiğini göreceksiniz. oyun performansına değinmiyorum zaten intel tokatlıyor. şahsen ryzen 3100 kullanıcısıyım olay fanboylukta değil. şu an intel daha fiyat performans. evet anakartlark biraz pahalı ama gaming gecesinde b460m bazooka 800 TL idi.

Top Bottom