Neler Yeni

R5 5600X işlemci 90 derece oluyor

Laz Wayne

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Erdem Kılıç
Merhabalar;

Dostlar bilgisayarı yeni topladım, işlemci olarak Ryzen 5 5600x kullanıyorum. Stok fan kullanmak istemediğim için de Sıvı soğutma olarak Thermaltake TH240 satın aldım.

Sistemi güzel bir şekilde kurdum kabloluları vs. her şey tam anlamı ile uygun ve yerinde. Topladığım günden bu yana 2 ay gibi bir süre geçti bugün bilgisayar açılırken işlemci derecesinin çok yüksek olduğuna dair bir uyarı verdi. Herhangi bir overclock veya işlemciyi zorlayacak hiçbir şey yapmadım.

Uyarıyı es geçip ısı derecesini görmek için bilgisayarı açtığım da 85-95 derece boş yüksüz masaüstün de ısı derecesi var ve bilgisayar da yavaşlamalar oluşmaya başladı bende daha fazla zorlamamak adına sistemi kapattım.

Herhangi bir yükte olsa 80 derece ağır bir yük o da. Es geçeceğim ama durgun halde ki bilgisayar işlemcisi 90 dereceleri görmesini anlayamadım.

Çözüm olarak, sıvı soğutmanın kablolarını kontrol ettim tekrar soketi sökerek macunu yeniledim. Soğutmanın kabloların da kopma, kırılma veya başka bir şey var mı diye kontrol ettim herhangi bir sorun ile karşılaşmadım.

Bu akşam işlemcinin kendi stok fanını takıp bir de öyle ısı derecelerine bakacağım. Acaba sorun soğutmada mı yoksa işlemci de mi diye.

Sizden gelecek her fikre ihtiyacım var. Eğer ki stok fan ile yine de dereceler boş halde 90 dereceleri görüyor ise işlemciyi servise mi göndereyim? Yoksa başka gözden kaçan bir şey var mı?

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Teşekkürler.

Ekler

• WhatsApp Image 2021-12-20 at 22.01.38.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-20 at 22.01.38.jpeg
    358.8 KB · Hit: 64
  • WhatsApp Image 2021-12-20 at 22.15.32.jpeg
    WhatsApp Image 2021-12-20 at 22.15.32.jpeg
    307.5 KB · Hit: 51

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,061
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
CPU bloğunun üzerinde ısı birikimi oluyor mu?

Perfectshot06

Moderatör
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,262
İsim
Oğuz Oğuz
Bende de aynı işlemci var.
Sıvı soğutma olmasına rağmen bazı oyunlarda 82’lere falan geliyor.
Stok kullananlarda 90 derecelere çıktığını görmüştüm.

ÖmerS

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
297
İsim
Ömer SARLUGİL
bendede aynı işlemci var cooler master 240mm sıvı soğutucu var yükte bile 55 dereceyi geçmiyor seninki çok anormal bi durum sıvı soğutucunmu arızalı acaba

Jaess

80+ Gold
En İyi Cevap
4
120MM sıvı soğutma ile yüzde yüz yük altında 70 derecede çalıştırıyorum. Sıvı soğutmada bir sorun olmalı.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,061
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Bloğun üzerinde herhangi bir sıcaklık hissettirmiyor fakat soğutmanın işlemciye giden hortumların da sıcaklık tahminimden fazla gibi geliyor.
Olsa şimdiye kadar belli olurdu ama başıma gelen şey ne olur ne olmaz söyleyeyim. Üzerindeki koruyucu plastik çıkarıldı mı?

Laz Wayne

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Erdem Kılıç
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Bende de aynı işlemci var.
Sıvı soğutma olmasına rağmen bazı oyunlarda 82’lere falan geliyor.
Stok kullananlarda 90 derecelere çıktığını görmüştüm.

Bende açıkcası bu akşam sıvı soğutmayı söküp , stok fan ile deneyeceğim acaba yine de işlemcinin üzerinde yük olmadan 85 dereceleri görüyor ise işlemcide bir sorun olacağını düşüneceğim...

Olsa şimdiye kadar belli olurdu ama başıma gelen şey ne olur ne olmaz söyleyeyim. Üzerindeki koruyucu plastik çıkarıldı mı?

Çıkarttım çıkarttım :)

bendede aynı işlemci var cooler master 240mm sıvı soğutucu var yükte bile 55 dereceyi geçmiyor seninki çok anormal bi durum sıvı soğutucunmu arızalı acaba

Evet çok üzücü yani. Araştırdığım da bu tarz ısı problemi yaşayan çok kişi var fakat inan bu sıvı soğutma ile boş masaüstün de 90 derece sıcaklık olması çok saçma. Arkadaşa'da dediğim gibi akşam gittiğim de sıvı soğutmayı sökerek stok fan takacağım onun ile boş yüksüz şekilde derecesine bakacağım.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,061
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Bende açıkcası bu akşam sıvı soğutmayı söküp , stok fan ile deneyeceğim acaba yine de işlemcinin üzerinde yük olmadan 85 dereceleri görüyor ise işlemcide bir sorun olacağını düşüneceğim...

Evet çok üzücü yani. Araştırdığım da bu tarz ısı problemi yaşayan çok kişi var fakat inan bu sıvı soğutma ile boş masaüstün de 90 derece sıcaklık olması çok saçma. Arkadaşa'da dediğim gibi akşam gittiğim de sıvı soğutmayı sökerek stok fan takacağım onun ile boş yüksüz şekilde derecesine bakacağım.
HWiNFO ile kontrol ettiğinizde boşta iken CPU PPT değerinde ne yazıyor?

ÖmerS

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
297
İsim
Ömer SARLUGİL

şuan mantıklı olan bunu yapman inşallah işlemcide sorun yoktur.

Laz Wayne

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Erdem Kılıç
HWiNFO ile kontrol ettiğinizde boşta iken CPU PPT değerinde ne yazıyor?
Açıkcası onu kontrol etmedim. MSI programı içerisinden derecesini kontrol ettim. Sonra cpu z ile de kontrol ettim aynı sıcaklık dereceleriydi. Dediğinizi akşam kontrol edip size ekran görüntüsünü paylaşırım.

şuan mantıklı olan bunu yapman inşallah işlemcide sorun yoktur.

İnşallah üstat , canım çok sıkıldı gerçekten.

Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
İsmail Söylemiş
Konuyu takipteyim aynı işlemciyle bende bir kasa topluyorum inşallah sorununuz düzelir

Dahası  
Reaksiyon skoru
39
İsim
İsmail Söylemiş
Açıkcası onu kontrol etmedim. MSI programı içerisinden derecesini kontrol ettim. Sonra cpu z ile de kontrol ettim aynı sıcaklık dereceleriydi. Dediğinizi akşam kontrol edip size ekran görüntüsünü paylaşırım.

İnşallah üstat , canım çok sıkıldı gerçekten.
Son durum nedir çözebildiniz mi

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
921,072
Üyeler
142,851
Son üye
ztrk
Top Bottom