Neler Yeni

İnceleme Razer DeathAdder Essential White Mouse İncelemesi

Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
Mustafa Koç
Siyah renk olarak 150-200 TL fiyat baninda bloody a90 nin tasarimina benzeyen onerebileceginiz mouse var midir? Elimin uzunlugu 18-19cm en ise 8-9cm

Dahası  
Reaksiyon skoru
46
İsim
Fikri Erdem Akpunar
Steam
mısgalı
Discord
mısgalı#9472
Aliexpress'ten 30TL indirim kuponuyla birlikte ve Gümrük vergisiyle birlikte toplam 200TL gibi bir ücret ödedim. Bu fiyatta beyaz renkte bir mouse arıyordum ve G102 Lightsync'ten başka bulamadım. Bende buna yöneldim. İncelemeye başlayabiliriz.

Kutu ve Kutu İçeriği:
Kutuya bildiğimiz ve klasikleşmiş Razer temaları hakim. Diğer kutularından pekte bir farkı yok açıkçası. Kutuda kitapçık, sticker ve mouse bizi karşılıyor. Ancak kutu kargo aşamasında çok zarar görmüş. Yırtıklar, yamukluklar mevcuttu bana ulaştığında.
Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Alıntıyı görüntüle

Tasarım:
Tasarımına aslında çok aşinayız. Hem diğer Deathadder ürünlerinde, hem de birçok farklı marka/model farelerde görebildiğimiz bir tasarıma sahip. Siyah olan model yalnızca yeşil renk aydınlatmaya sahipken, beyaz olan model ise yalnızca beyaz renk aydınlatmaya sahip. Ben büyük elliyim ve bu benim için ideal. Hem aşırı büyük olupta kavramamı zorlaştırmadı, hem de çok küçük olupta elimde kaybolmadı. Ne tip bir tutuşum var bilmiyorum sanırım fingertip ama ben çok rahat ettim açıkçası. Zaten Bloody A90 kullanıyordum ve pek bir farklılık yaratmadı bende.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Kablo ve Usb Uç:
1.8 metre kablo uzunluğuna ve bu kablomuz örgülü bir yapıya sahip. Kablo ucu kısmında ise küçük dikdörtgen bir tasarım kullanılmış. Kablomuzun uç kısmı altın kaplama değil ve burada şık bir hava katan yeşil renk kullanılmış.
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Skates:
Kaymasını kolaylaştıran bu ayaklar bana performanslı geldi. Hem vernikli masada, hem de Steelseries QcK Mousepad üzerinde hiç sıkıntı hissetmedim. Ayrıca burada bence önemli olan bir şey söz konusu. Sensörün etrafı da yuvarlak bir şekilde çevrili. Bu güzel bir nokta.
Alıntıyı görüntüle

Sensör ve Teknik Özellikler:
Sensörü hakkında belirli bir isim bulamadım. "Şu şu sensör kullanılıyor" gibi. Ancak biraz araştırdığım zaman bahsedilen sensör özellikleri PMW3327 ile eşdeğer. Teknik Özelliklerinin görselini QP sitesinden aldım.
Alıntıyı görüntüle

Yazılım:
Yazılımı çok detaylı geldi bana. Ben mouse kullanırken genelde yazılım kısmıyla ilgilenmiyorum, yalnızca 400 DPI'a ayarlıyorum ancak çok kapsamlı bir yazılımı olduğu söylenebilir. Ayrıca "Standard - Hypershift" tuş diye bir ayarda söz konusu. Buna "Razer Hypershift nedir?" diye internetten araştırarak daha detaylı öğrenebilirsiniz. Benim pek ilgilenmediğim bir şey ve biraz göz gezdirdiğimde de tam anladığım söylenemez. Yazılımda 200-6400 DPI arasında istediğiniz değeri ayarlayabiliyorsunuz. Bunun dışında ışıklandırmanın renk ayarı söz konusu değil. Söylediğim gibi yalnızca beyaz renk aydınlatmaya sahip. Buna nefes alma modu ve parlaklık ayarları gibi şeyler yapabiliyorsunuz.

Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle
Alıntıyı görüntüle

Ürün bu şekilde arkadaşlar. Artı ve Eskilerine gelecek olursak:
+ 200TL'de beyaz renkli piyasada tercih edilebilecek tek mouse gibi. Araştırdığımda G102 Lightsync'ten başka bir mouse bulamamıştım.
+ Yazılımı gayet detaylı. Arayıp bulamayacağınız bir ayar olduğunu sanmıyorum. Ama dediğim gibi pek ilgilenmediğim için de hangi ayar ne işe yarar bilgim yok.
+ Örgülü kabloyu ben artı özellik olarak görüyorum. Bazı insanlar kauçuğu öyle görüyorlar. Ayrıca 1.8 metre uzunluk benim için ideal. Bana çok daha kısa olsa bile iyi olurdu ancak, daha uzun olsaydı hepten rahatsızlık çekerdim.
+ Bahsettiğim gibi sensörün etrafında da kaymasını sağlayacak yüzeyin bulunması güzel bir ayrıntı. Bazı farelerde etiket sökülüp orada sensöre engel oluşturabiliyor. Bu benim başıma hiç gelmedi ama gelen kişileri gördüm.
+ Tuşların basış hissiyatı benim çok hoşuma gitti. Özellikle de yanda bulunan 2 adet tuş. Diğer kullandığım farelerde bu tuşlar fare yüzeyi hizasında oluyordu ve içeri doğru bastırmayı gerektiriyordu. Bunda bu 2 adet tuş dışarı çıkıntılı ve kullanımı daha rahat hissettirdi. Ben click seslerine özellikle bayılan birisi olarak bu seslerin şiddeti beni rahatsız etmedi. Gerçekten keyifli bir ses.
- Farenin dokusu güzel hissettirmesine rağmen heryeri plastik. Kaliteli bir hissiyatı var ancak plastik. Elim birazcık terledi kullanırken bunu hissettim. Ama bu fareden dolayı mı onu bilemiyorum. Ayrıca tasarımda görebileceğiniz kenardaki tuşların altında bulunan pürüzlü yüzey de plastik. Heryeri plastik anlayacağınız. Ancak fare hafif değil. Hafif bir fare tercih edeceklere şahsen önermezdim. Fortnite falan için ağır kaçar sanki.
- Aydınlatmasının tek renk olması bence eksi bir özellik. Yazılım üzerinden ışıklandırma renk ayarları yapabilmek güzel olurdu.
- Altın kaplama uca sahip değil. Ben bunun neden eksi yön olduğunu tam bilmiyorum ama genelde insanlar bundan eksi olarak bahsediyor.
- Kutu çok göçük, yırtık geldi. Ne kadar eksi bilemem ama kutuları saklamaktan zevk alan kişiler için üzücü olabilir.
- Yazılımı İngilizce. Yine bu da ne kadar eski olur bilemem ama sonuçta böyle bir şey de varken söylememek olmaz.
- Son eksim şu arkadaşlar. Ben bu fareyi almadan önce araştırdığımda, alınır mı diye bakındığımda önermeyen çok kişi vardı. Ancak asılsız gibiydi. Çünkü kimse gerekçelerinden bahsetmiyordu. Neden alınmayacağına dair bilgiler yoktu. Ben aldım ve yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum. Her türden oyun oynuyorum ve daha hiç negatif bir şey sezmedim. Ama yine de aklınızda bulunması açısından yazmak istedim.

Satın alım ve kargo süreci:
Arkadaşlar ben Aliexpress üzerinden aldım. 30TL indirim kuponu , nakliye ve vergi ücretiyle birlikte toplam 200TL gibi bir ücret ödedim. 23TL vergi çıktı. Kargo sürecinde başıma bir şey geldi. Ürünün bana teslim edildiğine dair mail aldım ancak ürün bende değildi. Bende böyle olunca araştırmaya başladım ve hiçbir yerde bir sonuca ulaşamıyordum. Satıcıya mesaj attım ve bana çok hızlı geri dönüş yaptılar. Ne yapmam gerektiğini sordum onlara. Onların verdiği cevap kargo şirketine yönelmem hakkındaydı. Bunun üzerine PTT müşteri hizmetlerini aradım ve böyle böyle bir durum olduğunu, kargomun bana gelmediğini söyledim. Onlarda sistemden bakıp bana kargomun hala PTT bayiisinde olduğunu, dağıtıma çıkmadığını söylediler. Bu sefer ilgili PTT bayiisini aradım ve kargomun durumu hakkında sorular sordum. Onlarda "yarın size ulaşacak" dediler. Ertesi gün ürün elime ulaştı. Bunu söylemek istedim çünkü sizin de başınıza gelirse, neler yapmanız gerektiğini bilin istedim. Ayrıca ürün bana çok hızlı geldi. Maşallah 1 haftada kapıma geldi.

Alıntıyı görüntüle

Satın aldığım Link: https://tr.aliexpress.com/item/32969117675.html?spm=a2g0s.12269583.0.0.1ad86fa62jYLXm

Ayrıca son olarak söylemek istediğim bir şey var. Ben pek fazla inceleme yapmadım ve bu muhabbetlere pekte hakim değilim. Bu incelemeyi yaparken de @ŞahinBaşaran ın başka bir mouse incelemesinden kopya çektim :D O incelemeye de bu linkten bakabilirsiniz: https://forum.donanimarsivi.com/konu/motospeed-v200-inceleme.246517/

Son olarak tüm şahsi yorumlarım:
Ben beyaz renkte başka bir mouse bulamadım. 200TL bütçede bu farenin rakibi yok. Ayrıca büyük elliyim ve bu bana gerçekten rahat geldi. Bu fiyatta önerilen diğer fareler genelde Katar Pro, Harpoon Pro gibi farelerdi. Bunlar benim elim için çok küçük kalacaklardı. Bende Aliexpress'ten ilk kez yapmak üzere böyle bir alışveriş yapmaya karar verdim. Ben fareden gayet memnunum. Ancak özellikle şunu da belirtmeliyim. Benim fare üzerinde herhangi bir makro ayarıyla, multimedya özelliğiyle falan yazılımsal kısmıyla pek bir işim yok. Bu yüzden fazla ayrıntı işlerde nasıl bir performans gösterir bilemiyorum. Günlük internet kullanımı, Valorant ve Rocket League gibi oyunlar oynuyorum. Bu oyunlarda da herhangi bir problem henüz yaşamadım. Yaşayacağımı da sanmıyorum. Şimdiden satın alacak olanlara hayırlı olsun. Çok fazla inceleme yapmadığım için eksiklerim muhtemelen vardır. Affola. İyi günler, iyi forumlar.
Kral mat kısımlarında parlama oldumu birde çok kirleniyor mu?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
903,446
Üyeler
140,201
Son üye
braveclub
Top Bottom