Neler Yeni

Mavi Ekran Reboot and Boot device hatası!

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
620
İsim
Serdar BULUT
Arkadaşlar merhabalar benim psu yanmıştı yeni bir psu alıp bilgisayarcıya taktıttırdım ama "reboot and select proper boot..." Hatası alıyorum. BIOS ekranı geliyor ancak F12'ye ve F11'e bastığımda bir tepki vermiyor, bu yazı karşıma çıkıyor. Flash'tan Win10 UEFI olarak kurmuştum hâla duruyor disk acaba onu mu takmam gerekiyor? Laptop var eğer başka bilgisayardan yapmam gereken bir işlem varsa. Amacım HDD'de ki bilgileri kurtarmak SSD'de var bilgisayarda. Bilgisayarcı donanımda bir sıkıntı olmadığını söylüyor ama HDMI kablosunu taktığında ekrana görüntü gelmedi geldi ama bendeki gibi BIOS ekranı geldi aynı şekilde. Normalde ben DisplayPort üzerinden kullanıyorum, aldığımdan beri öyle duruyor. Sizce sorun nedir yardımcı olursanız sevinirim.

IMG_20221028_171753.jpg

İşletim sisteminin kurulu olduğu herhangi bir Disk veya sisteme bağlı herhangi bir disk algılamıyor sistemin, burada onu belirtiyor. Disklerindeki sata veri kablolarını ve sata güç kablolarını kontrol et.

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
620
İsim
Serdar BULUT
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İşletim sisteminin kurulu olduğu herhangi bir Disk veya sisteme bağlı herhangi bir disk algılamıyor sistemin, burada onu belirtiyor. Disklerindeki sata veri kablolarını ve sata güç kablolarını kontrol et.
SSD gözükmüyor mu ben mi göremedim birde hangisini seçmeliyim? Flash disk ile UEFI'den kurulum yapmıştım.

IMG_20221028_174853.jpg

Sisteminizde SSD mi vardı HDD mi? Hangisine kurdunuz işletim sistemini? Burada sadece HDD gözüküyor.

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
620
İsim
Serdar BULUT
Dediğim gibi bu listede HDD sisteme takılı gözüküyor. Fakat SSD'yi sisteminiz algılamamış. Kablolarını kontrol edin SSD'nin.

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
620
İsim
Serdar BULUT

Requielme

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
282
İsim
Bilal
Eğer bilgisayarcı hard disklerin kablolarını çıkarıp yer değiştirip taktıysa ondan dolayıda olabilir.Benim başıma gelmişti.

SSD'niz Sisteminizde nerede takılıdır göremediğim için bir şey diyemem.
Alttaki fotoğraflarda bulunan kabloları kontrol edin.

İlk fotoğraftaki Kablonun bir ucu anakarta takılı olmalı, diğer ucuda diske takılı olmalı.

İkinci fotoğraftaki kablo ise PSU'dan çıkar ve o da sadece diskinize takılı olması gerekir. Bunları kontrol edin.

1.Fotoğraf
images.jpeg

2.Fotoğraf

images (1).jpeg

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
620
İsim
Serdar BULUT
Eğer bilgisayarcı hard disklerin kablolarını çıkarıp yer değiştirip taktıysa ondan dolayıda olabilir.Benim başıma gelmişti.
PSU modüler olduğu için birde orda sıkıntı var mıdır acaba orda da yanlış takılmış bir kablo var mıdır?

Requielme

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
282
İsim
Bilal
sdd ye giden sata kablosunu power supplyda kontrol edermisin dostum.

Ekler

• image.jpg
    image.jpg
    386.3 KB · Hit: 16

Revntron

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
620
İsim
Serdar BULUT
sdd ye giden sata kablosunu power supplyda kontrol edermisin dostum.
Bilgisayarcıya götürdüm tekrardan SSD bozulmuş okumuyor sistem. Yeni SSD alıp format atmam gerek mecburen HDD'deki bilgiler lazım olduğu için birde HDD'de 50 GB boş yer vardı büyük ihtimal sistem kurulmaz içindekileri silmem gerekiyor. Birde ekran kartınında bozulma ihtimali var diyor ilk çalıştırdığımda siyah ekran 10-15 sn bekliyor sonra BIOS ekranı geliyor sizce sorun olmuş olabilir mi? Şimdilik SSD almam gerek sanırsam nasıl bozuldu ki anlamadım o kadar parça var onlara bir şey olmamış bu düşük ihtimal diye biliyorum ama nasıl oldu anlamadım. Uygun fiyatlı 128 veya 256 GB SSD önerilerebileceğiniz varsa sevinirim.

Requielme

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
282
İsim
Bilal
Bilgisayarcıya götürdüm tekrardan SSD bozulmuş okumuyor sistem. Yeni SSD alıp format atmam gerek mecburen HDD'deki bilgiler lazım olduğu için birde HDD'de 50 GB boş yer vardı büyük ihtimal sistem kurulmaz içindekileri silmem gerekiyor. Birde ekran kartınında bozulma ihtimali var diyor ilk çalıştırdığımda siyah ekran 10-15 sn bekliyor sonra BIOS ekranı geliyor sizce sorun olmuş olabilir mi? Şimdilik SSD almam gerek sanırsam nasıl bozuldu ki anlamadım o kadar parça var onlara bir şey olmamış bu düşük ihtimal diye biliyorum ama nasıl oldu anlamadım. Uygun fiyatlı 128 veya 256 GB SSD önerilerebileceğiniz varsa sevinirim.
dostum bilgisayarcı üçkağıtçı değil mi yani sen anlamıyorsun diye birşeyler itelemeye çalışmasın çevrende başka biri varsa ona baktırırmısın sen kabloları kontrol ettin mi resim at yardımcı olalım

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
906,191
Üyeler
140,611
Son üye
amaldkai52
Top Bottom