Neler Yeni

Redmi Note 10 IMEI atma

Alvin0

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Elvin Alkhasov
Arkadaşlar merhabalar yaklaşık 1 ay önce yurtdışından telefon aldım ama imei kaydı malum çok yüksek olduğu için imei atma işlemi nasıl yapılır diye sormak istedim.

Leonidax

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
920
İsim
Batuhanefe Özer
İlgilendiği Kategoriler
Anime
Arkadaşlar merhabalar yaklaşık 1 ay önce yurtdışından telefon aldım ama imei kaydı malum çok yüksek olduğu için imei atma işlemi nasıl yapılır diye sormak istedim.
xiaomi telefonlara koruma geldi diye biliyorum imei olarak imei atma koruması getirmişti diye aklımda xiaomi
imei bitane telefonun epostasımıydı neydi onu öteki telefona geçiriyorlar ama yasal değil bilgin olsun yanında kötü bi telefon götürüp o telefondaki imeiyi kullanacağın telefona çakıyorlar öyle kullanıyorsun

burdada yazıyor zaten (inşallah reklam olmamıştır)

ThorJ

80+ Silver
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,785
İsim
alperen
İlgilendiği Kategoriler
Araçlar, Akıllı Telefonlar, Donanım, Dizüstü Bilgisayarlar, Custom ROM
Note 10S'de bu durum söz konusu değil ama düz Note 10 modelinde RSA kilidi adında bir şifreleme mevcut. Önceden SIM 1'de RSA kilidi olmasına rağmen 2'de olmuyordu ama yeni çıkan nerdeyse tüm Redmi modellerine RSA kilidini standart hale getirdiler. Muhtemelen ileride çıkacak diğer modellerde de standart olacak. Peki nedir bu RSA kilidi dersen, cihazın IMEI ve Seri No gibi bilgilerini şifreliyor ve herhangi bir değişiklik yapmanı engelliyor. Yazılımsal ve donanımsal olarak 2 katmandan da şifreliyor cihazın bilgilerini ve hiçbir şekilde cihazın entegre bilgilerini değiştiremiyorsun. Aslında Hindistan ve Bangladeş'te bu kilidi donanımsal olarak aşmayı başarabilen birkaç uzman vardı ancak donanıma müdahele ettikleri için telefonun mobil verisi düzgün çalışmıyordu ya da çok az çekiyordu. Esasında, bu kilidi hem donanımsal, hem de yazılımsal olarak kırmak imkansız, öyle ki ortalama RSA kilidini kırmak için bir bilgisayarın 2 milyar yıl aralıksız çalışması gerekiyor. Yani Note 10 ailesinde Note 10s harici cihazlara IMEI atmak biraz hikaye gibi. Note 10S'de kullandığı işlemciden ötürü sorun olmuyor ama son çıkan Snapdragon bulunduran Xiaomi telefonlarda durum bundan ibaret.

Atyxah

80+ Silver
Note 10S'de bu durum söz konusu değil ama düz Note 10 modelinde RSA kilidi adında bir şifreleme mevcut. Önceden SIM 1'de RSA kilidi olmasına rağmen 2'de olmuyordu ama yeni çıkan nerdeyse tüm Redmi modellerine RSA kilidini standart hale getirdiler. Muhtemelen ileride çıkacak diğer modellerde de standart olacak. Peki nedir bu RSA kilidi dersen, cihazın IMEI ve Seri No gibi bilgilerini şifreliyor ve herhangi bir değişiklik yapmanı engelliyor. Yazılımsal ve donanımsal olarak 2 katmandan da şifreliyor cihazın bilgilerini ve hiçbir şekilde cihazın entegre bilgilerini değiştiremiyorsun. Aslında Hindistan ve Bangladeş'te bu kilidi donanımsal olarak aşmayı başarabilen birkaç uzman vardı ancak donanıma müdahele ettikleri için telefonun mobil verisi düzgün çalışmıyordu ya da çok az çekiyordu. Esasında, bu kilidi hem donanımsal, hem de yazılımsal olarak kırmak imkansız, öyle ki ortalama RSA kilidini kırmak için bir bilgisayarın 2 milyar yıl aralıksız çalışması gerekiyor. Yani Note 10 ailesinde Note 10s harici cihazlara IMEI atmak biraz hikaye gibi.
Peki note9 var ona şuan imei atılmış ve duruyor sıkıntısız da çalışıyor

Güncellersek gidebilir mi ?

Leonidax

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
920
İsim
Batuhanefe Özer
İlgilendiği Kategoriler
Anime

Atyxah

80+ Silver

ThorJ

80+ Silver
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,785
İsim
alperen
İlgilendiği Kategoriler
Araçlar, Akıllı Telefonlar, Donanım, Dizüstü Bilgisayarlar, Custom ROM
Peki note9 var ona şuan imei atılmış ve duruyor sıkıntısız da çalışıyor

Güncellersek gidebilir mi ?
Güncelleme ile gitmez. Ama sıfırlayınca gidebilir.

Leonidax

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
920
İsim
Batuhanefe Özer
İlgilendiği Kategoriler
Anime
IMEI atmak kanunen yasak bir işlemdir.
maalesef kanunen yasak bir şeyde bi telefon alıyorsun 3bin tl kaçağa bakıyorsun 2bintl tarzı bişey oluyor aynı telefon bi vergiyle bitane daha alıyoruz resmen o yüzden herkes yöneliyor

mesut3467

80+ Bronze
maalesef kanunen yasak bir şeyde bi telefon alıyorsun 3bin TL kaçağa bakıyorsun 2bintl tarzı bişey oluyor aynı telefon bi vergiyle bitane daha alıyoruz resmen o yüzden herkes yöneliyor
Yasa malesef yeni değil. Bildiğim kadarıyla 2020 çıkışlı. İmei atan dükkanlar şikayet edilmesi halinde ceza yiyor. Hukuken bu işlemin paylaşılmasıda suça yardım olduğu için paylaşılmaması gerekiyor.

Leonidax

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
920
İsim
Batuhanefe Özer
İlgilendiği Kategoriler
Anime
Yasa malesef yeni değil. Bildiğim kadarıyla 2020 çıkışlı. İmei atan dükkanlar şikayet edilmesi halinde ceza yiyor. Hukuken bu işlemin paylaşılmasıda suça yardım olduğu için paylaşılmaması gerekiyor.
zaten herkes bu sayede düşük fiyata telefon alıyor bence kimse şikayet etmez :D win win durumu

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
996,610
Üyeler
157,716
Son üye
Dimdcks
Top Bottom