Neler Yeni

ryzen 5 5600 alinir mi

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
işlemci ekran kartını besleyemediği zaman darboğaz meydana gelir.
Tanım tam olarak bu değildir ama forumlarda vs genelde bu durum için darboğaz denir.

Normalde ise herhangi bir donanım herhangi bir donanıma yetmiyorsa bu darboğazdır. Mesela çok güçlü bir işlemciye zayıf ekran kartı takmak veya çok güçlü bir sisteme 8GB RAM takmak da darboğazdır.

toma_06

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
915
İsim
Efe
Tanım tam olarak bu değildir ama forumlarda vs genelde bu durum için darboğaz denir.

Normalde ise herhangi bir donanım herhangi bir donanıma yetmiyorsa bu darboğazdır. Mesela çok güçlü bir işlemciye zayıf ekran kartı takmak veya çok güçlü bir sisteme 8GB RAM takmak da darboğazdır.
genel olarak işlemciden dolayı meydana geldiği için böyle belirttim, çoğu kişi ramlere çok abanıyor, işlemciyi düşük alıyorlar.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,922
İsim
Hasan
işlemci ekran kartını besleyemediği zaman darboğaz meydana gelir.
Böyle bie şey yok. Bu bahsettiğiniz sadece ekran kartı dar boğazı. Genel anlamda dar boğaz yani bottleneck tüm parçalarla olabilir. İşlemci çok güçlü ekran kartının giriş seviyesi olduğu durumlarq da işlemci dar boğaz denir. Kısacası sistemi optimum performanstan geriye düşüren her türlü parça dar boğaz sayılır. Ram dar boğazı ssd dar boğazı, düzgün soğutma sağlamayamıyorsa kasa dar boğazı bilr olabilir.

HacıSOFU

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,259
İsim
Hacı
İlerde RX 6600, RX 6600 XT tarzında bir ekran kartı satın alacaksanız r5 5600 almanız iyi olur. Minimum ayarlarda CS-GO ve valoranta FPS artışı olur. Onun dışındaki oyunlarda pek bir fark olmaz.

Dahası  
Reaksiyon skoru
13
İsim
Ali efe
Yanlış Bilgilendirme
msi armor rx570 4gb ve ryzen 5 1600 (14nm) islemcim var. ekran kartimi su an degisemem butceden oturu ancak islemciye butce cikardim ryzen 5 5600 e gecsem (x olmayan modeli) performansta artis yasar miyim elimdeki ekran karti ile ?
Valorant fln oynuyosan senin adina efsane bi gecis olur
Mesaj otomatik birleştirildi:

Böyle bie şey yok. Bu bahsettiğiniz sadece ekran kartı dar boğazı. Genel anlamda dar boğaz yani bottleneck tüm parçalarla olabilir. İşlemci çok güçlü ekran kartının giriş seviyesi olduğu durumlarq da işlemci dar boğaz denir. Kısacası sistemi optimum performanstan geriye düşüren her türlü parça dar boğaz sayılır. Ram dar boğazı ssd dar boğazı, düzgün soğutma sağlamayamıyorsa kasa dar boğazı bilr olabilir.
Aynen i9 12900ks ye git gt 710 tak gene darbogaz olmuyor

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,922
İsim
Hasan
Beyin yoksunusun
O sadece islemci dusuk olursa oluyor
:D Bak bilmiyorsun hala konuşuyorsun. Yukarıda yazdık sadece ekran kartı darboğazı yoktur. İşlemci darboğazı da vardır. Madem gt710 ile kullanacaksın neden 12900ks alırsın i3 10100f de yeter. Kısacası işlemci darboğaz diye de bir şey var ama senin bundan pek haberin yok.
Kaldı ki ben imkanı varsa r5 5600 alsın diyorum eğet CS ve ya VALO tarzı oyunlar oynuyorsa.

RevenKalr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,162
İsim
Eren Bayram
Instagram
er3nbayram
Discord
revengeess

:D Bak bilmiyorsun hala konuşuyorsun. Yukarıda yazdık sadece ekran kartı darboğazı yoktur. İşlemci darboğazı da vardır. Madem gt710 ile kullanacaksın neden 12900ks alırsın i3 10100f de yeter. Kısacası işlemci darboğaz diye de bir şey var ama senin bundan pek haberin yok.
Kaldı ki ben imkanı varsa r5 5600 alsın diyorum eğet CS ve ya VALO tarzı oyunlar oynuyorsa.
işlemci yüksek ekran kartı düşük darboğazı diye birşeyin olmadığını düşünüyorum.
çünkü render gibi olaylarda işlemcinin de etkisi büyük.
oyun için ekran kartı gerekiyor, diyorsunuz ki i3 10. nesil de gtx 1050 yi rahatlıkla besler, evet doğru ama 5600x taktığımızda valorantdaki performansı uçuyor render performansı artıyor.
bence işlemciyi yüksek almak bir darboğaz sorunu değil bir seçimdir.
işlemciyle ekran kartını orantılı alırsanız yeni çıkacak oyunlarda veya valorant cs gibi oyunlarda alacağımız performans değişiklik gösterebilir.
o yüzden (bence) işlemciyi ekran kartından bir tık yüksek almak gerekiyor ki bilgisayar rahatlasın.
kısacası yüksek işlemci darboğaz değil oynadığın oyuna veya render yapıyorsan onu hızlandırabilmek adına bir seçimdir.

Amanita

80+ Gold
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,922
İsim
Hasan
Kaldı ki ben imkanı varsa r5 5600 alsın diyorum eğer CS ve ya VALO tarzı oyunlar oynuyorsa.
@RevenKalr
Ben farklı bir şey söylemiyorum.
Genel manada bottleneck açıklaması yapıyorum. Sadece işlemcinin ekran kartına yetmemesinden kaynaklı darboğaz yoktur. Diğer tüm parçalar da sistemi darboğaza sürükleyebilir. Buradaki çoğu kişi siz dahil maalesef bu genel konsepti anlayamıyorsunuz.

Son düzenleme:

yigitern

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
504
İsim
yigitern

Gereksiz kavga çıkartıp mesaj kasan arkadaşlara güzel bir darboğaz tanımı yapmışsın hocam eline sağlık :)

RevenKalr

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,162
İsim
Eren Bayram
Instagram
er3nbayram
Discord
revengeess
@RevenKalr
Ben farklı bir şey söylemiyorum.
Genel manada bottleneck açıklaması yapıyorum. Sadece ekran kartı darboğazı yoktur. Diğer tüm parçalar da sistemi darboğaza sürükleyebilir. Buradaki çoğu kişi siz dahil maalesef bu genel konsepti anlayamıyorsunuz.
Hocam her parçanın ne darboğazı olduğunu anlayabiliyorum merak etmeyin.
ssd hdd darboğazı drop a sürükler aynı şekilde ram darboğazı vs.
fakat ekran kartı işlemciye göre düşük olursa muhabbetine inanmıyorum sadece. işlemci kendi başına farklı amaçlar için kullanılabiliyor çünkü.
ama siz yine de benim dediklerimin üstüne düşünmeyeceksinizdir o yüzden bu tartışmayı devam ettirmeyin hocam, teşekkürler.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
923,981
Üyeler
143,930
Son üye
MiralayBozkurt
Top Bottom