Neler Yeni

Çözüldü✓ Ryzen 5 7600 - MSİ MAG Coreliquid P240

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Utku Koçak
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 10 gün önce topladığım sistemde Ryzen 5 7600 işlemci, MSİ MAG Coreliquid P240 soğutucu ve ROG Z11 kasa ile birlikte OCCT Testinde 15 dk sonun max 76 ort 74 derece sıcaklıklar alıyorum. Thermal Grizzyl termal macun ile montaj yaptım fakat bu sıcaklıklar biraz fazla geldi bana, acaba macunu yetersiz sürmüş olabilir miyim? Macunu her yere yaydım fakat çok çok ince bir katman oldu hatta bir noktada işlemci dahi görünüyordu. Tekrar açıp macun sürmem faydalı olur mu? Yoksa bu setup'da bu sıcaklıklar normal mi? Ayrıca işlemci opera GX gibi uygulamaları açarken anlık olarak 65 dereceye kadar çıkıyor bu normal mi?

Montaj resimde görüldüğü gibi yapıldı, yukardaki fanlar 14cm olduğu için arkaya alamıyorum onları, bu sebeple şimdilik bu şekilde yaptım. İlerde raydatör için adaptör alıp yukarıya 2 adet 14 lük fan ile montaj yapıcam.

Ekler

• WhatsApp Image 2024-01-11 at 23.20.01.jpeg
    WhatsApp Image 2024-01-11 at 23.20.01.jpeg
    177.2 KB · Hit: 42

Eren Güven

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,694
İsim
Eren Güven
bence 240mm ile gayet normal

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Utku Koçak
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Youtube'da çeşitli videolarda wraith prizm ile hemen hemen aynı sıcaklığı alıyorlar emin olamadım. :(

PurpleWebb

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
609
İsim
Deniz Duran
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Oyunları, Bilgisayar Donanımları, Yazılım-Programlama, Kitap Okumak vs.
Macunu tam yayamamış olabilirsin. Bende bir keresinde TG Kroyonaut 1gramlık olanı aldım, tümünü sıkmama rağmen gözüme biraz az geldi, kaşığıyla yayayım işlemciye dedim, onu da beceremedim. :D
Gittim elimdeki Arctic MX-4 4mg olan macunu geri sürdüm X yaptım yanlarındaki boşluklara da ufak nokta şeklinde sıktım macunu soğutucuyu oturtunca her yerine yayılıyor zaten o şekilde kullanıyorum şimdi. :D Macunu tam sürememiş olabilirsiniz bence de.

quietbebek

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
741
İsim
Batuhan
kabloyu neden soldan vermişlerki ramler parlasın diye mi

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Utku Koçak
kabloyu neden soldan vermişlerki ramler parlasın diye mi
Hangi kablodan bahsettiğinizi anlayamadım hocam, sıvı soğutma borularını diyorsanız kasanın içinde yeterli alan olmadığı için o şekilde yaptım.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Macunu tam yayamamış olabilirsin. Bende bir keresinde TG Kroyonaut 1gramlık olanı aldım, tümünü sıkmama rağmen gözüme biraz az geldi, kaşığıyla yayayım işlemciye dedim, onu da beceremedim. :D
Gittim elimdeki Arctic MX-4 4mg olan macunu geri sürdüm X yaptım yanlarındaki boşluklara da ufak nokta şeklinde sıktım macunu soğutucuyu oturtunca her yerine yayılıyor zaten o şekilde kullanıyorum şimdi. :D Macunu tam sürememiş olabilirsiniz bence de.
Hocam ne yalan söyleyeyim taşırmaktan korktum, işlemci dizaynı da alıştığım gibi değil yandaki boşluklardan girerse temizlemesi imkansız hale gelebilir. Tekrar macun sürmeyi denicem.

PurpleWebb

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
609
İsim
Deniz Duran
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar Oyunları, Bilgisayar Donanımları, Yazılım-Programlama, Kitap Okumak vs.
Hangi kablodan bahsettiğinizi anlayamadım hocam, sıvı soğutma borularını diyorsanız kasanın içinde yeterli alan olmadığı için o şekilde yaptım.

Hocam ne yalan söyleyeyim taşırmaktan korktum, işlemci dizaynı da alıştığım gibi değil yandaki boşluklardan girerse temizlemesi imkansız hale gelebilir. Tekrar macun sürmeyi denicem.
O işlemci boyut ve tasarım farkı mevzusunu bende yaşadım alışana kadar geçti biraz. :D Önceden R5 3600 kullanırken işlemcinin ortasına nohut tanesi kadar macunu sıkıp soğutucuyu direk takınca her yere dağılıyordu, şimdi 13600KF kullanıyorum tasarım ve boyut farkı yüzünden o nohut tanesi kadar sıkmak yetmiyor. İlk başta nohut tanesi kadar sıktım beklediğim performansı alamayınca açıp baktım ki macun, işlemcinin tam ortasında yuvarlak şekilde yayılmış ama kenarlarda köşelerde boşluklar kalmış, biraz araştırdım X yapıp kenarlarındaki boşluklarına da ufak nokta kadar macun sıkıp soğutucuyu monteleyince işlemcinin her tarafına tam yayıldı. :D

Macunu kaşığıyla veya kredi kartı gibi bişiyle işlemcinin etrafına eşit şekilde yaymayı ben şahsen beceremiyorum sjsjsjsj

ThE LoSt

80+ Silver
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 10 gün önce topladığım sistemde Ryzen 5 7600 işlemci, MSİ MAG Coreliquid P240 soğutucu ve ROG Z11 kasa ile birlikte OCCT Testinde 15 dk sonun max 76 ort 74 derece sıcaklıklar alıyorum. Thermal Grizzyl termal macun ile montaj yaptım fakat bu sıcaklıklar biraz fazla geldi bana, acaba macunu yetersiz sürmüş olabilir miyim? Macunu her yere yaydım fakat çok çok ince bir katman oldu hatta bir noktada işlemci dahi görünüyordu. Tekrar açıp macun sürmem faydalı olur mu? Yoksa bu setup'da bu sıcaklıklar normal mi? Ayrıca işlemci opera GX gibi uygulamaları açarken anlık olarak 65 dereceye kadar çıkıyor bu normal mi?

Montaj resimde görüldüğü gibi yapıldı, yukardaki fanlar 14cm olduğu için arkaya alamıyorum onları, bu sebeple şimdilik bu şekilde yaptım. İlerde raydatör için adaptör alıp yukarıya 2 adet 14 lük fan ile montaj yapıcam.
OCCT hafif bir test değildir değerlerin normal

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Utku Koçak
Macun yetersizliği varmış 2-3 derece bir düşüş oldu, fakat esas sorun kasanın yeterince hava almıyor oluşuymuş... Kasanın yan kapağını açtığımda değerler 5-6 derece daha düşüyor. Kasada 5 adet fan var alttaki tek fan dışında hepsi dışarı üflüyor. Önde ekran kartı fanları minik bir hava alıyor fakat pek yeterli değil. Arkadaki 2 fan'ı içeri hava alacak şekilde ayarlarsam daha iyi olacaktır diye düşünüyorum.

ConquerorXIV

80+ Gold

normal

ConquerorXIV

80+ Gold
o işlemciye benim de yaptığım gibi 360mm soğutucu lazım daha serin çalışmasını istiyorsan

Dahası  
Reaksiyon skoru
12
İsim
Utku Koçak
o işlemciye benim de yaptığım gibi 360mm soğutucu lazım daha serin çalışmasını istiyorsan
Maalesef kasa en son 280mm destekliyor fakat 65-75 arası yükte bence çokta sorun teşkil etmiyor. İlerde Arctic Bionix P140 fanlardan 1 adet ve P120 modelinde 4 adet alıp. Radyatörü yukarı takabilirim belki. Alttan 1 140mm ve arkadan 2 adet 120mm hava alırken, radyatörün takılı olduğu 2 adet 120mm ise dışarı üfler. Birazda olsa kasayı rahatlatır diye düşünüyorum. Hemde sessizlik açısından iyi olacaktır.

Yada direk custom sıvı soğutma işine de girebilirim, sistemi toplarken ddr5 ve C850 gold gibi parçalar almamın sebebi uzun ömürlü, yükseltme yapabileceğim bir sistem kurmaktı zaten. İşlemci ve ekran kartı yükseltmesi ile 6-7 seneyi çıkarabilirsem custom sıvı soğutma maaliyetinin hakkını vermiş olur diye düşünüyorum.

Top Bottom