Neler Yeni

ryzen 7 9700x 15.884,00 ₺

Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Melih Baygör
Yeni sistemi dizerken bu islemciler cikacak diye haber geldi.
Bende bekler oyle alirim, olurda fiyatlar yuksek olsa pahali alsak bile performans getirisi iyi olursa, yeni nesil islemci almis olurum gibi bir dusuncem vardi.

Performanslara bakinca fiyatlar komedi gibi bir seviyede

Şuan icin 3 dusuncem var
1. 6000 civarina 7500f yada 7600 alıp bir sonraki nesle kadar işimi görmek.
2. 7800x3d ler tekrar indirime girerse 12 bine daha uzun vadeli bir cozume gitmek.Bu yol aşırı oyun oynamadigim icin biraz zayif.
3. 7700 alip 6 degilde 8 cekirdekli bir islemci kullanmak.

Siz ne onerirsiniz ve 8 cekirdekte fiyatini hak eden islemci hangisidir.
Hocam benzer durumda birisi olarak 7600ü alıp geçtim. 7700 de benzer şekilde 65w, termal verimliliği gayet iyi. oyun değilde grafik vs işlerle uğraşıyorsan veya daha uzun ömürlü olsun diyorsan 2 tane fazla çekirdek barındırması avantaj. tabi ekran kartında burada kritik öneme sahip. 7700x e çıktığında 7800x3d ile fiyat birbirine çok yakın oluyor, bu durumda da oyun ağırlıklı kullanımın olup olmadığı önemli. oyun için 7600 veya 7800x3d haricinde bir işlemci alınması bence mantıksız, grafik vs için de kullanırım diyorsanız da 7900 en mantıklı işlemci. 9 serisinin performans değerleri sebebiyle 7800x3d lerin fiyatının çok düşeceğini düşünmüyorum, tabi takdir sizin.

Silverdin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Muhammet Altunbaş
Hocam benzer durumda birisi olarak 7600ü alıp geçtim. 7700 de benzer şekilde 65w, termal verimliliği gayet iyi. oyun değilde grafik vs işlerle uğraşıyorsan veya daha uzun ömürlü olsun diyorsan 2 tane fazla çekirdek barındırması avantaj. tabi ekran kartında burada kritik öneme sahip. 7700x e çıktığında 7800x3d ile fiyat birbirine çok yakın oluyor, bu durumda da oyun ağırlıklı kullanımın olup olmadığı önemli. oyun için 7600 veya 7800x3d haricinde bir işlemci alınması bence mantıksız, grafik vs için de kullanırım diyorsanız da 7900 en mantıklı işlemci. 9 serisinin performans değerleri sebebiyle 7800x3d lerin fiyatının çok düşeceğini düşünmüyorum, tabi takdir sizin.
Grafik degil hobi olarak oyun gelistirme yapiyorum.

Ekran kartinı 7900 gre aldim , 2600x den gecis yapacagim icin 7600 de alsam bana çağ atlatacak. 7600 en f/p secim gibi duruyor.

bados123

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
Bahadır Şahin

Ekran kartinı 7900 gre aldim , 2600x den gecis yapacagim icin 7600 de alsam bana çağ atlatacak. 7600 en f/p secim gibi duruyor.
Aslında 7900 ve PCIe 5.0 destekleyen bir anakart alsan süper olur.

Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Melih Baygör

kullandığın programların işlemci kullanım ihtiyacı nasıl hocam?

Silverdin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Muhammet Altunbaş
Aslında 7900 ve PCIe 5.0 destekleyen bir anakart alsan süper olur.
Anakartım maalesef B650 Tomahawk wifi pci4 destekliyor.
Pci5 muhabbetini sonradan ogredim.
Faz sayisini dikkate alarak indirimde tavsiye uzerine almistim.
Ekran kartin degilde islemci icin pci cokmu onemli.
Ekran karti testlerinde pci 3 ve 4 arasinda dikkate alinir bir fark goremedim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

kullandığın programların işlemci kullanım ihtiyacı nasıl hocam?
Bildigim kadariyle cekirdek sayisi ilk etken.
Bunun icin biraz arastirmam yapmam lazim 6-8 cekirden arasindaki fark ne kadar bilmiyorum

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Melih Baygör
Anakartım maalesef B650 Tomahawk wifi pci4 destekliyor.
Pci5 muhabbetini sonradan ogredim.
Faz sayisini dikkate alarak indirimde tavsiye uzerine almistim.
Ekran kartin degilde islemci icin pci cokmu onemli.
Ekran karti testlerinde pci 3 ve 4 arasinda dikkate alinir bir fark goremedim.
pcie5 ekran kartları çıkınca etkisi olur tabi ama şuan pcie5 in ssdler haricinde bir artısı yok. Genel kullanıcısın ve biraz da iş yükü olan uygulamalar kullanıyorsun anladığım kadarıyla, 7700 daha mantıklı olacaktır. hobi olarak yapıyorsun ama daha performanslı olsun istiyor ve bütçe olarakta yukarı çıkabiliyorsan 7900 almanı tavsiye ederim.

Silverdin

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Muhammet Altunbaş
pcie5 ekran kartları çıkınca etkisi olur tabi ama şuan pcie5 in ssdler haricinde bir artısı yok. Genel kullanıcısın ve biraz da iş yükü olan uygulamalar kullanıyorsun anladığım kadarıyla, 7700 daha mantıklı olacaktır. hobi olarak yapıyorsun ama daha performanslı olsun istiyor ve bütçe olarakta yukarı çıkabiliyorsan 7900 almanı tavsiye ederim.
Anladim 7900 taksitli bulabilirsem olabilir neden olmasin.
Olurda 7900 alirsam suan elimde Thermalright Phantom Spirit sogutucu var sogutma konusunda sorun yasar miyim. Bilginiz var mi bu konuda

Dahası  
Reaksiyon skoru
183
İsim
Melih Baygör
Anladim 7900 taksitli bulabilirsem olabilir neden olmasin.
Olurda 7900 alirsam suan elimde Thermalright Phantom Spirit sogutucu var sogutma konusunda sorun yasar miyim. Bilginiz var mi bu konuda
daha yüksek sesli çalışacağı kesin ama yeterli olacaktır, ilk etapta soğutucu masrafı yapmana gerek olmaz. ileride 360mm sıvı soğutma alman daha faydalı olacaktır.

Top Bottom