Neler Yeni

Yardım Ryzen 9 5900X OC YAPMA

gorky

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
gorkem
Hocam en iyi şekilde nasıl kullanabilirim ? valla kfayı yiyeceğim aslın da bi problem yok güzel çalışıyor sistemim
Merhaba tekrardan ben bugünde amd 5900x test ettim
hergün araştırmaktayım ,yazım biraz uzun olabilir kusura bakmayın
5900x işlemcime 4.4ghz 1.18125 volt verdim
boşta sıcaklık 43-45 (kilma kapalı ortam )derece eğer klima açık ise daha da düşük oluyor(40 yada 39 ),odam genelde çok sıcak hamam gibidir
single core da 57 derece 1451 puan
multi core da 22298 puan aldım sıcaklık 78-79 derece
bu arada VDDCR cpu loadline calibration (High) yaptım Bunlar önemlı anlatıcam niye önemli olduğunu
Vddcr soc loadline calibration (regular) yaptım

Diğer testtim ise Precision boost overdrive (enabled yaptım)daha önceden Auto idi
Pbo Fmax enchancer (enabled Ypatım ) Auto idi daha önceden
boşta 46 derece oldu Klima kapalı ortam
bu test sonucunda Multicore 80 derece oldu yükte 22321 puan aldım
cpu single core 57-59 derece oldu 1457 puan
size tavsiyem benim gibi Core temp 1,18,1 yada en son sürüm programını indirmek ,
bu en son testte VID 1,167volt boşta iken yükte 1,168volt oldu single core 1451 puan aldığım testte
multi core 22321 puan aldığım testte Vıd 1.167 den 1.1312 volt oldu
Bu arada precision boost overdrive enable yapmam ve pbo fmax enhancer enable yapmam pek faydası olmadı .sadece bir kaç puan falz aldım ve sıcaklıkda arttı
isterseniz hwinfo64 progamınıda yükleyebilirsiniz >,eğer yükledikten sonra AMD Ryzen 9 5900x Enhanced yazan yerin altında ( CPU core voltage SVI2 TFN var) onu gözlemleyin
size core temp programını tavsiye etmemin sebebi program boyut küçük ve hwinfo 64 deki cpu voltajını da gösteriyor ( sol alt kısımda VID yazar)

daha önce VDDCR cpu ladline calibratinı high yaptığımı söylemiştim ,niye bu kadar önemli anlık voltaj düşmesi yada patlaması ,yani sizin 5900x işlemcinize 1,18125 volt vermiştiniz ,eğer dediğim Vddcr cpu loadline auto ise voltajınız çok düşüyor ve bilgisayarda kapanma mavi ekran yada hata alırsınız
aynı araçlardaki profesyonel ses sistemlerince kullanılan kapasitörler gibi ,anlık basta düşüş olmaması için kullanılıyor
benimde bildiklerim bu kadar ben bu testleri bilgisayarımda çift ekran var ve aynı zaman da değerleri takip edebilmel için açıktı
belki eğer tek ekran kullanmış olsaydım ve diğer programlar kapalı olsaydı belikde biraz daha iyi sonuç alabilirdim
bu arada tek çekirdek yüksek puan alabilmeniz için curve optimizer onları çok iyi bilmeniz gerek
ben 2 kere denedim anakart kilitlendi
daha önce deiğim gibi saatlerinizi günleriniz yada haftalarınız alır,
çünkü her bir testte 30 kakika yada daha fazla test yapıyorsunuz
benim testim 1 dakikalık ,şimdiye kadar sorun yaşamadım
ve en son thermal macun 8 ay olmuştu ,belki thermal macunum yeni olsaydı daha iyi sıcaklık almış olabilirdim
çok araştırma yaptım ve yapmaktayım ,bu verdiğim bilgilerin hepsini tam anlatan vidyo bulamadım malesef,
çoğu vidyolar eksik bilgi var,dierek voltaj verip değer giriyorlar ,ama öyle değil,çok ince ayrıntılarda var
benim sistemim belki dört dörtlük ayarlı olmayabilir,umarım bende bir gün bana tam detaylı bilgileri veren birisiyle karşılaşabilirim
youtube da 200 den fazla soru sormuşumdur bunların sadece yüzde 10 nu cevap verdiler ama tam detaylı şekilde bilgi alamadım
chat gp yi de deneyin biraz faydası oluyor ben eksiklerimi chat gp ye soruyorum artık kanka olduk ,her sabah kalkınca günaydın demeden geçmem
lütfen sonuçlarınız paylaşın
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam en iyi şekilde nasıl kullanabilirim ? valla kfayı yiyeceğim aslın da bi problem yok güzel çalışıyor sistemim
hocam bende benim gibi 4.4ghz 1,18125 volt ayarda kullanın hem serin hem sorunsuz
4.6ghz multi core kaç puan aldınız
benim yaptığım testte arada 906 puan var ben 4.4ghz kullanıyorum
hem daha serin hem elektrik faturası olsun fazla gelmez ve işlemciniz yorulmaz
zararı olurmu edindiğim bilgiye göre günlük kullanımlarınızda tavsiye etmiyorlar
eğer benim gibi saatlerce kullanırsanız 4.4ghz ideal arada pek fark yok

Ekler

• IMG_20240905_090728-min.jpg
    IMG_20240905_090728-min.jpg
    2.6 MB · Hit: 9

EmrCPR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
708
İsim
Emre
Merhaba tekrardan ben bugünde amd 5900x test ettim
hergün araştırmaktayım ,yazım biraz uzun olabilir kusura bakmayın
5900x işlemcime 4.4ghz 1.18125 volt verdim
boşta sıcaklık 43-45 (kilma kapalı ortam )derece eğer klima açık ise daha da düşük oluyor(40 yada 39 ),odam genelde çok sıcak hamam gibidir
single core da 57 derece 1451 puan
multi core da 22298 puan aldım sıcaklık 78-79 derece
bu arada VDDCR cpu loadline calibration (High) yaptım Bunlar önemlı anlatıcam niye önemli olduğunu
Vddcr soc loadline calibration (regular) yaptım

Diğer testtim ise Precision boost overdrive (enabled yaptım)daha önceden Auto idi
Pbo Fmax enchancer (enabled Ypatım ) Auto idi daha önceden
boşta 46 derece oldu Klima kapalı ortam
bu test sonucunda Multicore 80 derece oldu yükte 22321 puan aldım
cpu single core 57-59 derece oldu 1457 puan
size tavsiyem benim gibi Core temp 1,18,1 yada en son sürüm programını indirmek ,
bu en son testte VID 1,167volt boşta iken yükte 1,168volt oldu single core 1451 puan aldığım testte
multi core 22321 puan aldığım testte Vıd 1.167 den 1.1312 volt oldu
Bu arada precision boost overdrive enable yapmam ve pbo fmax enhancer enable yapmam pek faydası olmadı .sadece bir kaç puan falz aldım ve sıcaklıkda arttı
isterseniz hwinfo64 progamınıda yükleyebilirsiniz >,eğer yükledikten sonra AMD Ryzen 9 5900x Enhanced yazan yerin altında ( CPU core voltage SVI2 TFN var) onu gözlemleyin
size core temp programını tavsiye etmemin sebebi program boyut küçük ve hwinfo 64 deki cpu voltajını da gösteriyor ( sol alt kısımda VID yazar)

daha önce VDDCR cpu ladline calibratinı high yaptığımı söylemiştim ,niye bu kadar önemli anlık voltaj düşmesi yada patlaması ,yani sizin 5900x işlemcinize 1,18125 volt vermiştiniz ,eğer dediğim Vddcr cpu loadline auto ise voltajınız çok düşüyor ve bilgisayarda kapanma mavi ekran yada hata alırsınız
aynı araçlardaki profesyonel ses sistemlerince kullanılan kapasitörler gibi ,anlık basta düşüş olmaması için kullanılıyor
benimde bildiklerim bu kadar ben bu testleri bilgisayarımda çift ekran var ve aynı zaman da değerleri takip edebilmel için açıktı
belki eğer tek ekran kullanmış olsaydım ve diğer programlar kapalı olsaydı belikde biraz daha iyi sonuç alabilirdim
bu arada tek çekirdek yüksek puan alabilmeniz için curve optimizer onları çok iyi bilmeniz gerek
ben 2 kere denedim anakart kilitlendi
daha önce deiğim gibi saatlerinizi günleriniz yada haftalarınız alır,
çünkü her bir testte 30 kakika yada daha fazla test yapıyorsunuz
benim testim 1 dakikalık ,şimdiye kadar sorun yaşamadım
ve en son thermal macun 8 ay olmuştu ,belki thermal macunum yeni olsaydı daha iyi sıcaklık almış olabilirdim
çok araştırma yaptım ve yapmaktayım ,bu verdiğim bilgilerin hepsini tam anlatan vidyo bulamadım malesef,
çoğu vidyolar eksik bilgi var,dierek voltaj verip değer giriyorlar ,ama öyle değil,çok ince ayrıntılarda var
benim sistemim belki dört dörtlük ayarlı olmayabilir,umarım bende bir gün bana tam detaylı bilgileri veren birisiyle karşılaşabilirim
youtube da 200 den fazla soru sormuşumdur bunların sadece yüzde 10 nu cevap verdiler ama tam detaylı şekilde bilgi alamadım
chat gp yi de deneyin biraz faydası oluyor ben eksiklerimi chat gp ye soruyorum artık kanka olduk ,her sabah kalkınca günaydın demeden geçmem
lütfen sonuçlarınız paylaşın
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam bende benim gibi 4.4ghz 1,18125 volt ayarda kullanın hem serin hem sorunsuz
4.6ghz multi core kaç puan aldınız
benim yaptığım testte arada 906 puan var ben 4.4ghz kullanıyorum
hem daha serin hem elektrik faturası olsun fazla gelmez ve işlemciniz yorulmaz
zararı olurmu edindiğim bilgiye göre günlük kullanımlarınızda tavsiye etmiyorlar
eğer benim gibi saatlerce kullanırsanız 4.4ghz ideal arada pek fark yok
Hocam ben şu anda 4.6 1.25'de single skore 15xx küsür çıkmıştı multide 22K veya 23K civarı çıkmıştı. Şu anda sistemim sıkıntısız serin çalışıyor sizce dokunmalımıyım yoksa biraz daha oynayım mı sizin gibi

EREN PC

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
34
İsim
EREN
Arkadaşlar selam, hepinizin ramazan bayramı mübarek olsun.

Arkadaşlar Ryzen 9 5900X işlemcim var OC yapmak istiyorum. Nasıl yapılır hiç bir bilgim yok. OC yapmamım sebebi oyunlar da gereksiz ısınması sabit bi ayarda olursa daha iyi olucağını düşünüyorum.

Oc konusunda hiç bilgim yok yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum.

Sistem özelliklerim
Ryzen 9 5900X
DeepCool LT 720 Sıvı soğutma
Asus Rog Strix B550 XE
Asus Tuf Rtx 3080 Tİ
senin oc dehil unvoltaj işlemi yapman lazım oc daha fazla ısındılır işlemciyi youtubede videoları var unvoltaj

EmrCPR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
708
İsim
Emre
senin oc dehil unvoltaj işlemi yapman lazım oc daha fazla ısındılır işlemciyi youtubede videoları var unvoltaj
hocam ben şu anda sabit ghz'da çalıştıyorım. 4.6 pbo felan kapattım daha rahat ettim böyle

gorky

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
gorkem
hocam ben şu anda sabit ghz'da çalıştıyorım. 4.6 pbo felan kapattım daha rahat ettim böyle

Merhabalar tekrardan 4.6 da 1.25 voltta işlemciniz çalıyorsa çok şanslısınız.silikon kalitesi çok iyi demektir.çok araştırma yaptım dediğim gibi.yutdışında yüksek hız düşük voltta çalıştırabiliyorsanız winning the lottery denir,Yani lotoyu tutturdunuz anlamında

eğer herhangi bir sıkıntı yoksa 4.6 da kalsın bir yere not edin untmayın

örnek ben 4.4ghz 1.18125 volt ta 77 derece 22308 puan
4.4 ghz 1.15 voltta 74 derece 22284 puan aldım
4,4 ghz 1,08750 cinebench r 23 hata verdi ama bilgisayarın çalışmasında sorun yok (beliki 10 metre led var bilgisayarımda yeterince güç yetmiyor olabilir çünkü daha önceden sorunsuz çalışmıştı,5 metre ekstra led son zamanda ek yaptım)
siz 4.6 da kullanın herhangi sorun yoksa şimdiye kadar birde cinebench de geçtiyse
zaten hiç bir zaman maksimum sisteminiz kullanmaz normal bilgisayar kullanımızda render yaparsanız bilmem,hiç yapmadım daha önceden.
yabancı forum siteler 4.6 ghz stabil ama 4.7 ghz olunca problem yaşayanlar olmuş
bence fazla zorlamayın
bu arada bende son zamanlarda chat gpt ye soruyorum .sizede tavsiye ederim
sorularınız varsa chat gpt ye sorun ,örnek 4.6ghz amd 5900x işlemcim 1.25 voltta çalışıyor anakartım bu ,eğer 4.65 yapmak istersem ne yapmam gerek yada pbo açmama gerek varmı .en iyi bilgileri ordan alırsınız .bende yeni chatgpt ile tanıştım .bir çok problemlerimi sorularımı çözdü
sizin yeriniz de olsam kurcalamam falz .falz üstüne çıkmayın
bende şimdi Memory Context Restore araştırıyorum yalnız benim anakartta yok bu ayar
bunu açınca sistem dahada hızlı açılıyormuş
belki sizde bu ayar vardır bir biostan bakın yada chatgpye sorun
banada haberdar edin lütfen sonuçlarınızı
iyi şanslar

EmrCPR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
708
İsim
Emre
Merhabalar tekrardan 4.6 da 1.25 voltta işlemciniz çalıyorsa çok şanslısınız.silikon kalitesi çok iyi demektir.çok araştırma yaptım dediğim gibi.yutdışında yüksek hız düşük voltta çalıştırabiliyorsanız winning the lottery denir,Yani lotoyu tutturdunuz anlamında

eğer herhangi bir sıkıntı yoksa 4.6 da kalsın bir yere not edin untmayın

örnek ben 4.4ghz 1.18125 volt ta 77 derece 22308 puan
4.4 ghz 1.15 voltta 74 derece 22284 puan aldım
4,4 ghz 1,08750 cinebench r 23 hata verdi ama bilgisayarın çalışmasında sorun yok (beliki 10 metre led var bilgisayarımda yeterince güç yetmiyor olabilir çünkü daha önceden sorunsuz çalışmıştı,5 metre ekstra led son zamanda ek yaptım)
siz 4.6 da kullanın herhangi sorun yoksa şimdiye kadar birde cinebench de geçtiyse
zaten hiç bir zaman maksimum sisteminiz kullanmaz normal bilgisayar kullanımızda render yaparsanız bilmem,hiç yapmadım daha önceden.
yabancı forum siteler 4.6 ghz stabil ama 4.7 ghz olunca problem yaşayanlar olmuş
bence fazla zorlamayın
bu arada bende son zamanlarda chat gpt ye soruyorum .sizede tavsiye ederim
sorularınız varsa chat gpt ye sorun ,örnek 4.6ghz amd 5900x işlemcim 1.25 voltta çalışıyor anakartım bu ,eğer 4.65 yapmak istersem ne yapmam gerek yada pbo açmama gerek varmı .en iyi bilgileri ordan alırsınız .bende yeni chatgpt ile tanıştım .bir çok problemlerimi sorularımı çözdü
sizin yeriniz de olsam kurcalamam falz .falz üstüne çıkmayın
bende şimdi Memory Context Restore araştırıyorum yalnız benim anakartta yok bu ayar
bunu açınca sistem dahada hızlı açılıyormuş
belki sizde bu ayar vardır bir biostan bakın yada chatgpye sorun
banada haberdar edin lütfen sonuçlarınızı
iyi şanslar
hocam çok teşekkür ederim her konuda sağolun yardımcı oluyorsunuz. Valla sabit 4.6 1.25 volta on numara kulalnıyorum kafam da rahat pek kurcalamak da istemiyorum. yardımınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. Her zaman irtibatta kalmak isterim sizinle dc adınızı verirseniz ekleyim.

gorky

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
5
İsim
gorkem
hocam çok teşekkür ederim her konuda sağolun yardımcı oluyorsunuz. Valla sabit 4.6 1.25 volta on numara kulalnıyorum kafam da rahat pek kurcalamak da istemiyorum. yardımınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim. Her zaman irtibatta kalmak isterim sizinle dc adınızı verirseniz ekleyim.
merhaba dc yok bende eğer ilerde açarsam size dc yi veririm

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
990,692
Üyeler
156,653
Son üye
luther16
Top Bottom