Neler Yeni

Çözüldü✓ Samsung monitör 60 hz de renkleri daha doygun gösteriyor.

Arkadaşlar merhaba ben şu monitörü kullanıyorum:
10166381215794.jpg

Bir ara linux kurarken bir şey fark ettim. Monitör 60 Hz de renkleri daha canlı gösteriyordu. Sonra 144 Hz yaptım ama terkar 60 Hz yapınca renkler daha doygun olmaya başladı. Sonra aynı şeyi Windows'tada yaptım. Linuxtaki kadar büyük bir fark olmasada yinede birazcık daha iyi görünüyordu renkler. Sizcer neden böyle oluyor?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bard'a sordum cevap verdi.

sparkle_resting_v2_darkmode_2bdb7df2724e450073ede.gif

Merhaba,
Monitörünüzdeki renklerin 60 Hz'de daha canlı görünmesinin birkaç olası nedeni vardır:
  • Monitörünüzün renk profilleri. Monitörler genellikle fabrikadan önce belirli renk profilleri ile kalibre edilir. Bu profiller, monitörünüzün belirli renkleri nasıl üreteceğini belirler. 60 Hz'de, monitörünüz daha yavaş bir kare hızı nedeniyle daha az veri işlemek zorunda kalır. Bu, monitörünüzün renk profilini daha doğru bir şekilde uygulayabileceği anlamına gelebilir ve bu da daha canlı renkler üretebilir.
  • Monitörünüzün overdrive ayarları. Overdrive, monitörünüzün görüntüyü daha hızlı oluşturmasına yardımcı olan bir özelliktir. Ancak, overdrive ayarları çok yüksekse, görüntüde gölgelenme ve ghosting gibi sorunlara neden olabilir. 60 Hz'de, monitörünüzün overdrive ayarlarını daha düşük bir seviyeye düşürmeniz gerekebilir. Bu, görüntünün daha net ve daha canlı görünmesine yardımcı olabilir.
  • Ekran kartınızın sürücüleri. Ekran kartınızın sürücüleri, monitörünüzle iletişim kurma şeklini etkiler. Ekran kartınızın sürücülerinin güncel olduğundan emin olun. Güncel sürücüler, monitörünüzün renklerini daha doğru bir şekilde üretmesine yardımcı olabilir.
Linux ve Windows'ta fark etmenizin nedeni, bu iki işletim sisteminin monitörler ile farklı şekillerde iletişim kurmasıdır. Linux, genellikle Windows'tan daha doğru renk profilleri kullanır. Ayrıca, Linux'taki overdrive ayarları genellikle Windows'takilere göre daha düşüktür. Bu, Linux'ta monitörünüzün renklerini daha canlı görmenize neden olabilir.
Monitörünüzdeki renkleri iyileştirmek için aşağıdakileri deneyebilirsiniz:
  • Monitörünüz için yeni bir renk profili kullanın. İnternette veya monitör üreticinizin web sitesinde ücretsiz olarak indirilebilen birçok renk profili mevcuttur.
  • Monitörünüz için overdrive ayarlarını ayarlayın. Monitörünüzün ayarlarında overdrive ayarlarına erişebilirsiniz. Ayarlarınızı düşük bir seviyeye düşürmeyi deneyin.
  • Ekran kartınızın sürücülerini güncelleyin. Ekran kartınızın web sitesinden en son sürücüleri indirin ve yükleyin.
Bu ayarları denedikten sonra, monitörünüzün renklerinin nasıl göründüğüne bakın. En iyi görünen ayarları bulmak için biraz deneme yanılma yapmanız gerekebilir.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
993,270
Üyeler
157,053
Son üye
uygcfrhg6587
Top Bottom