Neler Yeni

Sharkoon 550W/650W 80+ SHP V2 Alınır Mı? 80+ Sertifikası Gerçek Mi?

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
Değerli dostlarım bu yazımda piyasada yaygın bir şekilde bulunan fiyat performans anlamında sürekli karşımıza çıkan Sharkoon'un 2. Nesil SHP model 650W 80+ PSU'su hakkında konuşacağım.

Aman haa hata yapıp sakın SHP V1 almayın!
Sharkoon SHP V1:
Güvenlik ve Sertifika anlamında V2 modelinden epey düşük özelliklidir ve açıkcası benim beğenmediğim bir modeldir. Kabaca örnek vermek gerekirse Gamepower GP500 80+ Bronze modelinde "OVP / UVP/ OTP / OCP/ OLP / OPP/ SCP" güvenlik önlemleri ile 7 adet koruma, Corsair VS500 80+ modelinde "OVP / UVP/ OTP / OCP/ OPP/ SCP" güvenlik önlemleri ile 6 adet koruma bulurken, SHP V1'de "OVP / OPP / SCP" korumaları ile sadece 3 çeşit koruma yöntemi mevcuttur. Bu gerçekten çok vasat bir seviye ve SHP V1 serisinde 80+ sertifikası da mevcut değildir. Onun için bir yerde bu PSU'ya denk gelirseniz SHP V1 modelini almanız için hiçbir neden yok :)

"Piyasada" Yaygın Olarak Bilinen PSU Koruma Çeşitleri;
OVP :
Aşırı Gerilim Koruması
UVP : Düşük Gerilim Koruması
OPP : Aşırı Güç Koruması
OTP : Aşırı Sıcaklık Koruması
OCP : Aşırı Akım Koruması
SCP : Kısa Devre Koruması
OLP : Aşırı Yükleme Koruması

SHP V1.jpg

Sharkoon SHP V1 için kaynaklar;
1- https://bit.ly/33TJ056
2- https://bit.ly/33Td3Kl
-------------------------------------------------------------------------------------
shp v2-2.jpg

Sharkoon SHP V2: Bu modelde ise "OVP / OPP / SCP / UVP" korumaları ile güvenlik önlemi 4 adete çıkarılmış olsa da "OCP ve OTP" sırasıyla "Aşırı Akım Koruması ve Aşırı Sıcaklık Koruması" ne yazık ki aşağıdaki Sharkoon'un verdiği kaynakta da gözüktüğü gibi mevcut değil.

shpppv2.jpg

-------------------------------------------------------------------------------------
Sharkoon SHP V2'nin 80+ Sertifikası Var Mı? Resmi kayıtlarda ve Sharkoon'un da belirttiği gibi standart 80+ sertifikasına sahiptir.

80+.jpg

Sharkoon SHP V2 650W İçin Yapılan 80+ Test Sonuçları
En düşük verimlilik olarak %82.25 en yüksek verimlilik değeri olarak %87.52 görmektedir. Bu verimlilk değerleri %10, %20, %50 ve %100 olarak farklılık göstermektedir. Test sırasında ise bir diğer gözüme çarpan nokta PSU'nun küçük bir dalgalanmaya maruz kalması, pratikte çok önemli bir şey olmasa da meraklıları için bulunması gereken bir bilgi.

sharkoon.jpg

Sharkoon SHP V2 için kaynaklar;
1- https://bit.ly/3dI9E5E
2- https://bit.ly/39p0lUN
Sharkoon SHP V2 550W/650W 80+'ın İç Devreleri

sharkoon-iç.jpg

Sonuç olarak:
Sharkoon'un bu seri PSU'su güvenlik önlemleri tarafında benlentilerimin bir tık altında kalsa da Ülkemizde bu PSU için çok büyük indirimler olabiliyor işte bu dönemlerde bir göz gezdirilebilir ve 80+ konusunda resmi kayıtlar ile kendi iddiaları birbirini tutmaktadır. Ama özellikle SHP ailesi para olupta bilerek alınacak bir model olmaktan çok uzak ancak daha demin de dediğim gibi kampanya döneminde çok ölü fiyata alınacak modellerden biri. Ben bu PSU'ya indirim dönemi alınabilecek PSU adını veriyorum :)

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Onur Şekerci
Patron çalışıyor yine. Eline sağlık

cici

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,696
İsim
9304
İlgilendiği Kategoriler
profil mesajları ve konu dışı

ARSLAN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
İsmail BAŞ
Dark Force+ 500W 80+ Yarı Modüler 14cm Mavi Fanlı ATX Güç Kaynağı link de atabilirim isterseniz bu PSU nasıl önerir misiniz

• Beğen
Reaksiyonlar: Tera

cici

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,696
İsim
9304
İlgilendiği Kategoriler

ARSLAN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
İsmail BAŞ
Hazir sistemin içinde geliyor yani özelleştirmeme gerek var mı sistemi PSU çöp mu yani sistemi pert eder mi ilerde yariyolda bırakır mı

• Beğen

ARSLAN

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
14
İsim
İsmail BAŞ
Olmadı Aerecol 600w 80+ cylon serisi nasıl onunla özelleştirme yapabilirim

• Beğen

cici

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,696
İsim
9304
İlgilendiği Kategoriler
  • Beğen

cici

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
25,696
İsim
9304
İlgilendiği Kategoriler
Belki High Power da alabilirsin ama kalitesi konusunda fikrim yok o yüzden 93 TL daha verip kcas600 olanı alabilirsin.

Dahası  
Reaksiyon skoru
209
İsim
Tolga Yalçın
Ben sistemimde kullanıyorum. Ama benim kafam rahat şekilde kullanmamın sebebi bilgisayarın kesintisiz güç kaynağına bağlı olması. Hazır sistemde bence değişiklik yapman gerekmez. Sharkoon markasını alırken araştırmıştım. Merdiven altı bir firma değil, CoolerMaster(Corsair'de olabilir tam olarak hatırlamıyorum) markasına PSU'lar üreten iyi bir alman markası.

Son düzenleme:

Ventus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
492
İsim
Müptezel
Dün sipariş verdim :)

Top Bottom