Neler Yeni

Sistemim oyunlarda takılıyor ve FPS düşüyor

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,061
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
Öncelikle geçmiş olsun. RAM kısmındaki sıkıntılar bunun gibi takılma ve droplara yol açabilir. Windows'un Bellek Tanılama aracıyla test yapar mısınız?

İbrahim Özel

80+ Silver
En İyi Cevap
13
takılma ve drop yemenin tek sebebi ikinci bir ram olmaması ryzen kullanıyorsan gücünü ramlardan aldığını unutmaman gerekir
En yakın zamanda aynı ram'den alacağım fakat bu problem bana pek ram'den oluyor gibi gelmedi. 8 gb ram'li pc kullanan arkadaşlarımda böyle bir sorun görmedim.

MİNKARİ

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
45
İsim
Tarık HAKYEMEZ
En yakın zamanda aynı ram'den alacağım fakat bu problem bana pek ram'den oluyor gibi gelmedi. 8 gb ram'li pc kullanan arkadaşlarımda böyle bir sorun görmedim.
aynı parçalar mı var arkadaşında ona bakmak lazım bende de aynı sıkıntı var ram alana kadar lol de bile takılma yapıyor

isimsizüye

80+ Gold
Yaklaşık 5 ay önce itopya.com'dan almış olduğum Dadg2 sistemim geldiği günden beri oyunlarda takılma ve kasma yapıyor. Sistemi driver + montaj ile satın aldım. Sistemim geldiğinde deneme sürümü orijinal Windows 10 yüklüydü. Oyunlarımı ve gerekli programlarımı yükledim. Belli bir süre sonra sistemin oyunlarda menülerde bile takıldığını gördüm. Video izlerken bile seste 1 saniyelik "zrrr" diye takılma oluyordu. Bazen sistem kilitlenip uyku moduna geçiyordu ve güç tuşu harici hiçbir işlem çalışmıyordu. Sıcaklık değerleri gayet normaldi. BIOS güncel. Yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüp format atıp driverlarıyla birlikte orijinal Windows kurdum fakat sorun yine düzelmedi. İtopya ile iletişime geçtiğimde işlemcim arızalı olduğu söylendi ve değişim onaylandı. Daha sonra yeni işlemcimi sorunsuz bir şekilde montajladım. Daha önce saydığım problemler düzeldi fakat takılma ve FPS düşüşü düzelmedi. Anakart, ram, ekran kartını servise gönderdim bir sorun görülmedi. Sistemi komple İtopya'nın teknik servisine göndereceğim fakat bir çözüm bulursam boşuna 25 30 gün serviste beklememiş olurum. SSD ve Harddisk'im de bad sector (ölü bölge) yok. Ne yaptıysam sorunu çözemedim yardımcı olursanız ve bu sorunu çözersek sizlere minnettar:) kalırım. Sistem özelliklerim;
Anakart: Gigabyte b450m s2h
Ekran kartı: Gibayte RX 590 Gaming
İşlemci: AMD Ryzen 5 2600
Ram: Adata XPG Gammix d10 8 gb 3000 mhz
Depolama: Adata 240 gb SSD, Seagata Barracuda 1 TB 7200 RPM
Kasa: Corsair Spec Delta RGB
Güç Kaynağı: Corsair VS 550w 80plus
Zaten Abdullah abimizin topladığı sistem ben sadece bir kaç ufak değişiklik yaptım ☺
sorunun ramden dolayı bazı oyunlarda 8Gb Ram yetersiz

İbrahim Özel

80+ Silver
En İyi Cevap
13
garantiye göndermeyi denedin mi? İtopya teknil destek hattına ulaştın mı yada
Virüs muahbbeti sona erince sistemi komple yolluycam daha önce Ekran Kartı RAM ve Anakartı garantiye gönderdim. İşlemci arızalıydı ona değişim onayladılar o değişti. Şimdide oyunlarda ekran titriyor. Monitörümde AMD Freesync var monitör ayarları olması gereken değerlerde bakıcaz sorun nerdeyse bulup çözerler inş.

GoktugGecer

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
311
İsim
Göktuğ Gecer
Facebook
100006001727289
Servisle vs uğraşmana gerek yok. Sorunun tek sebebi büyük ihtimal ram yetersizliği. Oyun bilgisayarı için 16 GB ram şuan şart durumuna geldi.

İbrahim Özel

80+ Silver
En İyi Cevap
13
Servisle vs uğraşmana gerek yok. Sorunun tek sebebi büyük ihtimal ram yetersizliği. Oyun bilgisayarı için 16 GB ram şuan şart durumuna geldi.
Tamamdır hocam sağolun grafikleri düşürünce kasma sorunu gidiyor. En yakın zamanda RAM alacağım 16 GB yaparım.

Top Bottom