Neler Yeni

sokak köpeklerinin uyutulması neden mi şart

1000 kişilik bir barınağın inşaası bile en iyi ihtimalle 20 milyon tlyi bulur. orada aktif çalışacak personel sayısı da 50 kişiden az olamaz. bu kişilerin maaşları ve barınağın giderleri her ay bir kaç milyon lira olacaktır. köpeklerin aşı, bakım ve yiyecek masrafına değinmedim bile. onları da hesaba katarsak bir köpek günde 30 liralık mama yese ayda 1 milyon liraya yakın mama masrafı çıkar. bu sadece 1000 köpek için geçerli. kabataslak hesapla her ay 2 milyon tl masraf + 20 milyon tl barınak ücreti desek 1000 köpeğin maaliyeti 22 milyon tl. ülkede şu anda en az 15 milyon köpek olduğu biliniyor. sadece barınak ve aylık giderleri hesaba katarsak 330 milyar tl tek seferlik ücret gerekiyor. tabi bunun içine daha köpekleri toplama ve yerleştirme, arazi masrafları vs yok. lojistik masrafları yok, yıllarca sürecek operasyon masrafları yok. kısacası 1 milyon köpeği barınağa yerleştirmek 1 milyar dolardan fazla bir masraf demek. sırf köpekler sokakta değil de barınakta 2 yıl yaşayıp ölsün diye 15 milyar dolardan fazla bütçeyi türkiye olarak ayırmamız imkansız. dünyanın en büyük yatırımları bile 2-3 milyar dolarla olurken itler 2 yıl barınakta yaşasın diye 15 milyar doları hiçbir devlet karşılayamaz. ki bizim zaten bırakın böyle bir parayı, eksi olarak milyarlarca dolar dış borcumuz var.. öncelik asla köpekler olamaz. dolar 2 liraya düşmeden bu imkansız. kısacası tek çare uyutmaktır...

aksini idda eden varsa buyursun, klavye başından devlet barınak yapsın belediye baksın demek kolay

eneskaya6

80+ Silver
uyutmak değilde kısırlastırmak daha mantıklı bence. en azından eceli gelene kadar yaşamıs olacak. uyutmak daha canice gelıyor bana. kısırlastırırsın ölene kadar yaşarlar bir kac sene içinde zaten cok cok azalma olur

• Konu Sahibi Konu Sahibi
uyutmak değilde kısırlastırmak daha mantıklı bence. en azından eceli gelene kadar yaşamıs olacak. uyutmak daha canice gelıyor bana. kısırlastırırsın ölene kadar yaşarlar bir kac sene içinde zaten cok cok azalma olur
15 milyon köpeği nasıl kısırlaştıracaksın peki, kısırlaştırınca saldırgan olmayacaklar mı, 15 milyon köpeği kısırlaştırınca nereye yerleştireceksin, nasıl doyuracaksın

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
Kesinlikle uyutulmasına karşıyım. Bunun yerine büyük bir çoğunluğu kısırlaştırılabilir. Zamanla sayıları azalacaktır.

Kesinlikle uyutulmasına karşıyım. Bunun yerine büyük bir çoğunluğu kısırlaştırılabilir. Zamanla sayıları azalacaktır.
tek bir köpek tek seferde 8-10 adet yavru dünyaya getiriyor. 1e karşılık 10. yani 10 tane köpek kısırlaştırsan bile 1 tanesi tüm çabanı boşa götürüyor. kısacası ya hepsi ya hiçbiri...

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
tek bir köpek tek seferde 8-10 adet yavru dünyaya getiriyor. 1e karşılık 10. yani 10 tane köpek kısırlaştırsan bile 1 tanesi tüm çabanı boşa götürüyor. kısacası ya hepsi ya hiçbiri...

Bu kadar cani olmaya gerek yok. Elbette hemen azalmazlar ama zamanla azalırlar. Barınak olayı dediğin gibi aşırı masraflı. En mantıklı çözüm kısırlaştırmak.
Zaten fazla yaşayamıyorlar..

Bu kadar cani olmaya gerek yok. Elbette hemen azalmazlar ama zamanla azalırlar. Barınak olayı dediğin gibi aşırı masraflı. En mantıklı çözüm kısırlaştırmak.
Zaten fazla yaşayamıyorlar..
cani olmak bunların yaşamasına izin vererek gül gibi çocukları insanları parçalatmak aslında.. bir köpeğin aklı baki değil, yaşadığının bile farkında değil, 3 yıl sokakta acı çekerek aç şekilde yaşamaktansa 2 yıl erkenden uyutulması ona bir şey kaybettirmez hissettirmez.. bunu yapmazsan çocukların parçalanmaya devam edecek ayrıca dediğim gibi kısırlaştırma bir çözüm değil kısırlaştırma üremenin önüne geçse de onlar hala yırtıcı hayvan ve insanları öldürmeye devam edecekler üremeleri yavaşlasa bile 1 köpek 10 köpek doğurabiliyor azaltmak için en az yüzde 95ini kısırlaştırman gerek ki imkansız çok karmaşık durum

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
cani olmak bunların yaşamasına izin vererek gül gibi çocukları insanları parçalatmak aslında.. bir köpeğin aklı baki değil, yaşadığının bile farkında değil, 3 yıl sokakta acı çekerek aç şekilde yaşamaktansa 2 yıl erkenden uyutulması ona bir şey kaybettirmez hissettirmez.. bunu yapmazsan çocukların parçalanmaya devam edecek ayrıca dediğim gibi kısırlaştırma bir çözüm değil kısırlaştırma üremenin önüne geçse de onlar hala yırtıcı hayvan ve insanları öldürmeye devam edecekler üremeleri yavaşlasa bile 1 köpek 10 köpek doğurabiliyor azaltmak için en az yüzde 95ini kısırlaştırman gerek ki imkansız çok karmaşık durum

Aslında tamamen haklısın ama buna vicdanım izin vermez..

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
benim de öyle.. çok üzülüyorum onlara da, her gün sabah 6 gibi kapıma geliyorlar hatta her gün 1 tane tüm paket tavuk salamı veriyorum yiyorlar. tek istediğim onların kötü şartlarda yaşamaması insanların da ölmemesi

Hayvanları birçok insandan daha çok severim ve hiçbirinin zarar görmesini istemem. Ama sistem bazı sebeplerden ötürü buna zorluyor ve bizim elimizden bir şey gelmiyor..

Shaw

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,557
İsim
Fatih
Barınak demek istihdam da demek ekonomik olarak sadece olumsuz etkisi olacağını sanmıyorum. Daha geniş bakılabilir bence.

TİTAN.

80+ Platinum
Kesinlikle haklısın bu konuda vicdana gerek yok görünen köy kılavuz istemez

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,420
İsim
Selman

Türkiye gibi bir ülkede kısırlaştırma işe yaramaz. Kısırlaştırmayla popülasyonu sadece bir süreliğine dengede tutmuş oluruz. Bir süre sonra popülasyon kaldığı yerden artmaya devam eder. Bu kadar fazla köpeğin olduğu bir ülkede bırakın büyük şehirleri, ilçede bile kısırlaştırma yapmak çok masraflı olur ve neredeyse hiçbir sonuç vermez. Bu problemin önüne geçilebilmesi için uyutmak şart maalesef. Kimsenin canı bunu istemiyor ancak bu sorundan dolayı ciddi ciddi çocuk yaşında insan ölüyor bu ülkede. Geçici çözümler değil, kalıcı çözümler lazım bize bu raddeden sonra.

Son düzenleme:
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

Forum istatistikleri

Konular
992,374
Üyeler
156,915
Son üye
cvbfgtf6575
Top Bottom