Neler Yeni

[TARTIŞMA] Oyun fiyatlarını dolar cinsinden kıyaslamak

Allmuted

80+ Bronze
Asgari ücrete oranla 600₺ bi oyun için ucuz bence nasıl sinemaya, dizi film izleme platformlarına para verip tüketiyosan buna da aynısını yapıyosun değer değmez sana kalmış🙌🏿

marilyn

80+ Silver
ek olarak türklerin steamın bu fiyat politikasını gelir aracı olarak kullanması bunda ciddi rol oynadı discordda bulunduğum sv lerin çoğunda steam region swap adı altında hizmetler veriliyor yabancılar ucuza oyun alıyor

Matt Murdock

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,714
İsim
Oğuz
Oyun fiyatlarına yabancılar da sitem ediyor. 60 dolar basit geliyor ama o paraya yapılacak çok şey var. 80 dolara belki bizim ülkede 2-3 bin TL olan oyuncu kulaklıklarını alabiliyorken 60 dolar nasıl büyük para siz düşünün. Oyunların kur fiyatlarının üzerinden çıkıp üzerine bir de vergi alındığını düşünün, belki bu sefer 600 değil 1500 verecektik. Oyunlar ekonomimiz yüzünden de çok pahalı değil. Dolar 2 lira olsun asgari maaş 1k olsun bu sefer o oyun fiyatı yine sana yüksek gelecek. En azından hiç yoktan özel fiyatlandırmayla 600'e falan veriyorlar da ucuz diyoruz. Bu mantığa göre çoğu kişiden yine ucuza almış oluyoruz.

SadeceSeyf

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,162
İsim
SEYF
Maaşı dolarla mı alıyon almıyosan sana ne falan. Bu arkadaş komikti artık gözümde çok daha fazla komik. sın. Biz ne yapalım dolar her gün artıyorsa arkadaşım ben bunu anlamıyorum. Anlamsız anlamsız fiyatlar dediğide dolar olmuş 18 TL adamlar yapmış 11 TL yine uygun 250 TL ye satılan rdr 2 zamlarla 1000tl olmuş anlamsız diyor ben ne diyebilirim ki. İnsanların bir kaç hobisi var onada el attı neyse ya saat olmuş 2.25 bu saatte bomboş bir fikri takamam

Dahası  
Reaksiyon skoru
114
İsim
crazy
-"Yani artık adam diyor ki. Sen TR'de oyununu 660 liradan sat. Yani bu bizim işimize gelmemiş olabilir ama sen Türkiye'deki oyuna harcanan parayı topla bir İngiliz vatandaşı etmez lan. Çünkü bizde korsan çok."

bu korsan çok argümanını oyunların tr desteklememesi konusunda da çok söylediler, alakası bile yok, oyunlarda tr altyazı gelme sebebi onların bizi yok sayması, değer vermemesi, oyunlar istediği kadar ucuzlasın gene satışlarda patlama yaşanmaz, sabit çizgide gider

-"Ama sen yapımcı bu fiyatı, " Bin dort yoz yopmodı olto yoz yoptu cok oygon" dersen kusura bakma da ben orada bir atar yapabilirim. Yani sen dolar mı kazanıyon? Senin resmi para birimin dolar mı? Bu halk elektrik faturası kadar olan bir oyuna para vermekte zorlanmıyor mu?"

bu gerçek mi, doları maaşla almıyosan o zaman doların da önemi yok, komik
özel fiyat olmayan oyunların çıkış fiyatı neredeyse 1200-1400 TL ye dayandı, yani ilk gün uzun süre beklenen bir oyunu oynamak için 600 TL vermek şuan çok değil, elektrik faturasıyla denk olması bir eşitlik değil, sen haftada 3 gün dışarda yemek yersin, kafeye gidersin, 600 TL yi buna verirsin, ben de bir oyuna 600 TL vererek ilk gün oynarım,

-"Ya işine yarayacak hayatında sana fayda sağlayacaksa bak fayda sağlayacak bir ilim ise git ver."
keyif için verilen parada kıstas bu mu, bireysel gelişime katkısına göre mi harcama miktarı belirliyoruz

-"La 300 400 lira ona vereceğine al bir arkadaşını ya da sevgilini al iki tiyatro bileti toplamda 400 lira. Bedava dopamin lan."
diyelim ki oyuna 500 TL verdim, bana +40 saati aşkın keyif verdi, sende dışarda 2 saat gezmeye aynı parayı verdin, hangisi daha bedava, hangisi daha karlı, kime göre

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
diyelim ki oyuna 500 TL verdim, bana +40 saati aşkın keyif verdi, sende dışarda 2 saat gezmeye aynı parayı verdin, hangisi daha bedava, hangisi daha karlı, kime göre
Sevdiğin biriyle geçirdiğin 1 saatlik vakti unutmazsın. Uzun süre aklında yer köşe edinir. Ama PC'de geçirdiğin o vakit sosyal anlamda değersizdir.

neptün yüksel

80+ Bronze
Yani sarmıyor değil aslında. Sarar. Sadece uygun ortam yok. Türkiye'de yaşıyorsun. Life simülasyonunu TR'de spawn olan kişiler seçim ekranı gelmeden hardcore modda oynadığı için ve bazı şeyler bu modda istemediğimiz şeyler geliştiriyor. Yani YKS sınavı... Ondan sonra iş bulma stresi. İş buldun... Kendine bakabilecek misin? Kendine baktın? Nasıl aile kuracaksın? Evlenmek milyonluk iş. Yani hayat çok stresli. Aslında stressiz yaşasan oyunlardan zevk alıyorsun.

İkinci ihtimal: Oyunlar gerçekten de sarmıyordur :D
Evet evlilik artık zor biraz maalesef.
Yani fakir isen, seni seven gerçekten birini bulacaksın ve düğünü aradan çıkaracaksın.

Şimdi bu zor biraz. Çünkü genel olarak fakir erkekler, tipsiz oluyor. Kızlar bakmaz yani..

montenegro98

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
395
İsim
burak karadağ
dostum ne anlatıyorsun bırak kim neye para harcamak istiyorsa harcasın kime ne uygun geliyorsa gelsin :) 1 hamburger olmuş 100-150 TL

angel_eye

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,138
İsim
Yunus Emre Karataş
İlgilendiği Kategoriler
Hazır Sistemler, Donanım

Aybars Han

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,528
İsim
İsmi ismi.
Valla fiyatlarında etkisi olmuş olabilir ama artık oyuları görünce bana çok lüks zengin olursan oyna diyebileceğin tarzda geliyor, oyunlar sıktı benim için a hala pc de uzun zaman geçiriyorum ama faydalı şeyler için. Duyar kasmıyorum yanlış anlamayın ama benim için çok sıktı.

johan

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,218
İsim
ismail
600 lira bir oyun için uygun artık canercim.2 hamburgerin fiyatı 300,4 kahvenin fiyatı 200 TL olduğu ülkede ortalama 80-500 saat hacayabileceğin bir içeriğe 600 TL uyguna gelmiş oluyor.Zira günümüzde çarşıya çıktığında arkadaşlarınla basit bir aktivite yaptığında o an cebinden 200 TL çıkar duruma geldi...

Top Bottom