Neler Yeni

TOGG, Almanya'da test için görüntülendi!

Farway

80+ Silver
Bu arada araba resmen eskidi 5 senelik proje olacak 🤣

3 ayda ülkenin en zor zamanlarında sıfırdan araba yapan gerçek milliyetçileri özledik.

Rakunabii

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
658
İsim
durden
aracı ilk Rte halka tanıttığında tank gibi bişeydi jantları falan olsun şimdi sanki her yeri tuhaf duruyor hayırlısı

louis bloom

80+ Silver
Dostum sanırım daha gençsin veya bu konularda cahilsin o yüzden sana bir şey anlatmakla uğraşamam kendine iyi bak 😄
her devlet yanlısının klasik lafı ''Daha gençsin ya da cahilsin yiğenum' .d

Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Metehan Usta
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji, Bilgisayar, Müzik
Instagram
https://www.instagram.com/metehannusta/
Facebook
metehanusta007
Harika bir iş. Güzel yerlere geleceğine canı gönülden inanıyorum. Ancak biz fakirler her zaman olduğu gibi buna da uzaktan bakacağız ve parası olanların atacağı story'leri, ev sahibinin yüksek kiraya vermek için çıkın diye baskı yaptığı kiralık evlerimizden izleyeceğiz! :cry:

Kontfire

80+ Silver
her devlet yanlısının klasik lafı ''Daha gençsin ya da cahilsin yiğenum' .d
Ben hükümet yanlısı değilim hatta yurtdışına gideceğim direkt, ben sadece sektörün içindeyim ve bir aracın üretim planinin başlangıcından sonuna kadar nasıl işlediğini bir halt bilmeyen kişilere anlatmakla ugraşamam. Bir hattın kurulması veya bir projenin gerçekleşmesi şak diyince olmuyor.

Siz de her karşı görüşlü kişiyi hükümet yanlısı olarak görmeyin, belki siz bilmediğiniz şey hakkında yorum yapıyorsunuzdur. Ülkemizde ki yaygara da bu yüzden kopuyor. Birisi A fikrine B olarak cevap verirse sen karşıt partiyi tutuyorsun muhabbeti. Hâlbuki adamın Otomotiv sektöründe bildiği tek şey Forza oynamaktır.

Oguzhansah

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,589
İsim
Oğuzhan Şahin
Bu arabanın maliyeti 40.000Euro olarak açıklanmadı mı? Şu an 670K yapıyor. 1M olma ihtimali 0 gibi

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Metehan Usta
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
Facebook
metehanusta007
TOGG'un tüm üretim bantlarını üreten firmada staj yaptım (otomotiv mühendisliği okuyorum) Ciddi bir çalışma var ve gerçekten bitti sayılır tüm hatlar. Gizli bilgilerde edindim medyaya yansımayan fakat burada paylaşamam. Ek olarak şuan ki aracın üretiminin gecikmesinin en büyük nedeni, TR de ki fason üreten tedarikçiler. Araç yerli olsun diye fason denilen( her hangi küçük veya büyük hammadde , parça vb.) parçaların tedariği Türk firmalardan yapılıyor. Fakat Türk tedarikçileri devamlı olarak kalite kontrol standartlarını sağlamayan ürün gönderiyor. Bizim mühendisler de parçaları kabul etmeyince süreç uzuyor. Kısacası keşke Ülkemizdeki tedarikçi firmalar bakkal gibi değil de profesyonel çalışsalar.
Arkadaşın burada bahsettiği konunun doğruluğundan şüphe duymuyorum. Farklı bir sektör ancak, ben de Alarko-Carrier'ın çatı tipi klima üreten departmanında staj yapmıştım ve arkadaşımızın dediği problemlere bizzat ben de şahit olmuştum. Üstelik düzenli olarak üretilen ve aşırı teferruat içermeyen parçalar gönderilmesine rağmen çok fazla hatayla karşılaşıyorduk. Türkiye'de tedarikçilerde genel olarak bir özensizlik var demek ki.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arabanın maliyeti 40.000Euro olarak açıklanmadı mı? Şu an 670K yapıyor. 1M olma intimali 0 gibi
Çıkana kadar maliyetler ve kurda artışlar yaşanacağını ve üzerine vergiler bindirileceğini de hesap etmelisiniz :)

Kontfire

80+ Silver
Arkadaşın burada bahsettiği konunun doğruluğundan şüphe duymuyorum. Farklı bir sektör ancak, ben de Alarko-Carrier'ın çatı tipi klima üreten departmanında staj yapmıştım ve arkadaşımızın dediği problemlere bizzat ben de şahit olmuştum. Üstelik düzenli olarak üretilen ve aşırı teferruat içermeyen parçalar gönderilmesine rağmen çok fazla hatayla karşılaşıyorduk. Türkiye'de tedarikçilerde genel olarak bir özensizlik var demek ki.

Çıkana kadar maliyetler ve kurda artışlar yaşanacağını ve üzerine vergiler bindirileceğini de hesap etmelisiniz :)
Kesinlikle bu fason dediğimiz tedarikçi firmalarla iş yapılmamalı sırf yerliler diye. 1 kamyon sevkiyat geliyorsa %40'ı kalite-kontrolden geçemiyor ve reddediliyor. Tedarikçi de parçaları yeniden getiriyor fakat süreç çok uzuyor. 1 haftalık iş oluyor 1 ay, ve bu bahsettiğim her tedarikte ve parçada yaşanıyor. Almanlardan aldığımız gripper denilen parçalar var ve sıfır hata ile geliyor bize mesela.

Oguzhansah

80+ Platinum
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,589
İsim
Oğuzhan Şahin

Ben de ondan bahsediyorum zaten. 1.5M aşağısı hayal olur

Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Metehan Usta
İlgilendiği Kategoriler
Instagram
Facebook
metehanusta007