Neler Yeni

Türk Gençleri Dinsizleşiyor

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,396
İsim
Selman
Allah sonumuzu hayır eylesin inşallah
Allah'a havale edilecek bir iş değil bu. Bizim dinimiz kusursuz olabilir lakin belli ki biz bir yerlerde hata yapıyoruz ki dinsiz genç sayısı artıyor.

Suwariba

80+ Silver
@Suwariba bide gülen ppli biri vardı neden böylesiniz bari açıklayın la.
Neyi açıklayayım Hocam müslüman olmak mı zorundayım :D Dinler bana saçma geliyor, İbadetler dua vb şeylerde bana saçma geliyor Ve yobaz geri kafalı babam da çok soğutttu beni dinden. Bilgisayar sözü ile başladım. 7. sınıfta ben günde 40 rekat namaz kılıyordum, Ramazanda hergün oruç tuttum ve teravihle birlikte 60 rekat namaz kıldım. Sonra sıkıldım ve müslümanların büyük çoğunluğü ile fikirlerimin uyuşmadığını farkettim. Ve namazı bıraktığımda, O zaman küçüktüm ve babamın bilgisayarı elimden almasından korktum ve yalandan kılmaya başladım. Babam bunu öğrendiğinde evlatlıktan redderim seni diye tehdit etti, o zamandan beri müslüman değilim ve babam gibi insanlardan tiksiniyorum. Yani sadece siyasal islamcılar yada babam gibi çağdışı kişiler yüzünden değil bana uymuyor zaten. Babam da tetikledi

CemSultan01

80+ Bronze
Aynen kanka o yüzden gün geçtikçe insan zekası artıyor
fark ettiysen bir grubun zekası artıyor. %75 lik kısmı ***** olmaya gidiyor. %25 lik kısmı en iyi şekilde kullanıyor bu interneti fark ettiysen &75 lik bir patallşama söz konusu. ama evet orda biraz genelleme yapmışım özür dilerim :)

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,929
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Allah'a havale edilecek bir iş değil bu. Bizim dinimiz kusursuz olabilir lakin belli ki biz bir yerlerde hata yapıyoruz ki dinsiz genç sayısı artıyor.
Allah'a havale etmekten başka ellerinden bir şey gelmiyor.

MematiBaş🚬

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,567
İsim
Memati Baş
Neyi açıklayayım Hocam müslüman olmak mı zorundayım :D Dinler bana saçma geliyor, İbadetler dua vb şeylerde bana saçma geliyor Ve yobaz geri kafalı babam da çok soğutttu beni dinden. Bilgisayar sözü ile başladım. 7. sınıfta ben günde 40 rekat namaz kılıyordum, Ramazanda hergün oruç tuttum ve teravihle birlikte 60 rekat namaz kıldım. Sonra sıkıldım ve müslümanların büyük çoğunluğü ile fikirlerimin uyuşmadığını farkettim. Ve namazı bıraktığımda, O zaman küçüktüm ve babamın bilgisayarı elimden almasından korktum ve yalandan kılmaya başladım. Babam bunu öğrendiğinde evlatlıktan redderim seni diye tehdit etti, o zamandan beri müslüman değilim ve babam gibi insanlardan tiksiniyorum. Yani sadece siyasal islamcılar yada babam gibi çağdışı kişiler yüzünden değil bana uymuyor zaten. Babam da tetikledi
Yok la forumda Müslüman olmayan tanıdığım yok iite anlatın birşeyler.

DonanımFikir

Medeniyet Dediğin Tek Dişi Kalmış Canavar
Moderatör
En İyi Cevap
10
Dahası  
Reaksiyon skoru
36,685
İsim
Selimhan
İlgilendiği Kategoriler
SıcakFırsatlar Bilgisayar Toplama Konu Dışı
Steam
#Samsunlu
Bazı İnsanlar artık daha farklı olmak istiyor , sıradanlığı savunanlar eskisi gibi azaldı, bu görüşünde etkisi var.
Bazıları boş heves de yapıyor, işte diğerlerinden farklı görüşe inandığı için vb. sözde havalı sanıyor kendini.

Rakunabii

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
658
İsim
durden
bu oranlar yalan %15 oruç ne bizim sınıf lise 2 di 32 kişinin 20 si falan tutuyo du bu çoğu yerde de öyle 5 ateist vardı 6 sı hastalık keyf gibi şeylerden tutmuyodu ama dinsizleştiğimiz doru

• Üzgün
Reaksiyonlar: cici
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,875
İsim
Mehmet Bozaklı
İlgilendiği Kategoriler
bilgisayar
Geçenlerde Reddit'te şöyle bi tablo gördüm;

Alıntıyı görüntüle

Tablo Ex Muslims of North America adlı bir gönüllü kuruluşa ait. Kuruluşun amacı Müslümanlıktan çıkıp din değiştiren bireylere koruma sağlamak.

Tabloya göre önceki neslin %67.2'si dinine uygun evlilik yapıyor, Z kuşağının ise sadece %17.8'i evlilikte dini kurallara riayet ediyor. Önceki neslin %62'si oruç tutuyor, %32'si dua ediyor. Z Kuşağında ise bu oran %15.7. Ayrıca Z Kuşağının %28.5'i kendini dinsiz olarak tanımlıyor. Tabloda yanlış okuduğum bir yer varsa düzeltin.

Sizce bu dinsizleşmenin sebebi nedir? Diğer dünya ülkelerinde de durum böyle mi yoksa sadece Türkiye için mi geçerli?

Tabloyu yayınladıkları siteye de buradan ulaşabilirsiniz:
Kim ne oluyorsa Allah mübarek etsin dayı biz kendimize bakarız

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,396
İsim
Selman
bu oranlar yalan %15 oruç ne bizim sınıf lise 2 di 32 kişinin 20 si falan tutuyo du bu çoğu yerde de öyle 5 ateist vardı 6 sı hastalık keyf gibi şeylerden tutmuyodu ama dinsizleştiğimiz doru
Knk anket sizin sınıfta yapılmadı. Bütün ülke bu.

Beren

80+ Gold
"Siyasal İslam yüzünden. Dini kendi amellerine alet edenler yüzünden." tarzı argümanlar herhangi bir gerçeklik taşımıyor. Toplumu detaylı bir şekilde analiz ederseniz sorunun bu olmadığını görürsünüz. Türkiye Cumhuriyeti, tarihi boyunca bu tür hükümetler gördü zaten. AKP, gökten inmedi. Bu coğrafyada yetişti. Dinsizleşme, başta internet denen mefhum olmak üzere sair global sebeplerden ötürü hayat buldu. AKP, aynı zihniyetle bundan 20-30 yıl önce iktidarda olsa böyle bir durum olmazdı. İnsanlar en fazla AKP'ye sallayıp "Müslümanlar kusursuz değil, İslam kusursuz." deyip hâlâ inanmaya devam ederdi. Problem çok daha derin. Yüzeysel bakmayın.
Ne menderes zamanı ne özal zamanı "dindar nesiller yetiştireceğiz" gibi radikal söylemler yoktu. bi' erbakan cidden denedi o da 28 subat olaylarıyla ters tepti. arkadasların söyledikleri bir yere kadar doğru

Carl-S

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,599
İsim
s
İlgilendiği Kategoriler
Laptop önerileri ve Telefon önerileri
Aslında dinsiz sayısı artmasının nedeni bir taraftan bazı yobaz müslümanlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

BATTLEFIELD

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
6,396
İsim
Selman
Aslında dinsiz sayısı artmasının nedeni bir taraftan bazı yobaz müslümanlardan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.
Olabilir tabii ki. Forumda bile görüyoruz zaman zaman baskıcı yobaz ebeveynlerin din şiddetine maruz kalan çocukları.

Margot Robbie

80+ Platinum
En İyi Cevap
2
Dahası  
Reaksiyon skoru
57,929
İsim
Margot Robbie
İlgilendiği Kategoriler
YKS, İskandinav mitolojisi
Hocam dinsiz sayısının artma nedeninin bazı yobaz Müslümanlar tarafından artması hakkında ne düşünüyorsunuz?

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
934,013
Üyeler
146,605
Son üye
inferyum
Top Bottom