Neler Yeni

TürkNet çok garip ve ne yapmam gerekiyor?

Hwaan

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
10
İsim
Kaan Demirkıran
Arkadaşlar 1 hafta önce TürkNet'e Geçiş yaptım ve aktif olarak kullanıyorum. TürkTelekom Altyapısından kullanıyorum.
işte TürkNet serüvenim ve yaşadıklarım

Screenshot_10.png

75 megabit civarı hız alıyordum ve daha fazlasını istemiştim daha sonra DSLAM kilidini açtırmam gerekiyormuş hattıma tam 100 mbps tanımlatmak için.
Bende TürkNet forumdan yardım istedim ve modemimden SNR margin değerini kontrol ettiler ve SNR margin değerimin düşük olduğunu söylediler ki doğru.

Açıklama SNR margin değeri düşük olursa hatta kopma gibi sorunlar yaşanabiliyor o yüzden DSLAM kilidini kaldırmadılar.

Bende bu çok düşük SNR Margin değeri hakkında TürkNet'e 27.05.2022 tarihinde Destek Kaydı açtım cevapları da buraya koyuyorum.

1653959527323.png

Ayrıca bu arada ben neden 8 mbps upload aldığımı araştırmaktayım meğersem TürkNet Türktelekom altyapısı üzerindeki müşterilere maksimum bu kadar verebiliyormuş bu konuda TürkNet çok fazla insanları bilinçlendirmiyor. Bu sınırsız upload olayı Yapa yani TürkNet'in kendi altyapısında varmış neyse işte saha ekipleri kontrol edecek dendi daha sonra edildi ve sorunlar başladı benim modem değerleri daha kötü oldu en yukarıda görebileceğiniz gibi 8 MİLYON paket kaybım var yani çok normalde TürkTelekom kullanırken her zaman 0 ya da 80 civarıydı.

1653959729120.png

Daha sonra okuldaydım saat 12 gibi aramışlar ben görmedim telefonum sessizde olduğu için.

İsmimi yanlış anlamış ismim Kaan neyse sonra gelen mesaja bakın

Beni bir daha aradığını iddia ediyor ki ben hatırlamıyorum arandığımı bu mesaj geldikten sonra internetim yani berbat oldu hızlarım arada 30 mbps'ye kadar düşüyordu 70lerden ve paket kaybı başladı.
1653959998655.png

Evet daha sonra TürkNet Forumdan iç tesisat kontrolü yapılması önerisi gelmişti galiba orada ki düşünceyle bir de tesisat kontrolü istedim sorunun orada olduğunu düşünüyorum.

Ayrıca yazdığımdan anlayabileceğiniz gibi hangi saha dolabina bağlıyım hiç bir bilgi yok altyapı bilgim yok yani kayboldu uçtu herhalde ben bu altyapı bilgi yokluğunu türknete geçiş yaparkende yaşadım kontrol ettiklerinde altyapı bulamıyorlar fakat benim internet erişimim var. Benim evimin önünde saha dolabı var yani bildiğiniz önünde 10 adım atınca saha dolabı çıkıyor karşınıza ama ne hikmet ki TürkNet ve diğer altyapı sorgulama sitelerinde adresimi girdiğimde hiç bir bilgi çıkmıyor karşıma yan apartmanın bilgilerine baktığımda ise FİBER gözüküyor. Oysaki Türknete geçmeden çok önce 1 yıl önce ben TürkTelekoma sormaya gittiğimde adresimde fiber bulunmadığı söylenmişti. Yani muhtemelen ben şu an bağlı olmam gereken saha dolabı yerine rastgele benden 100lerce metre uzaklıkta eski bir santrale bağlıyım.

1653960304911.png

Daha sonra 30.05.2022 tarihinde ziyaret sağlancaktır dendi fakat ondada umut yok

1653960415888.png

ve ......... evet böyle bir mesaj geldi ve bende yaklaşık 30 dakika önce bütün sinirimi güzel bir dille tekrardan onlara anlatmaya çalıştım.

1653960470188.png

WinMTR adlı program sayesinde oyun sunucularına detaylı tracert çıkarttım ve Türknet veri merkezlerinde paket kaybı yaşadığım gözüküyordu onuda oraya ekledim. Araştırmalarım devam ediyordu ve DSLAM Path Mode diye bir şey buldum normalde TürkTelekomdayken 16 MS alırken TürkNette 20-22 MS almaya başlamıştım ve sorunun DSLAM Path Mode'dan olabileceğini düşündüm ama benim kullandığım TürkTelekomun vermiş olduğu modemde Path Mode belli değil fakat ping değerlerimden anlaşılıyor ki FastPath'de değilim. Orada tekrar sinirimle saçma saha dolabı yönlendirmesi hakkında soru soruyorum çünkü vevap vermiyorlar.

1653960641948.png

Mesaj otomatik birleştirildi:

Uzun bir konu oldu okuması zaman alabilir saha dolapları çok karışık
Mesaj otomatik birleştirildi:

Şu ana kadar oyunlarda falan çok bir sorun yaşamadım ama modem bilgileri bu şekilde söylüyor

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
32
İsim
Yılmaz KARAKOÇ
Dostum yaşadığın problem için üzgünüm aynı durumdan bende müzdaribim, ve senin kadar bilgili değilim öğrenmeye çalışıyorum.
Son durumun nedir gerçekten merak ettim. Bende şuanda Türknetten adsl internet kullanıyorum ancak internetten İSS dan sorgulattığımda altyapı olmadığını görüyorum.
Speed test dışında bir test bilmiyorum orada da 3 MB aldığım gözüküyor. Yukarıda yaptığın ayrınıtılı test nedir bende sorgulatmak istiyorum yardımcı olursan çok sevinirim.

Top Bottom