Neler Yeni

Türk satıcılar hakkında dikkat etmeniz gerekenler !

Değerli arkadaşlar .

Yukarıda ki videoyu gördükten sonra ; buraya yazmak istedim ve deneyimlerimi sizinle paylaşmak istedim .

Öncelikle ; satıcı / satıcılar , Mağazalar / alışveriş siteleri .. bunları belirtmeyeceğim .

Çünkü belirttiğim takdirde ; bu tür deneyimleri halka açık alanlarda paylaştığım için ; sansüre maruz kalacağım veyahut engelleneceğim .

Bu yüzden ; süreğen şekilde yaşadığım bu kötü deneyimleri sizlere aktararak ; yaşanacak mağduriyetlerin önüne geçmek istiyorum .

1 = Türk satıcılardan / mağazalardan / alışveriş sitelerinden yaptığım alışverişlerde yaşadığım sıkıntılar ?

Türkiye'nin bilinen ve marka değeri çok yüksek ; önde gelen alışveriş sitelerinden yaptığım alışverişlerde ; geçtiğimiz aylarda ; süreğen şekilde şu kötü deneyimleri yaşadım .

İki ürünüm sahte geldi , Farklı satıcılardan temin ettiğim aynı kategoride beş ürün bozuk geldi , Bir kaç ürünümde ayıplıydı .

Bu süreçlerde ciddi sayılabilecek bir maddi kayıp yaşadım , zaman kaybı / stres / kırgınlık bunları belirtmeme gerek yok .

2 = Yakın zamanda yaşadığım trajikomik mağduriyetler ?

Termal macun :

Bunlardan iki tanesi beni çok etkiledi . İkisi de aslında aynı sorunun bir parçasıydı . Mağduriyetimi iki dolambaçlı yolla giderebildim .

Birincisi termal macun . Her seferinde ; 400 / 500 TL ve üzeri siparişler geçtim . Bir tanesi sahte geldi Orjinal fiyatına . Onu bir hafta uğraşarak iade edebildim .

Ürünün içinden ne bir doğrulama kartı çıktı , Ne de ürünün ucu mühürlüydü . Bir hafta boyunca sahte ürünün iadesiyle uğraşmak zorunda kaldım .

( Bu süreçte bilgisayarı kullanamadım . 1 hafta )

İlgili termal macunun Türkiye dağıtımcısı / distribütörünü bulup yazıştım . Kendilerinden satıcı adresi aldım . Distribütörün söylediği satıcıdan termal macunu temin ettim .

Termal macun geldiğindeyse ; zamanı geçmişti . Kullanım ömrü geçmiş olan termal macunu gönderdiler . Sonuç olarak bıkkınlık geldi ve idareten ürünü uygulamak zorunda kaldım .

( Bu süreçlerde bilgisayarı kullanamadım 2 hafta )

Sonuç olarak 500 TL zarar peki bitti mi ? bitmedi .

2 haftalık süreçten sonra ; bilgisayarımı idareten kullanmak için ödediğim 500 TL ' den sonra ; bu sıkıntıyı atlatabilmek için ; şehrimdeki yerel bir mağazadan ; ihtiyacımı ; ellerinde mevcut olan bir ürünü temin ederek gidermek istedim .

300 TL civarı bir ödemeyi de gerçekleştirdikten sonra ; bu sorunu atlatırım diye düşündüm ama yanılmışım .

Temin ettiğim ürün hatalı üretim ; macun özelliğini yitirdi ve sonuç olarak ; toplamda 800 TL bir zarara ulaşmış oldum .

( İşbu süreçteyse bilgisayarı yük altına sokmaksızın kullanarak devam ettim . Sıcaklıktaki ani değişikliklerden dolayı )

Ürünün iletkenlik ve viskozite değerleri ; dikkate alınarak seçildi .

Peki bu sorunumu nasıl hallettim ?

İşyerinde kullanmak üzere bilgisayar topluyordum . Kule tipi soğutucu almıştım işlemci için . Yeni nesil bir işlemci ve soğutucu almıştım . Haliyle üretim tarihleri yeniydi . Kule tipi soğutucunun içinden uygulamak üzere şırıngalı bir termal macun çıktı .

İşyerinde kullanmak üzere topladığım bilgisayara bunu uyguladığımda ; verim alınca ; şırıngada kalan macunu bahsettiğim diğer bilgisayara uyguladım ve bütün sorunlarım düzeldi .

Yani temin ettiğim yeni üretim bir kule tipi soğutucunun ; içinden çıkan şırıngalı termal macun sayesinde ; bu sorunumu giderebildim .

İşlemci / Ekran kartı fanı :

Türkiye'nin önde gelen alışveriş sitelerinden ; farklı satıcılardan ; ayrı ayrı ; üç kez fan siparişinde bulundum .

Toplamda 1000 TL civarı bir ödeme gerçekleştirdim ve hepsi elimde patladı . Biri bir kaç günlük kullanımdan sonra çalışamaz hale geldi . İkincisi kulakları sağır eden bir cızırtı sesiyle çalışıp duruyordu . Ayrıca bilgisayar açılıp kapanınca bazen çalışmayı durduruyordu .

Montajı da gerçekleştiği için ; iade sürecine de gitmiyordum . Hakkımız üçtür diyerek ; yine farklı bir satıcıdan üçüncü kez sipariş ettim .

Yine kulakları sağır eden bir cızırtı sesi sürekli ve çalışmama sorunları .

( Bu süreçlerde bilgisayarı 2 hafta kullanamadım )

Kendim bir çözüm bulmaya karar verdim , Fanların içini açtığımdaysa ilk sipariş ettiğimin motorunun bozuk olduğunu gördüm ; üçüncüsünün ise pervanesi .

Trajikomiktir : Dönüşümlü olarak kullanmaya başladım . Elimde 2 adet pervane ve 1 adet motor var . 2 adet pervaneyi dönüşümlü kullanarak ; fanı çalıştırmaya başladım .

Bu süreçte ; Türk alışveriş sitelerindeki bütün hesaplarımı kapattım . Karar verdim ve hiçbir Türk satıcı mağaza alışveriş sitesi alışveriş yapmıyorum .

Peki bu sorunu nasıl çözdüm ?

Yurt dışından fanı sipariş etme kararı aldım . Yurt dışından sipariş gelesiye kadar da ; 2 adet pervaneyi 1 adet fan motorunda dönüşümlü olarak kullanma kararı aldım .

Sipariş ettiğim ürün 10 gün içinde uçakla İstanbul'a ulaştı . Gümrük ve diğer işlemler için ; 10 gün kadar daha bekledi .

20 gün sonra da ürün elime ulaşmış oldu .

Ürüne döviz kuruyla TL değeriyle : 800 TL verdim . 70 TL ' de gümrük vergisi ve diğer işlemler için ödedim .

20.günün sonunda yurt dışından sipariş ettiğim fanı taktım , ve o gün bugündür sorunsuz ve sessiz bir şekilde ; rahat rahat kullanıyorum .

Sonunda bilgisayarımı sorunsuz ; rahat bir şekilde kullanmaya başladım .

Peki neden böyle oluyor ? Sorunun kaynağı nedir ?

Bu hususta derinlemesine araştırma yapma fırsatım oldu , Türkiye'de sahte fason ürün sektörü ; Bir Trilyon dolara ulaştı ulaşacak .

Birebir aynı ambalajı kopyalayan bir kaç fabrika haricinde ; merdiven altı bir çok ambalaj üretim hatları kuruldu .

Neredeyse bir ürünün sıfırıyla aynı ambalaj bire bir kopyasıyla üretiliyor .

Kutusu açılmış ürünler ; makineler alet ve gereçlerle tekrardan ; ambalajlanıyor .

Üstüne üstlük : üretim hattından hatalı çıkan , hatalı ve ayıplı , sorunlu arızalı ürünler , kullanım ömrünü doldurmuş ürünler ülkemizce ithal edilip ; ülkemize gönderilip ; satışı yapılıyor .

Outlet / teşir ürünleri bile .. orjinal fiyatlarına satılıyor .

Kutusu açılmış , iade edilmiş , kullanılmış , ikinci el ürünler .. ambalajlanıp tekrardan satışa sunuluyor orjinal fiyatıyla .

Peki biz Türk değil miyiz ? Neden kendi insanımız bize bunu yapıyor ?

Türkiye'de milliyetçilik ; fason milliyetçilik . Aslında milliyetçilik yok ; sadece şahsi çıkarlarımızı korumak için dokunulmaz olmak için ; yapıyoruz milliyetçiliği .

İstatistiki veriler doğruluyor ki ( Dünya değerler araştırması gibi ) Dünya'da birbirine güvenmeyen insanların ; en fazla olduğu ülke Türkiye .

Sosyokültürel bir gerçeklik ve ne yazık ki bu bizim değişmez bir parçamız haline gelmiş . Primitif ve Tribal bir yaşantıya sahibiz .

İlişkilerimiz de , Tribalistik ve primitif etkileşimler çoğunluğu oluşturuyor .

Ne yazık ki ; Diaspora dediğimiz Yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız bile ; İstatistiki veriler doğruluyor ki .. Bir birlerine güvenmiyorlar ve bir birleriyle herhangi bir etkileşime girmek istemiyorlar .

Öyle ki ; Yurt dışında yaşayan Türkler , Yurt dışına gelecek olan Türklere ; Türklere güvenmeyin ; Alım satım ticaret işine girmeyin , Mümkünse Türklerle çalışmayın gibi önerilerde bulunuyorlar .

Çünkü Yurt dışında yaşayan Türkler bile diaspora olmalarına rağmen ; bir birlerine kötülük yapmaktan ve bir birlerine zarar vermekten geri durmuyorlar .

Tüm bunların altında yatan nedende ; Bizim yetiştiriliş büyütülüş şeklimiz . Sosyokültürel öğelerimiz , değerlerimiz , amiyane tabir kültürümüz .

Eğitimsizliğimiz , iki adım öteyi göremeyişimiz ve sürekli dürtülerimiz ve güdülerimiz ile hareket ediyor oluşumuz .

Bu yüzden sürekli bir birimize zarar veriyor , Amasyalı bardağı biri olmaz ise biri daha deyip , maksimum fayda göresiye kadar ve tatmin olasıya kadar birbirimize zarar veriyoruz .

Bu ayıbımızı da fason milliyetçilik ile fason muhafazakarlık ile ; belli başlı kalıplara girerek rutinleri uygulayarak örtüyor ve sürekli kendimizi överek asıl olan halimizi saklıyoruz .

Bu yüzden bu uyarıda bulunmak istedim . Ticaret alım satım sektörümüz tamamen bitmiştir arkadaşlar .

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ülkeyi bitirmek için elinden geleni yapıyorlar

Sahibinden olayı çok saçmaydı buda öyle Amazon nasıl karşılar bilmiyordum

Ne yazık ki artık bir alışveriş yapacaksam ; Yurt dışından yapmaya ve yurt dışından satıcılardan temin etmeye özen gösteriyorum .

Önde gelen bütün Türk alışveriş sitelerindeki hesaplarımı kapattım .

Yapılanlar suçun yanı sıra ; bir insanın bir insana yapmaması gereken ; insanlığımızdan çıkaran şeyler çünkü .

Ayrı ayrı 3 farklı satıcı ; şahsıma kullanılmış ve tekrardan ambalajlanmış bozuk fanlar gönderdi .

Düşünün ki 3 üründen bir ürün çıkarıp idareten 1 ay kullandım . Yurt dışından verdiğim sipariş gelesiye kadar .

Termal macun işi ise bir hayli komik . Türk satıcılardan o kadar çok tokat yemişim ki ! Artık beynime OC hız aşırtma yapıp şu çözümü bulmuşum .

Kule tipi bir soğutucunun içinden çıkan şırıngalı macun ! Yani Termal macun ihtiyacımı karşılamak için , termal macun temin edebilmek için nelerle uğraşıyorum .

Dahası  
Reaksiyon skoru
2,116
İsim
Osman
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar
elden alıp denemek lazım bence bu tip ürünleri ben öyle yaparım mx4 macun alırsam

Sorsan Müslüman din kardeşleriyiz biz sana yanlış yapar kazık atar mıyız :ROFLMAO:

Bu yüzden sürekli bir birimize zarar veriyor , Amasyalı bardağı biri olmaz ise biri daha deyip , maksimum fayda göresiye kadar ve tatmin olasıya kadar birbirimize zarar veriyoruz .

Bu ayıbımızı da fason milliyetçilik ile fason muhafazakarlık ile ; belli başlı kalıplara girerek rutinleri uygulayarak örtüyor ve sürekli kendimizi överek asıl olan halimizi saklıyoruz .

Zaten kültürümüzün değişmez öğelerinden bir tanesi de bu . Bu ilkellik triballik yüzünden ; yaptığımız kötülükleri ayıpları hep mazur görüyor ve hep önemsizleştiriyoruz .

İşte bu yüzden ülkemiz de yozlaşma ve kötülük hiç bitmiyor .

elden alıp denemek lazım bence bu tip ürünleri ben öyle yaparım mx4 macun alırsam

Ne yazık ki böyle bir şansım yok . Ürünün ambalajına da içinden çıkan karta da dikkat etseniz sitesindeki tarih saate de dikkat etseniz bu sefer ürünün kullanım ömrü bitmiş de olabiliyor .

Kule tipi soğutucudan çıkan şırıngalı bir macun olmasa mecbur yurt dışından sipariş verecektim onu da .

Dahası  
Reaksiyon skoru
2,116
İsim
Osman
İlgilendiği Kategoriler
Bilgisayar
Doğru diyorsunuz elden alıpta denemek lazımda yakında bulamadığınız bir şey olduğunda ne olacak ya da mağazanın sorun çıkarmayacağını bilemezsiniz.
hazır mediamarkt indirim yapmışken gidip almak mantıklı

hazır mediamarkt indirim yapmışken gidip almak mantıklı

Sadece bilginiz olsun diye söylüyorum . Bahsini ettiğiniz firmanın da konumuzla ilgisi var , Nadide Güzel vatanımızla aynı şekilde çağrılan ünlü bir bilgisayar parçaları satan toplayan firmanın da konumuzla ilgisi var .

Tabi bu yerlerde kullanım ömründen dolayı yaşanan sorunlar var ve üretim hatlarından hatalı çıkan ürünler var sadece .

Bu zamana değin yaptığım alışverişlerde sahte ürün fason ürün ikinci el ürün karşılaşmadım hiç mağazalarında .

Oguz...

80+
Kontrol ,güven ve sorumluluk ortamını sağlıyan iş gören dediğim dedik kanun veya bir devl.t kurumu olmadığından olmasını bekleyeceğimiz şeyler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Acer laptop var f/p diye aldım mesela öncekide acerdi ram ssd yükseltcem servisi için yazan içimi korkutuyor.

Kontrol ,güven ve sorumluluk ortamını sağlıyan iş gören dediğim dedik kanun veya bir devl.t kurumu olmadığından olmasını bekleyeceğimiz şeyler.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Acer laptop var f/p diye aldım mesela öncekide acerdi ram ssd yükseltcem servisi için yazan içimi korkutuyor.

Gerek yetkili servisler gerekse teknik servisler ve tamir yapan yerlerde de inanın ne sorunlar yaşadım .

RAM SSD yükseltmesini şahsınız yapsa çok iyi olur . Ben öyle yaptım ve servise göndermedim hiç .

Vida bile araklanıyor artık . Neymiş M2 bilmem kaç mm vidalar kolay bulunmuyormuş da ondan araklanıyormuş .

Parasını verip sipariş geçmeye üşeniyorlar sadece .

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
975,563
Üyeler
154,253
Son üye
Cagdas1905
Top Bottom