Neler Yeni

Rehber Üniversite Sınavı Deneyimlerim, Çalışma Programım ve Dahası

Status
Bu konu kilitlenmiştir.

YazılımKafa

80+ Silver
Herkese selamlar dostlarım. Bildiğiniz üzere 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde birçok öğrenci üniversite sınavına girdi. Onların arasında ben de varım. Bu sınav hakkındaki deneyimlerimi ve önerilerimi anlatacağım. Sayısal öğrencisi olarak aktardığımı unutmayın.

SINAV HAZIRLIKLARIM:

-
Sınavla ilgili aşırı sayılabilecek bir çalışmam olmadı. 9. ve 10. sınıfta hiç çalışmadım desem yanlış olmaz.
- 11. sınıfta sadece 11. sınıf matematiğini silip süpürdüm. Bu biraz da ilgimden kaynaklı.
- 11. sınıfın yaz tatili döneminde ise TYT konularının büyük kısmını bitirdim.
- 12. sınıfta ise konuların çıkarılması sayesinde 12. sınıf matematiğini ve 12. sınıf fizik ve kimyasını bitirdim. 12. sınıf biyolojiden ise sadece ''Canlılarda Enerji Dönüşümleri'' konusu dışındaki konuları bitirdim. Daha doğrusu ezberledim.
- Okuldaki ve dışarıdaki deneme sınavlarına neredeyse eksiksiz bir şekilde katıldım.
- Sınava hazırlanırken kullandığım kaynakları en sonda yazacağım.

SINAVDA UYGULADIĞIM STRATEJİ:

- TYT sınavındaki rotam Türkçe son 25-fen bilimleri-sosyal bilgiler-Türkçe ilk 15-matematik şeklindeydi. Sağlıklı kafayla paragraf kısmını halletmek önemli.
- AYT sınavında ise rotam matematik-kimya-biyoloji-fizik şeklindeydi.
- Sınavda verilen kalemlerin arka taraflarını da sınavda vakit kaybetmemek için tıraş ettim. Silgiyi ihtiyaç duyduğumda açtım ve ambalajını normalin üstünde bir ses düzeyinde hışırdatarak açtım. Aynı şekilde peçeteyi de. Verilen şekerlerin ambalajlarını da aynı şekilde. Yerken de emerek değil dişlerimle kırarak yedim. Su içerken şişeyi de sıktırdım. Bunlar yasak değil, yönetmeliğe aykırı bir şey yapmadım.
- Sınav esnasında sadece kitapçığıma odaklandım. Saate ise her bölümü bitirdikten sonra baktım.
- Sınava girerken rahat ve dikkat dağıtıcı kıyafetler giydim.

SINAV PSİKOLOJİSİ:

- Sınavdan 3 gün önceye kadar psikolojik olarak zorlanmadım ama son 3 gün ne olduysa ''ya başaramazsan, ya her şey boşa giderse'' gibi düşünceler belirdi. Bunları sınava kadar çözemedim.
- Rakiplerimden çok daha zeki olduğumu biliyordum. Bu beni biraz rahatlatıyordu. Bunu ego yapmak amacıyla söylemiyorum.
- Her şeye rağmen hayatın devam ettiğini, bu sınavın dünyanın sonu olmadığını düşünmeye çalışarak girdim. Biraz etkisi oldu.

SINAV SONUCUM:

- Bu sonuçlar tahmini olup açıklanan cevap anahtarına göre hatırladığım kadarıyla net hesabımdan ibarettir.
- TYT sınavında Türkçeyi cevaplarımın çoğunu hatırlamadığım için kontrol etmedim, tahminen 9 yanlış civarı vardır. Tarihte 3, coğrafyada 0, felsefede 0, dinde 0, matematikte 0, fizikte 3, kimyada 1, biyolojide 0 yanlış bekliyorum.
- AYT sınavında matematikte 0, fizikte 2 kimyada 3 biyolojide 3 yanlış bekliyorum.
- Yani ortalama TYT'de 100.00, AYT'de 70.00 net yaptım.

SINAV HAKKINDAKİ ÖNERİLERİM:

- Sınavda uyguladığım stratejiyi önerebilirim.
- Konu öğrenme olarak 9. ve 10. sınıflarda çok çalışmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Ortalama bir çalışma temposu işinizi görecektir. 11. sınıfta 11. sınıfın tamamını bitirmenizi, 11. sınıfın yazında TYT eksiklerinizi halletmenizi öneririm. 12. sınıfta ise 12. sınıfı bitirmenizi ve genel tekrar yapmanızı öneririm.
- Sınav sürecinde sosyal hayatımı da yaşadım, dersimi de çalıştım.
- Günlük 3 saatlik verimli bir çalışmanın fazlası ile yeterli olacağını düşünüyorum.
- Bu sınavın sonucunun ne olursa olsun dünyanın sonu olmadığını, üniversitenin sadece etiket olduğunu unutmayın.
- Çok soru çeşidi görmek önemli fakat mantıklı, güzel soruları olan kaynakları çözmenizi öneririm.

ÖNERDİĞİM KİTAPLAR:

- Çözüp önerdiğim kaynakların listesi de şu şekilde:

Matematik:
1- Orijinal Yayınları AYT Soru Bankası
2- 3D Yayınları AYT Soru Bankası
3- Orijinal Yayınları AYT Branş Denemesi
4- 3D Yayınları AYT Branş Denemesi
5- 3-4-5 Yayınları AYT Soru Bankası
6- Acil Yayınları Geometri Soru Bankası
7- Acil Yayınları TYT Matematik Soru Bankası

Fizik:

1- Ertan Sinan Şahin Yayınları AYT Branş Denemesi
2- 3-4-5 Yayınları AYT Soru Bankası
3- 3D Yayınları AYT Soru Bankası
4- Aydın Yayınları AYT Branş Denemesi
5- Aydın Yayınları AYT Konu Anlatı Fasikülleri

Kimya:
1- Apotemi Yayınları TYT Soru Bankası
3- Aydın Yayınları AYT Soru Bankası
4- 3-4-5 Yayınları TYT Soru Bankası

Biyoloji:
1- 3-4-5 Yayınları AYT Soru Bankası
2- 3-4-5 Yayınları TYT Soru Bankası
3- Biyotik Yayınları AYT Soru Bankası
4- Biyotik Yayınları TYT Soru Bankası
5- Aydın Yayınları TYT Branş Denemesi
6- Toprak Yayınları TYT Branş Denemesi
7- Aydın Yayınları AYT Branş Denemesi
8- Toprak Yayınları AYT Branş Denemesi

Türkçe:
1- Apotemi Yayınları TYT Branş Denemesi
2- Benim Hocam Yayınları TYT Dil Bilgisi Denemesi
Sınavda uyguladığım strateji kısmına kadar iyiydi. Hiç hoş değil. Sırf kendi çıkarın için başkasına zarar vermeye çalışmak ...
Mesaj otomatik birleştirildi:

Herkese selamlar dostlarım. Bildiğiniz üzere 17-18 Haziran 2023 tarihlerinde birçok öğrenci üniversite sınavına girdi. Onların arasında ben de varım. Bu sınav hakkındaki deneyimlerimi ve önerilerimi anlatacağım. Sayısal öğrencisi olarak aktardığımı unutmayın.

SINAV HAZIRLIKLARIM:

-
Sınavla ilgili aşırı sayılabilecek bir çalışmam olmadı. 9. ve 10. sınıfta hiç çalışmadım desem yanlış olmaz.
- 11. sınıfta sadece 11. sınıf matematiğini silip süpürdüm. Bu biraz da ilgimden kaynaklı.
- 11. sınıfın yaz tatili döneminde ise TYT konularının büyük kısmını bitirdim.
- 12. sınıfta ise konuların çıkarılması sayesinde 12. sınıf matematiğini ve 12. sınıf fizik ve kimyasını bitirdim. 12. sınıf biyolojiden ise sadece ''Canlılarda Enerji Dönüşümleri'' konusu dışındaki konuları bitirdim. Daha doğrusu ezberledim.
- Okuldaki ve dışarıdaki deneme sınavlarına neredeyse eksiksiz bir şekilde katıldım.
- Sınava hazırlanırken kullandığım kaynakları en sonda yazacağım.

SINAVDA UYGULADIĞIM STRATEJİ:

- TYT sınavındaki rotam Türkçe son 25-fen bilimleri-sosyal bilgiler-Türkçe ilk 15-matematik şeklindeydi. Sağlıklı kafayla paragraf kısmını halletmek önemli.
- AYT sınavında ise rotam matematik-kimya-biyoloji-fizik şeklindeydi.
- Sınavda verilen kalemlerin arka taraflarını da sınavda vakit kaybetmemek için tıraş ettim. Silgiyi ihtiyaç duyduğumda açtım ve ambalajını normalin üstünde bir ses düzeyinde hışırdatarak açtım. Aynı şekilde peçeteyi de. Verilen şekerlerin ambalajlarını da aynı şekilde. Yerken de emerek değil dişlerimle kırarak yedim. Su içerken şişeyi de sıktırdım. Bunlar yasak değil, yönetmeliğe aykırı bir şey yapmadım.
- Sınav esnasında sadece kitapçığıma odaklandım. Saate ise her bölümü bitirdikten sonra baktım.
- Sınava girerken rahat ve dikkat dağıtıcı kıyafetler giydim.

SINAV PSİKOLOJİSİ:

- Sınavdan 3 gün önceye kadar psikolojik olarak zorlanmadım ama son 3 gün ne olduysa ''ya başaramazsan, ya her şey boşa giderse'' gibi düşünceler belirdi. Bunları sınava kadar çözemedim.
- Rakiplerimden çok daha zeki olduğumu biliyordum. Bu beni biraz rahatlatıyordu. Bunu ego yapmak amacıyla söylemiyorum.
- Her şeye rağmen hayatın devam ettiğini, bu sınavın dünyanın sonu olmadığını düşünmeye çalışarak girdim. Biraz etkisi oldu.

SINAV SONUCUM:

- Bu sonuçlar tahmini olup açıklanan cevap anahtarına göre hatırladığım kadarıyla net hesabımdan ibarettir.
- TYT sınavında Türkçeyi cevaplarımın çoğunu hatırlamadığım için kontrol etmedim, tahminen 9 yanlış civarı vardır. Tarihte 3, coğrafyada 0, felsefede 0, dinde 0, matematikte 0, fizikte 3, kimyada 1, biyolojide 0 yanlış bekliyorum.
- AYT sınavında matematikte 0, fizikte 2 kimyada 3 biyolojide 3 yanlış bekliyorum.
- Yani ortalama TYT'de 100.00, AYT'de 70.00 net yaptım.

SINAV HAKKINDAKİ ÖNERİLERİM:

- Sınavda uyguladığım stratejiyi önerebilirim.
- Konu öğrenme olarak 9. ve 10. sınıflarda çok çalışmanıza gerek olduğunu düşünmüyorum. Ortalama bir çalışma temposu işinizi görecektir. 11. sınıfta 11. sınıfın tamamını bitirmenizi, 11. sınıfın yazında TYT eksiklerinizi halletmenizi öneririm. 12. sınıfta ise 12. sınıfı bitirmenizi ve genel tekrar yapmanızı öneririm.
- Sınav sürecinde sosyal hayatımı da yaşadım, dersimi de çalıştım.
- Günlük 3 saatlik verimli bir çalışmanın fazlası ile yeterli olacağını düşünüyorum.
- Bu sınavın sonucunun ne olursa olsun dünyanın sonu olmadığını, üniversitenin sadece etiket olduğunu unutmayın.
- Çok soru çeşidi görmek önemli fakat mantıklı, güzel soruları olan kaynakları çözmenizi öneririm.

ÖNERDİĞİM KİTAPLAR:

- Çözüp önerdiğim kaynakların listesi de şu şekilde:

Matematik:
1- Orijinal Yayınları AYT Soru Bankası
2- 3D Yayınları AYT Soru Bankası
3- Orijinal Yayınları AYT Branş Denemesi
4- 3D Yayınları AYT Branş Denemesi
5- 3-4-5 Yayınları AYT Soru Bankası
6- Acil Yayınları Geometri Soru Bankası
7- Acil Yayınları TYT Matematik Soru Bankası

Fizik:

1- Ertan Sinan Şahin Yayınları AYT Branş Denemesi
3- 3D Yayınları AYT Soru Bankası
4- Aydın Yayınları AYT Branş Denemesi
5- Aydın Yayınları AYT Konu Anlatı Fasikülleri

Kimya:
1- Apotemi Yayınları TYT Soru Bankası
3- Aydın Yayınları AYT Soru Bankası
4- 3-4-5 Yayınları TYT Soru Bankası

Biyoloji:
1- 3-4-5 Yayınları AYT Soru Bankası
2- 3-4-5 Yayınları TYT Soru Bankası
3- Biyotik Yayınları AYT Soru Bankası
4- Biyotik Yayınları TYT Soru Bankası
5- Aydın Yayınları TYT Branş Denemesi
6- Toprak Yayınları TYT Branş Denemesi
7- Aydın Yayınları AYT Branş Denemesi
8- Toprak Yayınları AYT Branş Denemesi

Türkçe:
1- Apotemi Yayınları TYT Branş Denemesi
2- Benim Hocam Yayınları TYT Dil Bilgisi Denemesi
Yanlış bir şey yapmadığını düşünüyorsun ama yaptığın şey empati ve ahlaki değerler açısından çok yanlış. Herkes senin gibi bu değerleri hiçe sayarak davransa bu dünya çok daha kötü bir yer olurdu. Ülkemizde son yıllarda ortaya çıkan kötü olaylar , insanların yaptıkları şeylerin nedenleri de bunlar. Bu değerleri hiçe sayarak yapılan fırsatçılık, birbirlerinin kuyularını kazmaları, sırf kendi çıkarları için başka insanların zarar görmesi... Çok şey söylenir ama böyle yazarak bir faydası olduğuna şüpheliyim. Üzücü bir durum

-RutHleSs-

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Sınavda uyguladığım strateji kısmına kadar iyiydi. Hiç hoş değil. Sırf kendi çıkarın için başkasına zarar vermeye çalışmak ...
Bu bir yarış. İlerideki hayatıma bir bakıma yön verecek bir sınav. Yasak olan hiçbir şey yapmadım. Etik boyutunda da vicdanım rahat.

oaK´

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,290
İsim
Olcay akbulut
Bu bir yarış. İlerideki hayatıma bir bakıma yön verecek bir sınav. Yasak olan hiçbir şey yapmadım. Etik boyutunda da vicdanım rahat.
destekçinizim vlla hocam ortada bi mücadele var sonuçta

Yumuklu Sucurta

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
796
İsim
Alper
YDT'den hazırlanan var mıydı arkadaşlar?

-RutHleSs-

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Uygunsuz Dil & Küfürlü Paylaşım
umarım kaydırma falan yapıp başarısız olursun namussuz herif seni birde marifet gibi anlatıyor arsız ***
O kadar umrumda değilsin ki. Başarısızlığının acısını başkalarına saldırarak çıkarman aciz kişiliğini gözler önüne seriyor. Senin gibi ahmak olsaydım belki kaydırma yapardım ama senden katbekat zekiyim.

naptın dekolte mi verdin
Karıştırma işte orasını😀

121709

80+ Silver
12ye geçtim şuana kadar hiç çalışmadım bu saatten sonra olur mu?

-RutHleSs-

80+ Gold
En İyi Cevap
4
YDT'den hazırlanan var mıydı arkadaşlar?
Ben hazırlanmadım fakat girdim. Bir şey anlamadım, sallayıp çıktım. Dille arası iyi olan arkadaşlarım(B2 seviye civarı) genel olarak kolay olduğunu söylediler.

12ye geçtim şuana kadar hiç çalışmadım bu saatten sonra olur mu?
Bu yazı etkili kullanman önemli. Mükemmel bir sonuç bekleme ama ortalama bir sıralama yapılabilir.

121709

80+ Silver

Aderal

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
837
İsim
Hasan Doruk
O kadar umrumda değilsin ki. Başarısızlığının acısını başkalarına saldırarak çıkarman aciz kişiliğini gözler önüne seriyor. Senin gibi ahmak olsaydım belki kaydırma yapardım ama senden katbekat zekiyim.

Karıştırma işte orasını😀
Dostum buradaki meselenin zekayla gram alakası yok. Ama sen zavallı karaktersiz bir insansın.
Sınava geçen sene girdim ve 18k say yaptım öncelikle ve sıralamamı bir bok varmış gibi söylediğim içinde utanıyorum çalışan kazanır dünyanın kanunu budur ahahaha ben zekiyim deyince zeki olmuyorsun daha %1e bile giremediğin lgsde ben %0.46 yaptım. Şu an bunları sırf sen göt ol diye yazıyorum övünülecek ya da ayrıcalıklı bir durum falan değil bunlar düzenli çalışan herkes yapabilir.

Gelelim senin konunda kesinlikle bi psikiyatr'a görünmen lazım böyle bir kafa yapısı gerçekten çok tehlikeli bugün ufacık bi sınavda bunu yapan yarın ki yaşamında kim bilir neler yapar. Karaktersiz herif seni

-RutHleSs-

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Düzenli ve etkili çalışsam olmaz mı
Süre 4 yılın konusu için kısıtlı. Zeka seviyeni bilmiyorum. Algılama becerin yüksekse AYT'yi rahat rahat halledersin, üzerine de biraz TYT koyarsın. Benim görüşüm seneye matematiğin zor olacağı yönünde çünkü bu sene kolaydı. Matematik becerine de bağlı olarak 15.000-20.000 civarı yapılabilir.

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Top Bottom