Neler Yeni

UPS Kullanan Hiç Kimse Yok mu?

The Semih

80+ Silver
Sürekli devrede oluyor derken, süreki bir uyarı sesi mi veriyor? Yoksa, sürekli bir çınlama sesi mi veriyor? Oda zaten epey küçük, böyle bir durum varsa UPS'yi çekiçle parçalardım sinirden. En ufak bir ses uykumu baltalamaya yetiyor ne yazık ki...
Sürekli devrede oluyor çınlama sesi gibi evet, ötme olayı başka o uyarı sesi, Odan küçükse uyuyamazsın doğru, almadan önceki attığım videoları izle dostum.

Erpol

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
266
İsim
Ertuğrul Bolat
Çınlama sesi Coil Whine yani bobin sesi.Benimkinde öyle bir durum yok.

spitfire

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
132
İsim
Burak
UPS'nin fişini direkt prize takmam gerektiğini bilmiyordum. 10 metre kadar uzunluğunda, kalitesiz bir uzatma kablosu ile kullanıyorum bilgisayarı. Güç kaynağını da uzatma kablosuna takarım diye düşünüyordum. Bilgilendirme için teşekkür ederim. Uzatma kablosunu aradan çıkarıp, direkt UPS'ye bağlayacağım.

Uzun süreli elektrik kesintisinden ziyade, elektrik dalgalanması yaşıyorum. Anlık olarak elektrik gidip geliyor. Hem ev tesisatım kötü, hem de yaşadığım yerdeki elektrik altyapısı berbat durumda. Elektrik dalgalanması olduğu sırada, UPS devreye girip sistemimi korusun; uzun süreli elektik kesintisinde ise ben kendim bilgisayarı kapatabileyim. Dediğin gibi, Online UPS özelliği olan bir cihaz almalıyım bu bağlamda.

Marka olarak FPS ve Tunçmatik vardı radarımda. APC/Schneider markasını ilk defa duyuyorum. Buna da bakacağım muhakkak.

UPS dogrudan toprakli duvar prizine bagli olmasi gerekiyor. Yani prizde topraklama yoksa UPS yine gorevini tam anlamiyla yerine getiremeyecektir. UPS 'in arkasindaki fise uclu priz baglayabilirsiniz fakat UPS'ten cekilen guc, UPS'in vaadettigi koruma sinirini asmamasi gerekiyor yani 1000VA ise 600watt'in uzerinde enerji cekmek UPS'in koruma ihtimalini dusurur.
Schenider bu tarz konularda bir numaradir. Turkiye'de ise tuncmatik'in urunleri cok basarilidir ama diger markalarla arasinda ahim sahim fark yoktur. Dedigim gibi markadan bagimsiz secilebilir, ileride akuler degistirilirken akuyu kaliteli secmek onemlidir.
Aradaki kablo 10 metre ise evet biraz uzun fakat kaliteli oldugu surece cok sorun degil.
Bir tane akim korumali priz alabilirsiniz 800-900 joule olmasi yeterli, elektrikciye gidip o akim korumali prizin kablosunu 10 metrelik ile degistirebilirsiniz. Gerek var mi derseniz online ups aldiktan sonra akim korumali prize aslinda hic gerek yok fakat kafam rahat olsun diyorsaniz yapabilirsiniz.
Onun haricinde elektrikcilerden kaliteli bir uzatma kablosu yaptirmaniz gerekiyor. Priz olarak yine Schneider/APC veya Viko tercih edebilirsiniz, kablo olarak ise 3x1.5 HES marka tercih edilebilir. Yaptiracaginiz elektrikciden ozellikle isteyebilirsiniz. Ayrica prizi mumkunse anahtarli secin, kullanmadiginiz durumlarda anahtardan kapatsaniz yeterli gidip komple UPS'in fisini cekmenize gerek yok.

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,048
İsim
Muhammet Trabzon
Sürekli devrede oluyor çınlama sesi gibi evet, ötme olayı başka o uyarı sesi, Odan küçükse uyuyamazsın doğru, almadan önceki attığım videoları izle dostum.

Hemen izliyorum hocam. Bu ses olayını söylediğin iyi oldu, ona göre karar vermem gerekiyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hizmetlerini kullanıyorum şu ana kadar sorun yaşamadım
Ne hizmetlerini kullanıyorsunuz?

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,048
İsim
Muhammet Trabzon
Çınlama sesi Coil Whine yani bobin sesi.Benimkinde öyle bir durum yok.
Hangi marka/modeli kullanıyordunuz?

UPS dogrudan toprakli duvar prizine bagli olmasi gerekiyor. Yani prizde topraklama yoksa UPS yine gorevini tam anlamiyla yerine getiremeyecektir. UPS 'in arkasindaki fise uclu priz baglayabilirsiniz fakat UPS'ten cekilen guc, UPS'in vaadettigi koruma sinirini asmamasi gerekiyor yani 1000VA ise 600watt'in uzerinde enerji cekmek UPS'in koruma ihtimalini dusurur.
Schenider bu tarz konularda bir numaradir. Turkiye'de ise tuncmatik'in urunleri cok basarilidir ama diger markalarla arasinda ahim sahim fark yoktur. Dedigim gibi markadan bagimsiz secilebilir, ileride akuler degistirilirken akuyu kaliteli secmek onemlidir.
Aradaki kablo 10 metre ise evet biraz uzun fakat kaliteli oldugu surece cok sorun degil.
Bir tane akim korumali priz alabilirsiniz 800-900 joule olmasi yeterli, elektrikciye gidip o akim korumali prizin kablosunu 10 metrelik ile degistirebilirsiniz. Gerek var mi derseniz online ups aldiktan sonra akim korumali prize aslinda hic gerek yok fakat kafam rahat olsun diyorsaniz yapabilirsiniz.
Onun haricinde elektrikcilerden kaliteli bir uzatma kablosu yaptirmaniz gerekiyor. Priz olarak yine Schneider/APC veya Viko tercih edebilirsiniz, kablo olarak ise 3x1.5 HES marka tercih edilebilir. Yaptiracaginiz elektrikciden ozellikle isteyebilirsiniz. Ayrica prizi mumkunse anahtarli secin, kullanmadiginiz durumlarda anahtardan kapatsaniz yeterli gidip komple UPS'in fisini cekmenize gerek yok.
Hmm, evimizin elektrik tesisatı çok iyi değil. Topraklaması düzgün çalışmıyor olabilir. Tamamen, tüm tesisatı yenilemiştik fakat başka bir elektrikçi topraklamanın düzgün çalışmadığını söyledi. Doğru mu söylüyor, yoksa yeniden sıfır tesisat döşetmek istediği için mi böyle söyledi bilemiyorum.

Schenider ve Tunçmatik arasında kalırsan, fiyatı uygun olanı seçeyim o vakit. Aralarında performans ve kalite farkı yoksa, uygun fiyatlıyı seçip ileride akü değişimini kaliteli yapmam yeterli olacaktır dediğiniz üzere.

Schenider marka akım korumalı prizlere bakıyordum şimdi. Şu ürün iyi gibi duruyor. Hem anahtarı da var, sürekli fiş çek-tak işiyle uğraşmaya gerek kalmaz. Kablo önerisi için de ayrıca teşekkür ederim. 1 metre yetmez ise, kabloyu yenileyeceğim.

Akım korumalı prizler hakkında bir şey daha sormak istiyorum. Üzerinde USB girişi olan prizler de var. Telefon ve tableti kendi adaptörü ile şarj etmek daha sağlıklı değil mi? USB girişini neden koymuşlar, anlayamadım.

Son düzenleme:

Erpol

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
266
İsim
Ertuğrul Bolat
Powerline 850VA modeli.

Fevkelade1i

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,048
İsim
Muhammet Trabzon
Dahası  
Reaksiyon skoru
31
İsim
Sametcan Türk
hocam video baya işine yarar gibi haberin olsun. online ups çalışırken çıkardığı ses video da var

spitfire

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
132
İsim
Burak
Hangi marka/modeli kullanıyordunuz?

Hmm, evimizin elektrik tesisatı çok iyi değil. Topraklaması düzgün çalışmıyor olabilir. Tamamen, tüm tesisatı yenilemiştik fakat başka bir elektrikçi topraklamanın düzgün çalışmadığını söyledi. Doğru mu söylüyor, yoksa yeniden sıfır tesisat döşetmek istediği için mi böyle söyledi bilemiyorum.

Schenider ve Tunçmatik arasında kalırsan, fiyatı uygun olanı seçeyim o vakit. Aralarında performans ve kalite farkı yoksa, uygun fiyatlıyı seçip ileride akü değişimini kaliteli yapmam yeterli olacaktır dediğiniz üzere.

Schenider marka akım korumalı prizlere bakıyordum şimdi. Şu ürün iyi gibi duruyor. Hem anahtarı da var, sürekli fiş çek-tak işiyle uğraşmaya gerek kalmaz. Kablo önerisi için de ayrıca teşekkür ederim. 1 metre yetmez ise, kabloyu yenileyeceğim.

Akım korumalı prizler hakkında bir şey daha sormak istiyorum. Üzerinde USB girişi olan prizler de var. Telefon ve tableti kendi adaptörü ile şarj etmek daha sağlıklı değil mi? USB girişini neden koymuşlar, anlayamadım.

Topraklamanin duzgun calisip/calismama yorumu biraz garip olmus ama bilemiyorum ne kadar dogru ne kadar yanlis fakat baska bir guvendiginiz elektrikciye kontrol ettirebilirsiniz. Priz olarak soyledigim gibi kendi icinizi rahat tutmak icin akim korumali priz alabilirsiniz. Akim korumali prizler yalnizca belirlenen deger araligindan yuksek voltaj gelirse icerisindeki varistorun patlamasiyla elektrigi kesiyor. Online UPS kullanacaginiz icin ve UPSlerin icerisinde ayriyetten voltaj regulatoru de oldugu icin UPS 'iniz saglikli oldugu surece kendisine takilan hicbir elektronik parcaya yuksek voltaj gelmeyecektir.
Butcenizi zorlamiyorsa akim korumali priz alabilirsiniz zorluyorsa kaliteli bir priz yeterlidir. Prizlerin uzerindeki USB girisleri ise priz sayisinin yetmedigi durumlar icin konulmus olabilir. Telefon veya tableti USB ile de sarj etseniz sorun cikmayacaktir. USB 2.0 saatte 500mA USB 3.1 ise 900mA pil doldurabiliyor. Telefon veya tablet icin bir zarari yoktur, kullanilabilir.

hakan32

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,371
İsim
Hakanbey
Sürekli devrede oluyor derken, süreki bir uyarı sesi mi veriyor? Yoksa, sürekli bir çınlama sesi mi veriyor? Oda zaten epey küçük, böyle bir durum varsa UPS'yi çekiçle parçalardım sinirden. En ufak bir ses uykumu baltalamaya yetiyor ne yazık ki...

En düşük 1000 VA almayı düşünüyorum hocam. 1500 VA alıp, ileriye dönük olmasını da sağlayabilirim. Veyahut, zaten aküsü biteceği için 2 yıla yenileyeceğim diyerek 1000 VA olanı da tercih edebilirim. Ama daha düşüğüne geçmek istemiyorum.
Online UPS lerde Topraklama önemli eğer Taktığın prizde topraklama yoksa 15dk da 1 öter Varsa Ötmez Ses çıkarmaz. Bizzat evde 2 tane 1kv online kullanıyorum Gayet iyi diyebilirim.

Online ile olmayan arasındaki bariz olan fark şudur.
Ofline ups te Şebekeden gelen enerji Ups üzerinden geçerek sistemi çalıştırır . Elektrik kesildiğinde devreye girer
Online ise Şebekeden gelen enerji UPS te kalır UPS kendi içinde o enerjiyi akülerinde biriktirir. Ve UPS Bağlı cihazlara Sağlıklı kesintisiz enerji verir Elektrik kesintilerinden hiç bir şekilde etkilenmez Ve Şebekeden Düşük voltaj yada yüksek voltaj geliyorsa bunları düzenler Cihazlarınızı sağlıklı bir şekilde 220 volt aktarır.
Ofline ups lerdeki en büyük sorun Şebeke 220 volt veremiyorsa örnek 190-200 volt aralığında ise UPS bunu 220 ye yükseltip vermeye çalışacağından dolayı İçindeki Rulman sargıları Aşırı bir ses yapar. Elektrik kesilmese dahi sürekli Şebekeden gelen enerjiyi aktardığından bu ses hiç bitmez.

Online UPS lerde bu ses hiç çıkmaz zaten Taktığınız bütün cihazlar Direk aküden beslenir. Şebekeden bağımsız çalıştığından Rulman sesi duymazsınız.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
938,136
Üyeler
147,479
Son üye
Batsman34
Top Bottom