Neler Yeni

Vitesli Bisiklet Nasıl Kullanılmalıdır?

Gökhan61

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
615
İsim
Gökhan Yıldırım
İlgilendiği Kategoriler
Futbol
21 vitesli bir bisiklet aldım bimden ama çok anlamıyorum vitesden ne işe yarıyor nasıl kullanılır

sağda 7 ye kadar rakamlar var solda 3 bunların amacı nedir neyi kolaştırıyor 3 den 2 ye atarsam drift çekermiyim :D
Vites atarken pedallara abanma

DoğuamaBatı

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,264
İsim
........
şimdi ben gündelik kullandımda sahilde felan olsun düz yolda felan

birazda hızlı kullansam hangi viteste kullancam solda 1-2-3 var kaça takim sağı 1-2-3-4-5-6-7 var kaça takim tabi bu çarpıyormuşuz anladım onu @Emir Aydın anlattı onu

bide yokuş yukarı çıkarken solu kaça sağı kaça takim çünkü sahile inen yol biraz eğimli yol
kalkış yaparken düzlükte 1 den başla işte baktın 1 de daha hızlanamıyorsun 2 ye 3 4 5 6 7 sonra orta göbeğe geç 2 3 diye at baktım zorlanmaya başladı bacakların hafif hafif düşür bi anda düşürme göbeği bozarsın.

TahaCel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,454
İsim
Taha yücel
Bayır çıkarken bayırın dikliğine göre sağda 1-2-3. vitesleri kullanabilirsin, buna kullandıkça alışırsın.
Bayır yukarı çıkarken soldaki vitese ellemene gerek yok, 1.'de kalması iyi olur.
Çünkü vites yükseldikçe pedal ağırlaşır, dolayısıyla bayır yukarı çıkarken eziyet çekersin.
Çok hızlanırsan bir süre sonra pedallar boşa dönmeye başlar çünkü tekerleklerin dönüş hızına yetişemezler.
Bu tür durumlarda ise kademeli olarak yüksek vitese geçmen gerekiyor, bu sayede pedallar boşa dönmez.
Yani sağ 7, sol 3 ile ulaşabileceğin maksimum hıza ulaşabilirsin. Orta hızda gitmek için ise sağ 7, sol 2 iyi olur.
yazmıssın şimdi gördüm
Mesaj otomatik birleştirildi:

kalkış yaparken düzlükte 1 den başla işte baktın 1 de daha hızlanamıyorsun 2 ye 3 4 5 6 7 sonra orta göbeğe geç 2 3 diye at baktım zorlanmaya başladı bacakların hafif hafif düşür bi anda düşürme göbeği bozarsın.
bi anda derken nasıl düşürcem

robop

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
91
İsim
Utku Şahin
Düşük viteste (gidonun sağındaki gösterge) çapı küçük çarka geçersin (en dıştaki küçük çark mesela) bu da demektirki pedalı daha az güç uygulayarak döndürürsün ama döndürdüğün çarkın çapı küçük olduğu için tekerlek daha az döner. Yüksek viteste daha büyük çarkı döndürürsün(bisiklette otururken sana en yakın olan içteki büyük çark mesela) o yüzden pedala 1 tam tur attırmak daha çok güç ister ama bisiklet daha çok yol alır. Sol taraftakini ben ömrüm boyunca 1de kullandım ne işe yaradığını tam bilmiyorum ama mantık yürütürsek o da küçükten büyüğe 3 tane çarktan oluşuyor. En küçüğünde pedal çevirmek kolay en büyüğünde zor olacaktır ancak en küçüğünde en büyüğüne göre daha yavaş gidiceksindir.

Ayrıca vites değiştirirken daima pedalı çevir asla pedal çevirmezken vites değiştirme.

DoğuamaBatı

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,264
İsim
........

TahaCel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,454
İsim
Taha yücel

DoğuamaBatı

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,264
İsim
........
he yavaş yavaş düürcen vitesi çokta abanmıcam pedala anladım dimi
Mesaj otomatik birleştirildi:

arabadaki gibi dimi yavaş yavaş çıkcaz
he ilk defa kullanıyorsan rampa aşağıya ön frene abanma çeneyi burunu dağıtırsın. Arka frene abanıp kaydırma lastikleri kabak sonra patlak hale getirirsin.

Bulkyapanobez

80+ Bronze
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,048
İsim
Yusuf Aras
İlgilendiği Kategoriler
Spor
21 vitesli bir bisiklet aldım bimden ama çok anlamıyorum vitesden ne işe yarıyor nasıl kullanılır

sağda 7 ye kadar rakamlar var solda 3 bunların amacı nedir neyi kolaştırıyor 3 den 2 ye atarsam drift çekermiyim :D
Dostum yola çıkmadan önce mutlaka ama mutlaka frenlerini kontrol et. Hayatım boyunca bisiklete binerken sürekli kontrol ettim, bir gün acil olarak çıkmam gerekti ve o gün frenin tutmadığını anladım. Ama anladığımda bileklerde çatlak sırtta ise ciddi bir zedelenme olmuştu.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
946,838
Üyeler
149,090
Son üye
onurhn
Top Bottom