Neler Yeni

whea_uncorrectable_error hatası alıyorum.

kaancx03

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
kaan toplar
Arkadaşlar herkese iyi forumlar son zamanlarda sıklıkla aldığım bir hata ile ilgili yardımınıza ihtiyacım var sistemimde son günlerde sıklıkla whea_uncorrectable_error kodlu mavi ekran hatası alıyorum bu durum özellikle fifadayken oluyor ama oyundan kaynaklandığını sanmıyorum fifada en geç yarım saat içinde bu hatayı alıyorum benim fikrim psu yetersizliğinden olduğu ancak eminde değilim sistem özelliklerimi de aşşağıya bırakıyorum hatayı çözmeme yardımcı olursanız çok sevinirim.
Denediğim çözümler : oyunu harddiskten silip ssd ye yükledim ramin slotunu değiştirdim windows update yaptım ve ekran kartının driverini güncelledim
Sistem Özelliklerim
Ryzen 5 1600 af işlemci
8gb ddr4 3000mhz ram
Asus prime a320m-k anakart
Asus cerberus 1050ti 4gb ekran kartı
512 gb m2 ssd
1tb hdd
350w foem psu
Psuyu 1buçuk aydır kullanıyorum hatayı 1 haftadır alıyorum.
Not : minidump dosyaları oluşmuyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Mert TOKTAŞ
Dahası  
Reaksiyon skoru
22
İsim
Mert TOKTAŞ
"WHEA_UNCORRECTABLE_ERROR" (Windows Hardware Error Architecture Uncorrectable Error) bir hata kodudur ve genellikle Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda karşılaşılan bir durumdur. Bu hata genellikle donanımsal sorunlardan kaynaklanır ve bilgisayarın çalışmasını engelleyebilir.
Bu hatayı çözmek için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:
  1. Bilgisayarınızı yeniden başlatın: Hata geçici bir sorun olabilir, bu nedenle bilgisayarı yeniden başlatmak sorunu çözebilir.
  2. Güncelleştirmeleri kontrol edin: Windows işletim sistemi ve donanım bileşenleriniz için güncellemeleri kontrol edin ve eksik olanları yükleyin. Bu, bilgisayarınızdaki potansiyel uyumsuzlukları düzeltebilir.
  3. Donanım bileşenlerini kontrol edin: Bellek modüllerini ve diğer donanım bileşenlerini yerlerinden çıkarıp tekrar takarak bağlantıları kontrol edin. Eğer mümkünse, başka bir bilgisayarda test etmek için donanım bileşenlerini değiştirebilirsiniz.
  4. Sistem Geri Yükleme yapın: Bilgisayarınızda yakın zamanda yapılan değişikliklerden sonra hata oluştuysa, sistem geri yükleme yaparak sorunu çözebilirsiniz.

Sistem Geri Yükleme çoğu zaman sorunları çzüyor deniyebilirsin

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,732
İsim
Emre Zengin
Arkadaşlar herkese iyi forumlar son zamanlarda sıklıkla aldığım bir hata ile ilgili yardımınıza ihtiyacım var sistemimde son günlerde sıklıkla whea_uncorrectable_error kodlu mavi ekran hatası alıyorum bu durum özellikle fifadayken oluyor ama oyundan kaynaklandığını sanmıyorum fifada en geç yarım saat içinde bu hatayı alıyorum benim fikrim psu yetersizliğinden olduğu ancak eminde değilim sistem özelliklerimi de aşşağıya bırakıyorum hatayı çözmeme yardımcı olursanız çok sevinirim.
Denediğim çözümler : oyunu harddiskten silip ssd ye yükledim ramin slotunu değiştirdim windows update yaptım ve ekran kartının driverini güncelledim
Sistem Özelliklerim
Ryzen 5 1600 af işlemci
8gb ddr4 3000mhz ram
Asus prime a320m-k anakart
Asus cerberus 1050ti 4gb ekran kartı
512 gb m2 ssd
1tb hdd
350w foem psu
Psuyu 1buçuk aydır kullanıyorum hatayı 1 haftadır alıyorum.
Not : minidump dosyaları oluşmuyor
OCCT adlı programı yükleyip sistemi Power testine sokar mısın? (10-15 dakika yapman yeterli.) Eğer siyah ekran kalırsa ya da reset atarsa PSU kaynaklı bir sorun var diyebiliriz.

kaancx03

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
kaan toplar
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
OCCT adlı programı yükleyip sistemi Power testine sokar mısın? (10-15 dakika yapman yeterli.) Eğer siyah ekran kalırsa ya da reset atarsa PSU kaynaklı bir sorun var diyebiliriz.
tam da psu testi nasıl yapıcağımı merak ediyordum cevabın ilaç gibi geldi birazdan deneyeceğim çok teşekkürler

kaancx03

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
kaan toplar
merhaba şimdi testi yapıcam instruction set kısmı auto da mı kalsın

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,732
İsim
Emre Zengin

kaancx03

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
kaan toplar
Aynen Auto kalsın.
hocam girdim garanti olsun diye 30 dakika power supply testini aldım ve hiçbir hata ile karşılaşmadım ancak işlemcim 95 dereceyi gördü diğer parçaları da kontrol etmek adına işlemci ram ve ekran kartına da test yaptım işlemci kendi yük testinde 80 dereceyi görmüyordu ancak psu yükteyken 95 i gördü hatta uzun süre sabit 95 de kaldı ancak ne mavi ekran ne de kapanma gibi sorunlar yaşamadım tüm parçalar testlerden geçti şimdi sorun yazılımsal mı oluyor

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
20
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,732
İsim
Emre Zengin

kaancx03

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
9
İsim
kaan toplar
Minidump oluşup oluşmadığına tekrardan bakar mısın?
baktım maalesef oluşmuyor
Mesaj otomatik birleştirildi:

Minidump oluşup oluşmadığına tekrardan bakar mısın?
şuanda ne yapmamı önerirsiniz sorunu bulmam lazım olmadı ona göre parça değişimi yapacağım bütçem de epey kısıtlı yanlış bir şey almak istemem

Son düzenleme:
Top Bottom