Neler Yeni

Mavi Ekran Yeni Topladığım Pc Sürekli Mavi Ekran (ntkrnlmp.exe) Ne Yapmalıyım?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,135
İsim
Emre Zengin
hocam yeni bir şey farkettim prime 95 ve aida 64 extreme ile işlemciyi teste başladığımda haliyle direk %100 e çıkıyor cpu kullanımı ve 1-2 saniye sonra mavi ekran yiyorum. başka bir konuda denk gelmiştim. işlemci voltaj değerleri düşük olabilir mi? yada işlemcimdemi sorun var acaba 7500f işlemci sıfır aldım
Aida64 ile işlemciyi tekrardan test et bakalım. İşlemcide de problem olabilir.

phaidon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
bedirhan kılıçaslan
Aida64 ile işlemciyi tekrardan test et bakalım. İşlemcide de problem olabilir.
1710139720319.png

hocam aida 64 ile stress cache testini başlattığımda 2 saniye sonra mavi ekran yiyorum.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,135
İsim
Emre Zengin

phaidon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
bedirhan kılıçaslan
Hocam ben halen RAM'de bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum.
işlemci testi yaparken ram kullanımı artar mı hocam?
occt işlemci testi ve power testinde %100 kullanıyor sorun yok
aida 64 te stress cache deaktif edip test yaptığımda sorun yok
cinebench te sorun yok
ama prime 95in tüm seçeneklerinde (smal medium large fft) ve aida 64 ün stress cache seçili halde mavi ekran yiyorum
memtestin 2 sürümünde de hata alıyorum zaten.

sorun kesin önbellek hatasından alıyorum mavi ekranı. ama işlemci nbelleği mi ram mi orayı çözemedim.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,135
İsim
Emre Zengin
işlemci testi yaparken ram kullanımı artar mı hocam?
occt işlemci testi ve power testinde %100 kullanıyor sorun yok
aida 64 te stress cache deaktif edip test yaptığımda sorun yok
cinebench te sorun yok
ama prime 95in tüm seçeneklerinde (smal medium large fft) ve aida 64 ün stress cache seçili halde mavi ekran yiyorum
memtestin 2 sürümünde de hata alıyorum zaten.

sorun kesin önbellek hatasından alıyorum mavi ekranı. ama işlemci nbelleği mi ram mi orayı çözemedim.
Ben halen RAM kaynaklı bir sorun olduğunu düşünüyorum.

phaidon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
bedirhan kılıçaslan
hocam yeni ram geldi ve tekrar denedim testleri sonuç yine aynı önceki ram ile aldığım hataları yine alıyorum. biosu sıfırlayıp emtest86 da expo açık veya kapalı halde iken yine hata alıyorum.

phaidon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
bedirhan kılıçaslan
hocam işlemci voltaj ayarlarından yapıyor olabilir mi ryzen master da oc modu vb var biosta oc modu var çok karışık yeni ramlerle de aynı sorunu verdi. ryzen mastr ayarlarını nasıl yapmam gerek

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
17
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,135
İsim
Emre Zengin
hocam yeni ram geldi ve tekrar denedim testleri sonuç yine aynı önceki ram ile aldığım hataları yine alıyorum. biosu sıfırlayıp emtest86 da expo açık veya kapalı halde iken yine hata alıyorum.
hocam işlemci voltaj ayarlarından yapıyor olabilir mi ryzen master da oc modu vb var biosta oc modu var çok karışık yeni ramlerle de aynı sorunu verdi. ryzen mastr ayarlarını nasıl yapmam gerek
O zaman anakart kaynaklı bir problem olabilir. Yazılımsal ya da donanımsal. BIOS sürümünü 7E26v17'ye düşürüp aynı sorunların devam edip etmeyeceğine bakabilir misin? Eğer devam ederse 7E26v15'ye düşürüp dene bakalım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Mehmet Berk
Kardeşim ben sorunu çözdüm. Sana da sakın RAM alma dememe rağmen gidip RAM almışsın. Neyse hayırlı olsun yeni RAM lerin. Sorununun çözümü benim konu da mevcut. RAM leri iade et istersen. Ya da kullan sen bilirsin. Hayırlı Ramazanlar.

Dahası  
Reaksiyon skoru
131
İsim
Suat uslu
Instagram
suatusluuu
Twitter
suattuslu
Discord
suatusluuu
merhaba herkese hayırlı akşamlar
yeni bir pc topladım fakat devamlı mavi ekran yiyorum.
bios sürümüm güncel.
driverlar güncel
windows son sürüm ve orijinal.
w. update güncel.

denediklerim;
12hpwr kablosu yerine pcie taktim belki kabloda sorun vardır diye.
farklı windows sürümleri yükledim.
farklı driverlar yükledim.
ekran kartı, işlemci, ram testi yaptım.
expo profili değiştirdim.

ama nafile ne yaptıysam bilgisayar tak diye mavi ekran verip kapanıyor.
oyun vb oynatmıyor kesinlikle giriş ekranında bile mavi ekran direk.
lütfen yardımcı olursanız çok sevinirim yeni pc topladım hevesim kursağımda kaldı.

dump dosyası upload link mediafire
Mesaj otomatik birleştirildi:

bileşenler;

msi gaming x trio 4070 ti
amd r5 7500f
g.skill 32 gb 6000mhz ram ddr5
goodram 1tb ssd
msi b650 gaming plus anakart
Tüm overclockları varsayılana döndür ekran kartı ve işlemci sonra biosa dön aynı işlemi yap sadece xmp ayarla ve çık

ntkrnlmp.exe mavi ekran hatası uygun olmayan overclock yaptığınızda oluşabilir (CPU ya da GPU) overclocklarınızı kaldırın ya da iyileştirin

Anakartınızın üretici sitesinden doğru modelin driverlarını bulup hepsini tek tek güncelleyin sonra ekran kartı driverınızı güncelleyin

Kardeşim ben sorunu çözdüm. Sana da sakın RAM alma dememe rağmen gidip RAM almışsın. Neyse hayırlı olsun yeni RAM lerin. Sorununun çözümü benim konu da mevcut. RAM leri iade et istersen. Ya da kullan sen bilirsin. Hayırlı Ramazanlar.
sorun ram mi ? ya da bozuk olmamasına rağmen yenisini mi almış :D

Son düzenleme:
Dahası  
Reaksiyon skoru
7
İsim
Mehmet Berk
Tüm overclockları varsayılana döndür ekran kartı ve işlemci sonra biosa dön aynı işlemi yap sadece xmp ayarla ve çık

ntkrnlmp.exe mavi ekran hatası uygun olmayan overclock yaptığınızda oluşabilir (CPU ya da GPU) overclocklarınızı kaldırın ya da iyileştirin

Anakartınızın üretici sitesinden doğru modelin driverlarını bulup hepsini tek tek güncelleyin sonra ekran kartı driverınızı güncelleyin

sorun ram mi ? ya da bozuk olmamasına rağmen yenisini mi almış :D
Benim gibi bozuk olmamasına rağmen yenisini almış. Ben yeni RAM alıp denemiştim. Olmadı diye buraya yazdım. Ben düştüm bu hataya sen de düşme dedim. İşlemciye giden wolt u kısınca düzeliyo.

phaidon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
bedirhan kılıçaslan
O zaman anakart kaynaklı bir problem olabilir. Yazılımsal ya da donanımsal. BIOS sürümünü 7E26v17'ye düşürüp aynı sorunların devam edip etmeyeceğine bakabilir misin? Eğer devam ederse 7E26v15'ye düşürüp dene bakalım.
hocam sorun şuymuş. işlemci ortalama 1.23 - 1.24v kullanıyormuş ama verilen volt 1.02 civarında olduğu için mavi ekran veriyormuş.
amd ryzen master programı ile manuel moda geçip 1.23v verdim frekanslar 4600da sabit kaldı. geçemediğim tüm testleri geçtim ve oyunlarda hiç mavi ekran yemedim. sorunum çözüldü fakat bu seferde hem bu mhz de 85-90 derece arasında çalışıyor hem de işlemci hep 4600 mhz'de bu benim performansımı etkiler mi?
ayar yapmadan önce cinebenchte 13.600 puan alıyordu bu ayarlarla 9000 küsürlerde.

sorun voltaj ile ilgiliymiş o kesin ama detaylı ayarlarını nerden öğrenebilirim yada yapabilirim?

Top Bottom