Neler Yeni

Çözüldü✓ Yeni toplanmış pc neden reset atar

Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Tunahan Selçuk
Sizin sorununuz tahminimce PSU. Çünkü ucu ucuna yeten yeri geldiğinde yetmeyen bir PSU sisteminizdeki. 550 W civarı bir PSU kullanırsanız sorun çözülebilir.
750W ile denedim aynı sorun devam ediyor.

turquoise.blue

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
335
İsim
Turquoise Blue
Ben konuyu okuyunca düşündüm ki kesin g.skill ram kullandın diye evet haklı çıktım. Hatta modelini bile tahmin edebilirim ----

F4-3600C18D-16GVK yada 32GVK --- Çok yüksek ihtimal anakartınla uyumsuz ram aldın sorunun bu. 3600 mhz de kullanma. 3533, 3400, 3200 gibi frekanslar dene hangisinde reset atmıyorsa orada kal.​

habbassaka

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,110
İsim
Berk
Ramleri 3200 alıp denedinz mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Tunahan Selçuk
Ben konuyu okuyunca düşündüm ki kesin g.skill ram kullandın diye evet haklı çıktım. Hatta modelini bile tahmin edebilirim ----

F4-3600C18D-16GVK yada 32GVK --- Çok yüksek ihtimal anakartınla uyumsuz ram aldın sorunun bu. 3600 mhz de kullanma. 3533, 3400, 3200 gibi frekanslar dene hangisinde reset atmıyorsa orada kal.​

Evet doğru bildiniz dediğiniz gibi olabilir ram kutusunda intel simgesi var anakartım am4

turquoise.blue

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
335
İsim
Turquoise Blue
Evet doğru bildiniz dediğiniz gibi olabilir ram kutusunda intel simgesi var anakartım am4
Tamda pakette intel logosu da vardır yazacaktım. Aynı model ramler bende de var ama 8+8 ve 2-3 sene önce sistemi topladım reset atınca sorunu ramde olduğunu anlayıp frekans 3533 yaptım kullanıyorum hala. Amd sistem alanların yaptığı en büyük hata bu; anakart ram uyumluluğu listesine bakmadan ram almak. Aynı hayatı ben yaptım oradan biliyorum 😄

Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Tunahan Selçuk
Tamda pakette intel logosu da vardır yazacaktım. Aynı model ramler bende de var ama 8+8 ve 2-3 sene önce sistemi topladım reset atınca sorunu ramde olduğunu anlayıp frekans 3533 yaptım kullanıyorum hala.
Teşekkür ederim şimdi deneyip bakacağım. Ayrı olarak anakartım için hangi ram önerirsiniz Prime B450M A II

turquoise.blue

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
335
İsim
Turquoise Blue
Amad anakartlar ram seçer kesinlikle anakart listesinde olan ram almak en garantisidir. Oldu listede olmayan ram aldıysan yapacağın şey frekans değiştirip reset atmayana kadar denemek. Ayrıca her bios sürümünde aynı frekansta kullanmama ihtimalin var. Mesela bios güncelledin 3533 mhz de sorun çıktıysa yine başka frekans denemen gerekebilir.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Teşekkür ederim şimdi deneyip bakacağım. Ayrı olarak anakartım için hangi ram önerirsiniz Prime B450M A II
Rica ederim. Anakartın sitesini açıp uyumlu ram listesine bakman lazım hatta o listedeki ramlar satışta mı kontrol etmen lazım bizzat. Biraz uğraştırıcı.

Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Tunahan Selçuk
Amad anakartlar ram seçer kesinlikle anakart listesinde olan ram almak en garantisidir. Oldu listede olmayan ram aldıysan yapacağın şey frekans değiştirip reset atmayana kadar denemek. Ayrıca her bios sürümünde aynı frekansta kullanmama ihtimalin var. Mesela bios güncelledin 3533 mhz de sorun çıktıysa yine başka frekans denemen gerekebilir.
Bios sürümüm 4002 en son sürüm yani ram ise 3603mhz de çalışıyor.

Rica ederim. Anakartın sitesini açıp uyumlu ram listesine bakman lazım hatta o listedeki ramlar satışta mı kontrol etmen lazım bizzat. Biraz uğraştırıcı.
Sorun düzeldi sanırım şuanlık ayrı olarak işlemciminde desteklediği maksimum ram clock değeri 3200 3200 de kullanıyorum şuan bir sorun gözükmüyor teşekkürler.

Son düzenleme:

turquoise.blue

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
335
İsim
Turquoise Blue
Bios sürümüm 4002 en son sürüm yani ram ise 3603mhz de çalışıyor.

Sorun düzeldi sanırım şuanlık ayrı olarak işlemciminde desteklediği maksimum ram clock değeri 3200 3200 de kullanıyorum şuan bir sorun gözükmüyor teşekkürler.
Rica ederim. İşlemci desteğinde 3200 yazar ama anakarta bağlı olarak o değer artabilir yani uyumlu ram modeli olduğu zaman 3600 bile kullanırsın sorun olmaz.

Emintola

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
8
İsim
Emin tola
ÇÖZÜLDÜ ÇOK TEŞEKKÜRLER. pc hocasının videosunda gördüğüm XMP ayarlarını yapmıştım. G skill 16*2 3600mhz ramlerim var 3600mhz de masaüstünde bile sürekli reset atıyor. 3200 mhz de sadece oyunlarda. XMP yi kapatınca da hiç reset atma olmuyor teşekkürler. Nedendir bilmem anakartının biosu güncel 4400 mhz destekliyor diye biliyorum bu arada anakart msi b550

Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
Tunahan Selçuk
ÇÖZÜLDÜ ÇOK TEŞEKKÜRLER. pc hocasının videosunda gördüğüm XMP ayarlarını yapmıştım. G skill 16*2 3600mhz ramlerim var 3600mhz de masaüstünde bile sürekli reset atıyor. 3200 mhz de sadece oyunlarda. XMP yi kapatınca da hiç reset atma olmuyor teşekkürler. Nedendir bilmem anakartının biosu güncel 4400 mhz destekliyor diye biliyorum bu arada anakart msi b550
Bende aynı yolu izledim benimde sorunum çözüldü.

Top Bottom