Neler Yeni

Userbenchmark sitesini neden kullanmamalısınız

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,058
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
Windows ve teknik sorunlar
"14900k vs 7950x" gibi bir ifadeyi Google'da aratmak, işlemci fark etmeksizin, genelde sizi Userbenchmark sitesine götürür.
1707859930895.png

Benim için çoğu "vs"li işlemci ifadesinde olduğu gibi bu arama da ilk Userbenchmark sitesini verdi.
Sitede SEO optimizasyonu çok güzel olduğundan ilk bu site çıkar zaten.

Bu site hakkındaki sorun ise aşırı taraflı olması ve birkaç saçma sapan ifade kullanılması.
İlkle bu FPS karşılaştırmalarına bakalım. Buradaki "EFps" kavramı ne demek bilmiyorsanız sorun yok çünkü kimse bilmiyor. Neyse ki bir link bırakmışlar:
1707860313989.png

Neden ayrı kavram koymuşlar bilmiyorum ama bu anlattıkları tamamen %1 ve %0.1 low FPS'lerle alakalı. Buradan da anlaşılabileceğine göre EFps dedikleri sadece belli bir yüzdelik dilimdeki FPS ortalaması. %1 değil de %30 diyelim ki, sayıyı örnek olarak verdim.
1707860458639.png

Sayfadaki kullandıkları dil de çok ilginç. "Kimsenin oynamadığı oyunları (benchmark için) kullanmak Cinebench kullanmaktan daha iyi değil". Bu çok garip bir ifade. Cinebench asla daha iyi bir işlemciyi daha kötü göstermez, bu çoğu "kimsenin oynamadığı oyunlar"la aynı mantık. Amaç donanım test etmek. Ne kadar iyi bir donanım istediğine kişi kendisi karar verir.
Ayrıca "oyun benchmarkları oyuncu oynarkenki karelerin stabilitesini ölçmek için kullanıcı girişine ihtiyaç duyar" ifadesi tamamen saçma. Bu sadece culling olan oyunlarda baktığınız yer ile aldığınız FPS ile alakalı ki bu durum da bahsedilen "rendering benchmark"larda zaten var.

Site karşılaştırma da sunuyor. Bunlara buradan direkt olarak kanıtıyla beraber "yanlış" demek çok zor çünkü genelde kanallar CPU değil GPU'ları yan yana karşılaştırıyor. Yan yana karşılaştırma olmayınca da farklı sahneler, farklı ayarlar hatta farklı soğutucular ve anakartlar bile işin içinde. Ancak hala inanmakta zorluk çektiğim çok karşılaştırma da var.

Ben şahsen bu "EFps" olayını %1 veya %0.1 ile ortalama FPS karşılaştırmasından daha faydalı bulmuyorum ve bana göre sadece kafa karıştırıcı.

Ekran kartı karşılaştırmasında da yine ilgimi çeken mevzular oldu.
9600k'nın 3070 ile 3080 arasında bu kadar fark yapacak işlemci olduğunu düşünmüyorum. Özellikle 1080p'de. Ancak bu konfigürasyonlarda pek fazla test yapanı bulamadım, hatam varsa düzeltebilirsiniz.
Site ayrıca nedense daha yüksek işlemcilerle çok çok az test yapmış.
1707862870237.png

5800x ile örneğin sadece 2060 Super var. 11700K, 11400F, 11600K ve birçok başka işlemci için de bu durum geçerli. Bu kadar başka kanallarla karşılaştırma yapacak şey bulamamam doğal mı bilmiyorum, onu da siz değerlendirin.

Şimdi bu sitenin en taraflı noktası. Herhangi bir AMD CPU karşılaştırmasında benzer tip yazıları siz de okuyabilirsiniz:
1707863065118.png

Burada direkt olarak birkaç şey göze çarpıyor.
1707863858725.png

Soğutucu konusundaki görüşler iki taraflı olsa da kullandıkları üslup bir teknoloji sitesine göre biraz fazla sokak ağzı. "should not have bothered" profesyonel bir ifade kesinlikle değil. Ayrıca yaptıkları iddialar çok büyük, offset veya PBO'nun önemli FPS droplara sebep olduğunu söylüyorlar. Böyle bir iddia ben başka yerden şahsen duymadım.
1707864151853.png

Burada yine çok ilginç bir ifade görebiliriz. İddialarına göre 2060 Super ile birlikte kullanıldığında 3700X, 9100F ile "karşılaştırılabilir" bir performans veriyor. İnanması güç ama her verdikleri örnek gibi bunun hakkında da kanıtlayıcı başka bir video veya kaynak bulamadım.
Linkte de bu karşılaştırma var.
1707864327942.png

Başka alanlarda ne kadar yüksek yüzdesi olursa olsun bir şekilde "effective speed" adında sadece 3700x onlara göre 9100F'e göre %7 daha "efektif hızlı".
1707864432073.png

Bu kadar verdikleri yüksek puanlardan sonra nasılsa %7 "efektif hız"a ulaşmışlar.
1707864527589.png

Sitenin her tarafında olduğu gibi yine yalan yok ama üsluptan dolayı bu işlemcinin lüzumsuz olduğunu anlatma çabası hala bitmiyor. Söylediklerine göre 3700X "tam zamanlı çalışan medya kodlayıcılarına (sanırım video editor demek istediler) mantıklı bir değer katarken oyuncular, günlük kullanıcılar ve yayıncılar başka işlemcilere bakmalı". Çünkü nedeni "NVENC veya başka bir PC ile yayın yapmak neredeyse her zaman daha az FPS droplara sebep olur". Demek istediği basitçe şu, nasıl olsa multi core çok kullanılmıyor, yayın bile açsan NVENC kullanacaksın. Bir yere kadar doğru olsa da bana göre fazlaca yanıltıcı. Çoklu çekirdek kullanan oyunlar gittikçe çoğalıyor ve multicore'un tek kullanım alanı yayın değil ki zaten yayında neredeyse herkes NVENC kullanmalı.

Ayrıca söylediklerine göre 3700X bir 2070 Super'i "oldukça darboğaz ediyor"muş.
9600K da ayrıca daha ucuz ve daha hızlıymış. Öyle diyorlar.
Bir işlemcinin darboğaz durumu bile çok şeye bağlı. Çözünürlük ve ayarlar en basiti ki daha burada ekran kartının desteklediği teknolojiler vs de var. Ki attığım videoda ben böyle "oldukça bir darboğaz" görmedim.

5800X3D'yi de bu yazıya katmak istedim ancak bunu herhangi bir AMD işlemci için açıp okuyabilirsiniz. Benzer içerikler var zaten.
1707865351323.png

İddia ettiklerine göre düşük çözünürlüklü 3090 Ti ile oyun benchmarkları, bu da 2000 dolarlık bir GPU, diğer her şeyin pahasına.

Evet her durumda bu teknoloji fark etmese de videoda da 3D V-Cache'in düşük FPS'lerin ortalamalarını yükselttiğini çok net görebilirsiniz. Bu sitedeki "EFps"i de yükseltmeli aslında. Ancak Userbenchmark'ın "EFps oyun benchmarkları" kısmında 5800X3D yok. Ne tesadüf.
Ayrıca şunu da unutmamak lazım bunun nimeti asıl sonraki çıkan kartlarla belli oluyor.

Burada başka bir şeye de çok dikkat etmişler. Özellikle seçilmiş oyunları test eden sponsorlu incelemeler. Evet aslında haklılar bu konuda. Ancak bu her işlemcide yapılması gereken bir uyarı olmasına rağmen sadece AMD'de yapıyorlar. Hatta sayfada bahsi geçen 12600K'ya da baktım.
1707866243636.png

Orada Intel hakkında uyarıyı geçtim orada bile AMD'nin marketinginden bahsetmişler.
Ayrıca yine frame droptan bahsetmişler. Ben anlamadım keşke detaylı bir kaynak gösterseler buna, ne frame dropmuş görelim biz de. Çıkardıkları "EFps" olayına kadar propagandaları "frame drop" üzerinden.
1707866386892.png

Yine klasik konu dışı propaganda. Ayrıca Zen 4'ün IPC geliştirmeleriyle 5800X3D ne alaka. Ayrıca nerede 3D demişler yarısını oyuna ayırıyorlar tanıtımların.
1707866472049.png

Tekrardan propaganda görebilirsiniz kelime kalmadı artık.

Sayıları kendileri verseler de teknik olarak bu yazıları altta yazdıkları kullanıcılar yazmış, onlar da öne çıkarmış gibi olmuş. Bu figürlerin tamamen bağımsız kullanıcılar olduğunu düşünmek bana göre imkansız. Öyle bile olsa site bunları öne çıkarmayı rating sistemi olsa bile kendisi seçti. Tahminimce siteye karşı bir negatiflik oluşmasın diye planlanmış bir sistem ancak sayılar yazıları tuttuğu için bağımsız olmasıyla alakalı bir şüphe de kalmadı.

Bu bütün dediklerimden dolayı Userbenchmark birkaç popüler teknoloji subredditinde yasaklı. Örneğin r/hardware ve hatta r/intel.

Olayı özetlemek gerekirse Userbenchmark'ın söyledikleri genelde yalan değil. Ancak sitedeki aşırı AMD karşıtlığı nedeniyle kendi uydurdukları terimleri ve metrikleri kullanarak tarafsız bir sonuç vermiyorlar. Gerçekten bir işlemci daha iyi bile olsa belli özelliklere daha fazla önem verip "effective speed" gibi tanımlar altında kendi istedikleri tarafa çekebiliyorlar. Ayrıca sitelerinde öne çıkardıkları incelemelerde çok net bir taraflılık görülebiliyor. Kısaca Userbenchmark bana göre sahte içerikli olmasa da yanıltıcı bir sitedir ve kimseye Userbenchmark önermem.

Bu sitenin karşılaştırmalar için böyle garip terimleri de var ancak bunlardan bahsetmedim. Site boyunca böyle burası dışında duyamayacağınız terimleri görebilirsiniz:
1707867632791.png

Daha fazla bilgi için bu videoyu da izleyebilirsiniz:

En son da kelimelerin yetmediği ama tamamen komik olan bir karşılaştırma atıyorum okuduğunuz için teşekkür ederim.

Byte

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
203
İsim
Burak B
Hocam elinize sağlık. Söylediklerinize katılıyorum. Bu ülkedeki malum haber kanalları ne ise UserBenchmark da odur. İtibar etmeyin kesinlikle.

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,058
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam elinize sağlık. Söylediklerinize katılıyorum. Bu ülkedeki malum haber kanalları ne ise UserBenchmark da odur. İtibar etmeyin kesinlikle.
Teşekkür ederim. Türk forumlarında bunlardan çok bahsedilmiyor. Gecenin 2'sinde dedim ki o zaman ben bahsedeyim :D.

Aykut D.

80+ Gold
Teşekkür ederim. Türk forumlarında bunlardan çok bahsedilmiyor. Gecenin 2'sinde dedim ki o zaman ben bahsedeyim :D.
Senelerdir bu adamlar neden amd gömüyor diyordum sonra reditte gördümki çoğu kişi intel fanboyu amd hater olduğunu söylüyorlar :D . Sitelerine bakarsan en kötü işlemci listelerinde genellikle amd işlemciler var :D .
Mesaj otomatik birleştirildi:

Senelerdir bu adamlar neden amd gömüyor diyordum sonra reditte gördümki çoğu kişi intel fanboyu amd hater olduğunu söylüyorlar :D . Sitelerine bakarsan en kötü işlemci listelerinde genellikle amd işlemciler var :D .
En kötü işlemci 7900x3d :D
1707900246951.png

1707900246951.png
R5 2600 ile i7 11700k karşılaştıran siteyi çokta kaale almamak gerek .
1707900347717.png

RTX3070

80+ Platinum
En İyi Cevap
7
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,058
İsim
RTX 3070
İlgilendiği Kategoriler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Alıntıyı görüntüle

R5 2600 ile i7 11700k karşılaştıran siteyi çokta kaale almamak gerek .
Alıntıyı görüntüle
Ayrıca bu sitede herhangi bir AMD işlemcisinde paraya karşı alınan değer çok düşük gözüküyor :D.

Gif Man

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,644
İsim
Batuhan
Ben Genelliklen Burdan Bakıyorum .

$ilent

80+ Titanium
En İyi Cevap
2
Altın kural, asla site üzerinden donanım karşılaştırmalarına vs. bakmayın. Hep diyoruz en iyi karşılaştırma video ile pratikte olur, çünkü son kullanıcı için gereken şey pratikteki performanstır.

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
Ayrıca bu sitede herhangi bir AMD işlemcisinde paraya karşı alınan değer çok düşük gözüküyor :D.
Bu site ağır intel fanboyu. Zamanında daha çok bu siteye referans atan vardı bu ara çok yoklar. Gerçi yine biraz düzeltmişler normalde İ3 ler R7 lerden güçlü çıkıyordu, çoklu çekirdek kıyaslamasında maks 8 thread kıyaslıyordu 😂

RinDoChi

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
344
İsim
Murat Cemal
Yaşasın passmark

Top Bottom