Neler Yeni

Bios güncel olmadığı zaman sistemin fanları çalışıp ekranın gelmemesi mümkün mü?

Omeraslan93

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
697
İsim
Ömer Aslan
Bu bios güncellemesi işlemciye göre yapılıyor değil mi? Eski işlemcim r5 3600 yeni aldığım r7 5800x3d. R5 3600 işlemcimi takıp görüntü aldıktan sonra neye göre indirme yapmam gerekli? Yani r5 3600 için indirdigim biosu r7 5800x3d için kullanabilir miyim? Yol gösterme şansın var mı?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Harici olarak r7 5800x3d'yi tekrar taktığımda görüntü alamıyacağım. Usb ile nasıl işlem yapacağım?
Evet eski işlemciyi takacaksın. Anakartının en son güncellemesini sitesinden bulup flas belleğe indireceksin. Takıp güncelleyeceksin. Eğer güncelleme başarılı olur yeni işlemciyi taktığında görüntü yine gelmezse işlemcide sorun var demektir. Bios güncelleme ile ilgili YouTube da çok video var.

Bu arada ben sitede senin işlemci desteğini göremedim anakartta. Eğer bios güncelledikten sonra yine ekran alamazsan galiba anakartın yetersiz olmuş olacak.

Ekler

• Screenshot_2024-04-06-10-18-47-101_com.android.chrome.jpg
    Screenshot_2024-04-06-10-18-47-101_com.android.chrome.jpg
    416.7 KB · Hit: 24
Son düzenleme:

Anatolia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Emre ÇAKIRCA
Online olduğum sürece yardımcı olmaya çalışırım
Çok sağ olun hocam.

Evet eski işlemciyi takacaksın. Anakartının en son güncellemesini sitesinden bulup flas belleğe indireceksin. Takıp güncelleyeceksin. Eğer güncelleme başarılı olur yeni işlemciyi taktığında görüntü yine gelmezse işlemcide sorun var demektir. Bios güncelleme ile ilgili YouTube da çok video var.

Bu arada ben sitede senin işlemci desteğini göremedim anakartta. Eğer bios güncelledikten sonra yine ekran alamazsan galiba anakartın yetersiz olmuş olacak.
Techonpat'ın bir videosuna denk geldim, ona bakacağım. Bu arada internette araştırma yaptıktan sonra aldım anakartı. Gördüğüm kadarıyla uyumluydu. Link atma şansın var mı? Bir de ben inceliyim.

Şimdi baktım. Listede benim işlemci de var. Site bu:

Omeraslan93

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
697
İsim
Ömer Aslan
Çok sağ olun hocam.

Techonpat'ın bir videosuna denk geldim, ona bakacağım. Bu arada internette araştırma yaptıktan sonra aldım anakartı. Gördüğüm kadarıyla uyumluydu. Link atma şansın var mı? Bir de ben inceliyim.

Şimdi baktım. Listede benim işlemci de var. Site bu:

Evet varmış destek demek ki sitede listeyi güncellememişler. Bios güncellemesinden sonrası ekran gelecektir. Bu arada bios güncelleyince ram frekanslarıda sıfırlıyor. Ram mhzlerinide ayarla görüntü alınca. Onunla ilgilide YouTube da video var.

Anatolia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Emre ÇAKIRCA
Beyler harici bir sorum olacak, sabahtan beri aklıma takıldı. Arctic 2. versiyon 360mm sıvı soğutma montajını dün yaptım. Linkini attığım videodaki 0:49 saniyesinde bilgilendirmede plalekette 2 vida yuvası var. Ben 2 numaralı kısımdan yaptım montajını. R7 5800x3d 7. versiyon diye hatırlıyorum. Yine de montajı 2 numaralı kısımdan yaptım. 2 numaralı yuvanın desteklediği ya da önerildiği 3000 ve 5000 serisi. Yanlış mı yaptım sizce? @Omeraslan93 @Drsağbırakmayan

Evet varmış destek demek ki sitede listeyi güncellememişler. Bios güncellemesinden sonrası ekran gelecektir. Bu arada bios güncelleyince ram frekanslarıda sıfırlıyor. Ram mhzlerinide ayarla görüntü alınca. Onunla ilgilide YouTube da video var.
Hatırlattığın için çok sağ ol hocam, cansın. Şimdiye kadarki yardımlarınız için çok sağ olun.

Omeraslan93

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
697
İsim
Ömer Aslan
Beyler harici bir sorum olacak, sabahtan beri aklıma takıldı. Arctic 2. versiyon 360mm sıvı soğutma montajını dün yaptım. Linkini attığım videodaki 0:49 saniyesinde bilgilendirmede plalekette 2 vida yuvası var. Ben 2 numaralı kısımdan yaptım montajını. R7 5800x3d 7. versiyon diye hatırlıyorum. Yine de montajı 2 numaralı kısımdan yaptım. 2 numaralı yuvanın desteklediği ya da önerildiği 3000 ve 5000 serisi. Yanlış mı yaptım sizce? @Omeraslan93 @Drsağbırakmayan

Hatırlattığın için çok sağ ol hocam, cansın. Şimdiye kadarki yardımlarınız için çok sağ olun.
Sıvı soğutmalar hakkında bilgim yok. Bilen kişiler bakacaktır. Önemli değil kolay gelsin

Drsağbırakmayan

80+ Bronze
Bu soğutucu kullanmadım bilgim yok fakat yanlışlık olsa montaj yapamazdınız.

Zorla taktığınız bir durum oluştu mu veya montajdan sonra soğutucu da sallanma var mı gevşek olma durumu.

Böyle bir durum yoksa hiçbir problem çıkarmaz ama kullanan kişiler daha iyi bilir

Anatolia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Emre ÇAKIRCA
Bu soğutucu kullanmadım bilgim yok fakat yanlışlık olsa montaj yapamazdınız.

Zorla taktığınız bir durum oluştu mu veya montajdan sonra soğutucu da sallanma var mı gevşek olma durumu.

Böyle bir durum yoksa hiçbir problem çıkarmaz ama kullanan kişiler daha iyi bilir
Am4 için 2 türlü montaj imkanı verince ortada kaldım. Acaba soğutucu bloğu tam işlemcinin üstüne oturmadı mı diye. O kadar taktıktan sonra da çıkarmak istemedim 😃 Bu arada zorlama veya girememe durumu olmadı. Pc açılsaydı sıcaklıklar üzerinden bakıcaktım. Yine de konu açmakta fayda var.

Ceasar123

80+ Bronze
İşlemcin ve anakart modelin nedir?
Mesela B450 ve A320 anakartlarında eğer Ryzen 5000 serisi işlemci kullanmak isterseniz en güncel bios yardımı ile kullanabilirsiniz.
Direkt olarak Ryzen 5000 ready gelmediği için sonradan update ile destek açılıyor.
Öyle bir durumsa uyumlu işlemci ile önce güncelleme yapılması gerek.
Beta olmayan en güncel sürüm kurabilirsiniz.
Ayrıca bazen 1 sürümden direkt en güncele geçemiyorsunuz aradaki 1,2 sürümünde olması lazım. Anakart sitesinden detaylı okuyup öğrenin öyle yapın.

Anatolia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Emre ÇAKIRCA
İşlemcin ve anakart modelin nedir?
Mesela B450 ve A320 anakartlarında eğer Ryzen 5000 serisi işlemci kullanmak isterseniz en güncel bios yardımı ile kullanabilirsiniz.
Direkt olarak Ryzen 5000 ready gelmediği için sonradan update ile destek açılıyor.
Öyle bir durumsa uyumlu işlemci ile önce güncelleme yapılması gerek.
Beta olmayan en güncel sürüm kurabilirsiniz.
Ayrıca bazen 1 sürümden direkt en güncele geçemiyorsunuz aradaki 1,2 sürümünde olması lazım. Anakart sitesinden detaylı okuyup öğrenin öyle yapın.
Kafam daha da karıştı şimdi 😃 ben size elimdeki işlemci ve anakartı söylesem, yardımcı olsanız olur mu? İşlemcim r7 5800x3d anakartım gigabyte b450 s2h v2

Ceasar123

80+ Bronze
Kafam daha da karıştı şimdi 😃 ben size elimdeki işlemci ve anakartı söylesem, yardımcı olsanız olur mu? İşlemcim r7 5800x3d anakartım gigabyte b450 s2h v2
Anakartınız sitesinde işlemci destek kısmında 5800X ve 5800X3D iki modeli içinde destek gözüküyor.
B450'yi direkt olarak güncellemesiz çalıştıracak Ryzen 1000 ve 2000 serisidir. Daha fazlası için (3000 ve 5000 serisi) güncelleme gerekiyor.
1712396948211.png

Anatolia

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Emre ÇAKIRCA
Anakartınız sitesinde işlemci destek kısmında 5800X ve 5800X3D iki modeli içinde destek gözüküyor.
B450'yi direkt olarak güncellemesiz çalıştıracak Ryzen 1000 ve 2000 serisidir. Daha fazlası için (3000 ve 5000 serisi) güncelleme gerekiyor.
Alıntıyı görüntüle
Yani beta olmayan en güncel sürüme günceller isem hem r7 5800x3d'yi hem de onun altındaki sürümleri (r5 3600 gibi) sorun sekilde calıştırabilirim. Bu arada farklı bir sorum daha olacaktı. Flash üzerinden değil de sistem üzerinden yapma şansım var mı? Flasha atmadan yalabiliyorduk diye hatırlıyorum, emin olamadım. Harici olarak r5 3600 ile yapacağım bu işlemi biosu güncellemem ile uyumsuzluk yaşamam değil mi anlık olarak?

Ceasar123

80+ Bronze
Yani beta olmayan en güncel sürüme günceller isem hem r7 5800x3d'yi hem de onun altındaki sürümleri (r5 3600 gibi) sorun sekilde calıştırabilirim.
Evet

Bu arada farklı bir sorum daha olacaktı. Flash üzerinden değil de sistem üzerinden yapma şansım var mı? Flasha atmadan yalabiliyorduk diye hatırlıyorum, emin olamadım.
Ben öyle bir şey duymadım, yapmasınıda bilmiyorum. Tavsiyem size direkt bir flash ile normal şekilde yapmanız.
1- Bir flashı alın
2- Fat32 formatında direkt USB içine (Herangi bir klasöre yada zipin içine koymadan) dosyayı atın.
1712397836771.png

3- Bios'dan girip güncelleyin Windows ekranı gelene kadar yada daha doğrusu tamamen sistem işini bitirene kadar flashı çıkarmayın.
O sırada PC 3-4 defa yeniden başlayabilir.

Harici olarak r5 3600 ile yapacağım bu işlemi biosu güncellemem ile uyumsuzluk yaşamam değil mi anlık olarak?
Ryzen 3000 serisi ve 5000 serisi desteği farklı farklı zamanlarda geldi.
Mesela ben Asrock A320M HDV R40 kullanıyorum.
Ryzen 5000 serisi desteği 2022/01/05 zamanı gelen bios ile geldi.
Ryzen 3000 serisi desteği 2019/07/01 zamanı gelen bios ile geldi.

O anakartın hangi BİOS ile çıktığına bağlı mesela direkt ilk günkü gibi çıkan anakartta 3000 ve 5000 serisi desteği olmaz.
Ama sonradan hala üretip satarsa destek olma ihtimali var mesela;
Gigabyte B450MK modelini Ryzen 5000 ready olarak satıyor. Çok revaçta olduğu için.

Senin anakart modelin ise şuan Ryzen 3000 ready olarak satılıyor. Ama senin ne zaman aldığını bilmiyorum. Yada hangi zamanda üretildiğinide bilmiyorum ama yüksek ihtimal 3000 serisi ilede çalışır halde gelmiştir.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
913,052
Üyeler
141,665
Son üye
RullOmnia
Top Bottom