Neler Yeni

10. NESIL INTELDEN - 14. NESILE GEÇİŞ

ErdemmK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Erdem
amd işlemciye çok sıcak bakmıyor olabilirsiniz,intelde size çok sıcak bakar!Şaka değil bu arada,işlemciniz cayır cayır yanmasını istersenız buyrun alın.Oyun için amd işlemciler varken intel almak .... olur.
Sadece sıcaklık değil olay. Hem çevremde olsun hem forumlarda vs hep Amd isyanı var yıllardır. Ne kadar iyi olursa olsun illaki bir sorun çıkartıyor benim gözümde. Donanım uyumsuzluğu, sistem kararsızlığı gibi. Sürekli bir güncelleme ile birseyleri düzeltmek zorunda kalıyor gibi. 15 yıldır intel kullanıyorum valla 1 kere bana sorun çıkartmadı. O yüzden intel daha düzgün stabil bir kullanım sağlıyor benim görüşüm.

abbidik

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
25
İsim
Ahmet
Ben de 10. Nesil kullanıyor um 15.nesil İntel çıktığı gün alacağım ya 15700k ya da 15600k olacak 64gb da ddr5 alacağım 2x32gb olacak çıkmasını bekliyor um

ErdemmK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Erdem
13700k bence iyi bir geçiş olur 14. Nesil aynı şeyin copy paste versiyonu diye hatırlıyorum çünkü 15. Nesil bence beklenmez intel bu aralar isim değişikliği yapay zeka npu derken kafayı sıyırdı soket değişikliği veya oyunla alakası olmayan yapay zeka destekli bir şey gelebilir o yüzden 13700k iyi bir seçim olur
Aralarında çok çok fiyat farkı yok ya alırsam eğer 14700 alırım muhtemelen

_Emir

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,416
İsim
Emir
Sadece sıcaklık değil olay. Hem çevremde olsun hem forumlarda vs hep Amd isyanı var yıllardır. Ne kadar iyi olursa olsun illaki bir sorun çıkartıyor benim gözümde. Donanım uyumsuzluğu, sistem kararsızlığı gibi. Sürekli bir güncelleme ile birseyleri düzeltmek zorunda kalıyor gibi. 15 yıldır intel kullanıyorum valla 1 kere bana sorun çıkartmadı. O yüzden intel daha düzgün stabil bir kullanım sağlıyor benim görüşüm.
amd ekran kartından şikayet duyarsınız o kadar,onlarda kalitesiz psudan dolayı (geneli).İşlemci kısmından şikayet duymadım duyacağımı da sanmam.Dünyanın en iyi işlemcilerini yapan bir firmadan bahsediyoruz.Siz bilirsiniz hocam.

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
200
İsim
Kaan P
Steam
steamcommunity.com/id/z0rden
Aralarında çok çok fiyat farkı yok ya alırsam eğer 14700 alırım muhtemelen
duyurulacak satılacak trye gelecek alınacak derken kesin fiyatlar uçar sonuçta trde yaşıyoruz bence beklemenin anlamı yok
Mesaj otomatik birleştirildi:

amd işlemciye çok sıcak bakmıyor olabilirsiniz,intelde size çok sıcak bakar!Şaka değil bu arada,işlemciniz cayır cayır yanmasını istersenız buyrun alın.Oyun için amd işlemciler varken intel almak .... olur.
Sıcaklık şakasını eskiden intelciler yapardı vay anasını zaman ne kadar hızlı geçiyor

Dahası  
Reaksiyon skoru
123
İsim
Berkay Şenocak
İlgilendiği Kategoriler
Monitör, Ekran kartı, Overclock, Undervolt
İntelin elinde
Merhaba, yaklaşık 4 yıldır kullandığım Intel i7 10700K işlemcim bazı noktalar yetersiz kalmaya başlıyor. İşlemci performansı ön planda olan konularda ekran kartım ile darboğaza girebiliyor. Bu sebepden dolayı bir upgrade zamanı geldiğini düşündüm.
Aklımda 14700K'ya geçmek var. Kafam da bazı sorunlar var. 15. nesil yakın zamanda gelir mi? Ben şimdi sistemi toplarım birkaç ay sonra 15. nesil çıkarsa ben buna üzülürüm çünkü :D bir diğer mevzu ise maliyetten kurtarmak için DDR4'ten devam etmeyi düşünüyorum. 32 GB 4400MHz RAM'e sahibim. 4 nesil birden atlayıp DDR5'e geçmediğime pişman olur muyum?

Almayı planladığım ürünler.
İntel in elinde şuan aslında 7nm işlemciler mevcut. Amaçları sadece para kazanmak olduğu için bize hala 10nm teknolojisine ait cayır cayır yanan işlemcileri satıyorlar. Gelecek nesillerde artık 7nm teknolojisine geçeceğini düşünüyorum. 7nm teknolojisi çok iyi performans verecektir. Her nesil max performans farkı %7 ile 15. Sabrın varsa biraz daha beklemeni tavsiye ederim. Çok dar boğaz yaşıyorsan, sabrın yoksa arkadaşların tavsiyelerine geçebilirsin.

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
200
İsim
Kaan P
Steam
Bende çok intel kullandım stabil olabilir ama hiç teknoloji çıkartmıyorlar

ErdemmK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Erdem
amd ekran kartından şikayet duyarsınız o kadar,onlarda kalitesiz psudan dolayı (geneli).İşlemci kısmından şikayet duymadım duyacağımı da sanmam.Dünyanın en iyi işlemcilerini yapan bir firmadan bahsediyoruz.Siz bilirsiniz hocam.
Ben kötü demedim zaten evet performansta inteli 3 katlayıp 5e bölüyor ona lafim yok zaten. Biraz yabancı forumlarda 7800x3d yi arastırıcam. Benim amacım ekstra masraf olmasın işlemci anakart değişip ddr4 den devam etmek vardı. Ddr5 için 7800x3d yi biraz araştırıcam.

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
200
İsim
Kaan P
Steam
İntelin elinde

İntel in elinde şuan aslında 7nm işlemciler mevcut. Amaçları sadece para kazanmak olduğu için bize hala 10nm teknolojisine ait cayır cayır yanan işlemcileri satıyorlar. Gelecek nesillerde artık 7nm teknolojisine geçeceğini düşünüyorum. 7nm teknolojisi çok iyi performans verecektir. Sabrın varsa biraz daha beklemeni tavsiye ederim. Çok dar boğaz yaşıyorsan sabrın yoksa arkadaşların söyledikleri işlemcilere geç.
3nm fark kurtarmaz saçma bir güç tüketimleri var onu düzeltmeleri lazım artık e-corelar mı sıkıntı çıkarıyor fikrim yok onun dışında 7 nm ryzen 3000de geldi intel çok yavaş geliyor ben şu samsungun 3nm gaafetlerini merak ediyorum amd nvidia birisi samsungla iş yapsa da performans farkını görsek,tsmc bu aralar afk

_Emir

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,416
İsim
Emir
Ben kötü demedim zaten evet performansta inteli 3 katlayıp 5e bölüyor ona lafim yok zaten. Biraz yabancı forumlarda 7800x3d yi arastırıcam. Benim amacım ekstra masraf olmasın işlemci anakart değişip ddr4 den devam etmek vardı. Ddr5 için 7800x3d yi biraz araştırıcam.
ddr4 için 5800x3d alablrsnız

ErdemmK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
35
İsim
Erdem

z0rden

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
200
İsim
Kaan P
Steam
İyi işlemcidir anakartı alırsanız da 5 yıllık destek falan verir amd intel gibi her 2 yılda bir anakart değiş demiyorlar(bazı gerçekler)
Mesaj otomatik birleştirildi:

Am4 sokete yatırım yapmak pek akıllıca değil gibi benim durumum için
Doğrudur artık işlemci gelmiyor belki bu seferde intel işlemci değiştirilip 2-3 yıl sonra am5e geçilebilir o zamana kadar da ddr5 biraz daha popülerleşip ucuzlar

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1
3nm fark kurtarmaz saçma bir güç tüketimleri var onu düzeltmeleri lazım artık e-corelar mı sıkıntı çıkarıyor fikrim yok onun dışında 7 nm ryzen 3000de geldi intel çok yavaş geliyor ben şu samsungun 3nm gaafetlerini merak ediyorum amd nvidia birisi samsungla iş yapsa da performans farkını görsek,tsmc bu aralar afk
E corelar kurtarıyor inteli şuan. Onların sağladığı verimlilik olmasa 5nm lik AMD 7000 serisine sıvı nitrojen soğutma da yapsalar rakip olamazlardı 😂

Top Bottom