Neler Yeni

3200MHz RAM 3200 MHz'te açılamıyor

~~Kamuran

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,205
İsim
~~Kamuran
Sen XMP'yi kapatıp öylemi 3200'den geri frekansları denedin?
Hocam pardon hatırlayamadım taa maillere incelemeye gittim :D
Evet XMP açık ve kapalı denemişim. Ama nedenini kesin hatırlayamıyorum ki bir yerde XMP kapalı bir şekilde denemiştik günlerce bi türlü bulamadım onu. Geçmişlere kadar gittim gene şöyle bir şey buldum
Su açıdan RAMler diyorum;
XMP açık kapalı 15 kere tek tek, çift şekilde fark etmez hep farklı bir şekilde Memtest yaptım ve bir keresinde XMP kapalı, dual bir şekildeyken 70 hata buldu.

RTX2070S'li sistemim var, RTX destekli oyunlarda crash yiyordum. DLSS çok kötü yumuşatma yapıyordu. Ekran kartımı servise gönderdim ve bir kaç Gün önce geri dönüş sağladılar ve benim sorun yaşadığım bir oyunu 3 saat test edildi ve sorunsuz çıktı. OCCT testi ile 5 saat test edildi sorunsuz çıktı dedi. Bu yüzden bu sorunu bir başka sistem parçanızdan kaynaklanıyor olabilir dedi. Aklıma ilk RAM geldi.

B550 - A Pro anakartım var ve RAMler XMP açık 3200MHz olmuyor. Xmp kapalı max 2800 MHz kadar sorunsuz bir şekilde elle ayarlayabiliyordum. MSI ile mail üzerinden birden fazla yöntem denedik yine sorun devam etti. Anakartı da XMP hatası olarak servise gönderdim ve önümüzdeki hafta büyük ihtimalle geri dönüş yapılacaktır. Ama bana RAMler arızalı gibi geliyor.

Sistemim sanki ful sorunlu gibi değil mi :)
Boyle bir sorun yaşıyor musun? Hatta en önemlisi internetten çok araştırdım bulamadım ama RTX destekli oyunlarda çökmeden ve DLSS kötü yumuşatma yapmadan oynayabiliyor musun?
https://forum.donanimarsivi.com/kon...vi-ekran-hatasi-hakkinda.224264/#post-2208658Hocam 12. sınıfı şehir dışında okudum ve üniversitede aynı şekil o yüzden ilgilenemedim PC ile garantileri de bitti.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Benim tercihim Corsairı almandan yanadır.
Hocam Corsair'den korkmuyor değilim ne biliyim çok kaliteli diyor bir çok kişi ama ben şüpheci bakıyorum artık. Sorunun kaynağını da bilemiyorum şimdi

ensbhdr55

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,480
İsim
Enes Bahadır

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
Hocam pardon hatırlayamadım taa maillere incelemeye gittim :D
Evet XMP açık ve kapalı denemişim. Ama nedenini kesin hatırlayamıyorum ki bir yerde XMP kapalı bir şekilde denemiştik günlerce bi türlü bulamadım onu. Geçmişlere kadar gittim gene şöyle bir şey buldum

https://forum.donanimarsivi.com/kon...vi-ekran-hatasi-hakkinda.224264/#post-2208658Hocam 12. sınıfı şehir dışında okudum ve üniversitede aynı şekil o yüzden ilgilenemedim PC ile garantileri de bitti.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Hocam Corsair'den korkmuyor değilim ne biliyim çok kaliteli diyor bir çok kişi ama ben şüpheci bakıyorum artık. Sorunun kaynağını da bilemiyorum şimdi
XMP açıkken yapılan memtest86 testinde hata bulabilir. En kesin sonucu XMP kapalı iken hata verirse kesin bir şeyler söylenebilir. Bu yazdığım yolu şuan uyguluyorsun. Bakalım hata verecek mi tekrardan?

~~Kamuran

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,205
İsim
~~Kamuran
XMP açıkken yapılan memtest86 testinde hata bulabilir. En kesin sonucu XMP kapalı iken hata verirse kesin bir şeyler söylenebilir. Bu yazdığım yolu şuan uyguluyorsun. Bakalım hata verecek mi tekrardan?
Hocam yukarıda belirttiğim gibi XMP kapalı iken almışım hatayı. Sanırım orayı yanlış anladınız.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
Hocam yukarıda belirttiğim gibi XMP kapalı iken almışım hatayı. Sanırım orayı yanlış anladınız.
Eski konuyu tekrardan okudum. Senin RAM bozuk hocam o zaman. Corsair'ı bir ara istersen belki adamlar değişim yaparlar.

~~Kamuran

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,205
İsim
~~Kamuran
Eski konuyu tekrardan okudum. Senin RAM bozuk hocam o zaman. Corsair'ı bir ara istersen belki adamlar değişim yaparlar.
Hocam ben Corsair dışında bunu almayı düşünüyordum şimdi sizinki 32 GB benim attığım 16 aralarında büyük farklar var tabi 32 GB geleceğe yönelik yatırım da olur ama sizin attığınız RAM'i ilk defa görüyorum ben. Bu sefer kaliteli olsun iyi bir satıcı olsun diye düşünüyorum Gerek ürün açısından gerek iade olur o açıdan rahat etmem lazım.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
Hocam ben Corsair dışında bunu almayı düşünüyordum şimdi sizinki 32 GB benim attığım 16 aralarında büyük farklar var tabi 32 GB geleceğe yönelik yatırım da olur ama sizin attığınız RAM'i ilk defa görüyorum ben. Bu sefer kaliteli olsun iyi bir satıcı olsun diye düşünüyorum Gerek ürün açısından gerek iade olur o açıdan rahat etmem lazım.
2000 TL'ye bunları almanı tavsiye etmem. O attığım Corsairler büyük ihtimalle sorun çıkartmayacaklardır.

ensbhdr55

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,480
İsim
Enes Bahadır
https://www.tebilon.com/corsair-ven...6gb-ddr4-3600mhz-cl16-ram-cmn32gx4m2z3600c16/
Yukarıda dediğim gibi ben bunları aldım. Gelince takayım 3600 mhz xmp açayım. Sorun olmazsa haber vereyim burdan. Teknoloji şans işi yine bozuk gelebilir ama sorun olacağını sanmıyorum ben. İstersen haber bekle 3 - 4 güne gelir diye tahmin ediyorum ramleri.

Son düzenleme:

~~Kamuran

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,205
İsim
~~Kamuran
Hocam şehir dışı okuduğum için hep PC'den uzak kaldım sorunuyla da ilgilenemedim bir düzgün oyun oynayamadım. Millet bilgisayarım yok diye üzülürken bide bana bak. Büyük ihtimalle pazartesiye kadar iyice araştırır sipariş veririm. O da hafta sonu kargocular çalışmıyor diye. Yoksa şimdi vereceğim. Olmadı iade ederim. Siz yine de elinize ulaşınca, testini yapınca bilgilendirirseniz çok mutlu olurum.
@ensbhdr55

~~Kamuran

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,205
İsim
~~Kamuran
https://www.tebilon.com/corsair-ven...6gb-ddr4-3600mhz-cl16-ram-cmn32gx4m2z3600c16/
bende bunu aldım amazon almanyadan şuan yoldalar. 32 gb yükseltmek için almıştım. Crucial ballistix rgb var elimde boşa çıktılar şimdi.
Hocam tam siparişi veriyordum aklıma şu takıldı. 32 GB alıyorum geleceğe yönelikte iyi oluyor diyordum ki zaten DDR5 RAMler çıkmaya başladı. 2 yıla kadar sistemi yeni baştan dizerim. 32 GB RAM almaya değer mi hocam?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
Hocam tam siparişi veriyordum aklıma şu takıldı. 32 GB alıyorum geleceğe yönelikte iyi oluyor diyordum ki zaten DDR5 RAMler çıkmaya başladı. 2 yıla kadar sistemi yeni baştan dizerim. 32 GB RAM almaya değer mi hocam?
Bence değer, tavsiye ederim 2 yıl gibi bir süreden bahsediyorsun.

~~Kamuran

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,205
İsim
~~Kamuran
Hocam aklımda deli sorular başladı ya :D Size son kez yazmadan önce ödemede sorun oluşmuştu. Bu bi işaret dercesine kendimi vazgeçiriyorum :D
RAMlerde MHz sorunu var diyoruz, parça geldiğinde ya yine sorun devam ederse iade edemezsek, kullanıldı diye adam almam der. Elde patlar bu sefer. Kullandığımı anlayabilir mi? .d
@Emmree

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,499
İsim
Emre Zengin
Hocam aklımda deli sorular başladı ya :D Size son kez yazmadan önce ödemede sorun oluşmuştu. Bu bi işaret dercesine kendimi vazgeçiriyorum :D
RAMlerde MHz sorunu var diyoruz, parça geldiğinde ya yine sorun devam ederse iade edemezsek, kullanıldı diye adam almam der. Elde patlar bu sefer. Kullandığımı anlayabilir mi? .d
@Emmree
14 gün yasal hakkın var.

Top Bottom