Neler Yeni

Öneri 60K Bütçe 4 Laptop Arasında Kaldım

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
544
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
7940 ve 7945 modellere de bakın,
Birde 4070 mi? 4080 mı?
Ya da i7 ,i9?

Şu an bu ürünlerin hiçbiri aynı amaca hizmet etmiyor,
Lenovo şu an isteğinize en yakın ürün ve al kullan olarak hazır.
Başta yazdığım gibi 7940hs ürün bakın boşta sessiz, basit uygulamalarda muazzam ekran süresi.
Asus tuf 7940hs 4070 51k civarı. Ama onun bi tik üstü bir ürün bakmanızı öneririm bütçe varsa.

Ekrana gelirsek ise i9 4070 ya da i7 4080 zaten mobilde rdr 2de bile en yüksek ayarlarda full hd 170 fps verirse kafi. 4k ortalaması 60 fps. 2k olsun 120/140 ( bu değeri bulamadım)

YouTube ya da ilgili yerlerden sıcaklık & ses düzeylerine bakın mutlaka.

Üniversite yıllarında sli laptop vardı, tuğla kadar şarjı & sesi ile kütüphaneye girince açmazdım ya da pilde düşük modda açardım. Yazılım yazarken ev & ofis sessizlik gerektiğinde boşta ses yapan bir ürün 0/100 sizin için.
Hocam bu ürünlerin hiçbiri aynı amaca nasıl hizmet etmiyor. Yani %100 aynı amaca hizmet etmiyor ama hepsi üst seviye gaming laptop'lar değil mi? Evet biri diğerinden belli ölçüde farklı olabilir ama sonuçta hepsi gaming laptop, biri Macbook diğeri Gaming gibi değil.

Ekran benim için en önemli nokta değil şu an, evde monitörle kullanıcam dışarda da zaten üzmez diye düşünüyorum bu listedeki herhangi bir laptop.

SLI laptop konusuna gelirsek kesinlikle haklısınız. Tuğla kadar şarjı beni çok rahatsız etmese de çalışırken sürekli fan sesi çıkarırsa ve basit işleri bile yaparken şarjını kısa sürede tüketirse işte o zaman paramla rezil olmuş olurum :(

Yani benim istediğim şey tam olarak şu;

1) Evde nadiren oyun oynarken beni üzmesin, yeni çıkmış oyunları belki en üst seviyede de olmasa güzel grafiklerle oynayabileyim.
2) Dışarda çalışırken sürekli fan sesi çıkmasın ve sürekli priz aratmasın.

Mantıken düşündüğümde son çıkan oyunları bile ultrada açabilen bir cihaz, IDE, tarayıcı sekmeleri vb. günlük işlerimi yaparken neden ses çıkarsın ki? Ya da neden aşırı güç tüketsin? Eğer bu dediğim şeyleri yaparken bile aşırı bir fan çalıştırması ve güç tüketmesi gerekiyorsa sıkıntı.

Dediğim gibi gidip kütüphanede RDR 2'yi ultrada açıp oynama gibi bir derdim zaten yok, onu yapsam yapsam ayda yılda bir evimde monitörümü de takıp yaparım.

Benimde Media Markt'da deneme fırsatım oldu gerçekten de sadece üst kapat metal gerisi plastik. Bende görünce inanamadım incelemelerde hep magnezyum metal deniyordu.
Evet hocam videoda da öyle diyor adam, acaba o yabancı diye başka ülkelerdeki versiyonu mu öyle dedim ama bu yorumunuzla kesinleşti olay.

• Beğen
Reaksiyonlar: soul

Fatih Sultan Terim

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,366
İsim
Oozdmrsm
Merhaba arkadaşlar, 60k gaming laptop önerisi konusunda bulduğumuz 4 laptop için @Emsal hocamın tavsiyesi üzerine özel bir konu açtım ve fikirlerinizi bekliyorum. Onlarca laptop arasından bu 4 laptopa indirdik listeyi, aşağıdaki 4 laptoptan hangisini tercih ederdiniz ve neden?

Önceki konuya destek veren hocalarımı da şöyle etiketliyorum;

@yagizd2 @MonteCapz @Lady-Of-Ice @soul @Emsal
Yani hocam aslında hepsinde aşağı yukarı aynı özellikte parçalar var. Benim için fark etmez şu anda :D ama bi laptop alacak olsam görüntüsünün beni tatmin etmesi lazım. Mesela hp victus modelleri. Parçaları gayet güzel ama bana o oyuncu bilgisayarı havasını vermiyor. Benim bu laptoplar arasından seçeceğim iki laptop var biri asus rog diğeri msı vector.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
544
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Yani hocam aslında hepsinde aşağı yukarı aynı özellikte parçalar var. Benim için fark etmez şu anda :D ama bi laptop alacak olsam görüntüsünün beni tatmin etmesi lazım. Mesela hp victus modelleri. Parçaları gayet güzel ama bana o oyuncu bilgisayarı havasını vermiyor. Benim bu laptoplar arasından seçeceğim iki laptop var biri asus rog diğeri msı vector.
Hocam bu yoruma ben de katılıyorum, yani bu parayı veriyorsam beni dizaynı ve malzeme kalitesi ile de tatmin etmeli ve o HP Victus vb. cihazlarda yok maalesef, 30k bandında F/P bir cihaz ararken çok iyi bir tercih olabilir ama bu seviyeye çıkıyorsak dediğiniz gibi premium hissettirecek bir cihaz olmalı.

Şu an yaşadığım hisleri tarif eden zamanından çoğumuzun bildiği bir reklam :)

Ben de bu videonun sonundaki gibi "İşte bu!" diyebilirim umarım :D

Emsal

80+ Silver
7940 ve 7945 modellere de bakın,
Birde 4070 mi? 4080 mı?
Ya da i7 ,i9?

Şu an bu ürünlerin hiçbiri aynı amaca hizmet etmiyor,
Lenovo şu an isteğinize en yakın ürün ve al kullan olarak hazır.
Başta yazdığım gibi 7940hs ürün bakın boşta sessiz, basit uygulamalarda muazzam ekran süresi.
Asus tuf 7940hs 4070 51k civarı. Ama onun bi tik üstü bir ürün bakmanızı öneririm bütçe varsa.

Ekrana gelirsek ise i9 4070 ya da i7 4080 zaten mobilde rdr 2de bile en yüksek ayarlarda full hd 170 fps verirse kafi. 4k ortalaması 60 fps. 2k olsun 120/140 ( bu değeri bulamadım)

YouTube ya da ilgili yerlerden sıcaklık & ses düzeylerine bakın mutlaka.

Üniversite yıllarında sli laptop vardı, tuğla kadar şarjı & sesi ile kütüphaneye girince açmazdım ya da pilde düşük modda açardım. Yazılım yazarken ev & ofis sessizlik gerektiğinde boşta ses yapan bir ürün 0/100 sizin için.

Bu 7845hx modeli nasıl hocam

17.3 inch ayrıca

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
115
İsim
Yağız DERELİ
Bende şunu söylüyorum, o asus o 4080 i besleyecek güçte adaptör ile gelmiyor ve pilden yiyor. Eğer alan varsa testini yapsın gelsin :) Ben eminim. Bende G18 var en elit pclerinden. yine yetmiyor. Turbo mod kullanmıyorum.
Asus 330W adaptör 90Wh pil, Msi 330W adaptör 90Wh pil, Acer 330W adaptör 90Wh pil, Lenovo 230W adaptör 80Wh pil ile geliyor. Bu nedenle güç kaynağı konusunda Lenovo dışında herhangi bir yetersizlik olacağını düşünmüyorum. İşlemci ve ekran kartını eş zamanlı olarak yüke soktuğumuz zaman hiçbir laptop'ın tam güçte çalıştığını görmedim ben. Masaüstü gibi çalışmıyorlar maalesef. Örnek olarak 13700hx ve 4080 ikilisini ele alırsak; işlemci max 157W ekran kartı max 175W limite sahip. Ancak ikisini bir arada yüke bindirirseniz ekran kartı 150-175w çalışırken işlemciye giden enerjide kısmaya gidiyor cihazlar ve genelde de 100W üstüne pek çıkmıyorlar. Dynamic boost ile ilişkili olarak ekran kartında (150+25W olarak geçiyor) 150Watt'a kadar dalgalanmalar görebilirsiniz. Bir diğer örnek de bendeki laptop. O da 330W adaptörlü ve aynı bahsettiğim gibi oluyor.
Valla 4070 in 2-3 sene dayanacağı fikrine nereden kapıldınız bilmiyorum fakat şuan dünyadaki en çok ekran kartı 3050 ve 3060, Büyün oyunlar da 6GB vrame göre yapılacakacaktır bir 5 sene daha.
Dlss gibi çözümler de vram kullanımını düşürmekte.
5 yıl içerisinde çıkacak oyunları hesaba çok katmadım bile. Hali hazırda verdiğim örneklerde bile yetersiz olduğundan bahsediyorum ben, dikkatli okuyunuz lütfen. Sizin dediğiniz, grafik ayarlarını low-medium tercih edersek geçerli olur. Dlss dediğiniz gibi kesinlikle yardımcı olacaktır VRAM konusunda ama frame generation ile karıştırmamak lazım. FG, VRAM kullanımını artıran bir özellik. Bu nedenle ona güvenemeyiz.
İşlemci ağırlıklı oyunları gözardı ediyorsunuz. Last of us için konuşursak evet. Ama Satisfactory yada CSGo gibi oyunları düşünürsek i9 ve 4070 i7 ve 4080 den fazla performans verecektir. Hem de ciddi farklarla
Bu dediğiniz kesinlikle doğru. Çünkü bu oyunlar ekran kartının tamamını kullanacak grafikte değiller. Bu nedenle iş işlemciye bakıyor. Benchmark testlerindeki puan farkı çekirdek sayısı ve frekansı ile daha çok ilişkiliyken bahsettiğiniz Cs, Valorant, total war warhammer vb. işlemci bazlı oyunların esas etkilendiği nokta önbellek. Zaten bu yüzden AMD'nin 7800x3D işlemcisi 2023'ün en iyi oyun işlemcisi oldu (Cinebench r23 skoru 18k olmasına rağmen). 13700hx ile 13900hx arasında ise sadece 6mb önbellek farkı var. Bu da sizin düşündüğünüz kadar ekstrem fps farkları oluşturmayacaktır. Ayrıca bu laptopların hiçbirinin işlemci bazlı oyunlarda 165hz'in altına düşeceğini sanmıyorum. 165hz üstünde oyun oynamak da zaten e-sporcuların odaklanması gereken bir nokta diye düşünüyorum.

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
544
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Hocam gayet güzel, bu modelde sıvı metal soğutma mı var acaba? Fiyat 4070 olmasına rağmen yüksek tabi de ROG olduğu için sanırım? İşlemci ise Ryzen olduğundan hiç yorum yapamıyorum, o tarafı hiç bilmiyorum.

Asus 330W adaptör 90Wh pil, Msi 330W adaptör 90Wh pil, Acer 330W adaptör 90Wh pil, Lenovo 230W adaptör 80Wh pil ile geliyor. Bu nedenle güç kaynağı konusunda Lenovo dışında herhangi bir yetersizlik olacağını düşünmüyorum.
Hocam bu yorum ile Lenovo'ya bir darbe geldi şu an.

Bu arada oynadığım oyunlardan da biraz bahsedeyim, laptopları o onuda da değerlendirdik çünkü. Genellikle NFS Heat vb. yarış oyunları oynuyorum, bazen kafa dağıtmak için de Minecraft benzeri oyunlar oynuyorum. CS:GO vb. FPS oyunlarını ise hiç oynamıyorum, bu tarz e-sport camiasının takıldığı oyunları genel olarak oynamıyorum çünkü oyun oynarken online rekabeti pek sevmiyorum. Oyunları genelde kafa dağıtmak için offline modda ya da online sadece arkadaşlarımla oynuyorum, diğer türlü CS:GO gibi rekabet içeren oyunlar ise beni eğlendirmek yerine tam tersine strese sokuyor :)

@yagizd2 hocam peki üstteki yorumumda bahsettiğim iki endişem hakkında ne dersiniz? MSI Vector vb. bir cihaz aldığımda bunları yaşar mıyım sizce? Sizin de şu an kullandığınız DELL baktığımız cihazlara benziyor.

Son düzenleme:

Emsal

80+ Silver
Hocam gayet güzel, bu modelde sıvı metal soğutma mı var acaba? Fiyat 4070 olmasına rağmen yüksek tabi de ROG olduğu için sanırım? İşlemci ise Ryzen olduğundan hiç yorum yapamıyorum, o tarafı hiç bilmiyorum.

Bu arada oynadığım oyunlardan da biraz bahsedeyim, laptopları o onuda da değerlendirdik çünkü. Genellikle NFS Heat vb. yarış oyunları oynuyorum, bazen kafa dağıtmak için de Minecraft benzeri oyunlar oynuyorum. CS:GO vb. FPS oyunlarını ise hiç oynamıyorum, bu tarz e-sport camiasının takıldığı oyunları genel olarak oynamıyorum çünkü oyun oynarken online rekabeti pek sevmiyorum. Oyunları genelde kafa dağıtmak için offline modda ya da online sadece arkadaşlarımla oynuyorum, diğer türlü CS:GO gibi rekabet içeren oyunlar ise beni eğlendirmek yerine tam tersine strese sokuyor :)

@yagizd2 hocam peki üstteki yorumumda bahsettiğim iki endişem hakkında ne dersiniz? MSI Vector vb. bir cihaz aldığımda bunları yaşar mıyım sizce? Sizin de şu an kullandığınız DELL baktığımız cihazlara benziyor.

https://forum.donanimarsivi.com/konu/sivi-metal-sonum-oldu.684925/post-6844468

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
115
İsim
Yağız DERELİ
Hocalarım bir de şöyle bir endişemden de bahsetmek istiyorum. Şimdi biz burada gerçekten en iyi performansı hangisi verir diye düşünüyoruz ve analiz yapıyoruz ancak bu laptopu benim dışarda da kullanmam gerekecek. Acaba beni mobilite ve şarj anlamında üzerler mi? Şarjdan kastım bataryada iken ultrada son çıkan oyunları oynamak değil tabi, onu evde yaparım zaten. Benim merak ettiğim dışarda bir kafede oturup huzur içinde kodumu yazabilecek miyim? Sürekli priz aramak ve laptop fan sesinden dolayı insanların bana bakmasını da istemem tabi, hatta bu yüzden Macbook bile düşündüm bir ara ama o da bana çok kısıtlayıcı geliyor, hiçbir yükseltme yapamamak, her adımda Apple abiye bağımlı olmak beni şimdiden daraltıyor. O yüzden Windows düşünüyorum ama yukarıda yazdığım gibi endişelerim var. Sizce bu laptoplar endişe ettiğim sıkıntıları bana yaşatır mı yoksa boşuna mı dert ediyorum?
Düşünceniz bu yönde ise intel HX serisinden ziyade amd'nin HS işlemcilerine ve lenovo'daki 13700h gibi H serisi işlemcilere odaklanmanızı öneririm. Ayrıca verimlilik konusunda r7 7840hs, r9 7940hs bayağı iyi işlemciler. Bataryadaki performansları intelden daha iyi. Örnek olması için Jarrod's tech'in kanalındaki bir videodan aldığım şu tabloyu inceleyin:

Ekler

• battery life chart.png
    battery life chart.png
    880.3 KB · Hit: 35

MattJohn

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
544
İsim
Matt John
İlgilendiği Kategoriler
Teknoloji
Hocam ben de aynı bu konuyu açan arkadaş gibiyim. Laptopu son vidasına kadar açmak ve bakımlarını, macununu vs. değiştirmek istiyorum. Eğer bu baktığımız ASUS ROG modellerinin hepsinde kesin sıvı metal varsa direk listeden çıkarırım, hatta bildiğiniz listemizde olan başka cihazlarda da varsa onları da çıkarırım. Dediğim gibi kendi kendime yapabilmeliyim bakım işlemlerini.

Düşünceniz bu yönde ise intel HX serisinden ziyade amd'nin HS işlemcilerine ve lenovo'daki 13700h gibi H serisi işlemcilere odaklanmanızı öneririm. Ayrıca verimlilik konusunda r7 7840hs, r9 7940hs bayağı iyi işlemciler. Bataryadaki performansları intelden daha iyi. Örnek olması için Jarrad's tech'in kanalındaki bir videodan aldığım şu tabloyu inceleyin:
Tamamdır hocam ben bu tabloyu bir inceleyim, dediğim gibi batarya da kesinlikle önemli, masaüstü sistem toplamıyorum sonuçta, illaki bataryada da kullanmam gerekecek bu cihazı.

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
115
İsim
Yağız DERELİ
Yoo aslında darbe değil. 13700h 115W, rtx 4070 140W (Ancak mimari olarak voltaj limitinden 115W'ı geçmez). 230W adaptör ucu ucuna yetiyor gibi düşünebilirsiniz. Eksik kalan kısmı da batarya destekliyor zaten. Ama bataryanın desteklemesi gereken bir kullanım senaryosu günlük yaşantınızda olmaz. Hem işlemci hem ekran kartını stress testine sokarsanız erişebileceğiniz bir durum.

*Ayrıca konu üzerine konuştukça sizin kullanım senyaryonuza ve kalite anlayışınıza en uygun cihaz lenovo olmaya başladı benden demesi 😃

Emsal

80+ Silver
Yoo aslında darbe değil. 13700h 115W, rtx 4070 140W (Ancak mimari olarak voltaj limitinden 115W'ı geçmez). 230W adaptör ucu ucuna yetiyor gibi düşünebilirsiniz. Eksik kalan kısmı da batarya destekliyor zaten. Ama bataryanın desteklemesi gereken bir kullanım senaryosu günlük yaşantınızda olmaz. Hem işlemci hem ekran kartını stress testine sokarsanız erişebileceğiniz bir durum.

*Ayrıca konu üzerine konuştukça sizin kullanım senyaryonuza ve kalite anlayışınıza en uygun cihaz lenovo olmaya başladı benden demesi 😃
Şu laptop nasıl hocam senin batarya listesinde de en tepelerde

yagizd2

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
115
İsim
Yağız DERELİ
Şu laptop nasıl hocam senin batarya listesinde de en tepelerde

Yani tabloya göre 418 dakika youtube süresi varmış Pek tepede sayılmaz ama yine de iyi. Ancak ben ekrana fan üfleyen tasarımları oldum olası sevmedim. Ayrıca çok fahiş fiyat çekiyorlar bu modellere.

Emsal

80+ Silver
Yani tabloya göre 418 dakika youtube süresi varmış Pek tepede sayılmaz ama yine de iyi. Ancak ben ekrana fan üfleyen tasarımları oldum olası sevmedim. Ayrıca çok fahiş fiyat çekiyorlar bu modellere.

Sanki çok fahiş fiyat çekmemişler buna hocam normalin bir tık üstü belki denebilir 4070 13900h işlemci çok ince ve hafif farklı bir tarzı var

Anladığım kadarıyla qhd ekranın 4070 ile ne kadar kullanışlı olduğu asıl soru

Top Bottom