Neler Yeni

Abdullah Abiden AL-SATÇILARA Müdehale

Status
Bu konu kilitlenmiştir.

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
Storyde avukatımla birlikte cimere şikayet edeceğim demiyor muydun? Yanlış anlama seni seviyorum, özellikle bu deprem sürecinde gösterdiğin çabadan ötürü sana olan sevgim arttı. Ama bahsettiğim olaydan malesef bir şey çıkmaz. Ürünü önce satın alıp, aradan 15 gün geçmesini bekleyip ondan sonra sikayet etmen lazım. Satılan bütün sistmeleri tek tek satın alıp şikayet mi edeceksin? Adam "zaten fatura kesecektim, 15 gün benim fatura kesme sürem var" dediğinde nasıl suçlayacaksın adamı?
Arkadaşım yorum yazmayacağım. Teşekkürler

borakok

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
15
İsim
Altan Bora KÖk
al satçılık isteyen yapar serbest piyasa ister al ister alma

EmreBey52

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,200
İsim
EmreBey

PaLaaX

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,811
İsim
𝓐𝓭ı 𝓨𝓸𝓴 𝓝𝓪𝓶ı 𝓥𝓪𝓻
Discord
𝑃𝑎𝐿𝑎𝑎𝑋#7322
Biliyorum çok gıcık bir durum fakat başlıktaki yanlışlığı düzeltir misiniz ?

longinus

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
755
İsim
Emrullah YAZICI
Arkadaşım kâr amacı güdülen işte vergi mükellefi olmak ve fatura kesmek zorunludur. İkinci el diyor farkında mısınız? devlet gözünde ikinci el gerçekten ikinci el ve değer kaybına uğramış üründür ama maşallah bizim memlekette ikinci elin sıfırdan ve fiyatının da sıfırından pahalı olduğu ortada bunu anlamak zor olmamalı
Al-satçıların önünü kesmek, al-satı engellemek için anlaştığınız firmalar ile "nasıl tedbir alınabilir ?" çerçevesinde değerlendirirseniz işiniz çok daha kolay olur Abdullah bey.

Kanunlara aykırı bir şey yapılmıyor sonuçta. Avukatın etkisi nasıl olur bilemiyorum tabii ki. Siz sıfır olarak değerlendiriyorsunuz ama sonuçta kutularından çıkarılmış, montajlı hazır sistemler olarak geliyorlar. Sıfır kategorisine girmiyor bu bağlamda.

Size tavsiyem firmalar hazır sistemlerin stoğunu web sitelerine yüklediklerinde habersiz bir şekilde bir sınırlama olmalı. Örneğin ;

-Alacak kişi daha önce aynı üyelikle başka bir hazır sistem siparişi vermemiş olmalı,

-Firma daha önce falanca TC numaralı şahısa fatura kesmemiş olmalı,

-Daha öncesinden forumda veya başka mecralarda özel bir sıra numarası verilerek yalnızca kullanım amacı ile alacak kişiye öncelik tanınmalı (forumda belirli bir tarihten önce üye olmuş, forum aktivitesi ve yorumları modlar tarafından takip edilip, al-satçı olmadıgı onaylanan kişiler)

Gibi gibi...

İstenirse çözüm çok. Ama anladığım kadarıyla firmalar sizler gibi takipçi kitlesi çok olan ve anında stokları eritebileceği düşüncesiyle bu gibi önerilere yaklaşmıyorlar.

tümen

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,950
İsim
tümen dağ
Story de ne dıyordu izleyemedim

Abdullah Hacıgül

Kurucu - Yönetici
Yönetici
En İyi Cevap
4
Al-satçıların önünü kesmek, al-satı engellemek için anlaştığınız firmalar ile "nasıl tedbir alınabilir ?" çerçevesinde değerlendirirseniz işiniz çok daha kolay olur Abdullah bey.

Kanunlara aykırı bir şey yapılmıyor sonuçta. Avukatın etkisi nasıl olur bilemiyorum tabii ki. Siz sıfır olarak değerlendiriyorsunuz ama sonuçta kutularından çıkarılmış, montajlı hazır sistemler olarak geliyorlar. Sıfır kategorisine girmiyor bu bağlamda.

Size tavsiyem firmalar hazır sistemlerin stoğunu web sitelerine yüklediklerinde habersiz bir şekilde bir sınırlama olmalı. Örneğin ;

-Alacak kişi daha önce aynı üyelikle başka bir hazır sistem siparişi vermemiş olmalı,

-Firma daha önce falanca TC numaralı şahısa fatura kesmemiş olmalı,

-Daha öncesinden forumda veya başka mecralarda özel bir sıra numarası verilerek yalnızca kullanım amacı ile alacak kişiye öncelik tanınmalı (forumda belirli bir tarihten önce üye olmuş, forum aktivitesi ve yorumları modlar tarafından takip edilip, al-satçı olmadıgı onaylanan kişiler)

Gibi gibi...

İstenirse çözüm çok. Ama anladığım kadarıyla firmalar sizler gibi takipçi kitlesi çok olan ve anında stokları eritebileceği düşüncesiyle bu gibi önerilere yaklaşmıyorlar.
Arkadaşlar konuları alıntılayıp neden uzatıyosunuz ben halledicem ben kasmıyorum siz neden kasıyorsunuz. Al Sat bir suç değil, ama bunu ticari kaygı ile kâr gözeterek fatura kesmeden yapıyorsanız iş değişir :) bu konu hakkında son yorumum konumu alıntılamayın benim pclerimde al sat işi bitti. Teşekkürler

Kürşat K.

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,921
İsim
Kürşat
İlgilendiği Kategoriler
Elektrik elektronik sistemleri - Bilgisayar Sistemleri - İnternet Hizmetleri Teknik Destek - Teknolojiye dair her şey
Instagram
kursat.kutukcu
Facebook
kursat.kutukcu.1
Ülke gündemi bu kadar üzücü iken şuan bununla ilgili bir şey konuşmak istemiyorum. Bununla ilgili avukatımla video içerik yapacağım. Sırf benim değil hiçbir yayıncının fırsat sistemini al satçılara sattırmayacağım. Göz yumduğumuz yerler oldu ağzımıza s*çmaya kalktınız gerekli cevabı alacaksınız. Teşekkürler
Reis bu dediğin al sat sorunun tek çözümü Yasa ile olur yasa çıkamadıkca önüne geçilemez geçebilirsen helal olsun derim

wake up to reality

80+ Silver
Arkadaşlar konuları alıntılayıp neden uzatıyosunuz ben halledicem ben kasmıyorum siz neden kasıyorsunuz. Al Sat bir suç değil, ama bunu ticari kaygı ile kâr gözeterek fatura kesmeden yapıyorsanız iş değişir :) bu konu hakkında son yorumum konumu alıntılamayın benim pclerimde al sat işi bitti. Teşekkürler
abi böyle bir sey yapacaksan baştan neden demiyorsun? yeni sistem çıkaracağın zaman söylesen tamam da sistemi aldiktan sonra söyleyince insanlari zor duruma düşürüyorsun

Kürşat K.

80+ Titanium
Dahası  
Reaksiyon skoru
14,921
İsim
Kürşat
İlgilendiği Kategoriler
Elektrik elektronik sistemleri - Bilgisayar Sistemleri - İnternet Hizmetleri Teknik Destek - Teknolojiye dair her şey
Instagram
kursat.kutukcu
Facebook
kursat.kutukcu.1
Şahsen benim görüşüm, tahminim şu yönde. Firmalar kampanyalı hazır sistem çıkardıklarında hızlıca tükenmelerinden gayet memnunlar. Bu sebepten dolayı al-satçıların almasını engellemek için herhangi bir tedbir alınmıyor. Firma istese stoklarını daha önce hiç alışveriş yapmamış müşteriler adına olacak şekilde habersiz bir stok açabilir. Ya da daha önce TC numarasına fatura kesilmemiş müşterilerine özel stok açabilir. Elbette al-satçılar bunlarada çözüm üretecektir. Ancak bu gibi tedbirler habersiz ve bir anda yapılırsa ilk çıkacak kampanyalı sistemlere al-satçılar erişemez. Hadi bu tedbirleride geçtim. Foruma özel stok çıkarılabilir, foruma belli bir tarihten önce üye olmuş kişilerin başvurabileceği bir post açılıp özel bir sıra numarası alınabilir vs. vs.

Bende al-satçıyım. Eylül ayından beri satış yapıyorum. Eylül ayından bu yana al-satçılar ile alakalı gönderiler, yorumlar hiç bitmiyor. Ben 5 aydır çıkan her F/P sistemi bir şekilde alabiliyorsam ama alamayanlar oluyorsa bence sorun bizde aranmamalı. Ben sattığım çoğu kasayı donanım arşivi, ModArt ve PC hocasının varlığından habersiz insanlara satıyorum. Uygun fiyata kasa almak isteyen, gerekli her yeri takip eden, hazırda bekleyen her kişi bence rahatlıkla alabilir. Alamayanlar lütfen suçu bizde aramasın. Benim kendi şahsî bilgisayarım bile yok. Siparişlerin çoğunu telefondan geçebiliyorum. Bu işlerin bilgisayardan daha kolay ve avantajlı olduğunu herkes bilir.

Her zaman söyledim, yine söylüyorum. Ben bu işi para kazanmak için yapıyorum. Bir mal satın aldığımda kendi paramı kullanıyorum. Param en az 1-2 hafta malda beklemiş oluyor. Elbette satarken kâr edeceğim. Kazandığım parayla borçlarımı ödüyor, bir türlü yetmeyen maaşıma ek bir gelir olarak hane gelirime katkıda bulunuyor, alamadığım pek çok temel ihtiyaçlarımı bu sayede alıyorum. Böyle bir ekonomide, maaşlı bir çalışansanız... Heleki evli ve çocukluysanız yaptığınız bu al-sat aksine takdir edilmeli diye düşünüyorum. Size göre her ne kadar bu etik değilmiş gibi görünse de bir aile babası olarak bence gurur duyulacak bir şey. En azından haram bir iş yapmıyorum. Yolsuzluk yapmıyorum. Rüşvet almıyorum. Tamamen helal kazanç..

Suçu bizde değil 3-4 bin TL ucuza alabilmek için sizi bu kadar uğraştıran, para politikaları berbat, vatandaşına gün yüzü göstermeyen hükümette arayın suçu.
Knka bu dediğin de yasal olmaz farkındaysan biri şikayet eder ihbar eder çünkü önce yasa vs çıkmasi lazım tüketici kanununa madde eklenmesi gerekir tebrik edenden çok şikeyet eden de olur yemin ediyorum kendim için demiyorum kaldı ki ben bunun ölüsü değilim olmuş olmamış önemli değil ama hukukî olarak bunun önüne geçilir

no-name

80+ Silver
Kampanyalı hazır sistem çıkaran firmalar ürünü piyasasından çok çok ucuza çıkarttıkları için adamlar ikinci elde fiyatın üstüne koysa bile hâlâ piyasasından ucuza oluyor. Bu yöntem sistemi çıkartan firmalara anlık hızlı satış ve sermaye olarak ve reklamını yapan youtuber'lara içerik olarak faydalı win win durumu var yani. Tabii ki satın alanlar da faydalanıyor. Ürün hâlâ piyasasından ucuz olduğu için yine ikinci el kategorisine girer kimse bir şey diyemez. Herkes zaten tek hesap üzerinden bir sistem alabiliyor TC sınırlaması yapma da hukuken mümkün değil. Yani pek bir çözümü yok gibi.

Aaahmt

80+ Silver
abi böyle bir sey yapacaksan baştan neden demiyorsun? yeni sistem çıkaracağın zaman söylesen tamam da sistemi aldiktan sonra söyleyince insanlari zor duruma düşürüyorsun
Abdullah abinin sistemi alıp zor duruma düştüysen bu olaylardan dolayı sanırım +200 ekleyerek satabiliyorsun yanlış hatırlamıyorsam hikayede bundan bahsetti
Mesaj otomatik birleştirildi:

Biliyorum çok gıcık bir durum fakat başlıktaki yanlışlığı düzeltir misiniz ?
ne gibi yanlışlık var hocam?

wake up to reality

80+ Silver
Abdullah abinin sistemi alıp zor duruma düştüysen bu olaylardan dolayı sanırım +200 ekleyerek satabiliyorsun yanlış hatırlamıyorsam hikayede bundan bahsetti
ha 200 eklemisim ha 500, para ekleyince bir sıkıntı olmuyorsa 200de de sıkıntı olmaz digerlerinde de, sıkıntı oluyorsa hicbir para eklememek gerekiyor
bir de sunu anlamis degilim benden alan kişiye ne kadar para ekleyip sattığımı kim nereden bilebilir, abdullah abinin dedigi dogruysa 200 bile eklemeden satmamız gerekiyor, para ekleyebilerek satiyorsak bu da dedigiyle çelişiyor, kafami cok karistirdi abdullah abi, o yuzden sıkıntı

Status
Bu konu kilitlenmiştir.
Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
960,123
Üyeler
151,507
Son üye
batus35
Top Bottom