Neler Yeni

[Alexa ve Psikoloji] Depresyon nedir, tanı koyalım!

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
DİKKAT!
Burada yazılanlar bir psikolog/psikiyatristin dediklerinin/diyeceklerinin yerine geçmemektedir.

Depresyon nedir?

Depresyon (majör depresif bozukluk) nasıl hissettiğinizi, nasıl düşündüğünüzü ve nasıl davrandığınızı olumsuz etkileyen yaygın ve ciddi ancak tedavi edilebilen tıbbi bir hastalıktır. Depresyon sürekli üzüntü halinde olmaya ve zevk veren durumlardan keyif almamaya yol açar. Depresyon çeşitli duygusal ve fiziksel belirtilere yol açabilir. Depresyonlu kişilerde evde ve işte görevlerini yerine getirme yeteneği azalmıştır.

Depresyon belirtileri nelerdir?

• Sürekli üzgün hissetmek
  • Günlük aktivitelere ilgi ve zevk kaybı
  • İştah değişiklikleri: Aşırı yeme veya iştahsızlık
  • Uykuya dalmada zorluk, sık uyanma veya aşırı uyuma
  • Sürekli yorgun hissetme
  • Konuşmada ve hareketlerde yavaşlık
  • Değersiz ve suçlu hissetmek
  • Konsantrasyon kaybı, karar verme zorluğu
  • Derslerde başarısızlık
  • İntihar eğilimi
Depresyon tanısı konabilmesi için yukarıdaki belirtilerin en az iki hafta devam ediyor olması gerekir.

Üzüntü depresyon değildir!

Depresyon çarpıtılmış düşüncelerin sonucunda meydana gelen bir hastalıktır. Gerçek sorunlarınız depresyona girmenize sebep olmaz. Gerçek sorunlarınızın neden olduğu çarpık düşünceler yüzünden depresyona girersiniz. Yani çarpık düşüncelerinizi yok ederseniz depresyonunuzda gider. Aşağıda bir tık daha detay vereceğim.
Şimdilik aşağıdaki durumların gerçekten depresyona neden olmayacağını bilin.

• iflas ya da yoksulluk
  • yaşlılık, ergenlik, genç erişkinlik
  • yaşam boyu sürecek bedensel engel
  • ölümcül bir hastalık
  • sevilen birinin kaybı
Evet bu olaylar üzücüdür. Fakat depresyon bambaşka bir boyuttur.

Nasıl düşünüyorsanız öyle hissedersiniz

Duygularınız düşüncelerinizdendir. Duygularını düşünceleriniz yaratır. Yani nasıl, ne bağlamda, hangi pencereden bakıyor ve düşünüyorsanız o şekilde hissedersiniz. Yani bunu Amerikalı sinirli iri yarı bir adamın onu sinirlendirecek bir şey karşısındaki tutumu ile Çinli keşişin mentalitesindeki düşüncelerin neden olduğu ruh halinin girdiği olay karşısındaki tutumu arasındaki farkı düşünerek düşünebilirsiniz.
Depresyon çarpık düşüncelerin bir ürünüdür. Çarpık düşünceler gider işte o zaman depresyon da gider. Çarpık düşünceleri radyodaki parazitlere benzetebiliriz. Frekansı ayarlarsak doğru şekilde, müzik veya yayın da netleşecektir. Net yayın temiz ses kaliteli yayın demektir, değil mi?

31cb0a5e-5118-4d53-9049-ec17ec66259c.jpg

1649194949710.png

Yarınki konumda çarpık düşüncelerimizin kategorilerini öğreneceğiz. Eğer düşmanı bir yere sıkıştırırsak yok etmemiz daha kolay olur, değil mi?

Depresyon tanısı koyalım ve şiddetini öğrenelim
(Burada Burns Depresyon Ölçeği'nden yararlanılmıştır.)

burns.jpg

(İntihar bölümünde sadece bir soruyu bile 1 ve yukarı puanı işaretlediyseniz acil yardım almanız gerekmektedir.)

Bu testi uygulayınız. Size en yakın sonuca 'X' koyunuz. Puanlarınızı daha sonra toplayınız.

Toplam puanDepresyon düzeyi
0-5Depresyon yok
6-10Normal ama mutsuz
11-25Hafif depresyon
26-50Orta depresyon
51-75Ağır depresyon
76-100Aşırı depresyon

İyi Hissetmek, Psikonet yayınları, sf. 42,43,51,52,53,167,237,238

Diğer konularım:

-Akın Taşkan-

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
3,846
İsim
Akın Taşkan
Hafif depresyon çıktım testten ama gayet mutlu bir insanımdır kişide bitiyor tamamen bence. Şu sıralar sınavlar ve başka olaylarla beraber sıkıntılı bir dönemim sadece.

Furkan Karagülle

80+ Platinum
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
17,980
İsim
Furkan Karagülle
İlgilendiği Kategoriler
Astronomi, Uzay, Bilim, Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Geometri, Elektromanyetizma, Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, Nükleer Fizik, Astrofizik, Yapay Zeka, Teknoloji, Elektrik ve Elektronik, İnsan Beyni, Mekanik, Elektrikli Otomobiller, İçten Yanmalı Otomobiller, Motosikletler, Jet Motorları, Roket Motorları, Uçaklar, Uzay Mekikleri, Kitaplar, Filmler, Diziler, Psikoloji, Felsefe, Akustik ve Elektro Gitar, Arduino, Python, Java, Javascript, Pascal, PHP, Fortran, C, C#, C++, Bilgisayar Yazılımları ve Bilgisayar Donanımları, Windows İşletim Sistemleri, Linux İşletim Sistemleri ve Dağıtımları, macOS İşletim Sistemleri, Laptoplar, Telefonlar, Apple Ürünleri, Kameralar, Fotoğraflar, Borsa, Yatırım, Kripto Para, Fitness, Kalistenik..
Instagram
_furkan.krgl_
Steam
(1021294255)
Twitter
FurkanKrgle
Facebook
furkan.karagulle.7399
Discord
furkankaragulle#1763
Reddit
reddit.com/user/Complete-Flow9113
43 puanla orta depresyona sahipmişim..

Gri Caner

80+ Titanium
En İyi Cevap
7
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Hafif depresyon çıktım testten ama gayet mutlu bir insanımdır kişide bitiyor tamamen bence. Şu sıralar sınavlar ve başka olaylarla beraber sıkıntılı bir dönemim sadece.
Zaten asıl tedavi gerektiren yani profesyonel yardım alması gereken grup orta ve üstü.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Bu arada bu başlığa ayrı özel pencere açılacaktır:

Nasıl düşünüyorsanız öyle hissedersiniz​

enokeno

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
650
İsim
Enes Sayar

SemihÖzdoğdu

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
688
İsim
Semih
18 çıktı ben bile şaşırdım açıkçası 😃.

deadfellow

80+ Silver
En İyi Cevap
3
Depersonalizasyon ve derealizasyon yasayan kankslarim varsa mesaj atin 🤔

Besim Tibuk

80+ Gold
  • Değersiz ve suçlu hissetmek
  • Konsantrasyon kaybı, karar verme zorluğu
  • Derslerde başarısızlık
  • Sürekli üzgün hissetmek
  • Günlük aktivitelere ilgi ve zevk kaybı
  • İştah değişiklikleri: Aşırı yeme veya iştahsızlık
  • Uykuya dalmada zorluk, sık uyanma veya aşırı uyuma
  • Sürekli yorgun hissetme

Şunlar var. Özellikle değersiz, çirkin ve beceriksiz hissetmek sosyal hayatımı 0'a çekiyor.
7/24 burada olmam da bunun sonucu:whistle:

64 çıktı sonucum.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
989,456
Üyeler
156,493
Son üye
pixsel9dev
Top Bottom