Neler Yeni

Mavi Ekran AMD ve Mavi Ekran"LAR" tarafından saldırıya uğruyorum resmen

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Sabri Efecan Odabaş
Merhaba arkadaşlar. Benim 4 gün önce SSD'im yandı onu dün değiştirdim sıkıntı yok fakat sabah gta 5 oynarken pc kapandı bir anda (amd hata verdi) ve açtığımda mavi ekran hatası aldım. bu hata ise "irql_not_less_or_equal". Ben SSD'yi kurduktan sonra pc bi açılmadı ram sök tak ile düzeldi "FAKAT" ben ramleri takarken bir tanesini ufak kaydırdım ram bi yan döndü ama sadece slot kilidi biraz gevşedi ve taktıktan sonra ki gün de ram hatası aldım bir tane ram eksik takılıydı sonra düzelttim sıkıntıyı bir şekilde. Şuanda bütün ramler takılı. Şimdi geldik diğerine gene karşımıza o yazı yani "AMD Hata Raporu Aracı" kendisini göstermese de ekran kartı çöküyor. Bu hatayı çok arada alıyordum fakat kendini göstermeye başladı gene ama anlamadığım bir şekilde "sürekli" olarak sadece Call Of Duty Warzone ve Forza Horizon 4 oynarken çöküyor. Dediğim gibi, ramler o durumda öyle oldu dün ve bugünü sayarsak toplam da 6 kere mavi ekran aldım üst üste hatta bugün 3 dün 3 hatalar sırası ile:

APC_INDEX_MISMATCH (Dün aldım)
KERNEL_SECURITY_CHECK_FAILURE (Dün ve bugün)
MEMORY_MANAGEMENT (Dün ve bugün)
wdf01000.sys (Bugün)

Durumlar böyle nasıl düzeltebilirim bilmiyorum. Sorun nerede ? (Asıl sorun benim de neyse :D)

Bu arada yanan SSD'im James Donkey 480GB önceden 1 kere daha yanmıştı.

GPU: XFX SWIFT 309 RX 6700 XT
CPU: AMD Ryzen 5 5600
RAM: Apacer Panther 4x8 | 32GB
MB: B550M AORUS ELİTE
PSU: FSP Hyper 700W 80+ Gold
SSD: Crucial M2 1TB, Samsung 870 EVO 500GB (Yeni alındı)
HDD: WD500 - 500GB

Son düzenleme:

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,449
İsim
Emre Zengin
Teşekkür ederim tavsiye için onu da düşünmedim değil ama tahmin edin her ikisi için ne yok ? Para :D Neyse biz konumuza dönelim. @Emre Zengin 2933'de de çöktü. 2866'ya çektim. FH4 oynarken çöktü.
RAM'lerin hepsini çıkar hocam. Konunun başında yazdığım şekilde BIOS'u sıfırla. Ondan sonra sadece A2 ve B2'ye takmış olduğun RAM'leri tekrardan o slotlara tak. A1 ve B1 boş kalsın. Bir de XMP'yi açıp öyle test et.

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Sabri Efecan Odabaş
RAM'lerin hepsini çıkar hocam. Konunun başında yazdığım şekilde BIOS'u sıfırla. Ondan sonra sadece A2 ve B2'ye takmış olduğun RAM'leri tekrardan o slotlara tak. A1 ve B1 boş kalsın. Bir de XMP'yi açıp öyle test et.
XMP 3200 de mi kalsın?

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,449
İsim
Emre Zengin

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,449
İsim
Emre Zengin
Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Sabri Efecan Odabaş
@Emre Zengin Konudan bağımsız bir sorum olacak. Dual channel ram kullanmak için illa A2 ve B2 olarak mı takmamız gerek? Çünkü A1 ve B1 de dual channel için takılıyor diye biliyorum.

Necromancerr

80+ Gold
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
4,591
İsim
Emre
Discord
necromancerr
@Emre Zengin Konudan bağımsız bir sorum olacak. Dual channel ram kullanmak için illa A2 ve B2 olarak mı takmamız gerek? Çünkü A1 ve B1 de dual channel için takılıyor diye biliyorum.
A1 ve B1 De dual channel olarak takılsada A2 ve B2 kadar verimli değil A1 ve B1 Slotları o yüzden çift slotlu anakartlardakiler A2 ve B2 slotlardan oluyor (Yanlışım varsa düzeltirler)

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Sabri Efecan Odabaş
A1 ve B1 De dual channel olarak takılsada A2 ve B2 kadar verimli değil A1 ve B1 Slotları o yüzden çift slotlu anakartlardakiler A2 ve B2 slotlardan oluyor (Yanlışım varsa düzeltirler)
Eyvallah kral. Yanlışın varsa düzelten birisi çıkar illa ki.

Emre Zengin

Moderatör
En İyi Cevap
18
Dahası  
Reaksiyon skoru
7,449
İsim
Emre Zengin
Bütün anakart üreticileri öncelikle A2 ve B2 olarak takılması gerektiğini söylüyor. O iki slotu doldurduktan sonra A1 ve B1'e ekleme yapılması gerektiğini söylüyorlar. Mesela öncelikli olarak A1 ve B1'e takarsan XMP falan açılmıyor bazen. Bu arada XMP'yi açtın di mi?

Dahası  
Reaksiyon skoru
80
İsim
Sabri Efecan Odabaş
Bütün anakart üreticileri öncelikle A2 ve B2 olarak takılması gerektiğini söylüyor. O iki slotu doldurduktan sonra A1 ve B1'e ekleme yapılması gerektiğini söylüyorlar. Mesela öncelikli olarak A1 ve B1'e takarsan XMP falan açılmıyor bazen. Bu arada XMP'yi açtın di mi?
Anladım teşekkür ederim. Tabii ki açtım :D

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
940,466
Üyeler
147,886
Son üye
sinyal10.5
Top Bottom