Neler Yeni

İnceleme ASUS TUF Gaming M5 Detaylı inceleme

mutlu pide

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
13,856
İsim
mutlu pide
İlgilendiği Kategoriler
mutlu pide
İlk başta anlamıyordum bu grafikleri şimdi anlıyorum çok ilginç :D

Dahası  
Reaksiyon skoru
61
İsim
EFE ÖGÜT
28/01/2020 Tarihinde almış olduğum ASUS'un TUF Gaming M5 modelini inceleyeceğiz.

Öncelikle tutuş şeklinden başlayayım :
1-)Bu mouse boyuna değil tam tersi enine büyük bir mouse çünkü "Palm grip, Claw grip, Fingertip grip" tipi tutuş için tasarlanmış.
2-)Her iki ele de uygun. (Düğmeleri sol tarafta)
3-)Mouse'u avuç içinize alınca kaliteli ve sağlam hissettiriyor zaten aşağıda bahsettim bundan.
Terletiyor mu sorusu için :
4-)Işığı her zaman yanan bir modda ise yaz aylarında uzun kullanımda biraz terletebiliyor.
4 (2)-)Genellikle Pençe tipi tutuşu olduğu için aman aman bi terleme olmuyor.

Işıklandırmaya gelince bu mouse Aura sync destekli ve ASUS TUF logosunu istediğiniz efektle ışıklandırabiliyorsunuz.
(Aydınlatma için açtığım rehber : https://donanimarsivi.com/forum/konu/armoury-crate-yazilimindan-mouse-kontrolue.189571/)
Not : DPI tuşuna basınca ise tuşun üzerinde turuncu bir ışık yanıyor ama DPI tuşunun rengini değiştiremiyorsunuz.

ASUS TUF
Gaming M5
Sensör:PixArt PAW3327
Ana Anahtarlar:Omron D2FC-F-7K (50 milyon)
Tekerlek Kodlayıcı:Kailh kahverengi (11 mm yükseklik)
Boyut:111 mm x 61 mm x 42 mm
Çok yönlü:Evet, yalnızca soldaki yan düğmeler
Düğme Sayısı:6
Ağırlık:82 g kablosuz
Oylama Oranı:125-1000 Hz
Kablo:1,8 m uzunluğunda, örgüsüz
Yazılım:ASUS ROG Armoury II - Armoury Crate - (Ek olarak AURA Creator yazılımından 8 efekt ile istediğiniz gibi bir efekt karışımı yapabiliyorsunuz. Müzik ve Uyarlamalı Renk ile de eşitleyebiliyorsunuz.

Ambalaj​

Kutusunun tasarımı cidden dolu dolu olmuş nereye baksam farklı bir doku var ve dokunması iyi hissettiriyor :D
Kutunun sağlamlığı da gayet iyi ben yokken küçük kardeşim kutuyu fırlatmış falan ama herhangi bir içe göçme vs. yoktu.
Teknik özellikler kağıdına gönderen adam kullanım kılavuzunu yapıştırmış ve çıkarırken ASUS Tuf logosu yırtıldı :/
(Kutu içeriği : TUF Gaming M5, Teknik özellikler kılavuzu, Kullanım kılavuzu)

Şekil​

Mouse küçük olduğu için mousepadin en sağına gelince tekrar sola getirmek için oyuncuların yaptığı havaya kaldırıp sola çekme sonra tekrar mousepade indirme olayı kolaydır çünkü mouse büyük değil ve yüzeyinden dolayı kavraması kolay.
Arkadaşlar yeni bir mousedan geçtiyseniz ilk gün biraz tuhaf gelebilir ama 1-2 güne tamamen alışıyorsunuz.
Boyutu fazla büyük olmadığı için taşınabilirlik açısından avantaj sağlıyor.

Karşılaştırmalar​

İşte diğer farelerle bazı şekil / boyut karşılaştırmaları:
ASUS TUF Gaming M5 : L 111 x W 61 x H 42 mm

Logitech G305

Zowie FK2

Yüzey​

Şuana kadar olan kullanımımda hiç kayma gibi bir sorunla karşılaşmadım ve yüzeyi güzel (kaliteli) hissettiriyor.

Kauçuklar oyun oynarken hiç rahatsız etmiyor ve mouse'a gayet güzel bir hava katıyor.
Sağ tarafında olan TUF Gaming yazısını da unutmamak lazım :cool: ("Şekil" başlığının altında bulabilirsiniz.)
Bu mouse'u ışığı açık iken yaz aylarında avuç içi tutmaya çalışırsanız terleyebilirsiniz. (Bu mouse pençe tipi tutuş için tasarlanmış)

Yapı Kalitesi​

Neyse ki, TUF Gaming M5'in yapım kalitesi çok iyi, sadece kabuğun arka kısmını çok sert çekerek biraz gıcırdatabildim. Hiçbir yerde başka sorun yok; tıkırtı yok, gıcırtı yok, yanlış hizalanmış fare ayakları yok, vb.
10 Aydır herhangi bir sorunla karşılaşmadım ve aksayan bir parçası yok.
TUF Gaming M5'i tutarken yüzeyi sağlam hissettiriyor.
Bütün parçaları harika bir mühendislikle yerleştirilmiş yani tuşlara basarken (Özellikle "İleri - Geri") aşırı rahatlatıcı bir his veriyor.

Ağırlık​

Bu mouse'un özkütlesi cidden az iyi böyle bir mouse'u ağır sanmıştım ama hiç de öyle değil hafif olması güzel.
Özkütle : Kütle/Hacim yani hacmine göre olan kütlesi çok iyi.

Düğmeler, Kaydırma Tekerleği​

Sol tuşun daha katı bir sesi var iken sağ tuşun daha ince bir sesi var ve tuşlara basması gayet kolay.
Bu arada DPI/CPI tuşunun da kendine has bir sesi var.

Kaydırma tekerleği gayet ergonomik ve herhangi bir sertlik söz konusu değil.
Kaydırma tekerliğinin switchinin sesi de diğer tuşlara göre daha katı. (Genellikle böyle oluyor zaten)

Orta tuşun sesi de "İleri - Geri" tuşları gibi tatmin edici 😋

İleri ve Geri tuşları ise benim mouse'da sesini en çok beğendiğim tuşlar bu İleri - Geri tuşları o kadar rahatlatıcı ki anlatamam. Anahtarlarına gelince, Huano tarafından üretilen standart beyaz pistonlu olanlardır.

Ben buna DPI tuşu diyorum ne kadar doğru bilmiyorum ama Armoury Crate yazılımında 2. DPI profilinde ne ayarlıysa o moda geçiyor.

Fare Ayakları​

Mousepadinizi temiz tutmaya özen gösterin derim çünkü şu fare ayaklarının arasına kir kaçınca hem göz zevkim bozuluyor hem sürtümesini arttırıyor 🤨

Kablo​

Altın uçlu olsa biraz daha iyi olurmuş sanki 🧐

Demontaj​

https://hizliresim.com/D90a8o (Vida kısmı burada)

Sensör (Pixart PAW3327)

Alıntı :
Nominal maksimum izleme hızı 220 IPS'dir (5,5 m / s). Çözünürlük, 100 CPI'lik artışlarla 100–6.200 CPI arasında ayarlanabilir ve mevcut sorgulama oranları 125, 250, 500 ve 1000 Hz'dir. Açı yakalamayı ayarlama seçeneği var, ancak oyun oynamak için kapatmanızı şiddetle tavsiye ederim. Sensör, bir DVD'den yükseklikte izleme yaptı, ancak ikiden izleme yapmadı, bu nedenle kalkış mesafesi yaklaşık 2 mm. Bu ölçümler, düz siyah bir kumaş fare altlığı üzerinde yapıldı. Daha yüksek fare ayağı uygulayarak (bu CPI'yi biraz değiştirir) veya bant numarasını kullanarak LOD'yi düşürebilirsiniz .

Pixart3327 Cidden iyi bir sensör, HyperX Pulsefire Core, Corsair Harpoon RGB ve Corsair M55 RGB Pro mouselerinde de bulunuyor. FPS Oyunları için tercih edilebilir bir sensör bizzat kendim oynadım ve gayet güzel vuruşlar yapılabiliyor.
Sensörde donma, takılma vs. sorun yaşamadım ve hala ilk gündeki gibi performansını kesintisiz bir şekilde sergiliyor.
(Corsair M55 RGB Pro ile sensörünün aynı olması beni düşündükçe mutlu eden bir özellik 🤩 )

Not : Mousemi 10 aydır aktif olarak kullandığım için testleri sıfır bir TUF Gaming M5'den aldım.
Testler alıntıdır.

Boya Testi​

Makul CPI adımlarında titreme veya istenmeyen açı yakalama ve ölçülebilir (veya duyulabilir) sensör merceği takırtı yoktur.

TÜFE Farklılığı​

TUF Gaming M5, nominal ve ölçülen CPI değerlerinde bazı garip şeyler oluyor; ancak, göreli fark yalnızca en düşük değerlerde yüksektir. Bir fareden geliyorsanız, hemen hemen hiç sapma göstermiyorsanız, muhtemelen oyun içi hassasiyetinizi bu adımlara göre ayarlamalısınız.

Mükemmel Kontrol Hızı​

Mükemmel kontrol hızı yüksektir; nominal değer 220 IPS'dir ve yaklaşık 5,5 m / s'dir. Gülünç derecede düşük bir hassasiyetle oynuyor olsanız bile, bu kadar yüksek bir değere ulaşmak gerçekten mümkün değil.

Hıza Bağlı Doğruluk Varyansı​

Bu test, sensörün farklı hızlarda doğruluğunu gösterir. Fareyi yavaşça orijinal konumuna kaydırmadan önce sağa hızlıca kaydırdığımı görebilirsiniz. Herhangi bir yer değiştirme neredeyse tamamen bu testteki insan hatasından kaynaklanmaktadır.

Yoklama Oranı​

Tüm ayarlanmış değerler mükemmel bir şekilde sabit görünüyor; Görülebilenler sadece ölçüm hataları olduğundan, çoklu testlerden sonra şüpheli aykırı değerler yoktur.

Giriş Gecikmesi​

Düzeltme veya ~ 5000 CPI'nin altındaki giriş gecikmesi ile ilgili herhangi bir sorun yoktur ve 6200 CPI ile yalnızca +2 ms'ye ulaşır, buna hala ihmal edilebilir denebilir (ve yine de gerçekten bu kadar yüksek bir çözünürlük kullanmamalısınız). Kontrol konusu bir Logitech GPW idi (kablolu modda).

Şimdi geldik ışıklandırmaya :
Öncelikle Armoury Crate/ROG Armoury yazılımını indirmemiz lazım.

Windows 10 64-bit kullananlar için (Armoury Crate) : https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/14Utilities/Armoury_Crate_Uninstall_Tool.zip
Windows 10 64-bit kullananlar için (ROG Armoury) : https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/Utility/ROG_Armoury_v30044.zip
Windows 10 32-bit kullananlar için (ROG Armoury) : https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/Utility/ROG_Armoury_v30044.zip
Windows 7 64-bit kullananlar için (ROG Armoury) : https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/Utility/ROG_Armoury_v30044.zip
Windows 7 32-bit kullananlar için (ROG Armoury): https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/Utility/ROG_Armoury_v30044.zip

(Bütün yazılımlar en güncel sürümdür - Windows 10 64-bit kullananların Armoury Crate kullanmasını öneririm ROG Armoury'de sıkıntı yaşamıştım.)

Bütün Windows sürümleri için Aura Creator : https://dlcdnets.asus.com/pub/ASUS/mb/14Utilities/ArmouryCrateInstallTool.zip
(Aura Creator 8 efekti istediğiniz gibi kombine edebilmenizi sağlıyor - Herhangi bir resimde istediğiniz rengi mouse üzerinde yakabiliyorsunuz - Müziğin frekansı ve ses şiddetiyle mousenizi eşitleyebiliyorsunuz.)

(Aydınlatma rehberini incelemenin başına koydum.)
Resimler Techpowerup'dan alıntılanmıştır. (Yazılar bana aittir.)
Hocam elim 17cm sizce elime uygun mu ayrıca bazen takılma sorunu oluyormuş usb yi çıkarıp tekrar takmak gerekliymiş siz öyle bir şey yaşadınız mı?

Top Bottom