Neler Yeni

Öneri Bilgisayar mühendisliği öğrencisi icin laptop önerisi

MovesLikeJaggeR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
481
İsim
İSRAFİL GÖKBURUN
Benim aldığım ram bu. Benim attığım bilgisayar için ddr5 4800mhz cl40 notebook rami alman gerekiyor. Bu şekilde aratırsan farklı model bulabilirsin ama bu sıkıntısız çalışıyor.
Yorumda ddr5 5200mhz diye okumuştum

MovesLikeJaggeR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
481
İsim
İSRAFİL GÖKBURUN

BOZDUMAN.

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Recep BOZDUMAN
Merhabalar bende bu üründen sipariş verdim ancak Windows 11 kurulumu hakkında bilgim yok bir yerden fiay aldığımda bana bios guncellemesi yapmamiz lazim ve guncelleme ile birlikte toplam 750 TL kurulumu dediler. Siz nasıl yaptınız acaba

Fortunata

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
541
İsim
Uğur Hasmaden
Instagram
ugur_hasmaden
Attığımı verdik amazondan iyi fiyat diye düşündüm aldık 25bine gelsin bakalım
Hayırlı olsun.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Merhabalar bende bu üründen sipariş verdim ancak Windows 11 kurulumu hakkında bilgim yok bir yerden fiay aldığımda bana bios guncellemesi yapmamiz lazim ve guncelleme ile birlikte toplam 750 TL kurulumu dediler. Siz nasıl yaptınız acaba
Bu ürün için bios güncellemesine gerek yok. Ben kendim flash bellekle kurdum. Ama garip bir ayarı var internette bir video var bu konu hakkında.

MovesLikeJaggeR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
481
İsim
İSRAFİL GÖKBURUN

Fortunata

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
541
İsim
Uğur Hasmaden
Instagram
ugur_hasmaden
Bu videodan izleyerek yaptım bende.

Sağolasın kardeşim gelsin ramlere bakalım mhz değerine göre veririz sipariş
Sizde izleyin bu videoyu windows kurmakta zorluk yaşayabilirsiniz.

MovesLikeJaggeR

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
481
İsim
İSRAFİL GÖKBURUN
Bu videodan izleyerek yaptım bende.

Sizde izleyin bu videoyu windows kurmakta zorluk yaşayabilirsiniz.
Eyvallah kardeşim bunlar freedos geliyor demi

ebruli

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Ebrar Alagöz
Oyun oynamayacaksa,
https://www.akakce.com/laptop-noteb...m-15-6-full-hd-notebook-fiyati,143163070.html

fiyatına göre en iyisi olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda tabi öğrenci için fazlasıyla yeterli. Espor oyunlarını falan da rahatlıkla oynat

Yazılım konusunda 20-30K'ya aldığınız bilgisayarların öğrencilik hayatında performans farkını hissetmezsiniz. Oyun bilgisayarlarının şarjı çok çabuk tükeniyor. Dışarıda ya da kütüphanede çalışmak istediğinde bir prize muhtaç kalabileceği zamanlar oldukça fazla olacaktır. Benim tercihim iş bilgisayarından yana olurdu. Gerek şarj süresi, gerek hafifliği, gerekse de AAA tarzı oyunlar haricindeki çoğu oyunu oynatabilmesi olsun daha çok işine gelecektir. Bütçeyi zorlamaması da cabası.
@marceline_27 ben oyun oynamayacağım şuan biraz da iyisi olsun istiyorum tam olarak ne almam iyi olabilir lenovo hp omen falan diye düşündüm ama aşırı kararsız kaldım yardımcı olur musun

Programcılıkta cok cok kötü pcler bile iş yapar. Ama tabii ne düzeyde yapacağına göre değişir. Frameworkler databaseler vs girince işin içine biraz kasma olabiliyor maalesef
@firsatgamingx bende oyun oynamayacağım genellikle oyuncu pcleri öneriyorlar 4 yıllığa tamamlamayı düşünüyorum biraz da iyi olsun diyorum ne almalıyım birşeyler önerir misiniz

firsatgamingx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,568
İsim
Cem Ayar
Instagram
firsatgamingx

@marceline_27 ben oyun oynamayacağım şuan biraz da iyisi olsun istiyorum tam olarak ne almam iyi olabilir lenovo hp omen falan diye düşündüm ama aşırı kararsız kaldım yardımcı olur musun

@firsatgamingx bende oyun oynamayacağım genellikle oyuncu pcleri öneriyorlar 4 yıllığa tamamlamayı düşünüyorum biraz da iyi olsun diyorum ne almalıyım birşeyler önerir misiniz
Gerek yok oyun pcsine i5 işlemcili 16gb en az ramli 512gb ssdli bir laptop iş görür.

marceline_27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
714
İsim
Fatih Ayhan
Oyun oynamacaksanız oyun bilgisayarı almanızın da bir anlamı yok. Yazılım alanında oyun geliştirme gibi ekran kartını da gerektiren bir alan seçmiyorsanız ekran kartına boşuna para vermeyin. İşlemci ve işlevsellik bakımından laptoplara bakabilirim. Oyun bilgisayarı alıp hem sırtınızda 2-3 kilo hem de 2-3 saati çok da fazla geçmeyen şarj süreleri ile uğraşmak çok can sıkıcı olabiliyor.

Gerek yok oyun pcsine i5 işlemcili 16gb en az ramli 512gb ssdli bir laptop iş görür.
Hocam bu arada artık 16 gb ram yetmemeye başladı ya ben 32'ye geçince aradaki farkı çok net gördüm. Tabi giriş seviyeden başlayacak birisi için ilk 1 sene yeterli olur. Genel anlamda 16 gb artık sınır olmaya başladı. Umarım bundan sonraki programları da 32 gb rame göre optimize ederler de ilerde 32 gb ram de yetersiz gelmeye başlamaz.

Son düzenleme:

firsatgamingx

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,568
İsim
Cem Ayar
Instagram
firsatgamingx
Oyun oynamacaksanız oyun bilgisayarı almanızın da bir anlamı yok. Yazılım alanında oyun geliştirme gibi ekran kartını da gerektiren bir alan seçmiyorsanız ekran kartına boşuna para vermeyin. İşlemci ve işlevsellik bakımından laptoplara bakabilirim. Oyun bilgisayarı alıp hem sırtınızda 2-3 kilo hem de 2-3 saati çok da fazla geçmeyen şarj süreleri ile uğraşmak çok can sıkıcı olabiliyor.

Hocam bu arada artık 16 gb ram yetmemeye başladı ya ben 32'ye geçince aradaki farkı çok net gördüm. Tabi giriş seviyeden başlayacak birisi için ilk 1 sene yeterli olur. Genel anlamda 16 gb artık sınır olmaya başladı. Umarım bundan sonraki programları da 32 gb rame göre optimize ederler de ilerde 32 gb ram de yetersiz gelmeye başlamaz.
Ney kullandığınızda 16 GB size yetmedi program olarak ve nerelerde yetti ona göre yazarsanız alacak kişi kullanacağı uygulamaya göre bir secim yapabilir

marceline_27

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
714
İsim
Fatih Ayhan
Ney kullandığınızda 16 GB size yetmedi program olarak ve nerelerde yetti ona göre yazarsanız alacak kişi kullanacağı uygulamaya göre bir secim yapabilir
Visual studio + sql management studio ile birlikte çalışırken proje büyüdükçe kasmalar olmaya başlıyor.
Android studio + emulator kullanırken bu kasma visual studio'ya göre çok daha fazla oluyor. vs code + emulator kullanıyorum ben. bu ikili de daha rahat fakat 16 gb ram yine de sınır kalıyor. 32 GB ram ile birlikte android studio + emulator de %80 ram kullanımlarını gördüm vs code'da %65-70 kullanımları görüyorum. 16 GB ramde de çalışılabilir ama sürekli bu kasmalara ve takılmalara maruz kalmak çok can sıkıcı oluyor ama dediğim gibi giriş seviyesinden başlanıldığında ilk 1 veya 2 sene çok bir sorun olacağını düşünmüyorum.

Kullandığım şeylerden örnek verdim, diğer alanlar hakkında çok bir fikrim yok ram kullanım konusunda.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
907,116
Üyeler
140,773
Son üye
darty
Top Bottom