Neler Yeni

DA-SISTEM2 - Titreme, Drop ve Kapanma Problemi

bysayklon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Recep
İyi forumlar arkadaşlar, bundan 7 ay önce aldığım DA-SISTEM2 (daha önce hiç bu kadar yüksek fiyatlı bilgisayarım olmadı) ilk geldiği günden bu zamana kadar bu anlatacağım sorunlar var. Buraya konu açmamın sebebi ben mi evham yapıyorum yoksa gerçekten bi sıkıntı mı var. Bu zamana kadar servise vermememin sebebi hatalardan emin olmak için uzun süre test etmek ve servis işlerinin detayını öğrenmek.
Bilgisayar geldiği gibi windows 10 pro attım, driverlar, oyunlar, test programları vs. yükledikten sonra bilgisayarı OCCT test programıyla işlemci, ekran kartı ve ram testlerini gerçekleştirdim. Program, Ram ve ekran kartında sorun bulamadı ama işlemci yanlış hatırlamıyorsam 110° olduğunda bilgisayar kapandı. Bunun sebebi voltajın otomatik olmasıymış, e haliyle stok fanda yetersiz kalınca böyle oluyormuş, anakart ayarlarından voltaj düşürmeyi-sabitlemeyi bulamadım, ratio 3,80 GHz sabitledim OCCT testinden 80° ile tamamladı. Buraya kadar neyse dedim, moral bozmadım. GTA 5 daha menü ayarlarındaydan fare takılmaları oluyodu ama oyun içi çok farkedemedim sonrasında CsGo girdiğimde ekranın özellikle haritanın tahta ve demir kısımlarının mausu sağ-sol-aşşa-yukarı yaparken titreme oldugunu farkettim. Daha sonra LOL'deyken ayar menüsüne geldiğimde mausla tutup sürüklerken yazıların kaydıgını farkettim. Mesela PUBG'de öldüğümde kamera açısı yakınlaşıyorya o ara pc kasıyor(Emülatördede aynı sorun var), bilgisayarın youtube oyun testinde kasmıyordu. Dedim ki belki bios güncellemesiyle bi ilgisi vardır, gene sonradan farkettim ki bios ekranında fare takıla takıla gidiyor dedim biostur normaldir ama youtubeden aynı modelin biosuna baktığımda herhangi bir takılma yok, en son bios güncellemesini ve windows 10 prodan sonra orijinal sitesinden windows 10 home single yükledim. Tek tek chitset vs driverları yükleyerek denedim sonuç aynı. Son ihtimal belki monitördendir, monitör Asus Tuf VG27VQ kablo vs değiştirdim, monitörü başka pcde aynı oyunlarda denedim sıkıntı yok. Sıkıntı direk kasada. Ya ekran kartı ya da anakart gibi duruyor, kusura bakmayın çok uzun yazmışım ama bunu nasıl kısa bir şekilde açıklayabilirdim bilmiyorum. Bu konu hakkında ne yapabilirim acaba? yaklaşık 7 ay oldu.
Herkese iyi forumlar :)

bysayklon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Recep
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Ramleri tek tek dener misin?
ramleri tek tek denedim, ekran kartının güç kablosunu diğeriyle değiştirdim. bios güncelledim, tüm driverları kontrollü ve son sürüm şekilde driverbooster kullanmadan kendim kurdum (ilk windows 10 proda ful paket driverbooster kullarak kurmuştum)

Eeprom

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
182
İsim
Emre
110 derece ısınma aslında fazlasıyla yüksek, o ısınma sürecinde işlemcide veya anakart üstünde belli hasarlar(soğuk lehim vb) meydana gelmiş olabilir. AMD dizdiğim bütün sistemlerde kule tipi soğutucuyu şiddetle tavsiye ediyorum genellikle. Eğer elinde birkaç gün tedarik edebileceğin komple am4 soketli anakart ve işlemci seti ayarlayabilirsen sorunun kaynağına ulaşabilirsin.

bysayklon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Recep
110 derece ısınma aslında fazlasıyla yüksek, o ısınma sürecinde işlemcide veya anakart üstünde belli hasarlar(soğuk lehim vb) meydana gelmiş olabilir. AMD dizdiğim bütün sistemlerde kule tipi soğutucuyu şiddetle tavsiye ediyorum genellikle. Eğer elinde birkaç gün tedarik edebileceğin komple am4 soketli anakart ve işlemci seti ayarlayabilirsen sorunun kaynağına ulaşabilirsin.
hızlı cevabın için teşekkür ederim, Occt ile teste sokmadan önce tüm oyun testlerini tamamladım özellikle derecelere baktım hiç bir sıkıntı yok, ekran kartı 56-60 arası işlemci 55-68 arası idi. Ekran kartını takarken sistemi inceledim, bana çok karman çorman geldi belli ki teferruatlı bir iş ve am4 anakart bile bulsam deneme yapmazdım heralde, direk servise göndersem de şundan korkuyorum, kargoda başına bişey gelmesi ya da servis sorunu bulamayıp geri yollaması(bi sorun yoktur diye, laptopta başıma geldi)

Eeprom

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
182
İsim
Emre
hızlı cevabın için teşekkür ederim, Occt ile teste sokmadan önce tüm oyun testlerini tamamladım özellikle derecelere baktım hiç bir sıkıntı yok, ekran kartı 56-60 arası işlemci 55-68 arası idi. Ekran kartını takarken sistemi inceledim, bana çok karman çorman geldi belli ki teferruatlı bir iş ve am4 anakart bile bulsam deneme yapmazdım heralde, direk servise göndersem de şundan korkuyorum, kargoda başına bişey gelmesi ya da servis sorunu bulamayıp geri yollaması(bi sorun yoktur diye, laptopta başıma geldi)
Servis konusunda endişeni anlıyorum, sırf bu yüzden servise göndermek yerine dizüstü bilgisayarımı sattım. Sadece bataryasında sorun vardı düşün.

bysayklon

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
0
İsim
Recep
üzüldüğüm nokta da çocukluk hayalimi gerçekleştirdim resmen ama gel gör ki böyle incik boncuk işler olduğu zaman insanda heves kaçıyor yeminle. Ya videoyu izliyorum hevesleniyorum gidiyorum gaming set alıyorum pat bi sorun, bunda da vardır bi hayr, en iyisi ben itopyanın teknik servisindeki arkadaşlarla konuşayım, sonuçta elektronik ürün her şey olabilir işi erbabına verelim. Ben sadece paranoyakmıyım bide teknik servis aşaması nasıl oluyor diye merak ettim. yorumlar için teşekkür ederim

Huseyinatik

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
301
İsim
Hüseyin Atik
üzüldüğüm nokta da çocukluk hayalimi gerçekleştirdim resmen ama gel gör ki böyle incik boncuk işler olduğu zaman insanda heves kaçıyor yeminle. Ya videoyu izliyorum hevesleniyorum gidiyorum gaming set alıyorum pat bi sorun, bunda da vardır bi hayr, en iyisi ben itopyanın teknik servisindeki arkadaşlarla konuşayım, sonuçta elektronik ürün her şey olabilir işi erbabına verelim. Ben sadece paranoyakmıyım bide teknik servis aşaması nasıl oluyor diye merak ettim. yorumlar için teşekkür ederim
Sorununuz çözüldü mu hocam?

Top Bottom