Neler Yeni

🔥İndirim DeepCool MATREXX 700W PSU KASA 2999TL

Dahası  
Reaksiyon skoru
233
İsim
Hüseyin Umut Yüksel
Psu seçerken yaşadığınız bölgeye ve oturduğunuz binanın yaşına ve sistem(pc) bileşenlerin özelliklerine bir zahmet bakmanız gerekiyor. Güç çekmeyen bir sistem donanımınız(yani tüketimi toplasan 200w etmeyecek sisteme tak 700w ı sıkıntısız kullan) ve düzgün bir bina tesisatınız(yeni ve topraklaması düzgün, voltaj ve akım korumaları olan) var ise gidin f tier alın bir sorun yaşamazsınız. Çünkü sistem donanımlarınızın psu ya yük bindirmesinin ve bina tesisatınızın zaten bilgisayara kadar gelecek olan elektriği düzenlemesinin sayesinde psuların tierları çok önem ifade etmiyor. En fazla psu ömrü üzerinde etkisi olur. A tier psuları 8-10 sene kullanabilecekken f tier ı 2-3 sene kullanırsınız sonra yenisini alırsınız. Yani sorunsuz bölge, sorunsuz bina tesisatı ve güç çekmeyen bir sisteminiz var ise tier ın bir önemi yok ancak bölgenizde sık sık elektrik kesiliyor ise, civarda sürekli inşaat vb. yapı çalışmaları sürüyor ise yine kışın yağmurlu havalarda ve yazın klima kullanımın arttığı durumlarda ampul gibi gözle görülebilecek şeylerde ışık oynaması titremesi görüyor iseniz, eski bir binada oturuyor ve yakın zamanda elektrik tesisatınız değişmemiş ise sürekli yüksek güç çekecek şeyler için sisteminizi kullanıyor ve donanımlarınız da güce aç sistem bileşenleri ise en kötü bakın en kötü c tier ve üzeri bir psu ya ihtiyacınız var. Mümkünse b ve üzeri olması en iyisi. Olması gereken ve olması istenen korumalarının mümkünse hepsine sahip olmasına özen göstermeniz gerekli. Yoksa birkaç sene içinde psunuz bozulabilir ve beraberinde sistem bileşenlerine de zarar verebilir şansınız var ise psu bozulurken kendini feda eder(sigorta veya kondansatör patlatır) ve sistemi koruyarak gider. Sonrasında tamiri olsun zaman kaybı olsun hem masraf hem de gereksiz strese sokar sizi.

Fantastiktürk

80+ Bronze
@Eren Güven hocam kasa fanları @Fantastiktürk 'ün dediği gibi mi? Bu akşam sistem kurma şansınız var mı?
Fanların yaprak tasarımında hayır yok. Farklı çıkacağını sanmıyorum. Kasa içindeki hava akışını kontrol etsin.
Psu seçerken yaşadığınız bölgeye ve oturduğunuz binanın yaşına ve sistem(pc) bileşenlerin özelliklerine bir zahmet bakmanız gerekiyor. Güç çekmeyen bir sistem donanımınız(yani tüketimi toplasan 200w etmeyecek sisteme tak 700w ı sıkıntısız kullan) ve düzgün bir bina tesisatınız(yeni ve topraklaması düzgün, voltaj ve akım korumaları olan) var ise gidin f tier alın bir sorun yaşamazsınız. Çünkü sistem donanımlarınızın psu ya yük bindirmesinin ve bina tesisatınızın zaten bilgisayara kadar gelecek olan elektriği düzenlemesinin sayesinde psuların tierları çok önem ifade etmiyor. En fazla psu ömrü üzerinde etkisi olur. A tier psuları 8-10 sene kullanabilecekken f tier ı 2-3 sene kullanırsınız sonra yenisini alırsınız. Yani sorunsuz bölge, sorunsuz bina tesisatı ve güç çekmeyen bir sisteminiz var ise tier ın bir önemi yok ancak bölgenizde sık sık elektrik kesiliyor ise, civarda sürekli inşaat vb. yapı çalışmaları sürüyor ise yine kışın yağmurlu havalarda ve yazın klima kullanımın arttığı durumlarda ampul gibi gözle görülebilecek şeylerde ışık oynaması titremesi görüyor iseniz, eski bir binada oturuyor ve yakın zamanda elektrik tesisatınız değişmemiş ise sürekli yüksek güç çekecek şeyler için sisteminizi kullanıyor ve donanımlarınız da güce aç sistem bileşenleri ise en kötü bakın en kötü c tier ve üzeri bir psu ya ihtiyacınız var. Mümkünse b ve üzeri olması en iyisi. Olması gereken ve olması istenen korumalarının mümkünse hepsine sahip olmasına özen göstermeniz gerekli. Yoksa birkaç sene içinde psunuz bozulabilir ve beraberinde sistem bileşenlerine de zarar verebilir şansınız var ise psu bozulurken kendini feda eder(sigorta veya kondansatör patlatır) ve sistemi koruyarak gider. Sonrasında tamiri olsun zaman kaybı olsun hem masraf hem de gereksiz strese sokar sizi.
Söylediklerinize katılıyorum. Ama iki ek yapayım: 1) Çok çok nadir olsa da PSU'dan kaynaklı yazılımsal sorunlar da olabiliyor. PSU'dan dolayı Wattman yiyen gördüm :ROFLMAO:
2) Çoğu kişi sizin bu söylediklerinizi kontrol edecek bilgisi veya zamanı yok. İnsanlar doğal olarak elektrik tesisatından bu kadar anlamayabilirler. Dolayısıyla genel olarak iyi PSU'lar önermemiz gerekiyor.

Ha bir de F tier sorunlu olan PSU'lar olduğu için doğrudan uzak durun onlardan.

Bence bu model çok tercih edilebilir değil. Nedenleri şöyle:

1) 4 ARGB fan demişsiniz ama bu fanlar kötü. Benim Matrexx 70'te Deepcool CF120 fanlar geliyordu ve bayağı üst düzey fanlardı. Bu öyle değil. Harici satılan fanlar değil kasaya özel. Yapraklarından da anlayacağınız üzere içerisinde fan olsun diye maliyetten kısılarak konulmuş fanlar. En azından ben böyle gördüm.

Ayrıca bu fanların yaprak tasarımı statik basınca elverişli durmuyor. Ön tarafı mesh iken statik basınç yeterince olmazsa içeri hava alamaz. Sonuç olarak mesh olsa da hava alamayabilir. Ya da hava alması için fan devrini çok arttırırsanız bu sefer de ses çok yapabilirler.

2) PSU E segment. En azından D, C bakmanızı tavsiye ederim.

Tier B:
High Power Performance GD 600W 80+ Gold (3 yıldır kendim kullanıyorum)
Asus TUF 550B 80+ Bronze

Tier C:
MSI MAG A650BN 80+ Bronze
Deepcool PK750D 80+ Bronze
NZXT C550 80+ Bronze

Ben de bu ürün var bu hangi tier.
Ve psu nun hangi tier olduğunu nasıl anlarım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Emir Deniz
Fanların yaprak tasarımında hayır yok. Farklı çıkacağını sanmıyorum. Kasa içindeki hava akışını kontrol etsin.

Söylediklerinize katılıyorum. Ama iki ek yapayım: 1) Çok çok nadir olsa da PSU'dan kaynaklı yazılımsal sorunlar da olabiliyor. PSU'dan dolayı Wattman yiyen gördüm :ROFLMAO:
2) Çoğu kişi sizin bu söylediklerinizi kontrol edecek bilgisi veya zamanı yok. İnsanlar doğal olarak elektrik tesisatından bu kadar anlamayabilirler. Dolayısıyla genel olarak iyi PSU'lar önermemiz gerekiyor.

Ha bir de F tier sorunlu olan PSU'lar olduğu için doğrudan uzak durun onlardan.
Hocam bu videoya baktım fanların modeli CF120C yazıyor. Sizin dediğiniz değil mi?

Pycoue

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
791
İsim
Ben bilmem abdullah dayi bilir
İlgilendiği Kategoriler
Laptop , pc toplama ve diger donanim konulariyla ilgileniyorum
usenmedin mi la yazarken :D

Roscoyt

80+

Fantastiktürk

80+ Bronze
Hocam bu videoya baktım fanların modeli CF120C yazıyor. Sizin dediğiniz değil mi?
Hayır CF120C geliyorsa yine iyi. CF120'ler gibi değil yine kasaya özel model ama sitesinde şu fanlar belirtilmiş:
1695404637121.png

Ben de bu ürün var bu hangi tier.
Ve psu nun hangi tier olduğunu nasıl anlarım.
Yurt dışında olmayan bir model olduğundan kimse alıp test edemez. Ama genel olarak Power-boost, Everest, Rampage gibi markaların PSU'larından uzak durmakta fayda var.

SimihK

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
16
İsim
Semih Kemal Demir
Psu'nun iyi olduğunu düşünmüyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Emir Deniz
Dahası  
Reaksiyon skoru
233
İsim
Hüseyin Umut Yüksel
usenmedin mi la yazarken :D
Parası çok olan adam gidip zaten en pahalısını gözüne hoş geleni tipi güzel olanı alıyor. Bütçesi daha normal yada kısıtlı tüketici en çok psudan kısmaya çalışıyor. İyi bir yerde yaşıyor ise sorun değil benim yaşadığım yer gibi( çevrede sürekli inşaat faaliyetleri ve 1 yıldır aralıklarla planlı yatırım ve bakım çalışmaları yüzünden elektriğin gidip geldiği neredeyse 30 yıllık bir binada) yaşıyorlar ise ise psu da paradan kısmasınlar diye yazdım. C tier psu garantiye gitti geldi, gene gidecek. Garantisi bitmeden para iadesi yada ürün değişikliği almaya çalışıyorum elektrik dağıtım şirketi ile yüz göz olmadan sorun çözülse güzel olacak. Psu yu a tier a yükselttim. Belki diğer psu dan ne değişim ne para iadesi de alamayacağım. Devam eden bir süreç olduğu için marka detayı da vermek istemiyorum. Bütçesi sınırlı adam bir de psu nun yetersiz koruması yüzünden daha da zarara girmesin. Yine sıfır aldığı ucuz kasadan(bu markaya göre o daha da beterdi Tr de var olan kasa markalarından) ayını doldurmadan arkadaşın psu su bozuldu anakartı servise gitti tamire, tamir edildi geldi. Bu hem bir süreç hem de insanı yoruyor. Herkes sorun yaşayacak diye bir durum söz konusu değil ama sorun yaşama ihtimalini olabildiğince düşürmek lazım.

Dahası  
Reaksiyon skoru
18
İsim
Emir Deniz
Hayır CF120C geliyorsa yine iyi. CF120'ler gibi değil yine kasaya özel model ama sitesinde şu fanlar belirtilmiş:
Alıntıyı görüntüle

Yurt dışında olmayan bir model olduğundan kimse alıp test edemez. Ama genel olarak Power-boost, Everest, Rampage gibi markaların PSU'larından uzak durmakta fayda var.
Hocam kasa geldi. Fanlar fotodaki gibi maalasef. Bir de fan masrafına gireceğiz sanırım daha sistem kurmadım sıcaklıklara bakmadım ama cidden aşırı dandik duruyor. İçine PSU koymuşlar diye maaliyetten kısmak için fanları dandik koymuşlar dediğiniz gibi...

Fantastiktürk

80+ Bronze
İçine PSU koymuşlar diye maaliyetten kısmak için fanları dandik koymuşla
İçindeki PSU da iyi değil.
Bir de fan masrafına gireceğiz sanırım
Tavsiye etmem. Alınabilir fan setleri çok pahalı. Bu kasayı alan birinin fana o kadar para ayırması mümkün değil. Kaldı ki bu kasa + fan yerine doğrudan farklı kasa almak daha mantıklı.

Ben böyle diyorum ama arkadaşlar fiyatına göre değerlendirin siz yine. PSU fiyatlarını biliyorum ama kasa fiyatlarından haberim yok. Fiyat iyiyse fanların çok önemi yok. Büyük ihtimalle bunu alan kişi içine çok ısınacak bileşenler koymayacak. Egzoz fan sıcak havayı tahliye etmekte yetersiz kalmıyorsa ön fanlar içeriye biraz soğuk hava alıp akış oluştursa yeter. Egzoz fan yeterli gelmiyorsa ekstra bir adet siyah düşük RPM tahliye fanı alınıp takılabilir.
Fiyat iyiyse tek kriteriniz PSU olsun bence. Ev tesisatınız ve bulunduğunuz bölge sağlamsa ve bütçeniz çok kısıtlıysa alabilirsiniz.

Her şey fiyatta bitiyor. Benzer fiyatta alternatifleri varsa bakabiliriz.

Yeni mesajlar Yeni Konu Aç      

SON KONULAR

Forum istatistikleri

Konular
966,096
Üyeler
152,607
Son üye
mrfahrenhayt
Top Bottom