Neler Yeni

Dine inananlar neden inanıyor/inanmayanlar neden inanmıyor

SS Alpha

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
548
İsim
Talha Açıkgöz
Örneğin

1 : İncil'de Geçen Hz İsa'nın Doğumu Herhangi bir İlişkiye Girmeden Çocuk Olması

2 : Yada Tevrat'ta Geçen Hz Musa'nın Asa İle Denizi Ortadan Yarması Vb Şeyler
hocam bunlar kuranda da geçiyor zaten d: ek olarak sadece din veya sadece bilim ile pek bir yere varılacağını düşünmüyorum ikisi birbirini tamamlıyor

Hudzell

80+ Platinum
En İyi Cevap
3
Dahası  
Reaksiyon skoru
21,243
İsim
Hakan
İlgilendiği Kategoriler
Mining, Trading, Kripto, Crack
İnanmıyorum ama uzun uzun açıklamaya vaktim yok içimde kalmasın diye başlıklar halinde yazayım.
Halkı kontrol edebilmek ve belli bir ideoloji ile insanları birbirine benzetip olası direnişlerin önüne geçebilmek.
Parasal üstünlüğü koruyabilmek.

Özetle toplum halinde insanların yönetilmesini sağlamak için bir araç.
Hiçbir şey kanıt niteliği taşımıyor insanüstü bir takım özellikleri varsa bile alakasız bir çok kısımları da var.
Belli noktalarda belli insanlara göre indirilmiş.
bla bla

F4IRFL4Y

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,292
İsim
Cengiz
Farz et ki sen yazılımsal ortamda bir simülasyon oluşturdun ve bu simülasyonda npcler yarattın. Ve bu simülasyona bir senaryo yazdın ve simülasyondaki her bir varlığın bu senaryoya uyması için kodladın. Bu simülasyonda senin seçtiğin özel npcler var ve sadece bu npcleri diğer npclerden farklı kodları var. Senin kodladığın simülasyonun mimarisine uymayan alışıla gelmemiş özellikler atadın ve bu npclerin kullanmasını sağladın. Çünkü canın öyle yapmak istedi. Bu simülasyonu senin oluşturduğunu, o özel yeteneklerin de senin onlara verdiğini diğer npclere söylemesi için özel npcleri de görevlendirdin. Ama diğer npclerin bazıları simülasyonun mimarisinde bu tür özelliklerin mümkün olmayacağını düşündükleri için senin o özel npclere özel yetenekler verdiğine inanmadı. Simülasyonu sen yarattığın için istediğin bir şekilde kodlayarak simülasyona müahele edebilirsin. Ama bu npcler kodlanmış birer aciz entity (varlık) oldukları için bunu kanıtlayamazlar. Sadece inanıp inanmamak gibi seçenekleri mevcut. Nasıl hikaye ama?
Biz Npc Değiliz ? :D?
Mesaj otomatik birleştirildi:

hocam bunlar kuranda da geçiyor zaten d: ek olarak sadece din veya sadece bilim ile pek bir yere varılacağını düşünmüyorum ikisi birbirini tamamlıyor
Din Hiç Bir Zaman Bilimi Tamamlamadı Tamamlayamazda

FleXieR

80+
Dinlerin kitle kontrol aracı olduğunu düşünüyorum. Hep insanların isyan ettiği dönemlerde, birlik ve beraberliğin sağlanamadığı ve birliğin mutlak olması gereken zamanlarda (tarih olarak) ortaya çıkıyorlar. Çoğu dinde zorlama ve baskı yok ancak dinleri yaymak için savaşmak ve öldürmek serbest? Dinden daha sonra vazgeçenlere ceza, hatta ölüm var? Gibi gibi bir çok çelişki ve uyumsuzluk söz konusu. Sözde yaşandığı iddia edilen mucizelerin izleri günümüzde yok, bulunamadı. Ateist de değilim aslında bir yaratıcı var fakat istediğimiz gibi yaşayalım diye bize hür bıraktı ve kenara çekildi. Benim dinim hoşgörüdür, iyiliktir. Namaz da kılmam, kiliseye de gitmem, meditasyon da yapmam ancak Tanrı'nın varlığını inkar da etmem. Benim O'na olan ibadetim O'nun yarattığı her şeye, her canlıya saygı duymak ve iyilik ile yaşamaktır. İhtiyacı olana yardım ederim, suçluyu cezalandırırım, ağlayana yaslanacak sırt, gülene keyfi devam etsin diye eşlik edecek kişi olurum. Dine inanan insanlara soruyorum ben de, size göre ben kafir, dış insan (ya da artık dininiz sizin inancınıza inanmayana ne diyorsa) veyahut ne oluyorum? Öbür dünyada acı mı çekeceğim sırf inanmadım diye? Davranışlarım tamamen boş muydu? Tanrı her şeyi görüyor, izliyor ve biliyor sadece kararı bize bırakıyor. Gözünüzü açın, 20 saat aralıksız secdeye gitseniz de girdiğiniz hak'ları temizlemez. En başta hakka girmeden ve kötülük yapmadan iyi olmak lazım.
Kesinlikle katıldığım ve hak verdiğim bir durum ben inanmıyorum ama iyi bir insan olmak için elimden geleni yapıyorum, herhangi birisi inanıyor ama yapmadığı halt yok. O kişi öbür dünyada (varsa) inandığı için iyi bir hayat geçirebiliyor ancak öteki taraftan ben ne kadar iyi biri olmaya çalışırsam çalışayım öbür dünyada sonsuz ızdırap çekiyorum. Bu hiç mantıklı değil.

F4IRFL4Y

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,292
İsim
Cengiz
dostum ben bazı şeylerin açıklanamayacağını savunuyorum bilimle zira ayın kuranda ikiye ayrıldığı vs. söylenir bunu bilimle açıklayamayız mucize deriz geçeriz ( ki ille mucize olması gerekmiyor allah diledi ve ikiye ayırdıda diyebiliriz , dini açıdan buda doğru ) ama dininde olayı bu . İile ki görmüşsündür işte allah kendi varlığını sürekli kanıtlasaydı herkes inanırdı diye ama olayda bu kendi varlığını sürekli kanıtlamıyor bunun sonucunda inanan inanıyor diğerleri inanmıyor
Mucizeler Zaten Saçmalık Diyorum

• Hahaha
Reaksiyonlar: Che_

Marshal

80+ Bronze
En İyi Cevap
3
Nereden biliyorsun belki öylesin. İnsanlar çok zeki varlıklar ama o kadar da zeki değiliz. Evren 3 boyutlu bir model değil fakat biz 3 boyutlu görebiliyoruz. Zaman ekseni hizasında yaşıyoruz fakat zamanın göreceli olması bile bir noktada aklımızın sınırını aşıyor. Yaşadığın bu evrenin sınırlarını ve kurallarını tam olarak saptayabilecek bir akıla sahip değilsin. Eğer gerçekten bu evrenin bir yaratıcısı var ise onun katında npc'den bir farkın kalmıyor bu durumda. Dinlere veya yaratıcıya inanmak istemeyebilirsin. Fakat yaratıcıyı reddetmek insan aklının haddine bir davranış değil çünkü var olduğunu kanıtlayamıyorsan var olmadığını da kanıtlayamazsın.

Bura.K

80+ Silver
çünkü var olduğunu kanıtlayamıyorsan var olmadığını da kanıtlayamazsın.
Bu sebepten dolayı ben Agnostik düşünceyi daha mantıklı buluyorum.

Kimse gelip burada Tanrı’yı %100 kanıtlayamaz aynı şekil kimse Tanrı’yı %100 çürütemez.

Tanrı’nın olup olmadığına kesin suretle inanabilirsin ama kanıtlayamazsın.

Ayrıca ben insanların Tanrı’yı kabul etmesini, bir yaratıcının var olduğunu ve içlerindeki varoluş amacının kapatılması icin olduğunu düşünüyorum. Her dinde bir varoluş amacı vardır, insanlar kendi Tanrılarını kabul ederek/inanarak kendilerine bir varoluş sebebi buluyorlar. Ayrıca bu dünyada çektikleri acının yaptıkları iyiliklerin bir sonucu olmasını bekliyorlar. Bu kişisel fikrim, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

F4IRFL4Y

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,292
İsim
Cengiz
Nereden biliyorsun belki öylesin. İnsanlar çok zeki varlıklar ama o kadar da zeki değiliz. Evren 3 boyutlu bir model değil fakat biz 3 boyutlu görebiliyoruz. Zaman ekseni hizasında yaşıyoruz fakat zamanın göreceli olması bile bir noktada aklımızın sınırını aşıyor. Yaşadığın bu evrenin sınırlarını ve kurallarını tam olarak saptayabilecek bir akıla sahip değilsin. Eğer gerçekten bu evrenin bir yaratıcısı var ise onun katında npc'den bir farkın kalmıyor bu durumda. Dinlere veya yaratıcıya inanmak istemeyebilirsin. Fakat yaratıcıyı reddetmek insan aklının haddine bir davranış değil çünkü var olduğunu kanıtlayamıyorsan var olmadığını da kanıtlayamazsın.
Kanka Npc Demek Yapay Karakter Demek Biz Npc Değiliz Bu Kesin :D Ayrıca Ben Var'ım Zaten Sende Varsın En Büyük Kanıtı Kendini Görmen Bak Aynaya Kendini Göreceksin Varsın Yani Basit Zeka Düşün :D İlla Birinin Bizi Yaratmasına Veya Biz Hunger Games Oynayıp Biri Tarafından Kontrol Edilmemize Gerek Yok

Dahası  
Reaksiyon skoru
40
İsim
Mustafa00
Kimseyi yargılamak gibi bir amacım yok, sizce bir insan neden inanmamalı veya inanmalı? Bu konudaki görüşlerinizi merak ediyorum.
Hocam kendimce çok sebeplerim var istediğim duanın hemen kabulü mu derseniz çok şey var ama bir şey diyecek olarak objektif olarak Mario teorisini mantıklı bulmusumdur

FleXieR

80+
Hocam kendimce çok sebeplerim var istediğim duanın hemen kabulü mu derseniz çok şey var ama bir şey diyecek olarak objektif olarak Mario teorisini mantıklı bulmusumdur
Hocam açıkçası ben de gerçekten inanmayı istesem de gerek ülkedeki dindar kesim, gerek dinlerin bana göre mantıksızlığı beni bu durumdan soğutuyor ve bu kadar pisliğin olduğu bir dünyada Tanrı'nın neden her şeyi görmezden gelip de öbür dünyaya bıraktığını idrak edemiyorum. O insanları hem öbür dünyada hem de bu dünyada neden cezalandırmıyor bunu sorgulatıyor bana.

Gönderdiğiniz videoyu da şu an izledim ancak videoda evrim konusundan bahsederken bu durumun gerçek olmadığını söylemeye çalışıyor gibi anladım(Yanlış anlamış olabilirim eğer öyleyse kusura bakmayın). Yanlış bilmiyorsam ve okuduğum birçok kaynakta da evrimin ateizme inanan kişilerin söylediği gibi olmasa da dinde bir yeri olduğu belirtiliyor.

Son düzenleme:

cerrahh

80+ Bronze
inanç kanıtlanamaz. isteyen inanır isteyen inanmaz. iyiliği ve etiği emrettiği, kötülüğü ve azgınlığı sert bir şekilde yasakladığı için ben allaha inanıyorum.

anonym0us

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Dahası  
Reaksiyon skoru
2,578
İsim
Anon
-Başlıca dinlerin çoğunun aynı çağda ortaya çıkması, önceki insanlara ne olacagı belli degil
-Sözde kutsal kitapların çoğu çelişkili yanlış bilgi içermesi
-Evrim teorisi
-Asla gerçek olmayan mucize olağanüstü şeyler ayın denizin ikiye bölünmesi vs.
-Gözle görülebilir kanıt yok işaret yok
-Sözde kıyamet alametlerinden mehdi deccal yecüc mecüc gibi olaganüstü varlıkların gerçekleşmeme ihtimali

SS Alpha

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
548
İsim
Talha Açıkgöz

Din Hiç Bir Zaman Bilimi Tamamlamadı Tamamlayamazda
adam sana biz npc miyiz dedi?

Kesinlikle katıldığım ve hak verdiğim bir durum ben inanmıyorum ama iyi bir insan olmak için elimden geleni yapıyorum, herhangi birisi inanıyor ama yapmadığı halt yok. O kişi öbür dünyada (varsa) inandığı için iyi bir hayat geçirebiliyor ancak öteki taraftan ben ne kadar iyi biri olmaya çalışırsam çalışayım öbür dünyada sonsuz ızdırap çekiyorum. Bu hiç mantıklı değil.
Sonsuz değil islam’a göre

Baba birde şöyle bir olay var bizim ülkede islam çok çok çok yanlış biliniyor islam aslında böyle bir din değil git kuranı oku ayetleri anla sonra bir daha düşün

Son düzenleme:
Top Bottom