Neler Yeni

Diş Teli Hakkında Merak Ettiklerim Var

TahaCel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,277
İsim
Taha yücel
İlgilendiği Kategoriler
Boş işler
Dişlerim biraz ayrık dişlerimi düzeltmek istiyorum heralde diş teli takiyorlar çok fazla ayrik degil ama güzel durmuyor tahminrn ne kadsr durur ve kötü yanlari nelerdir sürekli ağrim olurmu ben çok et türü şeyler yemeyi çok yerim haftada en az 2 genelde 3 kez et türü bişey yerim ya anneme yatririm yada disardan söylerim ve çol asitli icecek icerim birazdan sağlıksız besleniyorum ama konu o değil bunlara etkisi olur mh diş telinin ďis teli kullanaan varsa kötü yanlari nelerdir

Dalga gecicekseniz gelmeyin

Mehmet

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,522
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
Donanım İnceleme
Dişlerim biraz ayrık dişlerimi düzeltmek istiyorum heralde diş teli takiyorlar çok fazla ayrik degil ama güzel durmuyor tahminrn ne kadsr durur ve kötü yanlari nelerdir sürekli ağrim olurmu ben çok et türü şeyler yemeyi çok yerim haftada en az 2 genelde 3 kez et türü bişey yerim ya anneme yatririm yada disardan söylerim ve çol asitli icecek icerim birazdan sağlıksız besleniyorum ama konu o değil bunlara etkisi olur mh diş telinin ďis teli kullanaan varsa kötü yanlari nelerdir

Dostum 5 - 6 aydır kullanıyorum. Sana birazdan PC'ye geçince detaylı bilgi vereceğim. Başka soruların var ise bana sorabilirsiniz.

PiskopatCivciv

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
571
İsim
Talha
Teller takıldıktan sonra dikkat edilecek hususlar:

1. Ağız bakımı ve hijyenine diş teli olmayan birine göre 2 kat fazla önem verilmelidir.
2. Sert, yapışkan ve asitli yiyeceklerden kaçınmalı, ısırarak yemek yenmemelidir.
3. Spor yaparken diş teli ve braketleri korumak için ağız içi koruyucu aparey takılmalıdır.

Tel takanlar için yeme-içme:

Son zamanlarda kullanılan titanyum teller sayesinde yeme-içmede kısıtlama gibi bir durum yoktur. Sadece yapışkan, sakız gibi maddeler diş tellerine yapışarak yerinden çıkmasına ve oynamasına sebep olur. Ağızdaki tellerin çok hassas olduğunu düşünürsek, özellikle yemek esnasında ısırma hareketi yapmamalı, sert bir meyve ya da yiyecek yememeli, yiyecekler mümkünse bölerek, keserek yenmelidir. Genellikle çatal-bıçak ile yenebilecek yemekler tercih edilmelidir. Dikkat edilmezse tellere zarar verir ve düşmesine sebep olabilirsiniz. Özellikle tellerin ilk takıldığı haftalarda çok yumuşak yiyecekler yenmelidir.

Kaçınmamız gereken yiyecekler

• Kola, soda gibi asitli içeceklerden uzak durmalı, içilecek ise de çok nadir ve mutlaka pipet ile içilmelidir.
  • Sakız ve lokum gibi yapışkan yiyecekler braketlere ve dişlere yapışacağından kesinlikle yasaktır.
  • Elma, armut gibi sert meyveler ve biftek, pizza gibi yiyecekleri kesip küçük parçalara ayırarak yemekte fayda vardır.
  • Braket ve telleri yerinden oynatacağı için çerezlerin hepsi yasaktır.
  • İçinde çekirdeği olan kiraz, erik, zeytin, kayısı gibi yiyecekler ise önceden çekirdekleri çıkarılarak yenebilir.
  • Sandviç, tost, hamburger gibi yiyecekler ısırarak değil, küçük parçalara bölerek yenmelidir.
Bu yiyeceklerin dışında diş tellerinize zarar vermeyecek çorba, sulu yemekler, makarna, tavuk, deniz mahsulleri gibi yumuşak yiyecekleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Ariseks

80+ Gold

1,5-2yıl kullandım Ağızı sıkması kötü sert şeyler yiyememek kötü ben zaten asitli içecek soda dışında içmezdim beni etkilemedi onun dışında et de sorun çıkmadı bende

TahaCel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,277
İsim
Taha yücel
İlgilendiği Kategoriler
Boş işler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum 5 - 6 aydır kullanıyorum. Sana birazdan PC'ye geçince detaylı bilgi vereceğim. Başka soruların var ise bana sorabilirsiniz.
Bekliyorum

1. Ağız bakımı ve hijyenine diş teli olmayan birine göre 2 kat fazla önem verilmelidir.
2. Sert, yapışkan ve asitli yiyeceklerden kaçınmalı, ısırarak yemek yenmemelidir.
3. Spor yaparken diş teli ve braketleri korumak için ağız içi koruyucu aparey takılmalıdır.

Son zamanlarda kullanılan titanyum teller sayesinde yeme-içmede kısıtlama gibi bir durum yoktur. Sadece yapışkan, sakız gibi maddeler diş tellerine yapışarak yerinden çıkmasına ve oynamasına sebep olur. Ağızdaki tellerin çok hassas olduğunu düşünürsek, özellikle yemek esnasında ısırma hareketi yapmamalı, sert bir meyve ya da yiyecek yememeli, yiyecekler mümkünse bölerek, keserek yenmelidir. Genellikle çatal-bıçak ile yenebilecek yemekler tercih edilmelidir. Dikkat edilmezse tellere zarar verir ve düşmesine sebep olabilirsiniz. Özellikle tellerin ilk takıldığı haftalarda çok yumuşak yiyecekler yenmelidir.

• Kola, soda gibi asitli içeceklerden uzak durmalı, içilecek ise de çok nadir ve mutlaka pipet ile içilmelidir.
  • Sakız ve lokum gibi yapışkan yiyecekler braketlere ve dişlere yapışacağından kesinlikle yasaktır.
  • Elma, armut gibi sert meyveler ve biftek, pizza gibi yiyecekleri kesip küçük parçalara ayırarak yemekte fayda vardır.
  • İçinde çekirdeği olan kiraz, erik, zeytin, kayısı gibi yiyecekler ise önceden çekirdekleri çıkarılarak yenebilir.
  • Sandviç, tost, hamburger gibi yiyecekler ısırarak değil, küçük parçalara bölerek yenmelidir.
Bu yiyeceklerin dışında diş tellerinize zarar vermeyecek çorba, sulu yemekler, makarna, tavuk, deniz mahsulleri gibi yumuşak yiyecekleri rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Knk onlari bende okudum deneyimlemiş birinden bilgi almak istedim

METSHEESH

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,126
İsim
Mert Metshi
3-4 yıldır takıyorum

Ağrı yok sadece ayda bir dişçiye gidiyorum telleri değiştiriyor o gün biraz sıkıyor

Her gün kola falan gazlı içecek içerim sıkıntı olmadı. Sakız çiğnerim et yerim pide yerim hiiiiç bir şey olmadı.

(Bir keresinde erik yerken kırmıştım sonra dişçiye gittik yenisi taktı ek para istemedi)

TahaCel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,277
İsim
Taha yücel
İlgilendiği Kategoriler
Boş işler
  • Konu Sahibi Konu Sahibi

Bisey sorcam isirarak yemeyin bolerek yiyin diyon e ama kuçük parcaya böldümüz parçayida isiricaz direk yutamayiz heralde galiba büyük parçaları isirmayin diyor

METSHEESH

80+ Platinum
En İyi Cevap
5
Dahası  
Reaksiyon skoru
26,126
İsim
Mert Metshi
Bisey sorcam isirarak yemeyin bolerek yiyin diyon e ama kuçük parcaya böldümüz parçayida isiricaz direk yutamayiz heralde galiba büyük parçaları isirmayin diyor
Abartmışlar boşver normal ye sıkıntı olmuyor

Mehmet

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,522
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
Donanım İnceleme

1- Diş teli ne kadar durur.
Doktorumun bana verdiği bilgiye göre ağızdan ağıza değişir. Ancak ortalama bir süre vermek gerekirse 1.5 2 sene. Benim ağzımda da o kadar duracak.
2- Kötü yanları neler?
Kötü yanları kopararak yemek yiyememek ve kola, soda vb gazlı içeçekleri içemem dışında çok bir problemini görmedim.
Tabii diş fırçalama alışkanlığın olmalı.

3- Sürekli ağrım olur mu?
Yine ağızdan ağıza değişmekle beraber çoğunlukla ağrın olmaz. Sadece bende tel batması olayıyla karşılaştım. Doktoruma gittim ve batan yeri törpüledi. Sorun kalmadı. İlk tel takıldığında ilk 10 gün çok zor. Neredeyse hiçbir şey ısıramıyorsun. Yine rutin kontrollerden sonra işlem yapıldıysa 2-3 gün sıkıntı çekersin. Gerisi rahat zaten onunla yaşamaya alışıyorsun. Merak etme :)
4- Et türü yiyebilir miyim?
Et türü yiyebilirsin. Sadece dürüm, şiş vb şeyleri azınla koparıp yiyemezsin.
5- Gazlı içeçecek içebilir miyim?
Gazlı içecek içemezsin. Doktorum bana diş tellerini zamanla erittiğini söyledi.
6- Takılırken acıyor mu?
Emin ol çok kolay. Hiç bir acı duymuyorsun. Zaten dişlerine yapıştırma damağa heran gibi bir işlem yok.
7. Tedavi süreci hızlı mı?
Benim önce üst kısıma takıldı. Üst kısım çok çok fazla yamuktu. 5-6 ay gibi bir sürede %70 oranında düzeldi.

Sorularını soabilirsin.

TahaCel

80+ Gold
Dahası  
Reaksiyon skoru
9,277
İsim
Taha yücel
İlgilendiği Kategoriler
Boş işler
Abartmışlar boşver normal ye sıkıntı olmuyor
Dostum okudum rehberini çok iyi bir rehber olmuş ama bir şey sorcam diş teli takmak ücretilimi 12 bin felan demissin bu çok para

Bide et yemeti çok seve biriyim adana dürüm felan şeyleri nasil yicem ve kavurmayi mesela nasil yicem elimle didikleyerekmi yicem ama illa ısıriyorum her yemeği ısırıyoruz ama ve adana dürümü nasil yicem cok onemli bunlar :D

Mehmet

80+ Gold
En İyi Cevap
4
Dahası  
Reaksiyon skoru
8,522
İsim
Mehmet
İlgilendiği Kategoriler
Donanım İnceleme
Dostum okudum rehberini çok iyi bir rehber olmuş ama bir şey sorcam diş teli takmak ücretilimi 12 bin felan demissin bu çok para

Bide et yemeti çok seve biriyim adana dürüm felan şeyleri nasil yicem ve kavurmayi mesela nasil yicem elimle didikleyerekmi yicem ama illa ısıriyorum her yemeği ısırıyoruz ama ve adana dürümü nasil yicem cok onemli bunlar :D
8k fln. Taksitle ödeyince koymuyor 😂

Top Bottom