Neler Yeni

Çözüldü✓ Disk %100 kullanım sorunu

Windows 10 işletim sistemi kullanıyorum bilgisayar yeni format atıldı disk %100 kullanıp sistemi aşırı yoruyor bazen bir klasor acmak bile 15 saniyeyi gecebiliyor cok can sikici bir durum bu sorunu nasıl çözebilirim lütfen yardımcı olun

(all in one) pc kullanıyorum
Marka ; Hp (proone 400)
İşlemci ; i5-9500T
Ekran kartı ; intel UHD Graphic 360
Ram ; 4 Gb
Disk ; 930 Gb

Lütfen yardımcı olun
Mesaj otomatik birleştirildi:

Windows 10 işletim sistemi kullanıyorum bilgisayar yeni format atıldı disk %100 kullanıp sistemi aşırı yoruyor bazen bir klasor acmak bile 15 saniyeyi gecebiliyor cok can sikici bir durum bu sorunu nasıl çözebilirim lütfen yardımcı olun

Marka ; Hp (proone 400)
İşlemci ; i5-9500T
Ram ; 4 Gb
Disk ; 930 Gb

Lütfen yardımcı olun
Pc tam markası ; HP proone 400 G5

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,675
İsim
Orkun
Windows Defender kaynaklı bir problem olabilir. Bazı Casper Nirvana modellerinde de aynı sorun mevcut. Siz bilgisayarınızı kullanırken Defender arkada tarama yaparak diskinizi sürekli kullanıyor. Defender'i devre dışı bırakmayı deneyin belki sorununuza çözüm olabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Windows Defender kaynaklı bir problem olabilir. Bazı Casper Nirvana modellerinde de aynı sorun mevcut. Siz bilgisayarınızı kullanırken Defender arkada tarama yaparak diskinizi sürekli kullanıyor. Defender'i devre dışı bırakmayı deneyin belki sorununuza çözüm olabilir.
Defender dan kaynaklı olduğunu anlamıştım onu devre dışı bırakmaya çalıştım fakat başaramadım ve ayrıca başka programlarda diske yukleniyor önceki bilgisayarımda discord diski hiç kullanmazken bu bilgisayarda discord %70 %80 kullanıyor anormal bir durum

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,675
İsim
Orkun

silinenuye785438

80+ Titanium
En İyi Cevap
1

Marka ; Hp (proone 400)
İşlemci ; i5-9500T
Ram ; 4 Gb
Disk ; 930 Gb

Lütfen yardımcı olun
Mesaj otomatik birleştirildi:

Pc tam markası ; HP proone 400 G5
Sisteme bir SSD al ve işletim sistemini ona kur. 120 veya 240GB ucuz bir model işini görür.

Hard disklerle aynı sorunu çok kez yaşadım. Bir şekilde hızlandırabilsen de o hali bile çok yavaş kalıyor. İşletim sisteminin ve sık kullandığın birkaç yazılımın SSD de olması sistemi cidden çok hızlandırıyor. Ben birkaç yıl önce bu geçişi yaptım, sana da öneririm.

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,675
İsim
Orkun
Peki hocam sağolun yarın saat 5 30 dan sonra bu konuyu deniyeceğim geri dönüş yapacağım defenderi kapatmak sistemimi kötü etkilermi peki ?
Hayır, aksine defenderi kapattığın için sürekli olarak çalışmasını engellemiş olursun. İndirdiğin, yüklediğin dosyalara programlara dikkat edersen bilgisayarına virüs bulaşma ihtimalini en aza indirgersin. Bunun dışında defenderi kapatmak cihazın performansını her zaman arttırır.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hayır, aksine defenderi kapattığın için sürekli olarak çalışmasını engellemiş olursun. İndirdiğin, yüklediğin dosyalara programlara dikkat edersen bilgisayarına virüs bulaşma ihtimalini en aza indirgersin. Bunun dışında defenderi kapatmak cihazın performansını her zaman arttırır.
Sağol hocam saat 1 de ilgilendiğin için yarın dediklerini uygulayacağım iyi geceler

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,675
İsim
Orkun

Muhammed0147

80+ Bronze
Dahası  
Reaksiyon skoru
472
İsim
Muhammed Yertüm
Sistemi bir süre öyle kullan bir süre sonra kendisi düzelecektir (eski sistemimden biliyorum) 2 - 3 haftaya kendisine gelir sistemin

OrkunJJ

80+ Silver
Dahası  
Reaksiyon skoru
1,675
İsim
Orkun
Ssd alın ve windows 10 u oraya kurun deniyor dogrumudur m2 ssd almayı dusunuyorum ?
En doğru çözüm o olur. Cihazınızda boş M2 yuvası mevcutsa 240GB lık bir M2 SSD sizin bilgisayarınızı %99 rahatlatıcaktır.

Top Bottom