Neler Yeni

Yardım Eski MacBook Alınır mı?

whoave

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Mert
Elimde
  1. B85M-G anakart.
  2. i7 4790 3.6GHz işlemci.
  3. AMD HD7850 1GB DirectCU ekran kartı.
  4. 128 GB SSD • 1 TB HDD.
  5. 8GB Ram
böyle bir bilgisayar var.
Öneriler üzere 2.5k civarına satmayı düşünüyorum.
Üzerine çok az koyabilirim çünkü masraf yapacak bir durumum yok.
İkinci el bakınıyorum.
MacBook Air 13" 2017 i5 8 GB RAM 128 GB SSD tarzı ilanlar var. 4.5, 5K civarına.
Bunları benim cihazımı satıp üzerine koyup almak mantıklı mı?

- Apple Mac hayranıyım. Bilgisayarımda Hackintosh kullanıyorum, o sebeple Windows Monster falan tercih etmiyorum.
- Minimal ve estetik görüntüsü dolayısıyla MacBook seviyorum.
- Portable olması gerekiyor, dilediğimde odadan salona bilgisayarımı alıp geçebilmek istiyorum.
- Bazen alıp bilgisayarı parka çıkabilmek istiyorum.
- Bilgisayarı kasa olarak da kullanacağım. Yani monitörüme bağlayıp günlük yazılım işlerimi yapacağım.

Tüm bunları göz önünde bulundurunca MacBook almak istiyorum.
Ne kadar ucuz olursa o kadar iyi olur kafasındayım.
Ancak çevrem yanlış adım attığımı benim sistemin 2.5'dan daha fazla edeceğini, sırf işlemcinin 1K civarında olduğunu ve iyiyi verip kötüyü almış olacağımı söylüyorlar bende endişe ediyorum...

Sıfır alamam. M1 alamam.

Ne almalıyım, nasıl almalıyım, en kötü nelere bakmalıyım?

Teşekkürler.
# Not: Oyun oynamayacağım ancak oyun oynamasam da performanslı işler yapmam gerekebilir, ne bileyim Photoshop Adobe xd ve kod ekranı + YouTube Chrome açık durması gerekebilir. Bu durumda kassın donsun istemem açıkçası.

asertyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
2017 air lar eski kasa ve güçsüz.çok iş görmez.

4790 1 k mı ? 10100f 700 TL lik işlemci.5-6 yıllık 4790 ı kim ne yapsın.anakartla 10100f alsan 1100-1200 e çıkarsın işin içinden.

yapacağım işler için alacğaın pc 2017 air değil. ya bütçe artırıp m1 alacaksın ya da o bütçeyle windows laptop bakacaksın.

Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Görkem Say
Kod yazarken çok sıkıntı olmaz ama PS'de sıkıntı çıkarabilir. Birde tüm bunlar için 128GB sıkıntı yaratır elbette. 5-6K civarına çıkarabilirsen bütçeni, Black Friday indirimleriyle birlikte i5-1135G7 veya 5500U işlemcili bir laptop alabilirsin.

whoave

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Mert
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
2017 air lar eski kasa ve güçsüz.çok iş görmez.

4790 1 k mı ? 10100f 700 TL lik işlemci.5-6 yıllık 4790 ı kim ne yapsın.anakartla 10100f alsan 1100-1200 e çıkarsın işin içinden.

yapacağım işler için alacğaın pc 2017 air değil. ya bütçe artırıp m1 alacaksın ya da o bütçeyle windows laptop bakacaksın.

1k 2k bilmiyorum ama işlemcim gayet iyi diye düşünüyorum. render alırken falan çok hızlı. hackintosh vs. destekliyor ve tek başına bilgisayarı ayakta tutup bahsettiğim programları aynı anda açık tutabiliyor (photoshop 4+ psd, adobe xd, Visual Studio code, figma, YouTube 3 video) aynı anda parantez içini çalıştırıyor.

windows laptop düşünmüyorum maalesef, Mac kullanma deneyimim oldu, zaten bilgisayarımda da hackintosh var, daha bu saatten sonra duvarlara vursalar gene windows dönmem.

2017 o kadar kötü mü ya, biraz soruşturdum apple çalışanlarına falan ama 2017-2018 iş görür diyorlar hala :/

Kod yazarken çok sıkıntı olmaz ama PS'de sıkıntı çıkarabilir. Birde tüm bunlar için 128GB sıkıntı yaratır elbette. 5-6K civarına çıkarabilirsen bütçeni, Black Friday indirimleriyle birlikte i5-1135G7 veya 5500U işlemcili bir laptop alabilirsin.

hocam suanda da 128gb kullanıyorum.
Yanında harddiskim de var, usb'yi sürekli takılı tutuyorum zaten.
Şöyle söyleyeyim yaptığım tüm şeyleri aktif olarak yapıyorum, bilgisayarda 40+ uygulama kurulu ve suanda 40gb boş yer var. Tutumlu davranıyorum sanırım. Gereksiz şey tutmuyorum bilgisayarda o yüzden 128 yeter bence. Yetmezse bile iCloud üyeliğimi plus'a yükselteceğim zaten aldıktan sonra cloud ile çalışırım sorun olmaz.

PS çok mu kastırır? yani ps ile işim de yok ama şöyle mesela müşteri ps ile çizim gönderiyor, onu sadece bakıp export alıyorum öyle render alma, boyama çizme yapıştırma katmanlama falan yok, tasarımcı değilim, gelen tasarımın katmanlarını export alıyorum sadece.

Dediğim gibi windows makina düşünmüyorum, almışken MacBook alacağım.

Bütçemi 5-6k sayabilirsiniz zaten o fiyatlara 2. el 2017 air düşünüyordum almayı ama kararsızım. Fakat bu kadar yani 5-6k'nın 1 lira üstü olmaz şuan.

Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Görkem Say
1k 2k bilmiyorum ama işlemcim gayet iyi diye düşünüyorum. render alırken falan çok hızlı. hackintosh vs. destekliyor ve tek başına bilgisayarı ayakta tutup bahsettiğim programları aynı anda açık tutabiliyor (photoshop 4+ psd, adobe xd, Visual Studio code, figma, YouTube 3 video) aynı anda parantez içini çalıştırıyor.

windows laptop düşünmüyorum maalesef, Mac kullanma deneyimim oldu, zaten bilgisayarımda da hackintosh var, daha bu saatten sonra duvarlara vursalar gene windows dönmem.

2017 o kadar kötü mü ya, biraz soruşturdum apple çalışanlarına falan ama 2017-2018 iş görür diyorlar hala :/

hocam suanda da 128gb kullanıyorum.
Yanında harddiskim de var, usb'yi sürekli takılı tutuyorum zaten.
Şöyle söyleyeyim yaptığım tüm şeyleri aktif olarak yapıyorum, bilgisayarda 40+ uygulama kurulu ve suanda 40gb boş yer var. Tutumlu davranıyorum sanırım. Gereksiz şey tutmuyorum bilgisayarda o yüzden 128 yeter bence. Yetmezse bile iCloud üyeliğimi plus'a yükselteceğim zaten aldıktan sonra cloud ile çalışırım sorun olmaz.

PS çok mu kastırır? yani ps ile işim de yok ama şöyle mesela müşteri ps ile çizim gönderiyor, onu sadece bakıp export alıyorum öyle render alma, boyama çizme yapıştırma katmanlama falan yok, tasarımcı değilim, gelen tasarımın katmanlarını export alıyorum sadece.

Dediğim gibi windows makina düşünmüyorum, almışken MacBook alacağım.

Bütçemi 5-6k sayabilirsiniz zaten o fiyatlara 2. el 2017 air düşünüyordum almayı ama kararsızım. Fakat bu kadar yani 5-6k'nın 1 lira üstü olmaz şuan.
Şöyle söyleyeyim, Apple ekosistemini çok seven ve kullanan birisi olarak o fiyatlarda Air almazdım. İşlemci tarafında hem performanslı değiller hem de ağır işlemlerde çok ısınıyorlar. O laptop ile yapılması gereken maksimum işlem kod yazmak bana kalırsa.

whoave

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Mert
Şöyle söyleyeyim, Apple ekosistemini çok seven ve kullanan birisi olarak o fiyatlarda Air almazdım. İşlemci tarafında hem performanslı değiller hem de ağır işlemlerde çok ısınıyorlar. O laptop ile yapılması gereken maksimum işlem kod yazmak bana kalırsa.
Peki öneriniz nedir?
Bana laptop lazım, iş gereği mobil olabilmeliyim.
Apple ekosistemine girmek istiyorum.
Tasarımcı, modellemeci değilim.
Sadece front-end kod yazıyorum.
5-6K bütçem var.
2. El daha sıcak bakıyorum.
Durum bu.

Dahası  
Reaksiyon skoru
156
İsim
Melih Sahtiyan
İlgilendiği Kategoriler
yazılım, pc toplama,Bully Maguire
ben 2012 macBookların bile iyi iş yaptığını duydum pil ömrü iyi bir mac photoshop'u da götürür kodlama işlerini de görür

asertyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Peki öneriniz nedir?
5-6K bütçem var.
Durum bu.
baz 2017 pro lara bak o zaman. 6-7 arasıdır fiyatı.uygun düşer belki.2017 pro dan da çok performans bekleme.sonuçta çift çekirdek i5 7.nesil.

whoave

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Mert
ben 2012 macBookların bile iyi iş yaptığını duydum pil ömrü iyi bir mac photoshop'u da götürür kodlama işlerini de görür
Valla bende öyle duymuştum ama yanılmışız sanırım :/ 2015 kullanıp dediklerimin fazlasını yaptıklarını söyleyenler vardı
baz 2017 pro lara bak o zaman. 6-7 arasıdır fiyatı.uygun düşer belki.2017 pro dan da çok performans bekleme.sonuçta çift çekirdek i5 7.nesil.
Air yerine pro bakayım o zaman tamamdır hocam teşekkürler ama pro da çok yok gibi 2. el piyasada

asertyu

80+ Silver
En İyi Cevap
1
Valla bende öyle duymuştum ama yanılmışız sanırım :/ 2015 kullanıp dediklerimin fazlasını yaptıklarını söyleyenler vardı

Air yerine pro bakayım o zaman tamamdır hocam teşekkürler ama pro da çok yok gibi 2. el piyasada
m1 olmadıkça macbook air önermiyorum.

Dahası  
Reaksiyon skoru
42
İsim
Görkem Say
Peki öneriniz nedir?
5-6K bütçem var.
Durum bu.
Apple ekosistemine girmeyi çok istiyorsan, performans tarafında feragat edip girebilirsin elbette. Benim demek istediğim dediğin cihazlar iş yapmaz değil. Ancak o fiyata sıfır daha performanslı Windows cihazlar bulabilirsin. Ben performans takıntılı birisi değilim, hem Apple olsun hem de cihazı sorunsuz kullanıyım diyorsan elbette MacBook alabilirsin. Ancak dediğim gibi Air modelinden kaçınmanı öneririm. Eski Air'ler genelde tarayıcı kullanmak, mail okumak, dizi - film izlemek, basit kod yazmak için kullanılıyor.

Dahası  
Reaksiyon skoru
156
İsim
Melih Sahtiyan
İlgilendiği Kategoriler
yazılım, pc toplama,Bully Maguire

kuzenimde 2015 ila 2017 arası (tam olarak emin değilim kesin yılını söyleyemeyecem) air modeli var ve mobil aplikasyon geliştiriyor şimdiye kadar tek bir şikayetini duymadum yazılımda pişman etmez hiçbir türlü ama c#'da resharper ile nasıl bir tepki verir bilmiyorum

whoave

80+
Dahası  
Reaksiyon skoru
4
İsim
Mert
Apple ekosistemine girmeyi çok istiyorsan, performans tarafında feragat edip girebilirsin elbette. Benim demek istediğim dediğin cihazlar iş yapmaz değil. Ancak o fiyata sıfır daha performanslı Windows cihazlar bulabilirsin. Ben performans takıntılı birisi değilim, hem Apple olsun hem de cihazı sorunsuz kullanıyım diyorsan elbette MacBook alabilirsin. Ancak dediğim gibi Air modelinden kaçınmanı öneririm. Eski Air'ler genelde tarayıcı kullanmak, mail okumak, dizi - film izlemek, basit kod yazmak için kullanılıyor.
O zaman pro bakacağız anlaşılan
Ama şöyle bir durum, m1 in ikinci el airleri sıfır fiyatından fazla ya.
Mesela pt'de 9k sıfır m1.
İkinci el sitelerde 10k+.
6-7'ye koysalar alınır da fazlasına koyuyorlar.

Top Bottom